Prietene la bine si la greu - 50

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Tot pe Burloiu mi-a recomndat-o si pediatra mea. Stii cumva cat o faost consulatie? Iti recomanda e aun centru sau un kinetoterapeut? Ai ideea cam costa o sedinta d e kineto?

Dana, mama lu' Pinky


Dankutza, ti=am scris un PM. Dar ia-o pas cu pas, asteapta sa vezi ce iti recomanda doctorita si fii increzatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

a intrat vantu si aici la noi ?

by Raluca, full time mother for Remus Andrei(8 nov '09) hai cu bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Raluci, eu sunt in zona, dar nu prea stiu ce sa scriu...vreau doar sa o pup pe Dankutza, si sa o rog sa alunge gandurile negre...mie Pinky nu mi se pare deloc ca ar avea probleme...vei vedea ca asa cum a disparut cuiul cu piticismul, va trece si cel cu diagnosticul buclucas!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padi spune:

Si eu sunt prin zona. Am reusit sa o adorm pe Laura.
Vreau sa Dankutza si sunt sigura ca Pinky este bine. Ai sa vezi ca o sa-si dea si eu drumul, sunt sigura.

Adriana de Laura (08.12.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Seara buna

Noi suntem bine

Am intrat doar sa o pup pe Dankutzasi sa o rog sa nu-si mai infiga singura cuie.
Tare te cred ca e greu si nici la voi nu e roz deloc situatia. Privind asa, pe ansamblu, imi dau seama ca e destul de complicat... dar... Pinky va fi foarte bine. Ai uitat ca e micuta amazoana?! Nu e ea luptatoarea lu' mami ei? Nu sunteti voi niste invingatoare?1 dincolo de dignostice, dincolo de descurajarile medicilor sau de asigurarile ca e ok de care v-ati lovit inca de dinainte da printesa sa iasa la lumina. Nu v-ati lasat voi ghidate de instinct matern si de iubire? Inima ta de mama ce-ti spune acum? Cat ar fi putut un pui mic, un sufletel mic sa recupereze in asa scurt timp? Noi ne rupem o mana si ne chinuim ani, de doare operatia cezariana la schimbari de vreme 2000 de ani... si tu voiai sa recupereze micuta ta ata de usor tot? eu spun ca iti trebuie putintica rabdare. Pinky va fi perfect sanatoasa. poate are nevoie de putin ajutor, ca e doar un bebe mic, si singurica nu reuseste ea sa sa le faca pe toate pe care asteapta unii sa le faca. dar ma intreb: medicii astia, care arunca un diagnostic fara explicatii, incurajari, doar pentru ca un copil are curajul sa nu se incadreze in grafic, oare medicii astia ar putea face cat a facu Pinky de cand a vazut lumina zilei? pai daca nu?! si ei sunt mari si scoliti... oare nu ar fi mai bine sa va spuna cum sa o ajutati sa recupereze e mai usor? Hai mami! Curaj! Voi doua ati facut deja minuni! ce a ramas de facut e floare la ureche pe langa ce a fost! Voi sunteti niste luptatoare! niste curajoase! niste puternice! Nu va doboara pe voi 2 cuvinte scrise pe o hartie... E drept ca putea fi mai simplu, dar... nimic nu se va compara cu gustul victoriei.
1000 de si multe
Sper ca nu te-am suparat cu mesajul meu lung, si putin incoerent de la oboseala, dar cred ca ai inteles ce am vrut sa spun


