Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (131)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

tomaca, dandana merci de raspunsuri. Ideea e ca Yannis nu prea vrea iaurt simplu ca s-a invatzat cu alea cu gust bun. Am incercat brenac din ala gras ca sa nu cada din linguritza, poate era prea gras...avea 9% grasime. Cel de la Muller mi-a placut si mine din ce am citit pe el si stiu ca e cremos. Cred ca o sa iau din ala, intre timp mananca desert pe baza de iaurt de la Humana dar nu prea vad sa-l sature....

Ratusca am recitit mesajul meu si am vazut ca am scapat esentialul. Eu pun calciul lactic in momentul in care laptele da in clocot (asa mi s-a spus) si se branzeste instant! dar Instant! Tu cum faci?

alte subiecte:

cereale cu gluten eu ii dau cereale de peste 6 luni (milupa 7 cereale) , am inteles de la dr ca mai nou e ok glutenu de la 6 luni ca sa cumpar cereale de 6+ luni si sa am incredere in ce e in ele ca sunt facute in conformitate cu ultimele descoperiri si reglementari so....
Noi am inceput cu Nestle (5 cereale simple) au gust de vanilie ceea ce nu-l prea innebuneste pe Yannis si fac cocoloase orice le-ai face, tot fac cocoloase mici asa. Cerealele de la Milupa mi se par f bune si si lui Yannis ii plac f mult, se inmoaie bine se amesteca bine cu orice (fructe/iaurt/lapte). Nu fac cocoloase, nu raman uscate, se omogenizeasa repede si bine.

ou deja i-am dat de 4 ori pana acuma deci mancam un galbenus intreg. Mie mi s-a spus 1/4 prima oara, 1/4 a doua oara, 1/2 a treia si apoi tot galbenusul

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Am facut si eu branzica dupa reteta alexutzei doar ca eu am pus lamaie. Pot sa-i dau si maine din cea facuta azi?


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

m-ati intrebat cum e aici...e si bine si rau...dpdv material (cartier,parcuri,conditii etc.) este bine...sufleteste ma simt ciudat...... parintii mei sunt in tara,eu fiind copil unic ...skype-ul nu reuseste sa umple bine "golul"...prietenii mei sunt departe...aici suntem cam singuri...e bine ca suntem impreuna ,dar sper sa ma simt "acasa" mai repede ... soata se supara cand ma aude vorbind de oradea ca "acasa"
nu ma plang de vecini...sunt cu mult mai calzi decat as fi crezut
locuim intr-un orasel cu cca 22.000 de locuitori,zona este ,dintr-un cartier in altul faci 30 min cu masina ,asa ca parcuri/locuri de plimbare sunt multe;este si o apa curgatoare ; dar sa faci mici cumparaturi(ca in rom ) nu pot,ca la cumparaturi aici se merge cu masina,iar sa merg pe jos sa ma uit la vitrine ,pas......lumea e ocupata,nu ca mine
sper sa ies din perioada de melancolie mai repede

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Am facut si eu branzica dupa reteta alexutzei doar ca eu am pus lamaie. Pot sa-i dau si maine din cea facuta azi?


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg


eu i-am dat azi din cea facuta ieri
mai am si pe maine dar nu cred ca-i mai dau maine
o sa-i fac alta sau fac pauza o zi

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

m-ati intrebat cum e aici...e si bine si rau...dpdv material (cartier,parcuri,conditii etc.) este bine...sufleteste ma simt ciudat...... parintii mei sunt in tara,eu fiind copil unic ...skype-ul nu reuseste sa umple bine "golul"...prietenii mei sunt departe...aici suntem cam singuri...e bine ca suntem impreuna ,dar sper sa ma simt "acasa" mai repede ... soata se supara cand ma aude vorbind de oradea ca "acasa"
nu ma plang de vecini...sunt cu mult mai calzi decat as fi crezut
locuim intr-un orasel cu cca 22.000 de locuitori,zona este ,dintr-un cartier in altul faci 30 min cu masina ,asa ca parcuri/locuri de plimbare sunt multe;este si o apa curgatoare ; dar sa faci mici cumparaturi(ca in rom ) nu pot,ca la cumparaturi aici se merge cu masina,iar sa merg pe jos sa ma uit la vitrine ,pas......lumea e ocupata,nu ca mine
sper sa ies din perioada de melancolie mai repede

mami de Radu si Alex



asa creste Alex


of, ce frumos povestesti!
sotul zicea zilele trecute ca daca ar castiga la loto s-ar muta instant in austria
intr-un satuc din ala asa cum descrii tu
o sa te acomodezi ca-i prea frumos, relaxant, civilizat!
aer curat, siguranta pt copii..


_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza


cereale cu gluten eu ii dau cereale de peste 6 luni (milupa 7 cereale) , am inteles de la dr ca mai nou e ok glutenu de la 6 luni ca sa cumpar cereale de 6+ luni si sa am incredere in ce e in ele ca sunt facute in conformitate cu ultimele descoperiri si reglementari so....
Noi am inceput cu Nestle (5 cereale simple) au gust de vanilie ceea ce nu-l prea innebuneste pe Yannis si fac cocoloase orice le-ai face, tot fac cocoloase mici asa. Cerealele de la Milupa mi se par f bune si si lui Yannis ii plac f mult, se inmoaie bine se amesteca bine cu orice (fructe/iaurt/lapte). Nu fac cocoloase, nu raman uscate, se omogenizeasa repede si bine.

ou deja i-am dat de 4 ori pana acuma deci mancam un galbenus intreg. Mie mi s-a spus 1/4 prima oara, 1/4 a doua oara, 1/2 a treia si apoi tot galbenusul

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)



cereale cu gluten dau si eu , de la Topfer!
F bune! imi vine sa pap si eu.

de galbenush ce sa zic, mie mi s-a spus o optime, apoi cresc pe luna cu cate o optime astfel incat la 1 an sa ajunga la un galbenush intreg...cate bordeie atatia...medici pediatri!

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza


Lorex sper ca vii cu vesti bune de la dentist!
Yannis a primit mai mult haine, foarte multe haine! Majoritatea le-am schimbat ptr ca ori erau de 12 luni de vara ori erau de varsta lui si ptr acuma am deja multe haine so m-am gandit ca mai bine schimb cu numere mai mari sa aibe la anu. Deocamdata am haine ptr el pana la 2 ani! LOL! si.....haine nene....cand am fost sa schimb 5 pungi de haine (fiecare a cate 2 articole: pantalon si tricou) echivalentu celor 5 perechi de haine era 350E .
Jucarii:
- http://www.smart-trike.com/product.asp?Type=2&Product_SubType=4
- http://www.elc.co.uk/Brilliant-Start-Lights-Sounds-Walker/120544,default,pd.html
- http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2341&e=detail&pcat=bulnl&pid=52059
- http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2341&e=detail&pcat=bulnl&pid=30407
- http://www.amazon.co.uk/Fisher-Price-Brilliant-Basics-Stacking-Action/dp/B00006IJE6/ref=sr_1_11?ie=UTF8&s=kids&qid=1283846223&sr=1-11
- o carticica tot de la fisher price, din aia de bebe moale, diversi ursuleti si maimutoi de plush

A mai primit multe rame foto argintate si vro 3 albume foto....

A! ce mi-a placut f mult a primit o jucarie din aia de bebe de o zdrangani , zornaitoare de aia care arata ca o gantera micutza care e cred suflata cu argint, ca nu cred ca e din argint toata si e numele lui inscriptionata pe ea. Imi place la nebunie jucarioara aia si clinchetul pe care il scoate. Si Yannis etare incantat de ea!...cam asa ca sa fac un inventar...




de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)



Da, vesti bune, daca se poate spune asa..
am facut detartraj, periaj, plombat carii, tot ce trebuie
nu mi-au ajuns banii sa platesc

Ce jucarii frumoase are Yaniiiiiiiiiiiiiiiiisssssss!!!!!!
Dintre cele mai scumpe si mai frumoase! Ce baietel norocos

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Am si eu o problema! , de fapt 2

In Grecia ii dadeam la gustarea de dupa-amiaza un iaurt intreg (150ml) pe care il manca cu mare placere, de la Delta au niste iaurturi in supermarket ptr bebe de peste 6 luni dementiale! Dementiale! cu cereale, cu biscuiti, cu mar si banana, cu piersica si mai nu stu ce. Ii variam, zilnic ii dadeam alt fel de iaurt, f bun, delicios, dulce, potrivit de gras, f bun! si i-a si priit, se satura bine cu iaurtul ala. Aici nu stiu ce sa ii dau. am inlocuit masa respectiva cu lapte cu cereale si la masa de seara primeste lapte simplu....
Deci ce iaurt? Am citit la Miremia, zicea ceva de iaurt bio, eu am cautat in Gima, in Mega, nu sunt simple sunt cu diverse fructe si contin zahar nerafinat e ok?

Si problema nr 2, de cand ne-am intors e f agitat! F agitat nu ma mai inteleg cu el si marait si agitat...acolo era simplu 90% din timpul cat era treaz eram afara si se uita la oameni, maisini , copaci, frunzele care fosneau, apa, valurile, iar oameni, peisaje etc, baie in mare jucat pe plaja, rostogolit pe nisip...
Aici e adevarat primele 3 zile nu l-am scos din casa ca nu aveam timp. Aveam f multa treaba de facut...era un cerc vicios: eu ziceam ca termin treaba si daca mai am timp il scot, el era neastamparat si normal nu puteam termina treaba tot avand grija de el si uite asa nu mai ajungeam afara. Apoi am iesit la vaccin, a facut febra mare iar nu l-am scos... sa fie numa de asta? ieri l-am scos afara si ainceput sa planga in carucior ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata, mereu era fericit afara...

Plus ca a inceput sa se scoale noaptea , ok ii dau biberon si se culca la loc, dar de ce se scoala??? el a dormit mereu TOATA NOAPTEA si asta de la 2 luni jumate, acum de ce se scoala in FIECARE noapte?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


poate e de la dinti?
ca si bobitza s etrezeste plangand noaptea de cateva ori pe noapte..

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

ale1212 is batrana ,maica...nu mai tin minte cine a fost
dar mai rog si azi: cine are link cu filme romanesti,rog frumos sa le mai puna odata si pt cei ce l-au pierdut (deja)
multumesc anticipat

lorex,haircut va tin pumnii sa nu va doara la dentist

decenuela,socrii tai nu sunt nemti? si aici se opreste calc de la priza

mami de Radu si Alex



asa creste Alex



merci!
m-a durut putin!
filme romanesti?
parca aveam si eu prin calculel...cum sa iti trimit?

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Astazi de dimineata la 7 a venit pediatra pentru control de 7 luni (acum avem 7 si jumatate, dar asta este daca am fost pe coclauri si apoi raciti) si vaccin Prevenar.

Raportam 9.7 kg si 74 cm. Am crescut 2 cm si am luat 500 g intro luna si jumatate.
Ne-am distrat de minune cu pediatra si asistenta, am comentat putin dupa vaccin caci probabil si-a dat seama ca s-a intamplat ceva si atat. Asta dupa ce l-am trezit din somn. O noapte mai buna, in sensul ca s-a trezit pe la 3 si jumatate, a baut ceai prin somn si la 7 inca mai dormea .

I-am spus ca de la o vreme nu se mai satura cu cele 5 mese clasice si i-am mai dat un biberon intre masa de pranz si ora 6. Mi-a luat cam 2 saptamani de maraieli sa-mi dau seama si plansete isterice dupa baie. Eu am zis ca este de la noul dinte (o fi fost si de acolo), dar cand am vazut ca seara linge biberonul mi-a fost clar.
A zis sa nu-i mai dau lapte ca este grasutz si sa-l las sa mai miorlaie de foame!! Sa-i dau mar nu lapte sa nu-i maresc stomacul. Dar bea ceai daca nu are lapte. Nu stiu ce sa zic, dar 2 biberoane pe zi la 7 luni nu mi se pare asa mult lapte. Voi ce ziceti?

Noi din familie am aratat asa la varste mici si dupa aceea am slabit cand eram copii. Sora-mea avea 10 kg la 5 luni! Si cu ele a ramas si acum. Pe graficul de crestere are dimensiunile peste medie de cand s-a nascut si a mentinut curba.
Am sa-i mai dau totusi ceva lapte pe la 3-4, nu biberon intreg dar totusi ceva.





varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan






si eu sunt de parere sa-ti asculti instinctul!

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput