Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (131)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

nu am citit decat capitolul asta dar am dat repede inapoi sa citesc vesti de la lalitica ca am vazut ca s-a intors

asadar, ce am retinut:

lalitica doamne m-a cutremurat povestea ta, meriti un tir de flori, eu sper ca asta a fost hopul vostru in viata si de acum inainte
toate sa se aseze frumos asa cum va doriti.

cris.m am ratat ziua ta dar iti zic cu intariziere un mare LA MULTI ANI!...22 de ani..ehe...ce trai

bea sper ca e mai bine Ivanel azi, totusi ar trebui aflat de la ce a fost, doctorul ce diagnostic a pus?

a...lorex...ti-am zis ca am castigat la loto..nu duminica asta, cealalta trecuta, 4 numere am avut

bubu_bu, lorexsi Dragos se ridica singur in picioare in patut de vreo 2 saptamani si misuna de la un capat la altul...doamne ce scump mai e...eu il pun in premergator de atunci, are o viteza ... deschide toate sertarele, trage tot ce prinde...oho...

mamidepuiuti nu imi amintesc nici sa ma tai cu lama daca
eu am pus link sau nu cu filme romanesti ... doamne, neuronul meu e plecat definitiv se pare ... incerc sa caut prin mailurile mele poate am primit ceva pe acolo si am dat mai departe

dandanaG deci eu clar o bateam, sau ii luam aparatul si ii ziceam sa cheme politia ca ma gaseste aici ... ce scandal ii faceam, o intrebam de unde stiu eu ca nu e o pedofila ceva, ca toti se dau draguti cu copii si tipam si in gura mare sa ma auda cat mai multa lume, serios oare in alta parte decat Romania se poate intampla asa ceva??

ratusca_mica 5 dinti??? oau....saracutul de el...si de tine...noi tot la 2 am ramas dar cred ca se mai anunta ceva ca iar a inceput agitatia pe care o avea si inainte de primii dinti, roade tot, baga degetele in gura freaca gingia de tot ce prinde...si e foarte agitat of of, mai mai

gata am aflat si cine a dat bunatatile in dimineatza asta,
lalitica

ma duc ca ma striga...baba, baba, babaaaa..o vrea sa imi zica ca sunt baba??

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza si de la noi

lalitica sarumana de coffe....

LML...la toti pufi

sunt rapida ca miauna jijik....sa cu bunica-sa ( aici copilul nu are voie sa stea singur defel)....nici baie in fiecarem seara..ca..." a stranutat de 3 ori :D"...la calculator...mai putin....ca de se consuma curentul....se inchide inclusiv de la priza...

rattusca felicitari cu dintii....oooo...jiji nici gand nu are..

aoleu ... poate mai intru...sa-i fac mancare...

aseara a fost mai bine...adik din ora in ora...e parfum asa....

am citit din urma...dar sunt asa pe fuga ....ca nici nu apuc sa mai scriu..

poate mai intru

pup si sa aveti o zi super

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret





N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
lorex
in pr rand: bobitza nu merge, vrei sa inebunesc, are abia 6 luni!
Spuneam doar ca s-a ridicat singura in picioare la marginea patutzului!

mi-am amintit acum......demult,eram la plimbare cu caruciorul cu cel mare si in parc am vazut o fetita mica-mica ce se plimba singurica fara sa se tina de nimic mama ei mi-a spus ca avea 10 luni era micuta -micuta si slabuticaaaaa,dar dulce ca o papusica
alex are 8 luni si nici nu merge in 4 labe,nici nu se ridica in picioare dar e placintzica mea iubita!

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

ale1212 is batrana ,maica...nu mai tin minte cine a fost
dar mai rog si azi: cine are link cu filme romanesti,rog frumos sa le mai puna odata si pt cei ce l-au pierdut (deja)
multumesc anticipat

lorex,haircut va tin pumnii sa nu va doara la dentist

decenuela,socrii tai nu sunt nemti? si aici se opreste calc de la priza

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

gata, paparam si marul cu banana...acum ne uitam la calculator
poate intru si eu sa vad pozele noi adaugate...dar mai intai sa mai strang ceva pe aici ca la noi dimineata e ca la razboi

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Buna dimineata!

