Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (131)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000

vad ca numai eu bantui aici la ora asta...ma duc sa-mi adorm si eu odorul, ca se cere la somn. oricum la 10 trebuie sa-l trezesc sa-i dau marul cu biscuite....pe mai tarziu...

Lali de David luptatorul nostru


Il treesti sa-i dai sa pape?? Pai si papa asa chiar daca nu ii e foame? Ca Yannis al meu daca nu ii e foame pot sa ma pun eu si in cap ca nu papa, scuipa tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

LML
Arthur
Cristinica
Mara
Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Astazi mai am si eu o bucurie. Dupa 3 luni de tratament, la control, mi-au iesit analizele normale. Ufffff.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



Ma bucur ca esti bine! Ce ai avut?daca poti sa spui...



de Maia


Eu am virus hepatic B. Am fost tot timpul ok, dar dupa nastere s-a decompensat si a inceput sa actioneze. Pe la 6 saptamani dupa nastere am facut niste analize caci tot m-am dus la gineco. Si am constatat ca am tranzaminazele f mari. Altfel dadeam vina doar pe oboseala cu bebe. Asa ca am fost nevoita sa trec la repaos, sa nu mai ridic greutate, regim etc plus tratament specific decontat prin casa de sanatate. Pt mine a fost un soc atunci. Am crezut ca ma pun sa fac interferon care este un tratatement de cosmar. N-ai cum sa ai grja de tine dar de un copil mic. Noroc ca s-a implementat si in Romania un tratament alternativ cu o pastila pe zi. Dureaza 3-5 ani, dar poti trai normal.
Mai prost stau cu dormitul. Aud orice zgomot. Ma trezesc imediat si nu mai adorm. Cand incep tramvaiele sa circule s-a terminat. Plus ca atunci cand dorm, visez foarte mult si am impresia ca este real.
Doctorita mi-a dat o saptamana de extraveral seara. Zice ca a ramas crierul setat sa aud copilul si nu-si mai poate reveni si la starea de somn profund sta doar la o faza oarecum de veghe. Adevarul ca ma mai ridic noaptea si il intreb pe sotz unde este copilul. Nu-mi aduc aminte de fiecare data, semn ca dorm, dar tot degeaba.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Am si eu o problema! , de fapt 2

In Grecia ii dadeam la gustarea de dupa-amiaza un iaurt intreg (150ml) pe care il manca cu mare placere, de la Delta au niste iaurturi in supermarket ptr bebe de peste 6 luni dementiale! Dementiale! cu cereale, cu biscuiti, cu mar si banana, cu piersica si mai nu stu ce. Ii variam, zilnic ii dadeam alt fel de iaurt, f bun, delicios, dulce, potrivit de gras, f bun! si i-a si priit, se satura bine cu iaurtul ala. Aici nu stiu ce sa ii dau. am inlocuit masa respectiva cu lapte cu cereale si la masa de seara primeste lapte simplu....
Deci ce iaurt? Am citit la Miremia, zicea ceva de iaurt bio, eu am cautat in Gima, in Mega, nu sunt simple sunt cu diverse fructe si contin zahar nerafinat e ok?

Si problema nr 2, de cand ne-am intors e f agitat! F agitat nu ma mai inteleg cu el si marait si agitat...acolo era simplu 90% din timpul cat era treaz eram afara si se uita la oameni, maisini , copaci, frunzele care fosneau, apa, valurile, iar oameni, peisaje etc, baie in mare jucat pe plaja, rostogolit pe nisip...
Aici e adevarat primele 3 zile nu l-am scos din casa ca nu aveam timp. Aveam f multa treaba de facut...era un cerc vicios: eu ziceam ca termin treaba si daca mai am timp il scot, el era neastamparat si normal nu puteam termina treaba tot avand grija de el si uite asa nu mai ajungeam afara. Apoi am iesit la vaccin, a facut febra mare iar nu l-am scos... sa fie numa de asta? ieri l-am scos afara si ainceput sa planga in carucior ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata, mereu era fericit afara...

Plus ca a inceput sa se scoale noaptea , ok ii dau biberon si se culca la loc, dar de ce se scoala??? el a dormit mereu TOATA NOAPTEA si asta de la 2 luni jumate, acum de ce se scoala in FIECARE noapte?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Astazi de dimineata la 7 a venit pediatra pentru control de 7 luni (acum avem 7 si jumatate, dar asta este daca am fost pe coclauri si apoi raciti) si vaccin Prevenar.

Raportam 9.7 kg si 74 cm. Am crescut 2 cm si am luat 500 g intro luna si jumatate.
Ne-am distrat de minune cu pediatra si asistenta, am comentat putin dupa vaccin caci probabil si-a dat seama ca s-a intamplat ceva si atat. Asta dupa ce l-am trezit din somn. O noapte mai buna, in sensul ca s-a trezit pe la 3 si jumatate, a baut ceai prin somn si la 7 inca mai dormea .

I-am spus ca de la o vreme nu se mai satura cu cele 5 mese clasice si i-am mai dat un biberon intre masa de pranz si ora 6. Mi-a luat cam 2 saptamani de maraieli sa-mi dau seama si plansete isterice dupa baie. Eu am zis ca este de la noul dinte (o fi fost si de acolo), dar cand am vazut ca seara linge biberonul mi-a fost clar.
A zis sa nu-i mai dau lapte ca este grasutz si sa-l las sa mai miorlaie de foame!! Sa-i dau mar nu lapte sa nu-i maresc stomacul. Dar bea ceai daca nu are lapte. Nu stiu ce sa zic, dar 2 biberoane pe zi la 7 luni nu mi se pare asa mult lapte. Voi ce ziceti?

Noi din familie am aratat asa la varste mici si dupa aceea am slabit cand eram copii. Sora-mea avea 10 kg la 5 luni! Si cu ele a ramas si acum. Pe graficul de crestere are dimensiunile peste medie de cand s-a nascut si a mentinut curba.
Am sa-i mai dau totusi ceva lapte pe la 3-4, nu biberon intreg dar totusi ceva.





varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



WOW! felicitari pentru crestere!!!

Mie dr mi-a zis (pe vremea cand Yannis era grasutz, acum nu mai e) ca daca nu se satura sa incerc cu apa....bea apa? sau de ex poti sa ii dai la inceput apa sa bea cat apuca si la sfarsit un 70 ml de lapte...nu stiu, cum crezi....eu nu cred in teoria bebelusului pus la dieta. Ca doar ii dai lapte si nu cereale sa il umfli. Da, ok LP umfla (in teorie) dar nu cred ca e mult sa ii mai dai bibe asta suplimentar ca doar nu mananca numai LP....eu i-as da copilului sa manance, ei stiu mai bine decat dr ce au nevoie.

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


Bea si ceai si apa. Si ii dam mereu. Cel putin toata vara, ne-a zapacit. Nu prea mai voia lapte. Acum daca vrea lapte sigur, a inceput sa scuipe ceaiul.
Cand l-am cantarit la 6 luni si jumatate avea 9.3 kg (m-am dus pentru niste bubitze care au parut o alergie). Dupa o luna are 9.7, adica 400g. Nu mi se pare asa mult ca si el este mai mare. Nici eu nu cred in dieta la bebelusi. Cred ca are o faza de crestere si corpul lui stie mai bine. Asa ca am sa continui sa-i dau lapte intre mese.

Ne pus sa continuam cu fier (7 pic/zi), calciu (5 mg/zi) 10 zile si vigantol 3 pic/zi. El este mare, ii ies dintzii, trebuie ajutat.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Am si eu o problema! , de fapt 2

In Grecia ii dadeam la gustarea de dupa-amiaza un iaurt intreg (150ml) pe care il manca cu mare placere, de la Delta au niste iaurturi in supermarket ptr bebe de peste 6 luni dementiale! Dementiale! cu cereale, cu biscuiti, cu mar si banana, cu piersica si mai nu stu ce. Ii variam, zilnic ii dadeam alt fel de iaurt, f bun, delicios, dulce, potrivit de gras, f bun! si i-a si priit, se satura bine cu iaurtul ala. Aici nu stiu ce sa ii dau. am inlocuit masa respectiva cu lapte cu cereale si la masa de seara primeste lapte simplu....
Deci ce iaurt? Am citit la Miremia, zicea ceva de iaurt bio, eu am cautat in Gima, in Mega, nu sunt simple sunt cu diverse fructe si contin zahar nerafinat e ok?

Si problema nr 2, de cand ne-am intors e f agitat! F agitat nu ma mai inteleg cu el si marait si agitat...acolo era simplu 90% din timpul cat era treaz eram afara si se uita la oameni, maisini , copaci, frunzele care fosneau, apa, valurile, iar oameni, peisaje etc, baie in mare jucat pe plaja, rostogolit pe nisip...
Aici e adevarat primele 3 zile nu l-am scos din casa ca nu aveam timp. Aveam f multa treaba de facut...era un cerc vicios: eu ziceam ca termin treaba si daca mai am timp il scot, el era neastamparat si normal nu puteam termina treaba tot avand grija de el si uite asa nu mai ajungeam afara. Apoi am iesit la vaccin, a facut febra mare iar nu l-am scos... sa fie numa de asta? ieri l-am scos afara si ainceput sa planga in carucior ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata, mereu era fericit afara...

Plus ca a inceput sa se scoale noaptea , ok ii dau biberon si se culca la loc, dar de ce se scoala??? el a dormit mereu TOATA NOAPTEA si asta de la 2 luni jumate, acum de ce se scoala in FIECARE noapte?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


Welcome to the club !!

De cand am plecat in vacantza asa o tinem si noi. Si tot asa nu ne m-ai trezeam noaptea de la 2.5 luni! Se trezeste si ii dam ceai nu lapte. Tot sper ca se va regla dupa 2 saptamani de vacanta, dar mai trebuie sa treaca timp. Nu stiu care este cauza. Ca l-am plimbat 2 saptamani, ca s-a racit vremea.... nu stiu. Dar si in carutz mai protesteaza. S-a mai greglat cu baia, adica nu mai urla, el care era ok la baie .

Noi ii dam iaurt (am inceput iar acum 1 sapt dupa pauza spuspect alergie la proteina lapte vaca) de la tnuva. Simplu cu 3% grasime. Ni s-a mai recomandat de la natura, campina si humana. Dar eu am incredere in tnuva.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Am si eu o problema! , de fapt 2

In Grecia ii dadeam la gustarea de dupa-amiaza un iaurt intreg (150ml) pe care il manca cu mare placere, de la Delta au niste iaurturi in supermarket ptr bebe de peste 6 luni dementiale! Dementiale! cu cereale, cu biscuiti, cu mar si banana, cu piersica si mai nu stu ce. Ii variam, zilnic ii dadeam alt fel de iaurt, f bun, delicios, dulce, potrivit de gras, f bun! si i-a si priit, se satura bine cu iaurtul ala. Aici nu stiu ce sa ii dau. am inlocuit masa respectiva cu lapte cu cereale si la masa de seara primeste lapte simplu....
Deci ce iaurt? Am citit la Miremia, zicea ceva de iaurt bio, eu am cautat in Gima, in Mega, nu sunt simple sunt cu diverse fructe si contin zahar nerafinat e ok?

Si problema nr 2, de cand ne-am intors e f agitat! F agitat nu ma mai inteleg cu el si marait si agitat...acolo era simplu 90% din timpul cat era treaz eram afara si se uita la oameni, maisini , copaci, frunzele care fosneau, apa, valurile, iar oameni, peisaje etc, baie in mare jucat pe plaja, rostogolit pe nisip...
Aici e adevarat primele 3 zile nu l-am scos din casa ca nu aveam timp. Aveam f multa treaba de facut...era un cerc vicios: eu ziceam ca termin treaba si daca mai am timp il scot, el era neastamparat si normal nu puteam termina treaba tot avand grija de el si uite asa nu mai ajungeam afara. Apoi am iesit la vaccin, a facut febra mare iar nu l-am scos... sa fie numa de asta? ieri l-am scos afara si ainceput sa planga in carucior ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata, mereu era fericit afara...

Plus ca a inceput sa se scoale noaptea , ok ii dau biberon si se culca la loc, dar de ce se scoala??? el a dormit mereu TOATA NOAPTEA si asta de la 2 luni jumate, acum de ce se scoala in FIECARE noapte?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)




iaurt ii dau muller si ii place f mult fata de altele pe care nu le-a acceptat, e bun la gust si cremos

agitatia poate fi de la statul in casa si de la schibarea mediului, mai ales ca acolo stateati mult afara
noaptea nu stiu ce sa zic, multi incep sa se trezeasca noaptea
Dragos se trezeste la 4 la 6 si la 8, si asta cam de o luna

dintii cum sunt?

editez sa zic ca am vazut poze superbe

mami de Dragos Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

si inca ceva
Va multumesc tuturor pentru complimente!
Referitor la greutate, nu am revenit la kilogramele initiale, AMR-ul e corect, mai am inca 1,5-2 kg pana la momentul 2 liniutze dar intr-adevar am "intrat la apa" in sensul ca s-a subtiat talia...cumva corpul, oasele au revenit la normal. mai sunt cele 1,5 sau 2 kg care-s pe fund toate! pe fund si coapse ca astea nu incap in hainele vechi. Si la oasele bazinului, ele au ramas o idee mai latzite decat inainte.... Burtica a disparut dar odata cu ea si muschii pe care ii antrenasem 2 ani la sala... trebuie neaparat sa ma apuc de ceva abdomene dar intre copil marait si teancul de rufe....nu prea e loc

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza!

Alexutza eu ii dau iaurt bio 3,5% ANDECHSER, il gasesti in real la coltul bio. Am vazut ca exista si cu fructe dar eu i-am dat doar simplu pana acum.

Azi vreau sa-i fac si eu branzica cu un fruct ceva.
LML pufosilor de astazi!


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Astazi de dimineata la 7 a venit pediatra pentru control de 7 luni (acum avem 7 si jumatate, dar asta este daca am fost pe coclauri si apoi raciti) si vaccin Prevenar.

Raportam 9.7 kg si 74 cm. Am crescut 2 cm si am luat 500 g intro luna si jumatate.
Ne-am distrat de minune cu pediatra si asistenta, am comentat putin dupa vaccin caci probabil si-a dat seama ca s-a intamplat ceva si atat. Asta dupa ce l-am trezit din somn. O noapte mai buna, in sensul ca s-a trezit pe la 3 si jumatate, a baut ceai prin somn si la 7 inca mai dormea .

I-am spus ca de la o vreme nu se mai satura cu cele 5 mese clasice si i-am mai dat un biberon intre masa de pranz si ora 6. Mi-a luat cam 2 saptamani de maraieli sa-mi dau seama si plansete isterice dupa baie. Eu am zis ca este de la noul dinte (o fi fost si de acolo), dar cand am vazut ca seara linge biberonul mi-a fost clar.
A zis sa nu-i mai dau lapte ca este grasutz si sa-l las sa mai miorlaie de foame!! Sa-i dau mar nu lapte sa nu-i maresc stomacul. Dar bea ceai daca nu are lapte. Nu stiu ce sa zic, dar 2 biberoane pe zi la 7 luni nu mi se pare asa mult lapte. Voi ce ziceti?

Noi din familie am aratat asa la varste mici si dupa aceea am slabit cand eram copii. Sora-mea avea 10 kg la 5 luni! Si cu ele a ramas si acum. Pe graficul de crestere are dimensiunile peste medie de cand s-a nascut si a mentinut curba.
Am sa-i mai dau totusi ceva lapte pe la 3-4, nu biberon intreg dar totusi ceva.





varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



WOW! felicitari pentru crestere!!!

Mie dr mi-a zis (pe vremea cand Yannis era grasutz, acum nu mai e) ca daca nu se satura sa incerc cu apa....bea apa? sau de ex poti sa ii dai la inceput apa sa bea cat apuca si la sfarsit un 70 ml de lapte...nu stiu, cum crezi....eu nu cred in teoria bebelusului pus la dieta. Ca doar ii dai lapte si nu cereale sa il umfli. Da, ok LP umfla (in teorie) dar nu cred ca e mult sa ii mai dai bibe asta suplimentar ca doar nu mananca numai LP....eu i-as da copilului sa manance, ei stiu mai bine decat dr ce au nevoie.

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


Bea si ceai si apa. Si ii dam mereu. Cel putin toata vara, ne-a zapacit. Nu prea mai voia lapte. Acum daca vrea lapte sigur, a inceput sa scuipe ceaiul.
Cand l-am cantarit la 6 luni si jumatate avea 9.3 kg (m-am dus pentru niste bubitze care au parut o alergie). Dupa o luna are 9.7, adica 400g. Nu mi se pare asa mult ca si el este mai mare. Nici eu nu cred in dieta la bebelusi. Cred ca are o faza de crestere si corpul lui stie mai bine. Asa ca am sa continui sa-i dau lapte intre mese.

Ne pus sa continuam cu fier (7 pic/zi), calciu (5 mg/zi) 10 zile si vigantol 3 pic/zi. El este mare, ii ies dintzii, trebuie ajutat.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



eu cred ca f bine faci, cum sa nu ii dai sa manance daca ii e foame?
si ce daca e mai marisor, doar n-o sa-l pui la dieta
asa cum spui stie el mai bine, si 400 gr nu e f mult

fiecare are ritmul lui si dupa ce or sa inceapa sa mearga multi pufuleti or sa dea colaceii jos si o sa ne fie dor de ei
ce mai musc eu pe urma

mami de Dragos Andrei

Mergi la inceput