Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Luminita2008 iti urez mult succes si putere de munca, imi imaginez cat e de greu si cu jobul si cu copiii, ma gandesc ca ajungi acasa si trebuie sa faci tot ceea ce inainte faceai intr-o zi intreaga. In ce priveste indemnizatia poate ca ai dreptate e o bataie de cap in plus atunci cand timpul e foarte pretios, eu insa m-am gandit ca daca tot nu fac nimic destept pana voi relua munca, macar sa nu zic ca n-am incercat sa recuperez niste bani care pana la urma sunt ai nostri.Nu zic ca nu ar fi buni acei bani insa nu disper dupa ei.
Elyanne iti urez si tie mult succes, ma gandesc ca in cazul vostru suma e destul de mare asa ca se merita sa lupti, desi am vazut ca una din fete a intrat in posesia banilor dupa vreo doi ani ,e bine si asa, mai ales ca ai gasit un avocat care sa incasee..la livrare cum se zice. Am sa maq interesez si eu mai in amanunt si sper sa nu fie cu suparare daca voi mai cere detalii.
Pupici si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

A, nu n-am gasit asa... trebe sa paltim noi, si sunt curioasa cat o sa ma coste in total Dar e bine si dupa 2 ani... nu ma supar...

Lumi asaa am zis si eu in prima faza... ca mai mare bataia de cap... pana am facut socotelile si am avzut ca nu's 3 lei... asa ca in ultima clipa m-am apucat de distractia asta...
Si de atunci ma gandesc ca nu trebuie sa trecem nimic cu vederea... pana la urma fiecare banut e dreptul nostru... si daca lasam de la noi de fiecare data, unde ajungem... Sunt satula sa ma rog de stat sa imi dea un drept al meu, sa fac cereri pentru fiecare leu... doar, doar renunt... insa cand trebe sa ai ceva, mai noi iti iau fara sa mai ceara, direct din conturi
M-am suparat si nu mai iert nimic...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Am vazut discutiile voastre despre indemnizatie. Din cate stiu eu indemnizatia este de 85% din salariu (ma rog 70% acum k este redusa) pentru un copil si 600ron pt al doilea copil - evident este o discriminare fata de copii. Pentru ce ati dat statul in judecata? Eu sunt avocat si poate va sunt de folos pt niste sfaturi :).

In alta ordine de idei, voi pe perioada sarcinii cum ati stat cu tensiunea?
Eu am facut o hipertensiune si doctorul mi-a prescris un medicament - Dopegyt si vad k a mai scazut :).

Va pup si numai bine!

Elena mami de Tudor si Radu +28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Apar si eu ca magarul din ceata (adica din umbra de unde va citesc). Stiu sigur ca Oanna3 a castigat procesul cu statul pt indemnizatie si a luat si banutii. Posibil si TatianaG, pt ca era si ea cu prima runda de proces castigata cand am vb eu cu ea ultima data.






Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor,

Luminita, multa bafta cu job-ul si cresa si cat mai mult timp liber pentru copii!

Fetelor multa bafta in recuperarea banilor! Am vrut sa fac si eu pasul acesta cand inca nu se daduse sentinta in cazul doamnei din Arad insa am renuntat ca si Luminita din lipsa de timp (NU am cu cine lasa fetele, sunt doar eu si sotul) si la momentul respectiv si o lipsa de bani. Imi pare rau acum ca vorbeam totusi de 144 milioane insa asta este. Cele care mai pot face acest lucru multa bafta si cum zicea si Eliana ajunge cat am suportat toate magariile din partea statului roman. Pana la urma este dreptul copiilor nostri si merita luptat pentru el.

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Buna fetelor,

Am vazut discutiile voastre despre indemnizatie. Din cate stiu eu indemnizatia este de 85% din salariu (ma rog 70% acum k este redusa) pentru un copil si 600ron pt al doilea copil - evident este o discriminare fata de copii. Pentru ce ati dat statul in judecata? Eu sunt avocat si poate va sunt de folos pt niste sfaturi :).

In alta ordine de idei, voi pe perioada sarcinii cum ati stat cu tensiunea?
Eu am facut o hipertensiune si doctorul mi-a prescris un medicament - Dopegyt si vad k a mai scazut :).

Va pup si numai bine!

Elena mami de Tudor si Radu +28

inainte de iunie 2009 nu se dadea decat pentru unul din copii. Si eu am o prietena din Resita care a cadtigat si a primit banutii



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Elenacatalin, referitor la indemnizatie lucrurile stau cam asa in cazul meu..eu am nascut in august 2008 iar incepand cu luna octombrie 2008 pana in iunie 2009 am luat indemnizatia aferenta doar unui singur copil. Bine, e adevarat ca din ianuarie 2009 a intrat in vigoare legea cu 85% , insa tot e ca si cum pentru un singur copil s-a acordat. Si m-am gandit sa incerc sa recuperez si banii pentru al doilea copil, si cum zicea Elyanne, e un drept , statul ni l-a luat fara rusine, mie de ce sa-mi fie rusine sa-l pretind? Acum trebuie sa vad mai exact cam cat ar costa un astfel de proces si daca se merita, m-ar ajuta acesti bani mai ales ca acum incerc sa-mi rezolv dosarul cu somajul. Fetelor, la noi in Focsani e la mare moda prelungirea concediului de crestere copil pana la 3 ani....eu din superstitie ...poate o sa zambiti, dar ma gandeam ca poate atrag fara voia mea boala asupra copiilor..nu am apelat la aceasta cale, insa ma gandesc cum de cei de la Directia Muncii nu se sesizeaza cum deodata s-au imbolnavit atat de multi copii ba de tot felul de boli respiratorii, ba de epilepsie ba de altele care mai de care. Pana la urma fiecare face cum crede ca-i este mai bine si de asta m-am gandit sa-mi incerc sansa cu recuperarea indemnizatiei. Fie ce-o fi.
Gata ca m-am intins la vorba.
Multa sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Daca trebuia sa beneficiezi de indemnizatie inainte de modificarea legii eu zic ca ai sanse mari de castig, mai ales cand e atata practica judiciara in aceasta materie.
Dupa modificarea legii, e un pic mai greu...pentru ca staul s-a gandit in marea lui intelepciune sa spuna ca pentru un copil ai 85% iar pt urmatorii cate 600 de ron. Dar eu as merge mai mult p legea privind combaterea discriminarii coroborata cu aceasta lege.
Este un drept social de care beneficiaza copilul...de ce unui sa ia 600 de ron si altul mai mult, pe ce baza??? eu una o sa incerc, cine stie... nu am nimic de pierdut.

Elena mami de & +28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

va urez succes fetelor, in legatura cu indemnizatia!

eliana, ai perfecta dreptate.
la noi e vorba de vreo 6000ron, ma rog, nu-s de lepadat, dar vorba ophadinei, daca ma trezeam in timp util sa fac asta, cand inca eram in CIC, era altceva, acum insa abia gasesc timp pentru masa si dus, cand ajung acasa. eu am renuntat la idee.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

elenacatalin si mie mi se pare normal sa dea cate 85% pentru fiecare copil. mi se pare discriminare sa dai la unul 85% si celuilalt 600 lei. Pai daca i-as fi facut pe rand, nu as fi primit 85% pentru fiecare?

Mergi la inceput