Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (134)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

llilo multa sanatate piticilor. cate un pt fiecare si tie doua ca sa ai putere sa ai grija de ei sai faci bine.
ale3csamultam d eraspuns.
acum vin cu o alta rugaminte: care dintre voi aveti saci de dormit pt bebe? vreau musai sai iau si eu unul ca noaptea eu sunt invelita pana in gat si el de atata foiala e dezvelit. chiar nu stiu ce calitati trebuie sa aiba si cum sa fie. am gogalit eu dar nu vreau sa comand ceva aiurea sa nu vina bine. de aceea intreb pe mamicile care au, sami dea un sfat cum trebuie sal aleg. am vazut unii fara maneci nu? cu maneci cred ca iar fi pre cald nu? oare or fi si pt copii mai mari? adik pt 5 6 ani? ias lua si celui mare ca si el la fel se dezveleste. noaptea cand ma scol sai fac lapticul lui bebe ma duc in dormitor si ii zic sotului sal inveleasca, identic ca si mine sotul invelit pana in gat si baiatul mare dezvelit. din ala nu are cum sa iasa asa stiu ca e invelit toata noaptea. multumesc anticipat.
ca se tot vorbea de biscuiti si eu tot petiit beurre ii dau.
noapte buna tuturor mai ales bebicilor din clubul maraitilor, sa doaram toata noaptea sa se poata odihni si mamicile.

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Am revenit ca au adormit.
Citeam acum mesajul de la BF si ma gandeam ca eu nu mi-am pus niciodata intrebarile astea. Eu mi-am luat mereu copiii cu mine peste tot. Unde nu era de copii, gen nunta, petrecere cu muzica tare, fum de tigare, restaurante de fumatori, concerte, etc, nu am mai mers nici noi, in rest la supermarket, la mall, in piata, pe varf de munte, la muzee, teatre in aer liber, am mers cu ei agatati de mine si ne-a fost f. bine. La noi nu e nicio suparare daca sarim peste o baita, in mare respectam un program dar uneori ne adaptam din mers.
Cam asa a fost si in concediul asta. Am facut kilometri cu piticul agatat de mine, printesa a fost in al 9-lea cer. Au capatat o pofta de mancare fantastica, s-au ingrasat si s-au lungit amandoi. Piticul a mancat borcanele de la Hipp si din cele pentru 4 luni nu am gasit vreunul pe care sa il refuze. A reinceput sa pape lapte.
Am facut peste 1000 de km prin tara. Pun poze maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

gata...m-am intors si eu de la mall....lume multa, n-am stiut ca magazinele sunt deschise asa de tarziu, pana la 23:30...am luat niste suzete, body-uri, jachetica, maanusi, ciorapi lungi...si cam atat...imi venea sa iau tot felul dar m-am abtinut...pentru mine, nimic...treaba e ca nici nu m-am uitat la ceva, ma uitam numai la hainute pentru copii, asa e si la voi cand iesiti la cumparaturi?

legat de fier, si david ea de pe la 4 luni. lui ii iesise la analize un usor deficit de fier, asa ca mi-a spus dr sa-i dau 3 pic in fiecare dimineata, pana cand...nu stiu...oi intreba la urmatoarea vizita...

noi l-am luat pe david vara asta si pe la terase, mai ales seara cand erau caldurile alea. el nu are pb cu zgomotele ca stand 3 luni in spital, unde nimeni nu s-a sinchisit sa vorbeasca in soapta, el adoarme f usor cu zgomote. evident ca nu l-am tinut in fum, dar in zgomot n-a avut nimic.cand i se face somn, pur si simplu doarme, iar cand ajung acasa il schimb in pijama si nici macar nu se trezeste, deci programul de somn nu ii este dat peste cap, in privinta asta.

eu am sac de dormit pentru david si i-am luat unul fara maneci, consider ca e suficient, pentru ca iarna la noi in casa sunt cam 23 grade, ok zic eu. adevarul e ca eu cand l-am cumparat m-am uitat la imprimeu, sa-mi placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000

pentru mine, nimic...treaba e ca nici nu m-am uitat la ceva, ma uitam numai la hainute pentru copii, asa e si la voi cand iesiti la cumparaturi?


ieeeegzact la fel!