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Dankutza, la fel ca tine, refuz sa cred ca ii pot fi atribuite lui Pinky acele cuvinte.
Probabil va avea putina nevoie de kineto, dar in nici un caz nu cred ca putem vorbi si de altceva. Sa-ti trimiti pediatra sa se ia de manutza cu a mea, ca sunt la fel de habarniste. De cand si pana unde da ea verdicte care sunt de competenta altora? De unde a scos-o asta cu retardul psihic?
Dupa ce vei primi asigurari de la medici specializati ca Pinky e ok, sa-mi amintesti sa-ti trimit o drujba pentru pedi a ta. (tocmai am inceput sa lucrez ca traducator pt o firma care vinde si asa ceva; dar tie iti dau gratis ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Va multumesc tuturor pentru vorbele frumoase! Chiar sunteti PRIETENE LA BINE SI LA GREU
Incerc sa gandesc limpede. Sa vad ce e de facut. Poate si eu am gresit. Nu am stiut cum sa o ajut. Nu stiu. Dar stiu clar ce am vazut.
La inceputul verii, se rastogolea de pe spate pe burta si cand se plictisea si dupa nenumarate incercari, bazaia ca sa o ajut sa se intoarca. De vreo 3-4 saptamani, am observat altceva. O las intr-un loc si o gasesc in altul. AM gasit-o si la 1m jumate de unde ma lasat-o. I-am cam imprastiat jucariile pe jos. Am urmarit-o. A pus ochii pe una si ca sa ajunga la ea, s-a rastogolit in serie, de cateva ori pana la destinatie.
De vreo sapatamana, poate doua, incearca sa-si ridice funduletul. Se enerveaza ca nu poate, dar incepe sa faca din ce in ce mai des gestul asta. Parca se ridica mai mult.
De cateva zile canta. Isi plimba limbuta prin gurita si iese un fel de la-la-la. Are mama un canar. A invatat de la meme. Ea ii canta ce isi mai aduce aminte din copilarie. Cand nu-si mai aminteste versurile, ajunge inevitabil la tra-la-la. Pinky rade si asculta. Cum se operste meme, incepe ea. Ieri am fost libera si m-a trezit canarul Pinky cu la-la-la-ul ei. Nu m-a mai trezit cu basinute. Ea asa ma trezeste dimineata. Face cacalica dimineata inainte sa o dau jos din pat.
Astazi a mai invat ceva de la meme. Sa faca precum calul la galop. O tinea pe picioare si ii canta ceva gen "dii, calutu', dii" si facea zgomotul ala specific. Pinky s-a uitat la ea si a incercat sa o imite si eu, cum face calul la galop si a reusit sa scoate si ea un zgomot asemanator. Deci, e capabila sa imite sunete.
Bona i-a spus, astazi, lui meme, ca a ramas surprinsa, ca a parut ca a inteles ce i-a spus. Isi bagase in gurita o manecuta si o sugea de zor, de aproape o udase. Bona i-a explicat sa nu mai faca asa ca uda manecuta si e frig afara, si o sa racesca. Pinky s-a uita la ea si s-a potolit. Deci, cu duhul blandetii ....
Eu refuz sa cred ca Pinky are retard psihic. Este adevarat, nu se incadreaza in norme, in ceea "ce scrie la carte". Este o exceptie. Asta e! Asta e copilul meu. Dar nu insemna e ca e bolnava.
Oricum, am hotorat sa nu ma mai duc la pedi asta. Sa nu credeti ca sunt din aia, care nu accepta adevarul. Dar, de fiecare data cand ma duc la ea, vin bolnava de acolo. Vreau sa ma duc la cineva, care sa stie sa vorbeasca cu mine, sa-mi vorbeasca frumos si sa-si aleaga cuvintele, nu sa ma omoare pe loc. "Stilul asta a la Herghelegiu" m-a imbolnavit de nervi acum 9 luni. SUnt convinsa ca stresul dinaintea nasterii si aflarea vestii despre tumora mamei m-au facut sa nu am lapte.
Acum urmeaza o rautate din partea mea. Asa m-as duce si i-as spune vreo 2 lui Herghe, sa-i dau in cap cu foaia de consultatie, sa-i spun " Bai, boule, nu e pitica, a luat 20,5 cm in 9 luni. Cretinul naibii ce esti. Mi-ai distrus nervii." (va rog sa-mi scuzati ... franceza)
Meme a vorbit si cu bona. SI doamna i-a spus ca fata nu are nici un retard mental. Stie exact ce vrea, ce jucarie vrea. A certat-o rau cand a indraznit sa-l ia in brate pe prietenul ei, Luca (ala de-i fura gogosile din picioare). Si eu il iau in brate pe Luca si il pup si il smotocesc si nici nu se sinchiseste. Probabil stie ca tot cu ea raman si ca sunt mami ai ei pe vecie, dar bona vine pleaca, deci e posibil sa o mai parasesca.
Eu am lucrat vreo 2 ani cu copii "special needs with mild language difficulties". Unii aveau retard mai mult sau mai putin puternic, altii erau dislexici. Pe romaneste "pricep greu si uita repede". Era o munca de Sisif. Simteam ca stau in gol si ca nu am nici un rezultat. Eu imi bateam capul la scoala pentru cateva ore si parintii, o viata. Va doresc sa nu ajungeti sa cunoasteti copii cu retard. Anul trecut am avut un autist. Dar nu va ganditi la Rainman. Ala e caz tipic. Nu, asta se manifesta mai aparte. Mai nasol, a fost in momentul in care s-a indragostit. Stiti, hormonii ii debusoleaza foarte tare pe astia cu probleme la cap. Deci, stiu ce inseamna un copil retardat, dislexic, autist. I-am incercat pe toti. Este ingrozitor. Am vazut si stiu ce inseamna asta - de aici panica pe acer am simitit-o.
MA voi duce la neurolgie no matter what. Sunt inca in cautari. Vad ca lumea o recomanda tare pe Burloiu. O sa fac kineto. Sunt dispusa sa o duc la bazin. Banii nu conteaza pentru copilul meu. O sa ma duc si la meditatii, numai sa am banii pentru sanatatea si comfortul copilui meu.

DOZZ saru'mana de PM.

Dana, mama lu' Pinky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna seara, fetele. Frumos imi shade sa va salut, chiar daca in fuga si sa ii spun Dankutzei asa: esti puternica, eu in locul tau nu as fi avut nici macar puterea sa respir si sa scriu. Pinky va fi la fel, iar daca se confirma diagnosticul, poate ca va avea nevoie de putin ajutor, dar este o bebelusa normala, frumoasa, finuta, incearca sa iti amintesti cum te-a nenorocit Herghelegiu si sa te incapatanezi sa crezi ca va fi asa si de data asta. Ai incredere in copila, e rodul iubirii si al eforturilor tale, va fi bine, iar daca va avea nevoie de ajutor, so what? Care dintre noi nu avem? Curaj mult si putere multa!La noi e la fel, mai am 9 zile de chin si a plecat fomeia asta. Pai daca va spun ca azi am iesit doar cu mama ca nu mai rezistam? S-a apucat sa-mi curete congelatorul si mi-a aruncat sosurile congelate saptamana trecuat pentru pastele lui tati, carne, etc, ca cica miroseau urat? Pai pot mirosi fructele de mare a Chanel? Pfoooaaaai! Nu va mai zic ca ma termina, inca 9 zile de putere imi doresc. Noapte buna! Minunea mea care s-a lasat asteptata atat de mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj

Buna seara, fetele. Frumos imi shade sa va salut, chiar daca in fuga si sa ii spun Dankutzei asa: esti puternica, eu in locul tau nu as fi avut nici macar puterea sa respir si sa scriu. Pinky va fi la fel, iar daca se confirma diagnosticul, poate ca va avea nevoie de putin ajutor, dar este o bebelusa normala, frumoasa, finuta, incearca sa iti amintesti cum te-a nenorocit Herghelegiu si sa te incapatanezi sa crezi ca va fi asa si de data asta. Ai incredere in copila, e rodul iubirii si al eforturilor tale, va fi bine, iar daca va avea nevoie de ajutor, so what? Care dintre noi nu avem? Curaj mult si putere multa!

La noi e la fel, mai am 9 zile de chin si a plecat fomeia asta. Pai daca va spun ca azi am iesit doar cu mama ca nu mai rezistam? S-a apucat sa-mi curete congelatorul si mi-a aruncat sosurile congelate saptamana trecuat pentru pastele lui tati, carne, etc, ca cica miroseau urat? Pai pot mirosi fructele de mare a Chanel? Pfoooaaaai! Nu va mai zic ca ma termina, inca 9 zile de putere imi doresc.

Noapte buna!

Minunea mea care s-a lasat asteptata atat de mult!




Auzi? da tu nu poti sa-i arunci hainele pe motiv ca sunt sifonate dupa ce au fost spalate? pe aceeasi structura logica sus mentionata


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

mneata

O cafea ceva?
dau eu cafeluta azi, ceva apa plata si lapte,iar ca sa va ademenesc o praji cu prune facuta noaptea trecuta la ore indecente

am spus eu ceva gresit? sau e frumos azi si sunteti la soare cu toatele? ca ultimul mesaj de aseara e de la mine


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput