Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***247***

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Alina, dupa ce am citit zeci de articole, pareri, linkuri, eu mi-am fixat in cap urmatoarele date:
- lapte de vaca= supraestimat, "hraneste" celulele canceroase, contine enzime nepotrivite organismului uman, prea putine beneficii fatza de potentialul rau, nociv. In capul meu de atunci lapte de vaca= caca, eu una nu-l voi da lui Phiphi, m-am lasat si eu, pe huzband si maica-mea nu-i pot convinge sa renuntze (desi maica-mii chiar ii face rau, are un fel de intolerantza), treaba lor.



Ma gandeam eu ca despre asta-i vorba.Pt un copil alaptat, alegerea e simpla; pt unul nealaptat, insa, ce faci? Ca si laptele praf e tot pe baza de lapte de vaca (alea pe baza de soia sunt cele HA) si deci are acelasi potential cancerigen.Nu stiu ce potential cancerigen au vitaminele de sinteza si aroma de vanilie din LP.

Eu sper ca la un moment dat fiu-meu o sa zica pas. N-o sa mai vrea lapte. Si atunci o s-o rezolvam. Cata vreme el inca mai cere si nu-i pot explica "iubire, stii, e cancerigen". Si-asa mi se pare extraordinar cum el singur mi-a cerut o pauza de la carne; am incercat s-o prepar in toate felurile, n-a vrut, asa ca am conchis ca e copchil destept si cu ocazia asta poate ne lasam s noi de carnaraie

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Multumim.

La pranz noi papam ciorbica(de pasare/vita/peste)felul 2 nu vrea nimic si dupa ciorba papa fructe.


_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Tufetelor, eu inteleg ca nu prea mai mananca nimic picii dar chiar nici una sa nu imi dati o idee de pranz ?!!

Asa ca revin cu rugamintea de a-mi spune ce mai mancati la pranz

Alexandra (03.03.09)





Giulia mananca !Ciorba,supa cu galuste,paste cu sos de rosii,piftele de carne de vita fierte in sos de rosii cu piure de cartofi,omlete,budinca de spanac,orez cu dovlecel/cu carne sau fara,orez cu legume si pui...astea sunt proaspete in minte ca le-am facut recent

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
Giulia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

giorgiana bebe e bine a inceput sa faca tumbe in burtica de vreo 2 sapt

noi la micul dejun papam fie 1 ou fiert, cascaval sau branzica sau doar lapte si un covrig. tu cum ii pui biscuiti in lapte?

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

MONNVAS, sa inteleg ca si voi sunteti urlatori. Nu e neaparat o linistire. Ideea e ca Ana noi avem si problema asta cu frica de pat, neputinta de a adormi si crizele astea de urlat care nu se opresc cu nimic si pot dura si peste 30 minute. Astazi mi s-a rupt inima de ea, ajunsese sa se inece, transpirase. Partea mai tampita e ca eu ma consider vinovata de asta, nu stiu unde am gresit, ma consider incapabila sa o ajut, etc. Si nu mai pot psihic cu crizele astea, deja nu mai suport sa o aud nici macar scartaind, am facut o reactie. Stiu ca trebuie sa ma ridic si sa imi revin, ca numai bine nu ii fac...

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

PISIK ma mai bag o data-n seama... Ana n-a mai dormit bine lately, boala, apoi somnul fragmentar de azi... Al meu are o patofobie similara , v-am zis ca ziua adoarme in sufragerie in kur ascultand muzica, lipit de unul dintre parinti.
Ma intreb daca n-ai intrat in cercul vicios al privarii de somn. Cu cat e mai obosita, cu atat adoarme mai greu si prin urmare e si mai obosita (sleep deprived). Nu e vina ta, sunt crizute pe care toate mamele le gestioneaza greu.

Azi am avut si noi cam 30 min de urlete, ca piciul era obosit (in parc) si a dat cu capul de ceva si nu i-a mai convenit nimic. Cand i-am dat jucariile nu le-a vrut, cand l-am luat acasa, ca de ce-l duc acasa, i-am dat biscuitele minune, l-a respins nervos. A functionat sa fac un gest nou, surprinzator - in loc sa ii dau covrigul in mana i l-am pus pe butoanele de la tricicleta. Si atunci mi-a tras un ranjet...



CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.n

giorgiana bebe e bine a inceput sa faca tumbe in burtica de vreo 2 sapt

noi la micul dejun papam fie 1 ou fiert, cascaval sau branzica sau doar lapte si un covrig. tu cum ii pui biscuiti in lapte?

_




Eu inca ii mai dau biscuiti de bebe si se topesc imediat in lapte,altii nu-i plac.

abia astept sa retraiesc si eu senzatiile de forfoteala prin burtica!

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
Giulia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

PISIK, cred ca asta e singura diferenta intre noi, ca eu nu ma mai simt vinovata. Imi dau seama ca urletele alea sunt modalitatea lui de a se descarca pt un disconfort. Daca reusesc sa-l impac, super, daca nu, se va linisti singur (cu mine cautand metode pe langa el) la un moment dat. Chiar cand ma apuca plansul imi dau seama ca neputinta nu e o vina, nu ne-am nascut dotate cu puteri paranormale. Daca nu-i pot oferi ce vrea, macar sa fiu acolo, sa incerc, sa-i zic una-alta.

Gandeste-te ca vine sotzul intr-o zi catranit ca i s-a redus salariul. Ii zici ca nu conteaza, ca e tot cel mai bun sotz din lume, ca va veti descurca cumva. I-ai rezolvat problema? Nu. S-a calmat? Poate nu, desi tu ai incercat tot ce-ai putut. E vina ta? Nu.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

UALI, poti sa ii pui o intrebare scurta dlui sotz? Pot aparea ultimele masele (cele 4 pe care le mai avem noi de iesit) de acum? Ana a fost ea mai inaintata la dinti, dar totusi stiu ca astea apar pe la 2 ani sau gresesc eu? Ana face 1 an si 7 luni pe 20 sept.

Mami de minune mica





Nepoate al meu la un an si 8 luni avea toate cele 4 masele iesite. Adica molarii nu premolarii. Asa ca mititica s-ar putea sa fie in dureri. Incearca sa ii dai niste nurofen/panadol si vezi cum reactioneaza.

Si Vladimir se trezea noptile trecute urland si intr-o seara i-am dat putin nurofen. Am zis ca daca nu mai urla e de la caninul care a statea sa sparga. Si asa a si fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

adica laptele nu il papa in bibe si biscuitii separat?eu asta nu inteleg, sau ea papa lapticul din cana normala?

tu esti insarcinata?

_

Mergi la inceput