Colectia de toamna - iarna 2005, acum mari!!! (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Citat:
imi pare rau de vestile proaste (mai putin cea cu fetita, pe care nu o pot considera rea, totusi)


Miha, nu , sigur ca nu este rea vestea, insa imi pare rau ca un copil s-a nascut in asemenea circumstante , in secret, in loc sa fie un motiv de bucurie ptr toata lumea ( cind varu-meu a intrebat-o “ au fost expirate anticonceptionalele? “ ea a rapuns candid “ nope, pur si simplu am vrut un copil si ai fost ultimul meu tren” sa nu te apuce toti dracii? adica, folosesti un idiot pe post de donator de sperma si strici vietile mai multora numai si numai ptr. ca te vezi aproape de pensie, fara un statul social, fara un scop in viata si ce-ti spui “hmmm, hai sa nu zic ca-am trait de pomana pe pamintul asta! “. a spus ca l-a facut ptr ea si pe cine credeti ca a trezit in miezul noptii ca fetiza are febra mare si trebuie dusa cu masina la spital? pe cine credeti ca a sunat ca are nevoie sa fie duse in mai multe locuri fiindca era canicula? pai, logodnica lui varu-meu este o fata destupata la creier, dar cit sa mai fi rezistat , saraca, mai ales cind a vazut ca el se implica atit de mult si intre iubirea pentru ea si responsabilitatea de-a fi parinte a ales-o pe-a doua?

Sint revoltata ca varu-meu a fost vitregit de emotiile pe care le-ar fi avut cind ar fi atins burtica, emotiile date de primele batai de inimioara vazute pe monitorul ecografului, emotiile firesti ale unui parinte cind asteapta in holul de la maternitate sa i se nasca copilul, sint indignata ca noi toti, familia, am fost privati de dreptul de a ne bucura cum se cuvine de o asemenea veste – este greu de “digerat” aflarea vestii ca esti bunic/matusa/unchi , ca ai lipsit de la un botez facut in taina, ne pare rau ca fetitza nu a fost primita in familie asa cum se cuvine si cum ar fi meritat, dar incercam sa recuperam cum putem timpului pierdut, sa ne stergem lacrimile si sa fim pozitivi pentru ea, si implicit si mama ei este acceptata. altfel nu s-ar putea.

eh,destul cu indignarile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ina ce bine ca ne-ai dat raportul trimiestrial! Te pupam.
Naspa cu vestile din jurul tau. Nu inteleg insa de ce l-a lasat logodnica pe var. Probabil ca nu era o relatie stabila din capatul locului sau sint alte lucruri la mijloc.

Mara de ce nu incerci treptat? La cite alaptaturi pe zi esti acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

bic, eu am alaptat la cerere, asa ca la noi e..fara numar, fara numar...nu ar fi mers cu reducerea nr de mese.deja de 3 zile nu mai suge si a fost mai usor decat credeam.si vad ca si el e impacat cu situatia, sta langa mine,se alinta,rade, dar nu mai cere.zic ca e ok si copilul e netraumatizat.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

bravo mara ca ti-a reusit asa rapid.

ina, bine ai revenit! imi pare rau pentru decesele si imbolnavirile din anturajul tau. Cica sa luam viata cu bune si rele, dar cand vine cu rele-rele-rele ca bolile incurabile sau moartea e foarte greu...
eu am un fost coleg de liceu cu leucemie. baiat modest si foarte destept. si de treaba. muncea din clasa a 8-a (contabilitate pe programe facute de el) ca sa aduca bani in casa ca n-a avut tata. vai de mama lui...
nici eu nu inteleg de ce l-a parasit logodnica pe varu'. eu n-as avea nicio problema in locul ei. prietena lui animalu', zis si tata lui fiu-meu, nu are nicio problema nici cu nic nici cu mine. bine, eu nu-i solicit servicii fostului meu sot decat foarte rar sa-l duca la pediatrul lui pe nic si atunci se intampla dimineata, nu dupa-masa. deci nu-l iau din casa:) dar chiar si daca ar fi fost asa, nu vad problema, pe bune. trebuie sa (invatam sa) fim (mai) toleranti si generosi in viata. toti trebuie sa lucram la asta. zic asa ca sunt in dispozitii zen in perioada asta, vorba lui bic.

mihaela80, bine ai revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Mey, Ina esti asa de scumpa... cum pui tu atita suflet in niste clisee, niste stereotipii care nu au absolut nici o importanta in the big scheme of things.
Mina pe burtica, primele batai de inima, botez, etc. sint imagini care ne sint in continuu bagate pe git de lumea marketingului in care traim si care n-au nimic de-a face cu realitatea. (in paranteza fie spus barbata-miu nu a fost la nici o ecografie cu mine, de burta era speriat ca de dracu' si cu toate acestea a fost din prima secunda de viata a Smarandei un tata devotat.)
Fireste ca e frumos sa avem armonie si ca toata familia sa participe la astfel de evenimente, dar mai presus de aceste evenimente si momente stas exista multe alte momente de fericire. Si mai presus de aceste clisee exista sentimente adevarate.
Partea frumoasa pe care o povestesti este ca tu, cel putin, te bucuri de acest copil, ca varul se pare ca isi ia rolul de tata in serios, desi i s-a facut o mare nedreptate.
Si nu te mai simti tu responsabila pentru vietile altora. Citi se simt responsabili de viata ta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Uau, ce de subiecte interesante azi!

Mara bravo pt intarcat!

Miha nu rade de albastrul de metil, stiu ca e leac de pe vremea bunicii, dar e foarte eficient la anumite faze. De exemplu la muscaturile de tantar/purice scarpinate, infectate, umflate si care supureaza (Silvia are marele talent sa se umple de asa ceva mai ales la bunici) daca dau de 1-2 ori cu albastru de metil se usuca, se face o crusta si peste cateva zile cade.

Ina si mie imi pare rau pentru bolile si decesele din jurul tau, sper sa iti revii cu moralul!

Nu-ti fa probleme cu Bobby si gradinita, deja e o varsta OK pt gradi, la fel si Filip a inceput gradinita de la sfarsitul lui august (ca tot sunt ei 2 de-o varsta ); au avut probleme cu el ca bineinteles a racit in prima saptamana, a vomitat si a facut si conjunctivita, dar apoi s-a vindecat si viata (si gradinita) merge inainte.
Succes Rachelinei la scoala, balet, muzica, de toate!

In privinta fetitei si mie mi se pare normal sa se ocupe tatal ei de ea in masura in care se ocupa un tata divortat de copilul lui, iar relatia cu mama sa fie una asemanatoare intre 2 parinti divortati, si anume de cooperare ocazionala pt binele copilului. La fel, nu inteleg reactia logodnicei dar cred ca taticul isi poate gasi alte relatii pe viitor, doar si parintii divortati nu raman, de regula, pentru totdeauna singuri.
Poate insa se re-infiripa o relatie intre cei 2, poate de-asta logodnica regizoare "si-a dat demisia".

Roxi, Miha am fost ieri sa tund fetele, la Kidicoaf nici nu mai e firma pe sediu, probabil au dat faliment pt ca nu au fost suficient de cunoscuti, imi pare rau pt ei ca amenajasera foarte frumos inauntru iar coafezele erau simpatice si tundeau frumos. Nici preturile nu erau mari.
Daca era inchis acolo le-am dus la Ciufolici in Amzei unde era dever mare, deh, sunt foarte cunoscuti si le-am tuns acolo. Sunt multumita dar parca mai frumos tundeau dincolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Neata si de la noi!

Noki nu mi-a venit sa cred cand am citit vestea, nu stiu de ce imi facea impresia ca " Adila" era mereu prezent in mesajele tale....Un gand bun si sper voi fetelor sa treceti cat mai usor ( daca e posibil) peste asta. Ma gandesc la Sararici, cum reactioneaza?

Ina ce de vesti si la voi, una cate una ..... si nu foarte bune. Io te pupic si sper ca dupa o perioada mai putin buna sa vina si soarele ....canadian, chiar daca se apropie iarna!
Adaptare rapida lui Bobita, imi pare rau sa aud ca inca plange, sper sa ii treaca. Insa vezi daca nu cumva nu ii place ceva de acolo!
Rachelita deci merge doar 2 zile la scoala??? E posibil asa ceva? Aici, de anul asta, invatatoarele ( care sunt aceleasi de la clasa 1) insista mult sa nu absentam copiii de la scoala, cica e un an destul de important, in care pregatesc sunetele ( pt clasa 1) in 2 limbi, plus scrisul de mana. Atentie, am zis ca il pregatesc pt clasa 1! Si le dau dreptate, ca fiind vorba de 2 limbi, copiii vor trebui sa acumuleze informatia pt fiecare limba in jumate de timp decat la o clasa normala, cu o singura limba.

In fine, am deviat. Apropos de cresa, ieri am inscris si bebita pt septembrie 2011! Ciudata senzatie am avut. Am inscris-o doar 2 zile pe saptamana.


Roxi bafta cu noul job! Sa ne dai amanunte!


Alina (32 sapt) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient ętre, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello si de la noi!!!
Noki, imi pare rau sa aud o asemenea veste!!! Sper sa treceti cu bine, atat cat se poate, peste acest impas!!

Ina, wow ce vara agitata ati avut! Intr-adevar si pe mine ma darama vestile proaste aflate din jur...
O matusa de-a mea a murit sambata noaptea dupa ce a acuzat dureri in piept si amortirea mainii stangi - iar medicul din sat dupa ce a consultat-o si a zis ca e racita, i-a dat antibiotic (i-a luat tensiunea si era ok - deci nu erau probleme cu inima)- iar copii l-au crezut pe medicul ala si nu au adus-o la spital in Buzau.

Roxi, bafta multa cu noul job!!!

Mara, bravo pentru intarcat! Ati "scapat" repede!

Am inceput si noi gradi cu dreptul zic eu - luni a fost mai greu si putin marti dar, intre timp am descoperit ca daca o culc mai devreme si se trezeste odihnita, cooperam mult mai bine si priveste mersul la gradi "cu alti ochi"!

Ca sa fiu "in trend" - si relatia mea trece printrun impas! Eu si Laurentiu avem mari probleme de comunicare - le avem dintotdeauna insa in ultimul an s-au acutizat! Am incercat sa-i explic in fel si chip insa orice abordare de-a mea de a discuta despre noi nu este deloc bine primita. Ca sa fiu mai explicita la noi in casa nu se discuta decat despre facturile curente, cumparaturi, copil (cum e ,mai are nevoie de ceva...) si cam atat! Este foarte stresat si obosit din cauza serviciului - ajunge numai dupa ora 20 acasa.
Ceea ce ii cer eu este sa fie si el mai deschis, mai afectuos (cu mine si cu Daria) - 10- 15 min. cat are timp de noi.
Daca incerc sa deschid o discutie despre a ne schimba apartamentul (imi doresc unul mai mare) - raspunsul inevitabil este "Nu e cazul acum sa mai asteptam, sa mai vedem - lasa-ma in pace !". Seara cand se intoarce de la serviciu si il mai intreb cate ceva daca imi pare nervos sau suparat - iarasi raspunsul e "sunt bine, lasa-ma in pace!"
Aseara m-a busit plansul pentru nu sunt multumita de cum merge relatia asta si nu ma simt implinita, impacata si , de ce nu, fericita (ma rog, atat cat se poate) si tot el s-a suparat - mi-a zis ca astea nu-s probleme, ca sunt doar in mintea mea si ca ar trebui sa fiu fericita ca munceste , ca se zbate sa aduca mai multi bani acasa si sa ma limitez la asta. Dar eu nu pot, pur si simplu nu reusec sa ma impac cu situatia asta!

Uff... hai ca m-am intins cat o placinta, dar simteam nevoia sa vorbsc cu cineva!




Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

alina, la ce nume v-ati gandit pentru bebita?

cami, tu te-ai mai plans de aceleasi lucruri si acum vreun an sau mai mult, cred. imi pare rau ca merge mai prost. la sfaturi nu ma bag ca in spete ca astea trebuie sa cunosti persoanele bine sau foarte bine ca sa dai sfaturi corecte, oportune etc, ori nu e cazul aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Cami adu-ti aminte de bancul ala cu jurnalul EI vs. jurnalul LUI ("Azi Dinamo a pierdut in deplasare, dar eu macar m-am fxxxt).
Asta ca sa-ti aduci aminte ca noi, femeile, tindem sa dramatizam cind nu e cazul.
In plus, omul pare sa munceasca din greu ca sa-si intretina familia, e la vinatoare, n-are timp de "prostii" (nu e frumo sa cataloghezi nevoile femeii drept prostii, dar iti spun asa pt. ca probabil asta e punctul lui de vedere.). In plus, e clar ca e stresat. Are o responsabilitate mare si o schimbare i-ar aduce mult mai mult stres. Sigur ca asta nu inseamna ca trebuie sa-si restringa afectiunea, dar asta e cu multi barbati: nu stiu sa-si arate afectiunea.
Cind eu o problema, barbatii eu nevoie sa se retraga in pesterea pentru ca este sub deminitatea lor sa fie ajutati. In lumea lor, ajutorul este o dovada de slabiciune, cu atit mai mult ajutorul din partea partenerei.
Mai gidila-l si poate ca o sa se deschida.
Succes!

Mergi la inceput