Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

Citat:
citat din mesajul lui cris_09

Citat:
citat din mesajul lui zguby77

si inca o chestie, (facand curatenie in bucatarie ma tot gandeam la chestia asta cu laptele de vaca) parintii nostrii si noi cu ce am crescut? da normal ca au tot interesul sa ne convinga ca laptele de vaca nu e bun, ca altfel cine mai cumpara produsele la care fac ei publicitate?
Apropo de asta,ma uitam intr-o zi la o emisiune unde era invitata o tanti pediatra,care spunea ca nu trebuie pus copilul pe olita inainte de 2 ani.
Prima impresie:mi s-a parut o aberatie,de ce ar fi interzis?Al doile gand:asta e mana in mana cu aia de la pampers,sa nu invatam copilul sa-si faca nevoile la olita/toaleta sa dam faliment,noi ca si parinti.
Stiti detalii,de ce nu ar trebui invatat copilul mai devreme de 2 ani(in cazul in care el ar fi receptiv la asta)?



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)



nu e aberatie deloc. pana in jur de 18-20 de luni, copilul nu-si poate controla sfincterele. tu poti sa-l pui si inainte, dar nu te astepta sa se si invete sa faca. aaa, ca se intampla ca o data sa mai faca si in olita, asta e cu totul altceva. dar ma indoiesc ca inainte de varsta asta poate sa se tina daca ii vine sa faca pipi/caca. de ex, daca te duci in supermarket cu el si iti spune :"mami, pipi" , copilul nu se poate tine pana ajungi tu la o toaleta cu el. asa ca pipi/kk o sa iasa nestingherit in acel moment, pt ca copilul nu are abilitatea fizica de a controla muschii responsabili cu eliminarea.

nu stiu, sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic. cei mai multi pediatri spun sa nu pui copilul pe olita inainte de varsta asta pentru a nu-l stresa inutil cu olita.

_

Mami de D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)



Si eu am gasit aceeasi explicatie: copilul nu-si poate controla bine sfincterele pana la varsta de 2 ani, adica nu sunt alineate procesele psihologice de abtinere, cu cele ale muschilor respectivi. Este posibil sa inveti copilul sa faca la olita inainte de aceasta varsta, insa de obicei se intampla in detrimentrul altor procese psihologice - copilul trebuie sa depuna un efort mult mai mare decat este capabil la acea varsta, si va compensa din alte parti: poate avea cosmaruri, poate dezvolta diverse fobii si alte chestii neplacute.
Cine doreste sa isi asume riscurile... Eu imi voi lasa copilul sa faca totul atunci cand se va simti pregatit.


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Iaurt nu ma apuc sa fac in casa; astept pana o sa pot sa ii dau din cel cumparat (cel mai pur din cate oi gasi; dupa ce am vazut filmul despre care va povesteam, eu nu as mai diversifica-o pana la majorat; oricum ne reprofilam pe alimente din productia provinciei in care stam si pe produse europene).



Ha - noi azi am terminat de vizionat filmul respectiv si ii ziceam Mariei sa se tina bine de tzitzi cat mai mult timp, ca pe urma numai nebunii o sa manance


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

david inca e foarte flexibil, cand ii zic ca ceva nu e bun, nu insista sa manance (uraaaa, am scapat cel putin pt moment de mcdonals, crenvursti, cipsuri, branza topita si mai am eu o lista cu aberatii alimentare, ciocolata nu e pe ea ).
eram la munte si sotul cumparase o punga de cipsuri. eu nu mananc asa ceva, e pe lista si nici nu-mi plac. totusi, atunci parca mi-a fost pofta si am luat si eu unul. david a luat si el unul si ma intreaba: "ce e asta, mami?" eu, cu mustrari de constiinta: "prostii, mami!" . a doua zi se repeta oarecum faza, iau un cips si david la mine: "mami, de ce mananci prostii?". mi-a stat in gat ala .

_

Mami de D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

si eu am lasat-o pe Alex cu pampers pana la 3 ani. Nu a vrut olita si pace zici ca era taciune incins. Apoi singura in nici o luna s-a invatat. Am fost convinsa ca nu se va marita cu pampers.

Zguby parintii nostri au trait alte timpuri. Nu vad de ce sa fortam lucrurile odra pentru a fi in randul lumii. Eu pe Alexandra am lasat-o sa l efaca pe toate cand a fost pregatita, asa voi proceda si cu gemenele.

Ekaterina azi m-a zapacit cu ghe-ghi. Nici acum nu doarme, tot numai ghe-ghi zice. E foarte incantata. In schimb Iusti si azi a zis Mama. Nu cred ca ii scapa vreo zi fara mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Si-a revenit fata. A avut o zi si 2 nopti cand m-am chinuit cu ea sa suga, a fost groaznic, parca eram la intarcare, greu e sa ai si prea mult lapte, acum inteleg. Intotdeauna mi s-a parut ca numai sa ai prea putin lapte e greu...
Am vazut poze frumoase cu piuti de Artu Haiosi tare baietii pe perete si sabina pe scaunelul ala mai mare ca ea! si frumosi toti si seamana cu mami toti. Nu stiu cum ai reusit
Ale casa de piatra inca odata! Am vazut pozele cu tine, slabaturo! Ah ce as vrea si eu nu 43, dar 55 de kg! si ce greu e cand iti place mancarea!
In rest, cu diversificarea cred ca la 6 luni si eu, mai devreme nu e rost
EU pe Mirci nu l-am pus pe olita pentru ca nu a stat. Abia la 2 ani a acceptat reductorul. Intr-o luna s-a invatat sa ceara pipi si kk. Seara ii mai pun pampers, dar pentru confortul meu, nu face pe el. Nu ma deranjeaza sa il tin cu pampersul de seara pana la primavara urmatoare daca e nevoie. Avem niste prieteni care si-au pus fetitza de la 8 luni pe olita. Si tot la 2 ani -2 ani jumate s-a dezvatat. asa ca e un stres inutil pentru copil- mai ales daca nu vrea sa stea pe olita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

'Neata!

www.emanuela-ceapa.eu/acasa/flori/flori.jpg" target="_blank">LA MULTI ANI!

Rares Mihai de NicoletaB

Flory_blanca, branza calcica se face din lapte praf si tablete de calciu lactic sau zeama de lamaie (zic unii!!!). Dintr-un litru de lapte se obtin cam 200 g de branzica si se pun vreo 8-10 tablete de calciu lactic. Asa am citit si in Capraru si prin alte parti. Uneori e contraindicata, daca copilul are prea mult Ca. Of, iarasi ma intorc la vesnica nebuloasa a diversificarii.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CodrinaA spune:

Neata fetele!
La multe lunite si multi ani Rares Mihai! Sa cresti mare si sanatos!

Referitor la stimulare...da, nici eu nu sunt pro. Dar ca mama, cand vad ca copilul mi se chinuie, si da din picior asa de violent, si simt ca o doare, nu pot sa stau cu mainile in san. Am incercat tot soiul de ceaiuri, chestii naturale. NU a mers deloc. Singurul care si-a facut efect pana acum e Debridat. Sa vad cum se regleaza apoi.

Si cu olita. Am o verisoara, care si-a pus fata pe olita de la 8 luni. I-a dat jucarii in jur, si a lasat fata sa stea acolo jucandu-se pana se plictisea. Si statea pitica si cate o ora cateodata. La 1 an jumate cerea olita. Nu stiu care e explicatia... Poate a fost mai precoce pitica.
Va doresc o duminica cat mai linistita si fara maraieli si plansete!

Mamica de floricica, Iris 03.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CodrinaA spune:

Ioana, despre ce ceai de stimulare vorbesti??

Mamica de floricica, Iris 03.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit fetele!

Problematica olitei, ca si pe cea a diversificarii nu le stapinesc...asa ca sunt numai ochi si urechi!
SUnt alaturi de voi, va citesc, sa nu credeti ca absentez!:)
Nu ca ar fi intrebat cineva:)) - ma bag si eu in seama!
Codrina, bun venit si sa stai cit mai mult alaturi de noi!
A, inca ceva: Ioana e SAbina de fapt, ca sa stii pe viitor:)! Ioana e doar nume de cod

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

S-a mai vorbit, stiu despre programul bebelusilor, ca nu este unul "sablon" si ca nu intptdeauna reusesc sa il aiba la fel... dar totusi sa nu mai poata dormi ziua si noapte pina la ora 12 sa aiba chef de "entertaiment" este ceva normal? Nu stiu care e cauza hiperactivitatii lui, ca nu beau cafea si nu cred sa existe un alt excitant in alimentatia mea... si nu e nici asta un obicei... se intimpla numai uneori.
Aseara spre ex, si acum 3 seri a avut acelasi comportament: nu-mi adoarme pina la ora 12 noaptea (parca are ceva de asteptat), "vorbeste", ride, eu ii vorbesc in soapta, il adun linga mine, adoarme leganat pina la urma, dar se trezeste din nou si priveste jucariile, caruselul, ride cu chiote si tipa... si cind in final il prinde din nou foamea adoarme la sin, dar repet, nu mai devreme de 12.
Si ziua lucrurile nu-s mai roz: doarme in fragmente fff scurte, cite 20-30 min, dupa care se trezeste uneori (numai uneori) in plins din care-l opresc destul de greu - de fapt el plinge in somn, in nvis saracutul - iar cind reusesc sa il trezesc de-a binelea ride (parca spune in sinea lui: "ce bine ca a fost doar un vis si tu esti aici mami!")
Voua va este somnul super-lin? Parca Rocsy povestea de somn din asta, cu senzor! cam asa e la noi acum!
A, Rocsy e "la mare, la soare" acum! Bravo!

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput