Rasfat dus la extrem...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu nu am nicio problema cu faptul ca tatal a plecat. Asta e ceva ce poate fi explicat copilului, tatal trebuia sa mearga sa faca si sa dreaga aia si ailalta.
Ceea ce insa este problematic este patternul de rezolvare a conflictelor transmis si pattarenul iscarii conflictelor, intre mama si tata. Pe scurt: scandalul, miile de reprosuri, toate "de la copil" pentru ca tatal "s-a enervat pe copil" si se cearta cu mama.
Eu nu am inteles nici de ce mama nu a plecat linistita la nunta. Mediul in sine este dezechilibrat. Intotdeauna copiii sunt oglinda fidela a mediului in care traiesc si/sau a felului in care sunt tratati, atat si nimic mai mult. Apropo de mamele AP care sunt luate la misto pe aici, va anunt in mod oficial ca am vazut ceva familii AP la viata mea si toti copiii sunt politicosi, relaxati, veseli si nu am vazut ever vreun tantrum. Pentru ca , vedeti, tantrumul are intotdeauna o cauza declansatoare, care nu este faptul ca refuzi copilului ceva imposibil (absolut firesc) ci ca a vazut acest pattern undeva sau, ca i s-a raspuns foarte prost la plans si/sau frustrare astfel incat a fost impins sa faca "crize" de acest fel (asa numitul "rasfat"). A raspunde prost poate insemna si inconsecventa de a oferi ceea ce ai refuzat si generase frustrarea ("rasfat") cat si a incepe un scandal cu copilul (abuz) sau cu cei din jur din cauza conflictului cu copilul.
in fine, sunt multe de spus, dar repet: nu exista copil "rasfatat"/cu dese tantrumuri/necivilizat care sa provina dintr-un mediu echilibrat, care isi rezolva corect conflictele, care comunica realemte cu copilul. Iar metoda pedeapsa-recompensa este dresura, nu educatie si nici metoda de crestere sanatoasa si armonioasa a unui copil.
Ca sa raspund direct la scena povestita, eu as fi facut asa: as fi explicat copilului calm sa bunica a gresit, a crezut in mod eronat ca vor veni si verisorii, in niciun caz nu a vrut sa il minta/pacaleasca, pur si simplu a fost o eraoare. ca inteleg ca este suprat si ca as fi fost si eu la fel daca as fi fost in aceeasi situatie. Ca uite ce dragut isi poate insa petrece seara facand cutere chestie, etc. Ca sa ma ajute sa imi pun cerceii ori whatever ca , iata, eu si tati mergem la o intalnire de mult programata cu adultii si ca o sa ii povestim totul de-a fir a par cand ne intoarcem, intre timp el sa aiba grija de buni etc etc.
Sigur, toate explicatiile astea dupa ce il linisteam putin din criza si pe rand, incercand sa il implic ca pe un om in toate evenimentele familiei nu sa il tratez ca pe o marioneta sau ca pe un prost care trebuie pacalit ca oricum nu intelege el.
Si m-as fi dus linistita la nunta cu sotul meu, end of story.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Si adultii cand au o asteptare si nu li se indeplineste sunt dezamagiti. Numai ca noi stim sa ne stapanim. La 3 ani e greu sa faci fata unei duble dezamagiri, mami si cu tati pleaca si verisorii mei nu mai vin. Are nevoie de intelegere, de explicatii la nivelul lui, de o alta activitate care sa-ii atraga interesul si nu de o scena din partea lui tati. Pai daca tati nu se controleaza ca e mare, el , la 3 ani, de ce ar face-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelaim

anca_a
dexonline este accesibil TUTUROR celor care DORESC sa-si lamureasca anumite cuvinte...
http://dexonline.ro/definitie/progenitur#259;

de fapt termenul exista atat in fr cat si in engl
http://www.google.ca/search?hl=en&as_qdr=all&q=define%3Aprogeniture&btnG=Search&meta=

nu pot decat sa spun ca "mare-i gradina Domnului... si multzi salasuiesc in ea..." wow! cititzi oameni buni (dezvoltatzi-va vocabularul, gasitzi sinonime, facetzi jocuri de cuvinte, radetzi si descoperitzi-va partea plina de umor a propriei persoane), documentatzi-va si nu cautatzi sa gasitzi intzelesuri care nu exista... si nu aruncatzi cu vorbe si cu remarci total pe langa...

un lucru pe care l-am remarcat in Ro - dar care NU mi s-a intamplat niciodata in Canada si nici in Suedia: placerea absolut diabolica a romanului de a rastalmaci / interpreta cuvintele intr-un mod negativ.... chiar daca cel/cea care le-a spus/scris nici prin gand nu i-a trecut asa ceva...

si sincer, daca sotzul mi-ar zice vreodata "m.u.i.e.r.e" http://dexonline.ro/definitie/ia o pauzare
cred ca m-ar pufni rasul si i-as zice -"da barbate - care-i baiul?"

daca ai stii tu anca_a ce relatzi absolut exceptzionala am eu cu sotzul meu (e cel mai bun prieten al meu, un om deosebit, un tata fenomenal de bun)... si de-asemenea cu progica (progenitura mica) nici macar nu tzi-ar trece prin gand sa reinterpretezi cuvintele mele...


Lorelai

As a woman, I have no country
As a woman, I want no country
As a woman, my country is the whole world.
Virginia Woolf


Inainte sa te apuci sa arunci cu Dex-ul online in cei care isi spun parerea pe forum mai bine ai invata sa scrii romaneste...dupa cum ai observat, probabil ,toata lumea scrie pe forum asa cum a invatat la scoala nu cu "tzi", "tza", "sotzul" etc...din cate stiu eu asa ceva nu exista in limba romana dar poate sunt eu analfabeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Ralucutzza, nu crezi ca e absurd ca tocmai tu sa te legi de tz si tza? Hai, ca e chiar amuzant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui elaga

Si adultii cand au o asteptare si nu li se indeplineste sunt dezamagiti. Numai ca noi stim sa ne stapanim. La 3 ani e greu sa faci fata unei duble dezamagiri, mami si cu tati pleaca si verisorii mei nu mai vin. Are nevoie de intelegere, de explicatii la nivelul lui, de o alta activitate care sa-ii atraga interesul si nu de o scena din partea lui tati. Pai daca tati nu se controleaza ca e mare, el , la 3 ani, de ce ar face-o?

http://mamasiiubita.blogspot.com/



Elaga, ce frumos scrii!
Dar ia spune-mi te rog, te-ai mai gandit tu la ce am discutat la celalalt subiect? Esti dispusa sa renunti la pedeapsa absolut rautacioasa pe care o aplici copilului tau de 2 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Un copil de peste 3 ani, sanatos, face crize doar daca parintii nu se pun de acord cu modul de educatie al copilului. Degeaba ii explici tu de ce nu e bine sa faca anumite chestii, daca vine tatal sau oricine altcineva, si demoleaza tot ce ai construit tu.
Faptul ca tu si sotul va certati in timp ce copilul urla, nu va duce la un rezultat bun. Dimpotriva...
Urletele si certurile in prezenta copilului il vor agita; in nici-un caz nu veti reusi sa va faceti intelesi.
Sfatul meu este ca tu si sotul sa mergeti la un psiholog de copii pt a va invata cum sa va comportati cu baietelul si intre voi doi.
La gradinita nu exista psiholog ?






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:

Zina, eu l-as fi luat si pe el la nunta...
inteleg ca-i place muzica, doar isi pregatise chitara sa le cante verisorilor... putea primi sub alta forma distractia promisa...
Era probabil mai greu pentru voi, dar la final toata lumea ar fi fost multumita...


Mamibiutza si bb Nora (3 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

nu inteleg de ce toata lumea se ia de parerea pe care am enuntato eu cu referire la acest subiect.Fiecare mama stie cum reactioneaza copilul,eu de obicei asa yi faceam fetitei mele cand vroia ceva si nu obtinea plangea,asta nu inseamna ca sunt antica si medievala cum a spus cineva fiecare mama are metodele ei de educatie.Si fiecare om mai intai sa se uite in curtea lui si apoi in curtea vecinului.;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

nu inteleg de ce toata lumea se ia de parerea pe care am enuntato eu cu referire la acest subiect.Fiecare mama stie cum reactioneaza copilul,eu de obicei asa yi faceam fetitei mele cand vroia ceva si nu obtinea plangea,asta nu inseamna ca sunt antica si medievala cum a spus cineva fiecare mama are metodele ei de educatie.Si fiecare om mai intai sa se uite in curtea lui si apoi in curtea vecinului.;)



Total de-acord cu fiecare si ograda lui. Insa de ce sa nu recunosti ca gresesti facand asa: lasand fetita sa planga (chiar, ce crezi ca vei obtine????) si ca poate ai ceva de invatat citind pe aici. Din punctul meu de vedere, DAAAA, ai o gandire antica si medievala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Nu am citit raspunsurile pentru ca stiu lectia cu castravetele de la orice subiect in care apare cuvantul rasfatat. Criza copilului a fost intretinuta de faptul ca a avut spectatori. Trebuia sa pleci linisita la nunta, s-ar fi oprit inainte sa ajungi acolo. Pe viitor incearca sa nu mai participi la crizele lui. Ceea ce nu inseamna nici a izola nici a ignora, ci a nu te criza si tu in sinea ta...ca unde ai gresit si ce ai putea sa faci, si ce drama traieste copilul, si ce ar zice fetele de pe forum.


Mergi la inceput