Vai Lali ce mic dejun!! Tare buuuuuuun.

Arthur de Danyela
Ioana de Mandruta
Mara de Rebiana
Darius de Arwen

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Astazi de dimineata la 7 a venit pediatra pentru control de 7 luni (acum avem 7 si jumatate, dar asta este daca am fost pe coclauri si apoi raciti) si vaccin Prevenar.

Raportam 9.7 kg si 74 cm. Am crescut 2 cm si am luat 500 g intro luna si jumatate.
Ne-am distrat de minune cu pediatra si asistenta, am comentat putin dupa vaccin caci probabil si-a dat seama ca s-a intamplat ceva si atat. Asta dupa ce l-am trezit din somn. O noapte mai buna, in sensul ca s-a trezit pe la 3 si jumatate, a baut ceai prin somn si la 7 inca mai dormea .

I-am spus ca de la o vreme nu se mai satura cu cele 5 mese clasice si i-am mai dat un biberon intre masa de pranz si ora 6. Mi-a luat cam 2 saptamani de maraieli sa-mi dau seama si plansete isterice dupa baie. Eu am zis ca este de la noul dinte (o fi fost si de acolo), dar cand am vazut ca seara linge biberonul mi-a fost clar.
A zis sa nu-i mai dau lapte ca este grasutz si sa-l las sa mai miorlaie de foame!! Sa-i dau mar nu lapte sa nu-i maresc stomacul. Dar bea ceai daca nu are lapte. Nu stiu ce sa zic, dar 2 biberoane pe zi la 7 luni nu mi se pare asa mult lapte. Voi ce ziceti?

Noi din familie am aratat asa la varste mici si dupa aceea am slabit cand eram copii. Sora-mea avea 10 kg la 5 luni! Si cu ele a ramas si acum. Pe graficul de crestere are dimensiunile peste medie de cand s-a nascut si a mentinut curba.
Am sa-i mai dau totusi ceva lapte pe la 3-4, nu biberon intreg dar totusi ceva.





varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Neatza si de la noi!
Reusesc performanta de a scrie 2 zile consecutiv din nou! WOW!
Asta ptr ca Yannis isi face somnul de dimineatza (nap) dupa ce si-a papat primele 2 mese (Aptamil la 7 si branzica cu pepene si cereale la 9:30)

Ratusca si eu fac branzica din Aptamil, azi a fost a doua oara, am inceput de Sambata eu cu branzica ptr ca asa mi-a zis dr ca mai nou branza e dupa 7-8 luni si mie mi-a convenit sa o ascult ca nu aveam chef sa fac branzica prin calatorii. Andrei ce mai face? Progreseaza, progreseaza? Bafta cu dintisorii, sa iasa repede si usor!

Bea ce mai face Ivan?

Bubu bu eu dupa extractia de masele de minte (inainte sa iasa le-a scos ptr ca nu ar fi avut loc) tineam gheatza la falci...dr a zis sa tin gheatza, eu exageram in sensu ca nu stateam decat noaptea in somn fara gheatza, dar ideea e ca nu m-a durut in felul asta, tinea gheatza locul amortit. sa te faci bine

lalitica2000 multumim de coffe si tratatie. Sper ca David e mai bine! Iti doresc sa fie din ce in ce mai bine si sa treaca repede toate problemele TOATE! Sa va operati usor si cu succes deplin!

MP da, da dor tare mi-e de voi! cum e sa fii in locul de unde multi doar cumpara de pe e-bay?
Si sa stii ca nici Yannis nu merge in 4 labe...ma tot gandesc ca e cam greutz sa inceapa asa devreme acrobatiile, eu cred ca mersul in 4 sau 2 labe tine f mult de dezvoltarea muschilor proportional cu kilele...

Lorex sper ca vii cu vesti bune de la dentist!
Yannis a primit mai mult haine, foarte multe haine! Majoritatea le-am schimbat ptr ca ori erau de 12 luni de vara ori erau de varsta lui si ptr acuma am deja multe haine so m-am gandit ca mai bine schimb cu numere mai mari sa aibe la anu. Deocamdata am haine ptr el pana la 2 ani! LOL! si.....haine nene....cand am fost sa schimb 5 pungi de haine (fiecare a cate 2 articole: pantalon si tricou) echivalentu celor 5 perechi de haine era 350E .
Jucarii:
- http://www.smart-trike.com/product.asp?Type=2&Product_SubType=4
- http://www.elc.co.uk/Brilliant-Start-Lights-Sounds-Walker/120544,default,pd.html
- http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2341&e=detail&pcat=bulnl&pid=52059
- http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2341&e=detail&pcat=bulnl&pid=30407
- http://www.amazon.co.uk/Fisher-Price-Brilliant-Basics-Stacking-Action/dp/B00006IJE6/ref=sr_1_11?ie=UTF8&s=kids&qid=1283846223&sr=1-11
- o carticica tot de la fisher price, din aia de bebe moale, diversi ursuleti si maimutoi de plush

A mai primit multe rame foto argintate si vro 3 albume foto....

A! ce mi-a placut f mult a primit o jucarie din aia de bebe de o zdrangani , zornaitoare de aia care arata ca o gantera micutza care e cred suflata cu argint, ca nu cred ca e din argint toata si e numele lui inscriptionata pe ea. Imi place la nebunie jucarioara aia si clinchetul pe care il scoate. Si Yannis etare incantat de ea!...cam asa ca sa fac un inventar...




de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000

gata, am recuperat...deci...

al3csa, cum a stat Yannis cu somnul, a mai adormit pana seara sau a fost plin de energie?

Lali de David luptatorul nostru


NU! Doar jumatate de ora pana la 10 jumate cand l-am bagt la baitza si la somn ca nu ne mai puteam intelege cu el !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Astazi de dimineata la 7 a venit pediatra pentru control de 7 luni (acum avem 7 si jumatate, dar asta este daca am fost pe coclauri si apoi raciti) si vaccin Prevenar.

Raportam 9.7 kg si 74 cm. Am crescut 2 cm si am luat 500 g intro luna si jumatate.
Ne-am distrat de minune cu pediatra si asistenta, am comentat putin dupa vaccin caci probabil si-a dat seama ca s-a intamplat ceva si atat. Asta dupa ce l-am trezit din somn. O noapte mai buna, in sensul ca s-a trezit pe la 3 si jumatate, a baut ceai prin somn si la 7 inca mai dormea .

I-am spus ca de la o vreme nu se mai satura cu cele 5 mese clasice si i-am mai dat un biberon intre masa de pranz si ora 6. Mi-a luat cam 2 saptamani de maraieli sa-mi dau seama si plansete isterice dupa baie. Eu am zis ca este de la noul dinte (o fi fost si de acolo), dar cand am vazut ca seara linge biberonul mi-a fost clar.
A zis sa nu-i mai dau lapte ca este grasutz si sa-l las sa mai miorlaie de foame!! Sa-i dau mar nu lapte sa nu-i maresc stomacul. Dar bea ceai daca nu are lapte. Nu stiu ce sa zic, dar 2 biberoane pe zi la 7 luni nu mi se pare asa mult lapte. Voi ce ziceti?

Noi din familie am aratat asa la varste mici si dupa aceea am slabit cand eram copii. Sora-mea avea 10 kg la 5 luni! Si cu ele a ramas si acum. Pe graficul de crestere are dimensiunile peste medie de cand s-a nascut si a mentinut curba.
Am sa-i mai dau totusi ceva lapte pe la 3-4, nu biberon intreg dar totusi ceva.





varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



WOW! felicitari pentru crestere!!!

Mie dr mi-a zis (pe vremea cand Yannis era grasutz, acum nu mai e) ca daca nu se satura sa incerc cu apa....bea apa? sau de ex poti sa ii dai la inceput apa sa bea cat apuca si la sfarsit un 70 ml de lapte...nu stiu, cum crezi....eu nu cred in teoria bebelusului pus la dieta. Ca doar ii dai lapte si nu cereale sa il umfli. Da, ok LP umfla (in teorie) dar nu cred ca e mult sa ii mai dai bibe asta suplimentar ca doar nu mananca numai LP....eu i-as da copilului sa manance, ei stiu mai bine decat dr ce au nevoie.

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput