Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CodrinaA spune:

Mary, multumesc.Sper si eu sa stau cat mai mult pe aici.
Si noi avem problemute cu somnul Irisucai. Baita o facem pe la 8:30, cel tarziu 9 seara..dar pana la 10-10:30, nici gand de somn. Aseara mi-a adormit la 11, iar mie imi picau ochii in gura de somn. Are chef de joaca atuci, rade, se intoarce pe burtica, da din picioruse...intr-un final adoarme ea, dar doar dupa ce imi sare mie somnul. Prima tura din noapte e de 4-5 ore, apoi tot la 2 ore se trezeste. Doarme cu mine in pat, din perioada colicilor, cand din comoditate pentru mine, si pentru linistea ei o culcam cu mine in pat. Acum, daca ma dau jos din pat dupa ce adoarme ea seara, sa imi beau si eu lapticul cu cereale si mai pierd notiunea timpului pe internet, se trezeste si ma cauta. Daca nu sunt.. adio somn. Dupa 4 ore se trezeste si cauta tzitzi. nu stiu cat suge, caci i-o pun la dispozitie si adorm , adoarme si ea mancand. De atunci se trezeste la 2 ore, probabil ca mananca mai putin. Dimineata, pe la 8 e sus, altadata la 7..dar sta treaza doar o ora, si apoi se cere la somn dinnou pentru inca o ora.
Ziua imi mananca des, ii dau la cerere, dar si regurgiteaza f mult. Dr zice sa ii dau mai rar sa manance, dar urla rau daca la 2 ore nu primeste papica.
Eu in general ma bazez pe instinct. Si cam simt cand e ceva in neregula.
Hai ca am inceput sa "deraiez"

Mamica de floricica, Iris 03.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CodrinaA spune:

Cu somnul din timpul zilei
Cum am spus, se trezeste dimineata la ce ora o fi, si cam dupa o ora, maxim 1 ora jumate mai doarme 1 ora. Se trezeste, papam,ne jucam, asta timp de vreo 2 ore cand iarasi trage un pui de somn pt 1 ora, maxim 2. Dupa asta, plecam la plimbare, daca vremea ne permite. In general se intampla asta in jurul orei 3 dupamiaza. atunci,pe la 6-7 seara mai bagam o tura de o ora.
Dar am zile cand doarme si mai mult, altele mai putin. Am si momente de 20 min. In general imi doarme 3-4 ture pe zi a cate o ora. eu zic ca e ok, am vbit cu o mamica de la mine pe strada,(fetita ei e cu 11 zile mai mare) care era ingrijorata ca nu doarme destul. dar are am tot acelasi program ca piticoata mea, deci banuiesc ca e normal sa doarma asa.
Eu abia astept sa imi doarma dupamiaza toata (3-4 ore) sa pot sa imi fac treaba linistita prin casa.

Mamica de floricica, Iris 03.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Hello!
Multumim pt urari! Asemenea si voua! Noi (parintii) ne cinstim cu niste tort si sampanie!
Codrina- bine ai venit!

Voua copii la 3 luni isi tineau capul complet? Adica daca il tragi de maini din pozitia pe spate isi tinea capul?


Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Noi la 3 luni avem 64 cm si 6.7 kg si ne-a 'certat' doctora pt faza de mai sus. La 4 luni cica trebuie sa fie in stare sa se ridice pe antebrate.
Aseara a dormit de la 21.30 la 7.15 Nu mi-a venit sa cred! Sper sa-l tina trezitul tot la astfel de ore!

Ieri i-am facut garderoba de toamna-iarna. Pana in aprilie am zis ca nu mai cumpar nimic! Sa vedem daca ma pot abtine!

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CodrinaA spune:

Nicoleta..fiecare copil are ritmul sau. Iris isi tine capul bine de la cateva saptamani. Incerc sa atasez o poza facut la 1 luna si 4 zile. Acum se ridica singura in fundulet, atat in carucior cat si in balansoar. Am sa incerc sa arat cateva poze. Dar Iris e mai precoce, dupa spusele multora, chiar si a doctorilor. Asa a fost toata familia tatalui ei (eu am fost mai lenesa). Dar asta nu inseamna ca asa trebuie sa fie toti copiii. Iris o sa imi dea bataie de cap ceva mai devreme


Mamica de floricica, Iris 03.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CodrinaA spune:

La o luna si 4 zile, poza e neclara:
http://i346.photobucket.com/albums/p424/kodrina/Iris%20Andreea/2nd%20Month/DSC00656.jpg
In fundulet:
http://i346.photobucket.com/albums/p424/kodrina/Iris%20Andreea/5th%20Month/DSCN9617.jpg
http://i346.photobucket.com/albums/p424/kodrina/Iris%20Andreea/5th%20Month/DSCN9687.jpg
Si vreo 2 sa ma laud:
http://i346.photobucket.com/albums/p424/kodrina/Iris%20Andreea/Iris%20Portret/avatar1.jpg
http://i346.photobucket.com/albums/p424/kodrina/Iris%20Andreea/Iris%20Portret/16.jpg
Mamica de floricica, Iris 03.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CodrinaA spune:

Cum fac ca un text sa fie hyperlink? Adica sa dai click petext si sa te trimita la o poza ?? ca sa nu mai lungesc atat cu direct link-uri?

Mamica de floricica, Iris 03.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns murica spune:

Salut fetele
Codrina, bine ai venit.
Felicit primii dintisori si sa dea Doamne Doamne sa nu doara ceilalti care vor veni pentru toti bebicii.
Referitor la diversificare, sunt in plop, dar pediatra mi-a spus sa incep cand simt eu, dupa 6 luni, cu legume, nu fructe. Nu am insistat prea mult pentru ca mai avem pana atunci.
Despre supt pumnuletul, degetele, hainele, picioarele si tot asa, mi-a spus ca e un tic al copiilor, unora pentru ca le apar dintii, altora, in mare parte, doar de curiozitate. Cica trece in vreo 2 luni si apoi se vad cei care vor dori sa isi suga degetele.
Despre baita: voi cum ii tineti in cadita? Ca a mea nu mai vrea pe spate, ea iubeste baia, dar sta stresata cand e culcata. Am citit ca de acum ar trebui pusi in fundulet si spalati ca sa poata privi in voie in jur.
Inca o intrebare: bebita mea vrea sa manance cam la 6 ore, intre mese vrea ff mult ceai, adica in 6 ore cam 250 ml. Asta de vreo saptamana. Noaptea nu vrea decat ceai, iar mesele de lapte le-a redus drastic (ea bea LP). Voi patiti asa ceva? Cred ca in curand nu va mai lua in greutate prea mult ca din ceai doar nu te ingrasi.
Mai revad subiectele si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns murica spune:

Codrina, bebita ta are ochi negri? Eu sunt topita dupa ochi caprui-negri. E frumoasa foc.
Sotul meu are ochi albastri, eu caprui-verzi, mi-am dorit cu disperare un copil cu ochi inchisi, ca soacra mea, iar bebita mea se pare ca va avea ochii mei. Deci am invins albastrul.
Chiar, cand se va definitiva culoarea ochilor lor, stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CodrinaA spune:

Murica, inca nu stiu ce culoare au. Cred ca vor fi caprui. Imi doream la inceput sa fie albastrii ca si ai lui cumnatu-meu, strabunicul sau bunicul meu, sau verzi ca ai lui tata-meu sau socru-meu. Dar acum, avand in vedere dimensiunea ochilor si faptul ca nu e alba deloc la piele si va fi si brunetica, nu cred ca niste ochi deschisi la culoare se vor potrivi tocmai bine.
Eu ii am caprui cu tente verzui, la fel si sotul, dar mama mea, are un caprui frumos la ochi. Sper sa o mosteneasca pe ea aici. Macar ceva ceva sa aibe si din partea mea, ca e toata tata-su.

Mamica de floricica, Iris 03.05.2010

Mergi la inceput