Pufi dragalashi si isteti de ian-febr 2010 (135)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Si noi am avut o noapte ok ca si ultimele de altfel. Se pare ca se intoarce la obiceiurile de asta vara cand nu mai dormea in timpul zilei de pe la 3-4, dar dormea noaptea pana la 6.30-7 dimineata.

Mi-e mila de bietul nostru motan pentru ce o sa urmeze . De mai bine de o luna cand ii spunem lui Tudor "pisu - pisu" incepe sa-l caute cu privirea, cand trece prin casa pe langa dormitorul unde doarme motanul in pat, se intinde sa-l vada (si se supara daca trecem prea repede), chiuie de nu se poate, si mai nou s-a infipt in mustatile lui cand l-am apropiat. Sa te tii scandal cand o sa inceapa Buturel sa umble. Trebuie sa-i fac si lui Tomitza un culcus pentru batranete.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



al meu motan saracu s-a invatat...sa vezi ce ocol face cand il vede pe bebe..ca Dragos fuge dupa el cu premergatorul...
dar nu e prost..mai nou se catara pe canapea, pe birou, pe mobila si fuge unde are nevoie..cateodata sta si se uita de sus la bebe si asta moare ca nu poate sa il ajunga...e circoteca ce sa mai...

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Buna dimineata, va salut de langa un nes fara cofeina.
N-am mai apucat sa intru de sambata, cand am intrebat de cata apa beau bebeii...am avut treaba, am iesit in uichend in Sun Plaza sa ii cumparam incaltari lui Dani. Ca tot ziceam eu ca nu il scot nicaieri...am ajuns la concluzia ca nu ii pot cumpara incaltari fara sa il probez. Ca are piciorul mai grasan la laba si trebuie sa il probez. Si uite asa am ajuns in Sun Plaza la C&A. Bine, am intrat si la Ecco, dar refuz sa dau 300lei pe o pereche de pantofi pe care ii poarta 2 luni. Am gasit la alt magazin, nu mai stiu care, incaltari ok si ca textura si ca pret, pe la 100-120lei.
Si tot duminica a ajuns Dani pt prima data in viata lui la restaurant, ca l-a apucat foamea si pe el si pe noi si i-am facut biberon si...hai sa mancam si noi ceva...Nu e de mers cu copilul la restaurant, ma rog, daca Pizza Hut poate fi numit restaurant...se misca incontinuu, noroc ca eram in trei, incontinuu trebuia cineva sa il plimbe, ca pe canapea langa noi nu statea deloc, vroia pe masa, in farfurie, tipa, deranja pe alti oameni....mie nu mi se pare ok sa merg cu el la restaurant. Nimeni nu se simte bine, nici eu, nici el. Nici mamaia care trebuie sa il plimbe. Bine macar ca i-am luat incaltari....pana la primavara cand o sa ii iau altele nu mai vede el mall. Poate cand o creste mai mare...dar acum nu.

Ma intorc la munca...incepe perioada cu bugetele!! OF.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Buna dimineata, va salut de langa un nes fara cofeina.
N-am mai apucat sa intru de sambata, cand am intrebat de cata apa beau bebeii...am avut treaba, am iesit in uichend in Sun Plaza sa ii cumparam incaltari lui Dani. Ca tot ziceam eu ca nu il scot nicaieri...am ajuns la concluzia ca nu ii pot cumpara incaltari fara sa il probez. Ca are piciorul mai grasan la laba si trebuie sa il probez. Si uite asa am ajuns in Sun Plaza la C&A. Bine, am intrat si la Ecco, dar refuz sa dau 300lei pe o pereche de pantofi pe care ii poarta 2 luni. Am gasit la alt magazin, nu mai stiu care, incaltari ok si ca textura si ca pret, pe la 100-120lei.
Si tot duminica a ajuns Dani pt prima data in viata lui la restaurant, ca l-a apucat foamea si pe el si pe noi si i-am facut biberon si...hai sa mancam si noi ceva...Nu e de mers cu copilul la restaurant, ma rog, daca Pizza Hut poate fi numit restaurant...se misca incontinuu, noroc ca eram in trei, incontinuu trebuia cineva sa il plimbe, ca pe canapea langa noi nu statea deloc, vroia pe masa, in farfurie, tipa, deranja pe alti oameni....mie nu mi se pare ok sa merg cu el la restaurant. Nimeni nu se simte bine, nici eu, nici el. Nici mamaia care trebuie sa il plimbe. Bine macar ca i-am luat incaltari....pana la primavara cand o sa ii iau altele nu mai vede el mall. Poate cand o creste mai mare...dar acum nu.

