Albinute & bondari de mar-apr '07 (148)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Si noi cu vesti de ieri.

Cica a fost cam smirocait peste zi, ba chair la masa a spus ca el mananca doar daca o suna pe mama sa vina sa il ia. I s-a spus ca da, a mancat si apoi cand s-a intors in clasa a uitat, s-a urcat in pat si s-a culcat. M-am dus sa il iau la 15.30 si era treaz si bine dispus.

Imi spune ce si cat mananca si ceea ce spune el aflu si de la ingrijitoare, deci momentan nu ma mint cei de acolo.
Face pipi dar nu si kk.
Ne arata acasa cum se spala pe maini la gradinita si ne-a spus ca nu trebuie sa lasam apa sa curga tot timpul ...
Ne-a spus un cantecel si ne-a aratat un joc pe care l-au facut.

Azi noapte insa de mai multe ori a inceput sa planga si sa spuna "vreau la mine acasa", "sa vina mami a mea".

Problema pe care mi-o pun acum este urmatoarea: cat de mari sunt portiile de mancare? sau cat de mici?
O mamica a unui copil din alta grupa mica imi spunea ieri ca a stat de dimineata cu baiatul la masa si era o felie de paine manjita cu unt si in niste cani de inox era lapte cu cacao cam de 2 degete.
Daca e asa cum spune eu cred ca e foarte putin. Tudor nu e vreun mancios, dar tot manaca mai mult de atat.
Sa imi spuneti va rog daca stiti despre asta ceva. Cred ca Tzuna a vazut cam cum e.

In dimineata asta l-a dus tati si astept sa ma sune sa imi spuna ce si cum. In timp ce scriam m-a sunat sa ma intrebe cu ce il lasa imbracat cu tricou cu maneca lunga sau si cu cel cu menaca scurta de pe deasupra .... . Si ieri am mers din nou impreuna tocmai ca sa vada ce are de facut.

O zi usoara sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

'Neata! Gata cafeaua?
Azi s-a trezit smiorcaita, am dus-o mataind si a intrat in clasa pentru ca a vazut ca e doamna cea tanara. Nu stiu ce ne-om face cand va fi cealalta de dimineata. Astazi am sa incerc sa vorbesc cu una dintre ingrijitoare, cea de dupa masa sa fie mai atenta cu Thea. Nu stiu daca e si realizabil la cati copii sunt pe acolo. Cert este ca am aflat ca ieri un copilas a fost lovit peste manuta pentru ca a dat drumul la apa. Nu stiu in ce imprejurari a deschis apa, daca voia sa se spele sau doar sa se joace. Dar daca asa procedeaza la baie, nu ma mai mira ca nu se duc copilasii sa-si faca nevoile. Oricum, nu sunt deloc multumita. Sper sa se aranjeze lucrurile cumva pana la vacanta. Maine avem sedinta cu parintii si sper ca in afara de bani sa fie discutate si alte probleme. Stiu ca parintii ai caror copii sunt pentru prima data la gradi fac din tantar armasar, dar nici o prea mare preocupare din partea lor pentru bunastarea micutilor n-am vazut.
Despre mancarea de dimineata nu prea am cuvinte. Am vazut o paine spoita cu branza topita si un ceai intr-o galeata. Thea nu s-a atins de ceai ca "nu e bun, mami. e fara lamaie" Cand am vazut eu, in prima zi, pluteau cateva felii stravezii deasupra in galeata, dar ma indoiesc ca era si stors suc in ceai. Ieri in afara de mancarea de pranz nu stiu ce au avut ca nu m-am uitat, iar azi au dimineata paine cu finetti si, probabil, acelasi ceai. La pranz am vazut ciorbita de zarzavat si musaca de cartofi, iar la gustare ciocolata novatini, ce-o mai fi si aia. Bina, acum la 7 lei pe zi, nu stiu ce pretentii as putea avea, numai ca nu am facut eu pretul asta, sa il mareasca si sa hraneasca copiii cum trebuie. Mai mult, educatoarea pe care o cunoastem ne-a zis ca din suma asta derizorie mai si raman bani de cadouri de 1 iunie pentru micuti. Economie, nu gluma.
Nu stiu ce sa zic. Mai vedem. La voi ce preturi sunt pe zi? La gradinitele de stat cu program prelungit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata!

