Albinute & bondari de mar-apr '07 (148)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

of, ce jale, ce dor....

anu trecut cand ma dadeam de ceasu mortii ca duc cupilu la gradi nu va interesa prea tare, nah acu nu mai puteti

matzo ti-am scris pe privat, nu ca ar fi mare secret...


rares merge la gradi in continuare, imi zice doar ca el nu vrea la gradi azi sau ma intreaba daca azi e weekend (stie ca in we stam acasa cu totii), de miorlait nu miorlaie dimi.
tuseste cam uratel, prevad o vizita la dr sa ma asigure ca e in limite normale tusea si nu o da in alte boale.


hai succes la gradi si nu mai stati cu inima stransa.


cei care miorlaie dimineata se vor calma in 2 sapt, cei care nu miorlaie dimineata o sa miorlaie cam peste 2 sapt sau daca niciuna, nici alta o sa isi verse nervisorii adunati, acasa sau daca nici asaa... inseamna ca is copii minunati.

v-am salutat din mers

mama lu' Rares (23.03.2007) & Horia (21.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Diana, nu stiu ce sa zic. Si eu stau si ma intreb ce s-o petrece in mintisoara lor, lasati intr-un loc necunoscut, cu oameni necunoscuti opt ore pe zi. Mister total! Stiu ce se petrece la noi in minte la un serviciu nou, dar noi stim sa ne intoarcem singuri acasa, nu depindem de altcineva sa ne faca papa, avem oarece abilitati sociale. etc... Concret, poate ar trebui sa stai un pic de vorba cu doamnele pe acolo, desi nu sta nimeni sa urmareasca tocmai copilul tau ce face toata ziua, cel putin la gradinita noastra si in special acum cand nici nu ii cunosc prea bine. Pentru ele sunt manifestari relativ normale. Pentru noi e mai tragic ca sunt ai nostri. E normal sa se simta mult mai in siguranta acasa si poate d-asta sa si refuze sa mai mearga, chiar daca inainte a vrut.

Roxi, sa stii ca anul trecut eu chiar ma intrebam daca mamicile cu copii la gradi deja nu se simt un pic aiurea pt ca celelalte dintre noi nu prea percuteaza la starea lor. Stiu ca, cel putin la mine, era groaza ca ma asteapta si pe mine imediat aceeasi situatie, si, desi stiu ca nu e o scuza, asa m-am "impacat" eu, oarecum, cu lipsa de empatie de atunci. Mai ales ca pana la acel moment impartisem aceleasi etape cam in acelasi timp. Pup mamica acum calita!

Thea a fost azi "examinata" de logopeda gradinitei care a spus ca pronumtia defectuasa a lui s, ce, ci, ge, gi se datoreaza constitutiei anatomice si nu unei proaste perceptii a sunetelor. Are un spatiu mare intre maxilar si mandibula prin care ii iese limbuta cand vorbeste. In schimb, a fost tare multumita de felul in care pronunta alte grupuri de consoane/vocale considerate dificil de asimilat si la varste mai mari. Ce-am priceput eu din discutia cu tipa care ne e prietena si lucreaza ca educatoare la gradinita Theei si care a dus-o pe logopeda azi la Thea? Daca a reusit sa vorbeasca atat timp cu ele si sa dea o impresie de copil destept, inteligent si mai stiu ce alte laude mi-au fost comunicate la telefon, inseamna ca e ok. Mai ales ca mancase tot la masa de dimineata si deja se juca in clasa la ora 9 cand au ajuns ele la ea.
Dar mai e si maine o zi!
Mai rau am fost eu ca nu m-am simtit in stare sa merg nici azi la birou ca m-au podidit lacrimile cum am intrat in casa si am tinut-o asa pana de curand cand m-am mobilizat sa gatesc o ciorbita inlacrimata. Ca am uitat sa ma uit la meniul de la gradi de dimineata si nu stiu daca Thea a papat la pranz sau nu. Ieri n-a papat. A fost supa de dreasa cu ou si orez cu pui, iar ea "Am incercat, mami, dar n-am putut.", mi-a zis despre orez, iar supa "n-a fost asa de buna". Ea nu e obisnuita decat cu ciorba. Supa n-a prea mancat. Insa are de unde sa slabeasca, ea sa fie sanatoasa.
Cam asta ar fi. Revin cu impresii dupa ce o iau azi la 4.
Pupici!

Am corectat greselile. Parca as fi in transa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna si de la noi. o cafea de pranz?

deci azi a fost prima zi la gradinita. a mers destul de incantat. multi copii plangaciosi. o fetita pe care o cunoastem noi era adusa cu chiu cu vai de tatic si urla in gura mare: e ultima mea zi aici!!! nu mai vin!!!! a incercat matei sa o impace, n-a reusit. s-a dus si s-a asezat pe un scaunel langa un copil plangacios care a inceput sa urle: lasa-maaaaa!!! s-a ridicat matei si s-a mutat pe alt scaunel. sper sa nu-l iau traumatizat dupa prima zi.
si la noi e problema cu patuturile. nici n-am vrut sa ma gandesc unde va dormi. banuiesc ca undeva, intr-un patut sigur va dormi. o sa vad ce-mi spun acum, cand ma duc sa-l iau.
educatoarele sunt 2, una tinerica si una mai pe la 50 de ani. mai au si o ingrijitoare. am luat 2 ghivecele cu flori si le vom da educatoarelor. pt ingrijitoare, un pachetel de cafea, cred, ii voi da azi pt ca ea e "baza" la sters la fund, imbracat, etc. eu nu prea sunt din principiu de dat bani.
saptamana viitoare vom avea sedinta cu parintii si mai vedem ce ne spune atunci.

deci gradinari vechi si noi sa aveti un an cat mai bun!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Anastasia a declarat ca ea vrea sa mearga mereu, mereu la gradinita. Chiar si sambata si duminica!Nu pot decat sa ma bucur! Dna educatoare mi-a spus printre plansete de dimineata ca ieri nu au avut nici o prbl, a mancat, a dormit, a fost foarte cuminte.Iar Anastasia mi-a povestit de 10 ori cat de mult i-a placut si ce a facut ea acolo. Chiar a mancat 2 feluri de mancare la pranz ?!!!
In schimb am o problema cu wc: nu au capac reductor si nu a putut sa faca nici pisu , nici kk.Iar cand i-a spus dnei ingrijitoare ca ea nu poate sa faca pisu pt ca o sa cada in wc, dna i-a spus- "sa fii sanatoasa" .Nu stiu cum sa procedez: sa cumpar 5 capace reductoare si sa le donez gradinitei, sa dau bani ingrijitoarei sa o ajute, sa ii duc ei colacel si sa il tina in dulap.....
In alta ordine de idei, una peste alta, se pare ca stupul a avut succes cu prima zi de gradi ! Bravo piticuti si bafta in continuare dragelor.

Andreea, mamica de Anastasia si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Eh, noi suntem din cei vechi la gradi... Alex la prima gradinita a plans vreo 2 saptamani, la a doua vreo 2 zile, la a treia in cate o zi aleatoare daca era in toane proaste. El e deja veteran, cu nici pauze a implinit 2 ani de gradinita chiar acum ma gandeam, cand citeam impresiile voastre, ca avantajul nostru a fost ca nu am nimerit sa fie prima lui zi impreuna cu prima zi a inca n copii, si sa planga toti mereu a fost singurul care s-a smiorcait in acea perioada, si altii care au venit noi au fost singurii plangaciosi in respectiva perioada, si au fost situatii mult mai usor de gestionat.