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000
noi l-am luat pe david vara asta si pe la terase, mai ales seara cand erau caldurile alea. el nu are pb cu zgomotele ca stand 3 luni in spital, unde nimeni nu s-a sinchisit sa vorbeasca in soapta, el adoarme f usor cu zgomote. evident ca nu l-am tinut in fum, dar in zgomot n-a avut nimic.cand i se face somn, pur si simplu doarme, iar cand ajung acasa il schimb in pijama si nici macar nu se trezeste, deci programul de somn nu ii este dat peste cap, in privinta asta.

Lali de David luptatorul nostru


idem, adoarme cu galagie, nu se trezeste la schimbat sau deschide ochii, ne zambeste si cum e in pat nani la loc, dar asta cu "nu se trezeste" e valabila numa la somnul de noapte, ziua e mai sensibil la zgomote/miscat/mutat. Adoarme si ziua la fel de usor oriunde e daca ii e somn dar se trezeste mult mai usor.

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Salutare!

Ne-am intors si noi din a doua tura de parc, ne-am giugiulit cu Maia de Haircut , s-au luat de manute, au incercat sa-si bage mainile in ochi etc... au fost tare simpatici... asa ca Oani, eu as fi mai pe faza cu nora ta, ca ma tem ca are un pretendent

In continuare bate vantul (ca politia ar zice sotul meu ), mai avem ceva interdictie referitor la scosul din casa pe astfel de vreme? Sper ca nu, doar suntem mari de-acuma...

Eu ii dau in fiecare dimineata la masa de fructe ori branza ori iaurt si apoi la pranz carne/ficat/galbenus (cate unul in fiecare zi). Deci da, eu combin branza cu carnea... sfatul doctorului! Acuma, eu zic ca mai bine ceva mai consistent decat sa ii umplu stomacul cu fructe chioare si dupa o ora sa cante de foame... nu?

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 0.5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!


Ups! Luc zice ca el are incredere in Maia si o lasa sa se joace cu cine vrea, ca si ea are incredere in el si il lasa sa le zambeasca frumoas celor 2-3 colegute si educatoarelor . Si daca el zice...eu nu ma bag!

Ce bine de voi ca va intalniti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Am trimis bau-baul () pat ca sa va urez noapte buna.

Alexutzzza - ce bine ca ai revenit! Ca in vremurile bune!

Lillo - stafilococul poate coloniza si persoane sanatoase, fara sa dea simptome, nu-ti face griji. Cat despre muci...toamna+gradi=combinatia perfecta. Din experienta mea cu andu: dupa un timp se imunizeaza, se adapteaza si se obisnuieste cu agentii patogeni care circula prin mediul de la gradi. Eu zic ca-si pun virusii la comun ...

Xela - sper ca sunt mai bine piticii. E primul an de gradi a lui A? Si Luc a racit dupa prima zi, dar racea oricum, ca Andu aduce tot, e tare darnic.

Lalitica - esti o eroina! M-am gandit mult de tot la voi pt ca prin natura meseriei, inteleg destul de bine prin ce ai trecut! Ma bucur din suflet ca David e bine acum si ca are asa o mama grozava! Un brat mare de pt tine!

Miremia - am mai scris si alta data ca ma "ascund" de al meu sot? El sustine ca-s dependenta de internet, iar eu justific ca trebuie sa fac multe "cautari" pt cazurile mele

Blueflower - FELICITARI pt intratul in pantaloni! Si eu ma impac bine cu Rina, doar ca din candf in cand ma fac ca nu o cunosc si...biscuiesc cate un pic (sau mai mult) Cum ai trecut peste ziua de apa?

