Gasca de Constanta ***123***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jone spune:

la noi pregatirea de dimineata.....
dureaza de la inceput adik de un an si ceva.uneori mi-a iesit uneori nu.
anu trecut scolar (pana sa se intre in vacanta) se pregatea toata lumea bianca era ultima imbracata si pusa in cosul de masina.
uneori ii dadea sa pape uneori cand ne intorcea.

acum e mai bine.
toata vara am incercat sa o invat pe bianca ca atunci cand se trezeste dimineata sa mai stea in patut pana vin eu sa o iau.
la inceput a fost scandal din partea ei ca ma vedea in pat si tipa dupa mine.si urla de mama mama.
si asta la 5-6 dimineata!
apoi vreo 3 saptamani la 4 dimineata fugeam din camera si dormeam pe unde apucam prin casa.si astfel mandra mica statea si bolborosea si astepta sa apara cineva (adica eu ca altcineva nu avea cine).
si am cedat nervos!cu trezitul la 4....
uneori ma ascundeam sub cearceafuri ca sa ma vada...super marfa pe caldurile de asta vara!
si mi-a venit ideea sa o mut in camera cu sora ei.mi s-a rupt inima.
in prima noapte aproape ca am dormit la usa lor.
oricum e statia in priza si aud orice se intampla.
doarme deja de vreo 2 saptamani acolo si eu le duc dorul.
aaaa m-am abatut de la subiect!
ideea e ca acum bia sta acolo pana imi arunc cafeaua pe gat ca sa imi urnesc motorul principal, cele secundare le las pentru mai tarziu...
apoi ii dau drumul si piticei prin casa si la fel ea e ultima la imbracat dar prima la mancat ca sa ii taca gurita.
si ea sta agata de piciorul meu si taman cand ma grabesc vrea in brate dar nu cedez lacrimilor santajiste.
si uite asha reusesc eu dimineata sa ies pe usa, in timpul record de o ora si juma de pregatiri, un morman de racneli adresate alexandrei ca o gaseste si pe ea orice altceva de facut mai putin ce trebuie.


asta am facut toata vara.
de luni sa vedem daca merge sistemul.

ca sa rezum cristina, am vazut la tv ca in aproximativ 7 zile un copil poate fi invatat obiceiuri noi si dezvatat cele vechi daca parintele e ferm, da indicatii exacte si se si tine de ele, iar regulile sunt facute ptr a fi aplicate nu incalcate.

eu am facut o lista de prioritati :
1.prioritatea si necesitatea nr 1 si cea mai importanta:
MAMI (adica eu) TREBUIE SA FUNCTIONEZE LA PARAMETRI MACAR 60% DIN NORMAL in traducere libera CAFEEEEEAAAAAAAAAAUA!deci nimeni nu misca din pat pana nu arunc pe gat licoarea magica.
2.COPILUL MIC REDUS LA TACERE pe scurt schimbata, hranita si ii dau ceva sa roada cat timp sta in scaun (nu tin cont de mizeria care o face din cauza asta mi-am luat matura magica)
3.copilul mare intre timp intra in baie cu forta si scos la fel :)))
de imbracat ii prezint 2 optiuni sa aleaga nu ii convine nasol moment intra in functie regula "ptr ca asha zic eu!"

si tot asha

sunt mama rea si dura??? asha zic unii dar nici unul nu e in pielea mea.

ma duc la nani ca m-am intins si mai mult am batut campii :D
pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

pup cta, revin maine cu reteta& la vb, mor de somn.
sa dormiti bine:
http://www.youtube.com/watch?v=fbj0It7FbO8


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

salut!!!

Mariile&co - La multi ani!!! sa traitzi cu numele (shi cu cine o sa vretzi voi , printre Marii e shi Tiana-Maria, mandra subsemnatei! mi-e tare dor de ea, abia pe saptamana viitoare se intoarce de la munte cu bunicii(e acolo de pe 24 august)...ata ete! m-am relaxat shi eu numai cu unul

Jone, eu itzi dau dreptate!!! shi eu sunt autoritara shi ferma cu cei doi mici ai mei, cine ii cunoashte, stie...poate ca shi natura a ajutat, dar shi educatzia mea spartana a fost de folos!zic eu... in acelashi timp ii rasfatz maxim, dar totul cu limita si fara razgaieli inutile, fara ifose din partea lor sau istericale, altfel cu diferentza asha mica de varsta intre ei (10 luni jumatate) cedam nervos shi eram la zambaretzi acum, asha sunt calma, linishtita (oare???)copiii mei ishi cunosc locul...eu sunt mama lor shi ei copiii mei, avem functziile stabilite conform ierarhiei familiale.
o sa va povestesc la o intalneala cum decurge o zi din viatza noastra tumultoasa

Vladis eu citisem ca suntetzi singurei, shtire falsa in capitolul trecut, va invidiam sincer shi cinstit ca putetzi avea o vacantza linishtita, dar in orice caz, banuiesc ca shi asha a fost super. Vila foarte frumoasa, bine de shtiut...acum eshti deja la munca sau mai ai c.o.?

noi ne apropiem de final cu vacantza, vineri la 11 dimi trebuie sa fiu in cta eu, asha ca joi plecam spre urbea noastra draga! tocmai bine sa prind si laboratoarele de analiza vineri, sa-i fac lui Tibi analizele necesare pentru gradi, de luni e inmatriculat "gradinar mic", Nana amana inceperea cursurilor mijlocii, pe motiv de rezidentza montana

Tania- abia ashtept sa ne povesteshti de UK!!!

gata, fug la



Dana, mama Tianei (23.08.06) si a lui Tiberiu (07.07.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

La mult ani celor ce-si serbeaza onomastica!
La multi ani [b]Maria,Marin!(si toate numele ce deriva

all






Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

La multi ani tuturor celor ce-si sarbatoresc onomastica azi!
Vai fetelor cind va aud, mi se face aproape rusine ca eu imi fac mii de griji de cum o sa ma descurc de saptamina viitoare cu trezitul si pregatitul pentru scoala.Nu m-am gindit pina acum ca la mine e putin mai usor ca am doar unul. Oare ce m-as fi facut daca aveam 2 , sau 3 ca si Cornelia?Felicitarile mele! Eu ma plingavind un singur copil in dotare .
Am uitata sa dau buna dimineata .

Ghiulten & printesa Ayla (15.01.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Buna dimineatza!

La multi ani Mariilor mici si mari!!!
Maria de Cornelia sa ne traiesti cu numele! Ea este micuta noastra ce o strigam pe nume tot anul, deci merita sarbatorita, restul au adaugiri, ca si la noi!
Azi facem prezenta in casa, Maria mare si Maria mica!

Azi am reusit sa ne trezim doar noi, adik eu si Alexia...stiu ca nu va fi intocmai planului tot timpul, deja ma vad la poarta scolii cu Ana in pijama cu coaja de paine in mana. La pranz va fi prezenta tot timpul sa o luam pe Alexia, dimineatza e problema.
Jone, cam naspa la tine cu nerabdarea in patut, Ana mea sta o perioada in patut sau chiar in camera ei printre jucarii, TV. Prb se pune daca are o nevoie urgenta( gen schimbat kk) exact cand trebuie sa ii fac si Alexiei teoria sculatului, spalatului, pieptanat sau altceva.
Dana, tu vei fi si mai si cu ambii sa-i pregatesti, dar la cate duce o mama....!

Madam Dana, nu fi trista, la anul sigur vei lua, orice incercare inseamna experienta! N-am apucat sa-ti spun sa-ti traiasca finii, sa va bucurati de ei!!

Dadi, bine ai revenit in aceasta lume haotica, dezordonata si mizera! Singurul lucru bun sunt familia si prietenii, in rest...praf!

Revin later!



Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui happymumy

La multi ani tuturor celor ce-si sarbatoresc onomastica azi!
Vai fetelor cind va aud, mi se face aproape rusine ca eu imi fac mii de griji de cum o sa ma descurc de saptamina viitoare cu trezitul si pregatitul pentru scoala.Nu m-am gindit pina acum ca la mine e putin mai usor ca am doar unul. Oare ce m-as fi facut daca aveam 2 , sau 3 ca si Cornelia?Felicitarile mele! Eu ma plingavind un singur copil in dotare .
Am uitata sa dau buna dimineata .

Ghiulten & printesa Ayla (15.01.2004)


D'aia sunt buni prietenii...unii se plang si alti realizeaza ca lor le e un pic mai bine!
Stii ca de multe ori ne speriem, dar primim mai putin decat ne-am speriat! Copila ta va fi ok si o sa ne spui ca nu ai prb cu trezirea si pregatirea de dimi!!

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Sper sa fie asa Crix!Tot aud de analize, stii cumva daca si la scoala vom mai avea nevoie de analize? Ca eu nu m-am pregatit cu nimic in sensul asta.
Tania, bine ai revenit pe meleaguri mioritice!

Ghiulten & printesa Ayla (15.01.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamsadamy spune:

La multi ani MARIILOR!!!!

Ieri m-am chinuit sa pun poze, am intrat pana sa se uplodeze pe alta pagina si cand am inchis am inchis tot. Azi ma montez cu rabdare si sper sa-mi iasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

Buna dimineatza!!!

...eu una am nevoie, m-am trezit cu o durere intensa de cap...clar!vacantza asta nu a fost optima pentru mine dpdv al sanatatzii, mana drepta inca ma doare, gatul e harait shi acum shi capul

Happy- , ce nostima estzi!sotzul meu spune asha: "cand ai unul e greu cu unul; cand ai doi, tzi se pare lejer cu unul; cand ai trei tzi se pare lejer cu doi"...dupa 1 an i-am dat dreptate.
cand l-am nascut pe Tibi shi am realizat in ce situatzie sunt am intrat intr-o panica ciudata care m-a tzinut cateva luni bune...in permanentza ma gandeam ca nu fac fatza, ca nu pot, ca e greu (creier prost care preluase vorbe din exterior de la tertze persoane, care ma vaicareau shi ma aoleau cand ma vedeau)...in realitate, eu m-am descurcat onorabil, dar creierul meu o tzinea pe a lui...dupa aceea ne-am impacat!
cateodata citesc biografii ale unor femei celebre din ro (dinainte de 1950), femei ce au schimbat shi revolutzionat shtiintza, cultura, etc....shi ce crezi - aveau peste 5 copilashi fiecare, 5 fiind un numar mic...
plus ca bunica mea din partea mamei era 1 din 9, iar bunicul din partea tatalui are(a avut)12 fratzi si surori (mai traiesc doar el si sora mai mica cu un an- au peste 80 de ani)...numai gandindu-ma la strabunicile mele, prind puteri!!!eu am doar 2...parfum!!!ar zice ele

Fruntea sus!...o sa te descurgi de minune cu Ayla la shcoala
Apropo, ce-ai mai facut cu analizele si tratamentele incepute luna trecuta?...e mai bine, sper
aaaa, vezi ca pe Dc e o mamica cu tripletzi, bashca mamici de 3-4 copilashi...e si una cu 7! cand citeshti ce scriu din viatza cotidiana te ia cu ametzela ...instantaneu a ta pare linishtita!

Crixia, sa shtii ca ai dreptate "Stii ca de multe ori ne speriem, dar primim mai putin decat ne-am speriat!" ....asha e!!!

Dana, mama Tianei (23.08.06) si a lui Tiberiu (07.07.07)

Mergi la inceput