matei a trecut cu bine prima zi de gradinita. mi-a povestit de copiii tristi de la gradi, dar si cum au facut 2 joculete. unul "Deschide urechea bine" si unul nu mai stia. la pranz a mancat "ceva foarte gustos, dar nu stiu ce era". au avut ghiveci de legume. acasa n-ar pune gura. azi au ciorbita a la grec. sa vedem. el nu prea poate sa-si dea tricoul jos. aseara la baie s-a dezbracat pana la tricou si m-a rugat sa-l ajut. il intreb: la gradi cine te dezbraca?? sau ai dormit in tricou la pranz? el zice: nu. m-a imbracat o doamna! ca eu sunt mic si daca nu pot trebuie sa ma ajute cineva. pai nu?
de dormit a dormit in patut cu un alt copil. ne-a povestit aseara.

ela matei are pb asta cu pisu/caca si la drum si cand mergem in vizite, nu doar la gradi. el pana se obisnuieste putin nu face. si eu am aceeasi problema. pot sa merg bucuresti-timisoara fara sa ma duc la baie. dc nu-mi inspira incredere, nu fac. stiu ca nu e sanatos. trebuie sa-i explici de cate ori te tine gura ca trebuie sa faca sa nu se imbolnaveasca. du-te tu cu ea si arata-i baile de la gradi.

gabi initial asa li se pune in canute, mai putin. ca sa nu dea pe ei. sunt inca mici si nu toti stiu sa bea bine cu cana. dupa ce termina din cana li se mai da. stai linistita ca nu ramane nici unul nemancat. si apoi, daca le e foame, ei spun si le mai dau sa manance daca este cazul. canutele sunt din inox din motive de securitate si igiena.

sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

la noi e 10 lei/zi. la gustare pana acum am vazut fructe si biscuiti la noi la gradi. ieri au avut pere, azi au banane.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menuet spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisikuta

rozi, la anu', cand tu o sa te perpelesti cu ana la gradinita, noi o sa ti trimitem link la capitolul asta ! o sa adunam experienta pana atunci.
pupa mezina stupului, lasa ca va faceti si voi mari si ne ajungeti din urma...

mama de papusha si cateodata balaur, Nana
varsta nana

norah

Everyday is the right day

Am bagat eu deja la favorite ca voi s-ar putea sa fiti "prinse" cu altele si nu o sa aveti timp de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

'neata!

kit, cum s a acomodat rauleanu cu cls a v a ?

din jurnalul de gradinita, consemnez:
ieri a mancat doar mamaliga. a plans modic.
azi, nici nu stiu daca sa rad sau plang, vb la telefon cu o mamaica de care nora s a agatat plangand si o implora s o duca acasa la mama ei. mamica ii raspunde ca nu stie unde s o duca, nu stie unde sta. si fie mea, increzatoare, ii zice stiu eu, pe str. ciprian porumbescu!

maine avem sedinta cu parintii. incep inscrierile la activitati: dans, teatru si nu mai stiu ce. poate va fi mai interesata si uita de mine.

da, doamne, sa treaca mai repede perioada de acomodare si sa se linisteasca cu toti!
pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Neata !

Ela, noi platim 9lei /zi. Au o gustare la 10, la pranz 2feluri de mancare si desert(mi-a zis teodora ca au avut prajitura, si ca n-a mancat-o ),si cand se trezesc iar o gustarica. Dar eu n-am vazut meniul...La cresa era afisat la intrare pe usa. Stiam clar ce manca. Si ce nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

gabi, le da portie suplimentara, la cerere.
in prima zi, cand nana n a pus gura pe nimic, ma umfla rasul ca o fetita terminase prima si a zis cu hotarare "mai vreau!" si i au mai dat un sandwich.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Cu toaletele , nu mi se pare ok atitudinea educatoarei. Cum, daca vrei asa, ok, daca nu...??Daca nu , ce?? Te tii pana la plecare? Pai asa idioata sa fie sa nu stie ca nu e sanatos(cum zicea si Ioana)...Culmea, e ca oamenii astia au grija de copiii nostri. Ii formeaza, intr-un fel sau altul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisikuta


azi, nici nu stiu daca sa rad sau plang, vb la telefon cu o mamaica de care nora s a agatat plangand si o implora s o duca acasa la mama ei. mamica ii raspunde ca nu stie unde s o duca, nu stie unde sta. si fie mea, increzatoare, ii zice stiu eu, pe str. ciprian porumbescu!




mama de papusha si cateodata balaur, Nana
varsta nana

norah

Everyday is the right day



Ffff tare dra Nana!!!

Mergi la inceput