Ma intorc la munca...incepe perioada cu bugetele!! OF.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Intr-adevar, aici ai dreptate cu incaltarie. mie mi-au zis mereu vanzatoarele cand mai probam incaltari si ziceam "Aha, deci 19 poarta" sau nr X si ele ziceau "NU! NU! Fiti atenta si probati mereu, difera de la un producator la altul, 19 la noi dar la altii difera numerele, mereu sa probati inainte! " Si Yannis la fel nu-i vin incaltarile de varsta lui, de ex la Kiabi am probat toate modelele de 6-12 luni si nimic. I-am luat ceva din Happy Baby (in galeriile Auchan) cu 32 de lei niste adidasi frumosi.

Cu iesitul la restaurant....Yannis a iesit mereu cu noi, pana in 4 luni nu se pune, dormea non stop iar noi ne comportam normal in restaurant. De la 4 luni in sus intr-adevar e mai agitat dar il iau mereu cu carutzul, am jucarii ptr el, e mereu incantat de servetele si alte obiecte de pe masa caresa i le pot da. Rareori doarme dar in genere il pot tine cuminte ptr o ora, uneori si 2-2jumate depinde daca e doar masa in 2 (eu si tati mancam repede si plecam) sau masa/cafea cu prieteni care plus barfa depaseste 2 ore jumate. cam 30% din timp pot zice ca e as cum spui tu carat de la unu la altu in bratze si cineva sa il tina ocupat, in rest isi face de lucru in carucior. la Hard Rock cafe de ex (sau la alte restaurante care au in dotare) cand se plictiseste de carucior le cer ospatarilor sa-mi aduca scaun de bebe si il pun acolo ptr a varia. Schimbandui-se perspectiva mai castig cam 20-30 de minute de liniste ...

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Si noi am avut o noapte ok ca si ultimele de altfel. Se pare ca se intoarce la obiceiurile de asta vara cand nu mai dormea in timpul zilei de pe la 3-4, dar dormea noaptea pana la 6.30-7 dimineata.

Mi-e mila de bietul nostru motan pentru ce o sa urmeze . De mai bine de o luna cand ii spunem lui Tudor "pisu - pisu" incepe sa-l caute cu privirea, cand trece prin casa pe langa dormitorul unde doarme motanul in pat, se intinde sa-l vada (si se supara daca trecem prea repede), chiuie de nu se poate, si mai nou s-a infipt in mustatile lui cand l-am apropiat. Sa te tii scandal cand o sa inceapa Buturel sa umble. Trebuie sa-i fac si lui Tomitza un culcus pentru batranete.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



al meu motan saracu s-a invatat...sa vezi ce ocol face cand il vede pe bebe..ca Dragos fuge dupa el cu premergatorul...
dar nu e prost..mai nou se catara pe canapea, pe birou, pe mobila si fuge unde are nevoie..cateodata sta si se uita de sus la bebe si asta moare ca nu poate sa il ajunga...e circoteca ce sa mai...

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric




varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Sa va continui despre avocado. Ca sa se coaca bine se pune langa o banana (in punga de hartie) care-i accelereaza coacerea. dupa 2-3 zile se tine la frigider.

Banana se culege tot verde si se pune la copt la loc intunecat si uscat. Se poate face piure (era o reteta mai lunga cu putina apa), se coace intreaga la cuptor cu microunde (pusa in tepata) timp de un minut (se innegreste dar ramane un miez cremos) sau se congeleaza tot intreaga si se foloseste la prajituri. Si piureul se poate concela dupa ce a fost "tratat" cu putina apa cu lamaie ca sa nu se innegreasca.

Fug si eu la revizuit bugete. Vine acum o perioada, ma ia cu fiori cand ma gandesc.


varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza fete dragi!

Multumim pt cafele!

