Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Elenacatalin si eu am facut injectiile de maturare a plamanilor puisorilor mei din s 28, de 2 ori cate 2 doze, ca apoi sa nasc la 32 s si 3 z. Dupa nastere doar pe Ioan l-a pus cu tub de oxigen pentru 1 zi ca era de 1640 g rest totul a fost ok, au respirat singuri. Au stat in incubator 8 zile iar a 9-a zi erau acasa. Deci stai fara grija. Sarcina la termen.
Si eu am incercat faza cu tinutul pe burtica si mangaiatul pe spate pt mucisori. Fara sa vreau am descoperit faza cu desfundatul nasului. Nu am folosit niciodata pompa de nas. Dragaica, eu cand ies cu cei mici afara, Mina are manutele reci, le mai tine si prin gurita, dar care sa fie cauza ca de imbracat o imbrac mai grosut din cauza vantului. Nu are temperatura.


mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dragaica, ai primit niste sfaturi f bune! nu stiu ce sa zic de temperatura, ca au n-as astepta pana la 41 sa merg la spital, apar frisoanele si mai ales convulsiile la temperatura aia si cine stie ce se mai poate intampla si eu sa nu stiu ce sa fac... chiar daca sunt mici, daca febra ajunge la 39, trebuie un siropel de febra, un antitermic, noi aici avem cu paracetamol (Panadol, Eferalgan) si ibuprofen (Nurofen). sau supozitoare, dar numai daca varsa si nu accepta siropul.
si, daca ar face febra mare, as incerca sa le-o scad si prin alte metode: cat mai lejer imbracati, temperatura mai scazuta in camera, dusuri cu apa calaie, impachetari (deca febra e mare si nu cedeaza cu antitermic/supozitor).
in rest, chiar imi place cum se trateaza lucrurile acolo, cat mai natural cu putinta, fara prea multe medicamente. stiu ca esti panicoasa si e absolut firesc, cu timpul insa o sa se mai estompeze senzatia. (cand mi-a facut Robi prima oara febra, 39.4, de la rosu in gat, eu am chemat salvarea direct... mai ca nu radeau aia de mine, dar el era mititelul asa de moale si in 10 luni de viata nu stiusem ce e aia febra cu ei, eram si in concediu la mare, nu dadeam de pediatru... ca sa vezi ca nu esti singura).

lavinutza, sanatate multa!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

eliana, mai traiesti??
sper ca sunteti bine, mi-e dor de voi!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Traiesc... multumim de intrebare ... dar nu am timp prea mult...
Au inceput gradinita... le place... sunt bine... mananca singuri fara probleme (acasa fac mutre evident)... inca nu dorm acolo, de sapt. viitoare il lasa si la somn...
Iar eu alerg cu diverse trebi... si mai am de reucuperat din ce am de lucru... zboara timpul



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor!

Si noi am inceput gradinita. A fost bine insa din pacate sunt foarte multi copii in grupa si fetele mele dorm amandoua intr-un patut. Astzi avem sedinta cu parintii sa vedem ce se poate rezolva. Din cauza asta am fugit de o alta gradinita si am ajuns aici unde ni sa promis ca nu vor fi astfel de probleme si uite ca tot de asta am dat. Bineinteles ca deja ne curge nasul dar doar atat. Sper ca anul asta sa nu semene cu primul an de cresa si sa fie mai rezistente.

Dragaica, asa cum spunea Luminita nu esti singura panicoasa. Si eu prima data cand a facut Ana 39.5 am chemat salvarea la 1 noaptea. Acum nu mai sunt asa speriata. M-am obisnuit sa faca temperatura 39 - 40 cand au viroza.Asa se manifesta la ele. Normal ca nu ma simt bine, dar incerc cu antitermice, temperatura ambientala, dusuri sa le-o scad. Cel mai bine reactioneaza la Nurofen (Ibuprofen).Ale mele nu mai stau sa le trag mucutii cu pompita asa ca suflam nasul la greu cand avem chef.

In ceea ce priveste cresa eu zic ca este o varianta buna in conditiile in care personalul de acolo isi da interesul si se ocupa de copii. Personalul trebuie sa fie pe primul plan, apoi curatenia si mancarea evident. Noi din pacate am avut parte si de o experienta neplacuta la prima cresa (o palma la fund) si am schimbat cresa. Ii multumesc lui Dumnezeu ca acolo am dat de niste femei minunate care se ocupau de copii si aveau grija de ei. Era un climat foarte prietenos si desi a fost greu vreo doua saptamani pentru Moni care trecuse prin acea experienta neplacuta datorita celor de acolo am trecut peste si si-au dezvoltat si limbajul. Nici ele nu prea vorbeau desi aveau 2 ani si 5 luni, iar cresa le-a ajutat foarte mult. Evident ca nu este la fel cum este cu mama acasa insa daca nu ai o persoana de incredere pe care sa te bazezi 100% este cea mai buna varianta. Bona cred ca este foarte greu sa gasesti sa stea cu 2 copii, iar bunicile daca nu sunt aproape si nu vor nu le poti obliga. Conform descrierii facute nu cred ca este o optiune. Insa problema cea mai mare a colectivitatii este imbolnavirea. Le trebuie cam 1/2 an - 1 an sa-si formeze imunitatea. Din toamna pana in primavara la noi a fost cam asa : 1 saptamana acasa - una la cresa. De obicei faceau pe rand virozele. CAnd termina una cu febra incepea si cealalta, asa ca minim o saptamana stateau acasa. Noroc ca sotul nu lucra atunci si putea sa stea cu ele. Sarbatorile de iarna au fost cu varicela. Asa ca oricum va trebui sa ai si o solutie de back-up. Trebuie sa fie cineva disponibil sa stea cu ei cand sunt bolnaviori. M-am intins cat o placinta insa sper sa te fi ajutat cu ceva tot ce am scris. Orice ati alege mult noroc si multa sanatate!

