Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Eu am luat doar pentru un singur copil. Am terminat CIC-ul in martie 2009 iar in iunie/iulie 2009 au schimbat legea... dupa ce a castigat mamica cu tripletii...
Legat de partea cu primul 85% si al doilea 600 ron, am inteles ca e la fel si la cele care fac doi copii la distanta mica si nu trec 12 luni intre cele doua indemnizatii... dupa noua lege trebuie sa termini primul CIC, sa stai la serviciu 12 luni si abia dupa aceea sa intri in al doilea CIC, ca sa beneficiezi tot de 85%...

Ophadina nu e nicio suparare... orice intrebare ai, daca stiu sa-ti raspund, cu mare placere Eu sunt curioasa cat ne va costa avocatul Inca nu stiu... a zis sa vedem cat de bine se apara... cat dureaza etc. si in functie de asta va stabili un pret... vom face contract iar banii ii voi recupera odata cu ceilalti, daca voi castiga... Probil o sa platesc o parte la prima infatisare, o parte la recurs... nu ma pricep...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

Am si eu o rugaminte : daca stiti pe cineva care are nevoie de un carucior de gemeni as fi fericita sa ajut. Noi nu l-am prea folosit si acum imi ocupa spatiul degeaba de vreo 1 an si ceva. Caruciorul este cu locuri unul langa altul in doua nuante de albastru (noi avem fete si toata lumea cand vedea caruciorul zicea ce baietei frumosi), se poate folosi de la 0 luni, are si gentute din acelea pentru bebei foarte mici care se aseaza in carut (nu stiu cum se numesc), manerul este reversibil, are spatarul reglabil in 5 sau 7 trepte nu mai stiu sigur (se transforma in carut sport mai tarziu cu protectie pentru picioare impotriva frigului), husa de ploaie, rotile sunt din cele mari cu camera care se umfla cu pompa insa nu sunt pivotante ceea ce face ca, carutul sa se manevreze mai greu, are si geanta. Este destul de greu (din cate imi aduc aminte de pe site-ul de pe care l-am cumparat cu toate optionalele ar avea cam 25 kg). Cam atat imi vine in cap acum. Daca este cineva interesat sa imi trimita pm si pot trimite si poze.
Mi-ar placea sa pot ajuta pe cineva care nu are posibilitatea sa-si cumpere.
De asemenea am si doua scaunele de masina pentru varsta 6-7 luni (cand sta in fundulet) pana la 3 ani. Noi tocmai le-am schimbat ca ne-am facut domnisoare mari.

Va pup si va doresc multa bafta la recuperarea banilor,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

elenacatalin si eu am hipertensiune - si iau tot dopegyt. Am ajuns la 4 pastile pe zi. Ce dr ai tu?

A si uite avem cam aceleasi saptamani hehee..

sugubina 29+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

In alta ordine de idei, voi pe perioada sarcinii cum ati stat cu tensiunea?
Eu am facut o hipertensiune si doctorul mi-a prescris un medicament - Dopegyt si vad k a mai scazut :).





Si eu am avut hipertensiune in a doua jumatate a sarcinii si am primit tratament tot cu dopegyt.

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadyEr

Buna fetelor!

Am si eu o rugaminte : daca stiti pe cineva care are nevoie de un carucior de gemeni as fi fericita sa ajut. Noi nu l-am prea folosit si acum imi ocupa spatiul degeaba de vreo 1 an si ceva. Caruciorul este cu locuri unul langa altul in doua nuante de albastru (noi avem fete si toata lumea cand vedea caruciorul zicea ce baietei frumosi), se poate folosi de la 0 luni, are si gentute din acelea pentru bebei foarte mici care se aseaza in carut (nu stiu cum se numesc), manerul este reversibil, are spatarul reglabil in 5 sau 7 trepte nu mai stiu sigur (se transforma in carut sport mai tarziu cu protectie pentru picioare impotriva frigului), husa de ploaie, rotile sunt din cele mari cu camera care se umfla cu pompa insa nu sunt pivotante ceea ce face ca, carutul sa se manevreze mai greu, are si geanta. Este destul de greu (din cate imi aduc aminte de pe site-ul de pe care l-am cumparat cu toate optionalele ar avea cam 25 kg). Cam atat imi vine in cap acum. Daca este cineva interesat sa imi trimita pm si pot trimite si poze.
Mi-ar placea sa pot ajuta pe cineva care nu are posibilitatea sa-si cumpere.
De asemenea am si doua scaunele de masina pentru varsta 6-7 luni (cand sta in fundulet) pana la 3 ani. Noi tocmai le-am schimbat ca ne-am facut domnisoare mari.

Va pup si va doresc multa bafta la recuperarea banilor,

Mady de Ana & Monica (17.04.2007)





De scaunele ash fi eu inetresata daca le mai ai.

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Sugubina - eu iau 2 pe zi, dimineata si seara, iar in urma lor mi-a scazut tensiunea. doctorul meu e la polizu si cmu - pechi l.

Am fost ieri la ecograf si deja baietii mei au 1200 de grame fiecare, sunt foarte fericita ca au crescut asa bine. in chimb eu treb sa stau cat mai mult in pat, mi s-a scurtat lungimea colului 25 mm :(. deja bebeii s-au intors cu capul in jos. Sper sa ii mai tin macar pana la jum lui noiembrie.

MadyEr - as vrea eu sa vad cariciorul daca se poate. merci

Elena mami de&

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Buna dimi,

pt inceput vreau sa felicit toate mamicile si toate viitoarele mamici, sa aiba multa sanatate , iar bebeiilor bun le uram bun venit!
Noi suntem bine, peste 2 zile implinim 3 lunite, suntem maricei, si cu kg stam binisor Amelie conducand in continuare, avand 6 kilutze urmata de Mihai cu 5,7 el a ramas in urma din cauza problemei cu nasucul infundat.
Sunt 2 firi total diferite, Mihai e un agitat si un "vorbaret" de numa, ne da trezirea la ora 7 cu gangurerile lui, e un scump, sta singur in patut si tot vorbeste cu jucariile ; in schimb Amelie e de un calm de neimaginat, e o finutza, ea zambeste cu guritza ei pana la urechi, se mai mira, si se misca asa mai incet, la ea fiind si mai greu fiind mai grasutza, glumesc!Am fost la medic cu problema ei(am scris chiar dupa nastere , avand o mica despicatura la buza superioara), urmeaza la 6 luni sau 8 kg sa o operam, si dupa urmand sa fie monitorizata de d-na dr tot la 6 luni pana va fi mare pt o corectare perfecta a malformatiei.Noi speram sa nu mai fie nevoie de alte interventii chirurgicale.
MadyEr as fi interesata si eu de carucior sau scaunele , daca fetele se razgandesc!
Va las ca s-au trezit prichindeii .
Pupici la toata lumea de la noi: Livia , Amelie si Mihai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Daa si eu tot pana atunci tre sa rezist-cam jumatea lu nov. La eco de 23s avea o pufica 1500 si una 1200, stau yin si yang. Colul e de 3.8, dar tot tre sa stau la pat. Nu stu daca se mai intorc..O sa vad la eco de 32s cum mai e treaba.

La ce nume te-ai gandit?



sugubina 29+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

asa mari sunt la 23 saptamani...au peste 1 kg...
ca ai mei la 18 s aveau 210 si 260 grame...
miercuri merg la medic din nou...iar mofo de trim II o am in saptaman 23....ce e drept, parca eu cresc pe zi ce trece...dar nu stiu unde sunt kg puse..cred ca stau inghesuite in burtica...

fluturas 20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Elyanne saptamana viitoare sper sa reusesc si eu sa vorbesc cu avocatul si sa vad exact cat ma costa toata afacerea pentru ca iau in calcul si varianta castigarii procesului dar nu si incasarii banilor pe motiv de ..''n-au bani''. Acum tocmai auzeam la stiri ca tare-i mai stau lui Boc in gat indemnizatiile astea maaaariiii...si ar trebui sa mai taie din ele !
Incep sa am sentimentul ca totusi am avut noroc de legea cu 85% si 600 lei pentru al doilea copil, chiar daca a fost pe un an de zile ..insa ce sa mai zica oare mamicile care doi ani au crescut doi copii cu 1000 lei, si am impresia ca in curand vor umbla astia iar la indemnizatii( in timp ce scriu asta am in minte o gramada de biiippppp...biippppp..referitor la ilustri nostri guvernanti.)
Bunn , in alta ordine de idei vroiam sa va intreb daca ati avut vreuna din voi probleme cu platfusul la copii. Baietelul meu are platfus, pana acum i-am cumparat doar incaltaminte ortopedica insa nu vad cine stie ce ameliorare iar medicul spune ca in timp se va corecta. Problema e ca in mod normal aceasta incaltaminte ar trebui purtata si in casa insa am constatat ca el refuza sa mearga incaltat prin casa si prefera sa se aseze in fundulet si sa se joace stand jos. Asa ca n-am avut incotro si l-am lasat tot descult , si ma tem ca nu e suficient sa poarte incaltaminte ortopedica doar cateva ore pe zi. Nici n-as vrea sa-l chinui , nu ma lasa nici masaj sa-i fac la picioare si atat timp cat nu vorbeste ca sa pricep si eu ce-i convine si ce nu toate actiunile mele de-ai masa talpa piciorului se soldeaza cu urlete si nervi, asa ca am renuntat. Poate ca se va indrepta in timp, nu stiu ce sa zic, iar daca v-ati confruntat cu asa ceva va rog sa-mi spuneti si mie.
Urez tuturor multa sanatate
http://ophadina.shutterfly.com/amimplinitdoianisori

http://ophadina.shutterfly.com/lapescuit/4

Mergi la inceput