Pt ca tot erau discutii cu privire la varsta la care le este permis bebelusilor glutenul, am luat biscuiti bio de la organix pt 7 luni si este subliniat pe pachet faptul ca au gluten in compozitie. In plus, sunt indulciti cu suc de struguri...asta ca idee pt mamicile care fac biscuiti pt bebei in casa.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna ziua si d ela noi!
la multe lunite ivan! sa fii sanatos is sa el aduci parintilor numai bucurii. beatrice ce mai faci? cum te descurci cu munca cu ivanel? sper ca esti bine saanatosa pupici asteptam vesti

toamaca multam de raspuns. maine am sa incep sa caut prin oras sac de dormit dak nu gasesc nimic voi vede de unde sa comand de pe net.

ieri am fost la dct, un pic de rosu in gat nea dat cyclodine, eurespal si picaturi colargol pt nas. abia azi a inceput sa aiba mucisorii de aia nesufeiriti, s eineaca in somn doarme cu gura decshisa. nasol...
de doau zile mergem la gradi, il trezesc mai intai pe cel mare, il imbrac si ii dau doua prajiturele sa manance ca asa obisnuieste dimineata, apoi vin la asta micu il trezesc si pe el desi mi sa trezit singurel ca ne aude vorbind prin casa il imbrac si pe el si la gradi. sa vedem ce o sa fac la iarna ca nu stiu dak il mai pot scaote asa de dimineta si pe el afara. om vedea. apoi ne intoarcem ii dau lapticul si nani.
dar e foarte marait, plangacios, nu vrea in premergator, nu vrea in balansoar vrea numai in brate la mine.....sper sa treaca mai repede perioada asta ca...
o zi buna sa aveti.
decenuela ai dreptate azi se tine si post.

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Sa nu spuneti ca nu stiati ca nu facem public etc
ANUNTZ!
INTALNIRE AD-HOC, ORA 15:00,
PARCUL IOR,
INTRAREA DE PE COLTZUL DINSPRE BABA NOVAC



Cine poate, cine doreste este bine venit cu pufuletzu la pachet

Sigur o sa fim eu, Miremia si Decenuela

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia1980 spune:

BUNA!
CINE MA POATE AJUTA CU PAROLA PT USER-UL COMUN...VREM SI NOI SA NE ALATURAM PUFULETLOR DE FEBRUARIE 2010:)
MULTUMESC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Neatza fete dragi!

Multumim pt cafele!

Pt ca tot erau discutii cu privire la varsta la care le este permis bebelusilor glutenul, am luat biscuiti bio de la organix pt 7 luni si este subliniat pe pachet faptul ca au gluten in compozitie. In plus, sunt indulciti cu suc de struguri...asta ca idee pt mamicile care fac biscuiti pt bebei in casa.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg


Mai, faza asta cu interdictia glutenului...nu stiu ce sa zic.
Noi de fapt ne straduim sa oferim copilului o alimentatie sanatoasa in primul an de viata in asa fel incat, peste 25-30 de ani, sa nu sufere/dezvolte afectiuni/boli/sindroame. Pe mine mama m-a crescut cu gris cu lapte - la inceput - apoi cu putina ciorba de la ei din oala amestecata cu miez de paine. Si grisul si painea au gluten. Eu nu am nimic, sunt sanatoasa, am 33 de ani si sunt f sanatoasa. Chiar e atat de naspa chestia asta cu glutenul? Mie mi se pare la fel ca si ideea de a nu da capsuni - sunt POTENTIAL alergenici. Da, cativa copii au facut alergie, e posibil sa faca si al meu.....dar nu-i dau 1kg...ii dau o boaba, doua. Vad daca ii iese ceva pe corp si nu ii mai dau daca are ceva.
Ce vreau sa zic....nu stiu daca strictetea este neaparat extraordinar de buna, nu cred ca pateste nimic copilul daca roade covrigei de Buzau, coaja de paine, daca mananca biscuiti cu gluten. Bine, acum sa nu o dam in partea aialalta, nici excesul de fainoase, adica date zilnic, nu e bun. Ca ingrasa. Si intram in alta discutie, despre celulele grasoase formate in primul an de viata.
Eu zic ca orice aliment, in cantitate mica, administrat conform regulei de un aliment nou la 4 zile, crescute cantitatile incet,..nu face rau. "orice aliment" nu inseamna evident carne de porc, varza, vin, cafea, etc, etc. Intelegeti voi ce vreau sa zic.
Raman impotriva E-urilor, prefer sa ii fac eu biscuiti in casa, prefer sa ii fac eu ciocolata in casa - dupa 3 ani - decat sa o cumpar, dar nu cred ca pateste nimic daca gusta.
Sper sa fi inteles fondul a ceea ce vreau sa spun, nu sa luati fiece cuvant in parte.
Cerealele Nestle au gluten. Unele cu grau si nu stiu cate fructe. I-am dat, n-a patit nimic, am citit pe cutie dupa ce o golise jumate. O lingura pe zi de cereale....nu pateste nimic de la ele.

Gresesc? Astept oua in cap! :)

Mergi la inceput