Decenuela - cand te intorci la casuta ta?

Lorex - a papat bobitza avocado cu banana si cu branzica?

Nik0le - cum mai esti cu sanul? ai oprit lactatia? Irinuca nu protesteaza?

MP - si Luc e placintica. Sta in fund, altceva nu face, nu se taraste, nu se ridica. Dar stie unde e becul!!! De fiecare data cand a ridicat privirea spre bec, ca raspuns la intrebarea mea, i-am spus bravo. Asa ca acum, daca ii zic bravo pt orice altceva...ridica ochii spre bec!

Nu-mi mai amintesc altceva...
Si la noi Luc s-a incadrat in peisaj. Ne facem programul cum se nimereste si daca ratam cate o baita, nu-i foc! oricum o facem cam la 2 zile, ca asa se potriveste cu frate-so. Am mers peste tot impreuna cu ei (mai putin la restaurantul afrodisiac, cand i-am lasat cu una dintre educatoarele de la gradi). Apropo de asta, am mare noroc, ca Luc o are ca si educatoare/ingrijitoare pe fata cu care i-am lasat atunci. Andu o stie si ii place sa stea cu ea, imi era teama de Luc, dar acum se va obisnui si el...Ne-am propus ca cel putin o data pe luna sa-i lasam cu fata si sa iesim si noi la un restaurant sau la un film fara ei. Din pacate eu nu-i pot lasa la bunici

V-am zis ca a facut primul cucui? A cazut din balansoar in secunda in care m-am intors spre chiuveta sa-i spal suzeta! Bine ca nu si-a spart nasul!

Va doresc un week-end minunat si va trimit (pt maine) multe raze de soare amestecate cu briza marina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Buna noaptea!

Iar va salut in miez de noapte...azi am intrat eu pe la voi cu 2 mesaje, dar nici n-am apucat sa va salut ca m-a si chemat pitica zgubilitica.

Ati avut o viteza la scris...mi-e greu sa tin pasul cu voi...

XELA, CRIS_D ...m-am lamurit in final cu congelatul...si am concluzionat ca nu procedam gresit. Eu niciodata nu recongelez carnea daca a mai fost congelata odata in aceeasi stare (fiarta sau cruda), nici macar pentru noi...dar m-au derutat mesajele voastre si nu mai intelegeam ce este sau nu permis. Acum m-am linistit!

Am recuperat din urma...dar nush ce sa va zic...discutati despre biscuiti, tocuri, magazine de firma, pantofi, chestii-trestii...eu sunt cam pe langa cu subiectele astea...

Biscuiti nu-i dau lu fii-mea ca inca n-am gasit nici o formula de aluat care sa nu contina ceva lactate...

Tocuri nu mai port nici nu mai tin minte de cand...am cateva perechi din alea cu platforma 'bucuria piticului' cu care mai pacalesc putin ochii admiratorilor...

Magazine la noi nu sunt decat de astea de duzina...dar ma descurc cu ajutorul prietenilor si rudelor din afara care imi mai fac rost de lucruri misto, iar in rest nu prea pun pret pe partea materiala sincera sa fiu...adica nu-mi creez suferinte inutile in cazul in care nu pot sa fac rost de nush ce firma, sau nush ce model...prefer comoditatea si lejeritatea in tinute si, asa in general, prefer stilul sport, nu tin la capriciile modei neaparat, dar nici nu neglijez aspectul asta.

De iesit iesim cam peste tot cu pitica 'la pachet'...ni s-a mai intamplat sa lungim o plimbare si sa ratam baia de seara, dar n-a fost bai...si la capitolul asta suntem destul de flexibili, adica avem niste reguli pe care incercam sa le respectam, dar nu e nici o tragedie daca mai ne abatem din cand in cand de la ele...important e ca strumfita sa fie bine si sa nu fie pusa in nici o situatie inconfortabila.

...
Si ca sa va zic ceva noutati despre isteata lu' mama... in ultima vreme i-am tot citit povestioare cu animalute, i-am aratat poze, am iesit afara si i le-am aratat live, am cantat si am vorbit in limba tuturor animalelor de am transformat casa in gradina zoologica la un moment dat...ca numai ham-ham-uri si miau-miauri si cotcodacuri se auzeau la noi in casa ...siii...azi ma uitam cu fii-mea pe o cartulie din aia cu animale si am intrebat-o care-i pisica miau miau si a dus mana exact la cartonul cu pisica. Am zis ca-i pura coincidenta si am insistat, intorcand imaginile in alta pozitie...si a ales aceeasi imagine...am repetat exercitiul de mai multe ori ca sa fiu convinsa ca nu-i doar o intamplare si m-am convins. Si am constatat ca recunoaste si catelul...e suficient sa-i zic ca mergem la ham-ham si deja il cauta cu privirea, stie exact unde e cusca si unde sa se uite dupa el...imi venea s-o pap nu alta...Reactioneaza si la calul clop-clap si la masina brum-brum, stie exact la ce sa se uite... Deci, se pare ca am primit exact ce-am cerut: un copil frumos ca tat-su si destept ca ma-sa! Deh, cioara!

In schimb e elefantzica la fel ca mine, se misca greu...nu merge in patru, ci se taraste...si se deplaseaza numai inapoi, nu stie cum sa mearga inainte. E coma! Vrea sa ajunga la jucarie, ridica fundul si mainile alternativ, cand una cand alta, si da in marsarier si se ofticaaaa...comedie mare, nu va mai povestesc!

...
Nu-mi mai amintesc nimic din urma...e deja 1...maine am zi plina, ca facem hram duminica (trebuia miercuri, dar am amanat pt week-end) si avem musafiri si am de gatit o groaza si de facut curat si de avut grija de zgubi...nush cand mai reusesc sa intru...

Va ...noapte buna!!!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Mi-am amintit si m-am intors...
Dece, te rog eu mult (nu te supara pe mine), nu-i da miere lui Jiji pana la 1 an. Poate contine bacil botulinic, indiferent de sursa de unde o iei. Nu degeaba se interzice categoric! Eu stiu ca noi am crescut cu miere, dar parintii nostri nu aveau acces la informatie si nu stim cati au suferit de botulism. Sunt rare cazurile, dar merita riscul?
Sper ca nu te-ai suparat!

Si mi-am mai amintit ceva...
Nu folositi Aspirina la copii!!! Doar Paracetamol si Ibuprofen pt scaderea febrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Oare danyelana cand seintoarce din concediu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Neata fetelor, am adormit piciul la san, mi-am facut o cana mare de cafea fara cofeina indulcita cu miere si am venit sa vad cine ce mai scrie.
M-am lamurit cu iesitul si plimbatul. Faza e ca noi stam in afara Buc, nu departe, dar din momentul cand incep sa il imbrac pe bebe si pe mine pana ajungem la destinatie se face o ora. Dani deja se maraie, eu ma crizez ca bebe maraie si nu ii mai convine nimic, el nu prea sta in scaunul de masina, iar noi cu masina mergem cam 30-40 minute ca sa ajungem in buricul targului. So, la noi cu iesitul mai rarut. Si mai e si ca am inceput serviciul, ajung acasa la 6, sotul la fel, mancam sau pregatim ceva de mancare, si na, se face 7.30, ne jucam cu bebe si imediat e 8.30. In fapt, toata vara am stat cu el in curte, ba la noi, ba la vecina care are fetita de 1 an, l-am plimbat pe toate aleile pe aici, in jurul casei, l-am dus in toate curtile vecinilor, a stat cu noi la un pahar de vin, deci pot sa zic ca l-am luat la 'terasa', a smotocit catelul vecinilor, etc,etc.
Avem un cartier tanar, cu multi copii mici, vorbeam cu o vecina ca daca nu anul asta, sigur la anul urmator trebuie sa inchiriem mos craciun ca avem cel putin 10 copii pana in 5 ani pe aici. Si toti la casele alaturate, cu care am facut cunostinta.
De iesit in oras, adica la restaurant, nu prea iesim, ca de cand ne-am mutat la casa polarizam prietenii la noi, ba la un gratar, ba la un pahar de vin, mai mergem noi la gratare si intalneli cu prietenii la casele lor, am iesit de vreo 2-3 ori la restaurant. E mai misto in curte, desi nu te serveste nimeni.
Cam asta cu iesitul. Iar la cumparaturi,....pe mine ma oboseste atmosfera aia de supermarket, e galagie mare, muzica, eu fac cumparaturile repejor si plec, numai caruciorul nu l-am avut dupa mine. Si daca tot are cine sta cu el....in curte la liniste, de ce l-as cara dupa mine?

OANI - n-am tinut ziua de apa. Nu pot sa alaptez si sa tin zi de apa. Si asa in uichend nu prea tin, de ex. azi am zi de fructe. Pariu ca mananc. Doar cand sunt la servici tin strict. Si am mai observat ceva, daca mananc la ore fixe nu mai am tendinta sa rontai aiurea intre mese, nu mi se face foame pana la masa urmatoare.
ALEXUZZZA - multam de pointul cu pantofii, desi eu am avut si experiente neplacute cu pantofii de nunta facuti pe comanda, tot in Cotroceni, mi i-a dat cu vreo 4 zile inainte, in masura in care eu trebuia sa plec din Buc. pt nunta. ma rog...voi trece si eu pe acolo, par ok pantofii si mai ieftini decat in magazin.
SAC DE DORMIT - eu am luat 2 saci de dormit inainte sa se nasca Dani. I-am folosit pe amandoi, unul mai gros, altul mai subtirel. Acum nu cred ca ii mai vin la latimea spatelui, ca de lung e ok, oricum sacii sunt mai lungi. Eu astept baby Expo, acolo gasesc multe. Si mai sunt in Ikea, ieftini si de grosimi diferite, sunt cam la 50lei. Nu stiu daca va sta in sac la iarna, dar eu asa o sa incerc sa il obisnuiesc.

Acum mi-am adus aminte ca pediatra de la Medlife (am avut o consultatie gratuita inclusa in pachetul de nastere) ne-a sfatuit ca pana la 1an sa nu il expunem la aglomeratii, ca nu stim ce poate lua. Dupa 1 an il tratezi mai usor, exista mai multe medicamente, cat e f mic e bine sa evitam aglomeratiile - ma rog, in limita posibilitatilor. Si eu asa m-am gandit sa fac. Daca imi ia niste crocobauri..ce ma fac cu el? bag pastile? Nici nu il super-protejez, dar nici nu il duc in aglomeratii. Imi mai tuseste vreunul langa el...ma rog.
Imi aduc aminte ca am fost in delegatie in Dec 2007 si am schimbat avionul la Munchen, erau 50 de avioane sosite deodata, aglomeratie mare...faza e ca am luat o tuse - probabil de pe vreun alt continent - seaca, naspa, din piept, care nu a trecut vreo 2 luni, a luat si sotul. Am horcait amandoi si nu ne trecea cu nimic. Am fost la doctor, ne-a dat de toate pe toate partile....nu a trecut 2 luni. Deja ne ingrijoraseram. De obicei toate astea trec cu tratament. Ei...luasem toata gama existenta si tot nu trecea. Probabil era vreo tulpina asiatica sau de prin Africa, pana mea, rezistenta la medicamentele noastre....de asta zic ca nu e ok cu aglomeratiile la bebei.
pups, s-a trezit bebe.


Mergi la inceput