Va pupam si va dorim numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Luminita2008multumesc ca ai impartasit din experienta ta privitoare la cresa, chiar ma interesa foarte mult subiectul.Mie acum mi-e teama si sa-i mai scot in parc, toti copii care merg la gradi sunt in diferite stadii de raceala, dar ma gandesc ca e inevitabil sa nu racesca si ai mei cand ii voi duce la gradi. Din primavara gata..mi-am propus sa intram pe fagasul normal, eu la servici, ei in colectivitatea de kinderi si sper sa fie totul bine.
Aaa, si vroiam sa te intreb ceva in mod special, mai ales ca noi am nascut la diferenta mica de timp, referitor la indemnizatia retroactiva, in sensul ca noi aproape un an am obtinut doar indemnizatie pentru un singur copil..te-ai gandit sa deschizi actiune si pentru banii aferenti celuilalt copil din momentul nasterii pana cand s-a dat legea cu indemnizatia pt doi?
Am vazut ca o mamica tocmai ne impartasea cum a reusit sa-si recupereze banii si ma gandeam sa fac acelasi lucru...pana la urma e un drept.M-am gandit sa te intreb si pe tine, iar in cazul in care agreezi ideea sa ne sprijinim reciproc.
Buun, in alta ordine de idei noi inca n-am facut niciun progres remarcabil p.rivind olita, insa la capitolul limbaj stam surprinzator de bine, ma surprind zilnic cu multe cuvinte noi..stalcite, ce-i drept dar macar inteleg ce vor.
Gata, pup toate fetele si bebeii , multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Ophadina vroiam sa-ti spun ca eu am dat statul in judecata, am avut ocazia ce-i drept pt ca nasul fetelor e un avocat f bun, suma e de vreo 25 mil si pt mine e importanta, stim cu toate ca sunt cheltuieli mari, dar in primul rand e dreptul lor.Am ajuns la Inalta Curte de Casatie si Justitie pt ca au facut recurs si e ultima faza, la Curtea de Apel au pierdut,daca pierd si aici le iau banii.Ma gandeam ca in loc sa cheltuiasca banii pe procese mai bine ar da banii copiilor.O sa va anunt deznodamantul.Pup fetele si puiutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Andutza02 imi dai o veste foarte buna si incurajatoare, si sper ca si finalul procesului sa fie glorios. Si la noi suma e mare, cam 6000 lei asa ca parca nu-mi vine sa renunt asa usor, mai ales ca sunt foarte multe mamici care au castigat..de fapt mai bine zis nu stiu niciun proces pierdut in sensul asta. Mi-ar fi de mare ajutor daca m-ai ajuta privind modul de formulare al actiunii ca sa stiu ce sa-i arat avocatului.
Pupici si multa sanatate, si poate vor mai fi si alte mamici care vor sa isi castige drepturile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Legat de indemnizatie... eu am luat numai una singura... 600 ron
Am inceput procesul si vom vedea cum se termina...
Abia in noiembrie avem prima infatisare. Intai am facut o contestatie, care evident a fost respinsa... Daca vom castiga procesul, va urma recursul... probabil peste inca 6 luni (am inceput toata distractia prin februarie si abia in noiembrie avem termenul de judecata )

Exista un subiect aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127776

Eu m-am hotarat pe ultima suta de metri... termenul de prescriere este de 3 ani de cand aveai dreptul la indemnizatie... iar la noi "expira" prin mai anul acesta... Iar suma de bani este destul de mare... cheltuielile cu avocatu lse recupereaza al final, in cazul in care castigi... imi asum riscul sa pierd acei bani



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ophadina

Luminita2008multumesc ca ai impartasit din experienta ta privitoare la cresa, chiar ma interesa foarte mult subiectul.Mie acum mi-e teama si sa-i mai scot in parc, toti copii care merg la gradi sunt in diferite stadii de raceala, dar ma gandesc ca e inevitabil sa nu racesca si ai mei cand ii voi duce la gradi. Din primavara gata..mi-am propus sa intram pe fagasul normal, eu la servici, ei in colectivitatea de kinderi si sper sa fie totul bine.
Aaa, si vroiam sa te intreb ceva in mod special, mai ales ca noi am nascut la diferenta mica de timp, referitor la indemnizatia retroactiva, in sensul ca noi aproape un an am obtinut doar indemnizatie pentru un singur copil..te-ai gandit sa deschizi actiune si pentru banii aferenti celuilalt copil din momentul nasterii pana cand s-a dat legea cu indemnizatia pt doi?
Am vazut ca o mamica tocmai ne impartasea cum a reusit sa-si recupereze banii si ma gandeam sa fac acelasi lucru...pana la urma e un drept.M-am gandit sa te intreb si pe tine, iar in cazul in care agreezi ideea sa ne sprijinim reciproc.


cu multa placere, ma bucur ca ma putut ajuta.

nu, nu voi actiona statul in instanta. abia am timp sa respir, dar'mite sa ma mai leg la cap si cu asta. si de sapt asta m-am intors si la job, asa ca timp liber si mai putin, si ala care o fi, il vreau exclusiv ptr copiii mei.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput