Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

@Flory acum 5 ani, cand celalat baietel al meu avea 7 luni nu mai stiam atatea si i-am dat si de ex gris cu lapte de vaca si multe altele care acum cica ar fi interzise, si i-a mers foarte bine. Eu ma documentez , ascult toate parerile si dupa ce trag concluzia fac cum cred eu ca e mai bine. Tocmai citeam acum ca si laptele praf contine cica aluminiu, deci nici ala nu ar mai fi indicat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

si inca o chestie, (facand curatenie in bucatarie ma tot gandeam la chestia asta cu laptele de vaca) parintii nostrii si noi cu ce am crescut? da normal ca au tot interesul sa ne convinga ca laptele de vaca nu e bun, ca altfel cine mai cumpara produsele la care fac ei publicitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Vivela, . Imi permit sa declar cugetarea zilei:

"uneori traim in viitor si pierdem prezentul" by Vivela

Remy, La Multi Ani Fericiti!

Eu ma limitez la Sabina la acel scaunel la care avem si masuta (apropos, cu masuta montata nu poate sa iasa din el); o sa ii facem un sistem sa il prindem la un scaun normal si cu asta gata scaunul de masa al Sabinei; si asa am primit un Activity center (nu premergator) si ma incurca pe aici si cred ca il "marit".
Ce vreau sa iau este un leagan ptr tocul usii ca la noi este lunga iarna si sa mutam un pic parcul in casa.

Iaurt nu ma apuc sa fac in casa; astept pana o sa pot sa ii dau din cel cumparat (cel mai pur din cate oi gasi; dupa ce am vazut filmul despre care va povesteam, eu nu as mai diversifica-o pana la majorat; oricum ne reprofilam pe alimente din productia provinciei in care stam si pe produse europene).

Ma gandeam si eu sa congelez insa o sa il cred pe dr lui Stelios (Theo, si o sa ii dau ce gasesc in acel moment.

Codrina, atentie cu stimularea. Eu as incerca metode mai naturale. Poate un ceai (nu debriat si alte med) si in nici un caz betisoare/termomentre/supozitoare/etc

Un we fain tututor!


Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

zguby, sa vezi pe altii ce bine o duc desi au inceput diversificarea la o luna jumate . sa vezi ce draguti sunt cand papa capsune la 3 luni, si n-au nici pe naiba . ca na, parintii lor n-au stiut prea multe.
da' uite ca noi stim, beneficiem de era comunicarii si a informatiei.
ca daca omul la 30 de ani are vreo alergie sau astm sau ulcere sau mai stiu si eu altceva, nimeni nu se gandeste ca ma-sa i-o fi dat lapte de vaca de la 2 luni sau i-a dat cereale cu gluten de la 3 luni. si oricum n-ar mai ajuta cu nimic sa te gandesti atunci.

eu am vazut cum face un om (adult) alergic la produse apicole intr-o criza. (am o prietena care a folosit o crema de fata ce continea propolis si nu citise bine eticheta). oh, God! era sa dea coltul. n-as vrea sa aflu cum ar reactiona un bebe mic alergic la asa ceva caruia ii dau cu generozitate o lingurita de miere in lapte, ca stim cu totii ce sanatoasa e mierea . poate n-are nimic, dar ce te faci daca al tau copil e alergic la produse apicole?


flory, una e laptele, alta e branza. se asimileaza altfel, laptele formeaza o pelicula in stomac si se digera mai greu sau cam asa ceva, nu stiu exact explicatia. dar branzica si iaurtul din laptele de vaca sunt ok din cate stiu eu.

artu, .

plange d mic, ma duc sa-l impac.

_

Mami de D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Buna ziua si de la noi,

Flory branzica in casa se face din laptele copilului cu pastile de calciu gluconic. Nu ma pricep prea tare. Am incercat la Alex o data sau de 2 ori si nici nu a pus gura, iar acum nici atat. Toata gama de branzeturi pentru Alex sunt kah.

Noi avem scaun de masa de la Primii Pasi, e f bun si f safe. Alex a stat in el pana la 4 ani. E foarte stabil si sigur, fata de ce am vazut eu in comert. Si pretul lui e ok.

Eu am obiceiul de a congela legume si nu vad de ce nu ar fi ok.

Eu sunt de parere, ca daca o fiinta este alergica la un produs nu se va depista acea alergie decat in momentul in care va primi produsul, care ii provoaca alergia. Stiu ptr cine este interesat la Medsana parca sau Medicover si parca is la IOMC se face un test la bebe care depisteaza toata gama de alergeni. Faza naspa e ca, costa o caruta de bani, undeva pe la 10 bulioane parca.

Eu am patit-o o data cu o crema anticelulita, mi-0a facut-o sotul cadou de 8 martie si m-am umplut toata de bube din cap pana in picioare. De atunci nu mai suport decat anumite tipuri de creme. Habar nu am avut pana in acel moment.

M-am lamurit si eu acum cu olita.

Subscriu si eu la Vivela si Artu traiti clipa, timpul zboara, nici nu stiti cand va treziti cu ei mari, nu a ramas nici un copil nediversificat, cu pampers, fara sa se ridice in picioare, fara scaun de masa, olite si alte nebunii.

Revin ca Eka e suparata tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

gata facuse copilul kk si nu se suporta murdara.

Tatyana asa face si Iustinica mea. Prima oara disperata am fugit la spital cu ea, am zis ca are copilul laringita, care e f periculoasa ptr ei asa de mici. Se uita pediatra la ea nu avea nimic. Am studiat-o zile intregi si mi-am dat seama ca ea de fapt isi descopera sunetele inaltele si joasele, ekaterina nu face asa.

In ceea ce priveste calciul noi am facut analiza de sange sa vedem nivelul calciului din organism si in functie de asta pediatrul administra sau ba. Din fericire nu a fost nevoie. Un surplus de calciu la bebei asa mici poate avea consecinte destul de nasoale pe viitor cu depunere pe rinichi, oase. Eu Alexandrei nu i-am administrat niciodata calciu si mereu la analize a iesit ok copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Codrina eu am avut probleme cu kk la Alexandra si apoi la Ekaterina. Bonisan a fost mereu la inaltime. Mai tarziu cu Alex am avut porobleme f serioase cu constipatia, singurul care i-a reglat tranzitul a fost Humana Milchzucker. E posibil sa poata fi administrat si la bebei. Intreaba medicul. Se da si la gravide.

Mai am 2 cutii de ceai ptr stimularea lactatiei. Cine e interesata le donez cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui zguby77

si inca o chestie, (facand curatenie in bucatarie ma tot gandeam la chestia asta cu laptele de vaca) parintii nostrii si noi cu ce am crescut? da normal ca au tot interesul sa ne convinga ca laptele de vaca nu e bun, ca altfel cine mai cumpara produsele la care fac ei publicitate?
Apropo de asta,ma uitam intr-o zi la o emisiune unde era invitata o tanti pediatra,care spunea ca nu trebuie pus copilul pe olita inainte de 2 ani.
Prima impresie:mi s-a parut o aberatie,de ce ar fi interzis?Al doile gand:asta e mana in mana cu aia de la pampers,sa nu invatam copilul sa-si faca nevoile la olita/toaleta sa dam faliment,noi ca si parinti.
Stiti detalii,de ce nu ar trebui invatat copilul mai devreme de 2 ani(in cazul in care el ar fi receptiv la asta)?



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09

Citat:
citat din mesajul lui zguby77

si inca o chestie, (facand curatenie in bucatarie ma tot gandeam la chestia asta cu laptele de vaca) parintii nostrii si noi cu ce am crescut? da normal ca au tot interesul sa ne convinga ca laptele de vaca nu e bun, ca altfel cine mai cumpara produsele la care fac ei publicitate?
Apropo de asta,ma uitam intr-o zi la o emisiune unde era invitata o tanti pediatra,care spunea ca nu trebuie pus copilul pe olita inainte de 2 ani.
Prima impresie:mi s-a parut o aberatie,de ce ar fi interzis?Al doile gand:asta e mana in mana cu aia de la pampers,sa nu invatam copilul sa-si faca nevoile la olita/toaleta sa dam faliment,noi ca si parinti.
Stiti detalii,de ce nu ar trebui invatat copilul mai devreme de 2 ani(in cazul in care el ar fi receptiv la asta)?



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)



nu e aberatie deloc. pana in jur de 18-20 de luni, copilul nu-si poate controla sfincterele. tu poti sa-l pui si inainte, dar nu te astepta sa se si invete sa faca. aaa, ca se intampla ca o data sa mai faca si in olita, asta e cu totul altceva. dar ma indoiesc ca inainte de varsta asta poate sa se tina daca ii vine sa faca pipi/caca. de ex, daca te duci in supermarket cu el si iti spune :"mami, pipi" , copilul nu se poate tine pana ajungi tu la o toaleta cu el. asa ca pipi/kk o sa iasa nestingherit in acel moment, pt ca copilul nu are abilitatea fizica de a controla muschii responsabili cu eliminarea.

nu stiu, sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic. cei mai multi pediatri spun sa nu pui copilul pe olita inainte de varsta asta pentru a nu-l stresa inutil cu olita.

_

Mami de D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

Nu vreau sa contrazic pe nimeni, dar .... ia sa intrebam parintii nostrii daca au spalat scutece pana la 2 ani? Copilul in jur de 1 an jumate invata daca ne tinem de el, problema este comoditatea pampersului si tot felul de studii psihologice :)

Nu mi-o luati in nume de rau dar asat e parerea mea. va pup si o seara placuta !

Mergi la inceput