Despre Alex - a inceput hidroterapia, aseara a avut prima sedinta, dar i-a stat mintea mai mult la joaca decat la exercitii. Si cum pentru el se deplaseaza o masina cu 2 terapeuti pe o distanta de vreo 15 km ca sa faca o sedinta, a stat in bazin pana a facut toate exercitiile, presarate printre jocuri. Consecinta: a ajuns acasa la 22:30, si a adormit in 5 minute (clinica a reusit sa inchirieze bazinul doar seara de la ora 19). Cam asta a fost, mai vedem maine sedinta urmatoare (face o sedinta la 2 zile)...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RHYANNA spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Ieri cand m-am dus sa o iau atunci se trezise. Mi-a strigat din patut ca ii place mult la gradinita noua. Nu o mai luam din gradi si din curte.
Aseara din senin a inceput sa planga ca ea nu mai vrea la gradinita noua.
Ce sa va spun de dimineata am imbracat-o plangand si tipand. Cand am ajuns cu ea la gradi nu va pot spune cum tiiiiipa si plangea si se tavalea pe jos ca ea nu ramane. Niciodata Timeea nu a facut asa ceva, mai ales ca are in spate 2 ani de cresa, mai ales ca ieri cand m-am dus sa o iau era foarte incantata ca sa nu mai spun ca a spus si cand am intrat intr-un magazin vanzatoarei ca ea a fost la gradi noua si e foarte frumos.
Nu stiu ce s-a intamplat in mintea ei, nu stiu ce au fost cu rectiile de dimineata......nu stiu ce face acum, nu stiu daca au linistit-o......




iubita suntem fix la fel
SARAH are 0.5 ani de cresa si 1 an de gradi dar cum a facut ieri si azi parca nu a facut niciodata
am schimbat-o de la grupa ca nu pute face mijlocia fiind prea mica dar in asa hal
parca o luase razna
o criza de nervi
nu am putut sa-i dau in nici o zi pantofiorii hello kitty pe care ea ia vrut
acum a zis ca nu-i mai poarta
a ramas cu cizmele in picioare
iar la haine dimineata am schimbat-o de trei ori



dar avem si o liceeana care abia a asteptat sa vada cum e la colegiu si e super incantata


mamai DE YOLANDA AMALIA(02.02.1995) SI RHYANNA-SARAH(03.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Citat:
citat din mesajul lui RHYANNA

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Ieri cand m-am dus sa o iau atunci se trezise. Mi-a strigat din patut ca ii place mult la gradinita noua. Nu o mai luam din gradi si din curte.
Aseara din senin a inceput sa planga ca ea nu mai vrea la gradinita noua.
Ce sa va spun de dimineata am imbracat-o plangand si tipand. Cand am ajuns cu ea la gradi nu va pot spune cum tiiiiipa si plangea si se tavalea pe jos ca ea nu ramane. Niciodata Timeea nu a facut asa ceva, mai ales ca are in spate 2 ani de cresa, mai ales ca ieri cand m-am dus sa o iau era foarte incantata ca sa nu mai spun ca a spus si cand am intrat intr-un magazin vanzatoarei ca ea a fost la gradi noua si e foarte frumos.
Nu stiu ce s-a intamplat in mintea ei, nu stiu ce au fost cu rectiile de dimineata......nu stiu ce face acum, nu stiu daca au linistit-o......




iubita suntem fix la fel
SARAH are 0.5 ani de cresa si 1 an de gradi dar cum a facut ieri si azi parca nu a facut niciodata
am schimbat-o de la grupa ca nu pute face mijlocia fiind prea mica dar in asa hal
parca o luase razna
o criza de nervi
nu am putut sa-i dau in nici o zi pantofiorii hello kitty pe care ea ia vrut
acum a zis ca nu-i mai poarta
a ramas cu cizmele in picioare
iar la haine dimineata am schimbat-o de trei ori



dar avem si o liceeana care abia a asteptat sa vada cum e la colegiu si e super incantata


mamai DE YOLANDA AMALIA(02.02.1995) SI RHYANNA-SARAH(03.04.2007)



offf, cu piticii...Pupam sa fie bine ,totusi.
Cat despre dra liceeana...asteptam impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Seara buna! A fost ok cand mai luat-o. Adica se trezise si iesise in sala de mese unde au apa si isi luase sticluta. Cand i-am cerut sa aduca si poneiul sa il luam acasa, a mers in clasa, l-a cautat, a constatat ca era prea sus pentru a-l lua si a venit la doamna sa o roage sa i-l dea. Nicio reactie din partea 'mneaei, ocupata, evident cu altceva. Nu stiu exact cu ce, insa, vazand ca n-o baga in seama nimeni, Thea incepuse deja sa planga, frustrata ca nu ajunge sa il ia. Bine ca am intrat eu si i-am explicat ce sa faca sa ajunga la el. Acum, n-am pretentia sa mi-o bage numai pe a mea in seama, dar am impresia ca singurele momente in care ii da atentie sunt cele de la somn, iar atunci e o atentie negativa, Thea nedormind acasa la pranz. Acolo insa, cred ca doarme. Bineinteles ca de "doamna" asta nu ii place. Ii place de cea tanara, cea care mie mi-a parut pierduta in spatiu. Saptamana asta este dupa amiaza cea batrana, iar Thea n-o lasa nicidecum sa o schimbe in pijama la pranz. Ce ma mai nemultumeste este ca nu-si face, dupa spusele ei, nevoile acolo. Acum nu stiu daca e chiar asa. Cand am sa apuc, o sa vorbesc cu doamnele ingrijitoare sa vad daca vreuna a vazut-o facand ceva. Altfel, azi la pranz a papat "ciorbita" care, de fapt, era ostropel de pui si mamaliga cu branza.
Cam asta a fost a doua zi.
Va pupacim si va dorim noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Neatza....o tare cine vrea?

Eu ma pregatesc sa imi schimb locul de munca,azi ma prezint la noua scoala,tot bibliotecar,dar am schimbat scoala,ma aproape de razvi,de casa....

O zi frumoasa!


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna dimineata!
Cafeluta .

Am citit cu drag povestioarele voastre despre gradinari, peste cateva zile totul o sa intre in normal, acum traiti emotiile lor, va faceti mii de probleme, e normal, si pe mine ma trec fiorii cand imi amintesc prima luna de cresa a Giuliei....si primele zile de cresa, de prima gradinita, de a doua gradinita, de prima zi de scoala, de prima zi de clasa a V-a a lui Raul - ca el e puiul meu sensibil, Giulia se adapteaza extrem de usor.

La noi e ok, educatoarea mi-a spus ca Giulia i se plange "atata plang astia ca ma doare capul!!", a si dormit de data asta pentru ca li s-a spus ca sa inchida ochii sa viseze ce le aduce Mos Craciun. Problema e ca in alta grupa e baietelul prietenilor nostri cu care am fost petrecut mult timp in vara si se intalnesc in curte si nu mai vor sa se desparta, merg amandoi in aceeasi grupa.

Ela imi pare rau ca ati dat peste o persoana rece. Cealalta chiar daca ti se pare aeriana poate ca da copiilor caldura de care au nevoie. Cred ca e o idee buna sa vorbesti cu ingrijitoarele, dupa parerea mea ele conteaza foarte mult.

Andreea urata treaba cu wc-urile, incearca sa discuti cu educatoarele si daca nu se poate altfel cumpara reductor. E important ca micuta sa se simta in siguranta si nu inteleg cum i-a raspuns "sa fii sanatoasa"

Pisik ce instructie trage Nora cu voi , sper sa fie mai bine azi, daca spui ca lumea e binevoitoare, sunt sigura ca o sa se obisnuiasca repede.

O zi frumoasa pentru toti gradinarii.

Mergi la inceput