Rasfat dus la extrem...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu spectatorii au fost problema.
copilul era agitat dinainte (mai facuse o crizuta de plans, probabil la oboseala si extrastimuli, caci era facuta in oras).

Apoi sotul ei s-a enervat pe copil, deci inca o greseala.
Apoi ei doi s-au certat intre ei.


In rest, si eu am observat ca la tantrumurile fetii ma panicam in sinea mea ingrozitor , asa ca treceau greu, iar la baiat reusesc deja sa raman calma (si la fata de-acuma) si trec f repede.
De fapt nici nu pot sa spun ca a avut vreun tantrum real pana acuma, desi traume a avut cu gramada, mult mai serioase decat sora-sa.
dar a fost crescut de o mama mai experimentata in a gestiona situatiile grele.






Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Trebuia sa pleci linisita la nunta, s-ar fi oprit inainte sa ajungi acolo.






Na!
Lipsa de respect la adresa unei fiinte umane care reclama (prin plans - ca atata poate face un copil de 3 ani) o nedreptate ce tocmai i s-a intamplat.
M-ai facut de ras, Accept!! :)) ----> plec inainte de a apuca tu sa spui ceva. Daca te-am suparat, iti trece tie .


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

OFF TOPIC Tanti una este nick-ul pe care am putut sa il aleg ca altul nu este disponibil si alta este sa ma exprim in scris ca o agramata...dupa cum observi ma exprim normal si in limba romana...DECI..esti total pe dinafara..dar nu ma supar.."de unde nu este nici Dumnezeu nu cere "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


denizelde ce sa ma supar? Faptul ca tu ai asteptari si pretentii de la mine nu este reciproc. Cunosc deja destul de bine care sunt aspectele in care gandim la fel si care nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

dap, Accept, am mari pretentii si asteptari de la tine .


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Off topic

Accept, chiar de-ti vine greu a crede, un copil de 2-3 ani poate trai drame foarte dureroase. Fericiti cei care au atata minte incat sa recunoasca semenele care urla in comportamentul copilului: ´´HEI, exista o problema!Ajuta-ma!´´

Nu ma refer la un caz anume, precizez asa la modul general, ca sunt prea sunt multi care-si dau ochii peste cap cand aud de drame la copiii mici ´´hai draga, e rasfat, ce atata psihologie, ce, noi cum am fost crescuti si uite ca suntem normali´´

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Accept, chiar de-ti vine greu a crede, un copil de 2-3 ani poate trai drame foarte dureroase. Fericiti cei care au atata minte incat sa recunoasca semenele care urla in comportamentul copilului: ´´HEI, exista o problema!Ajuta-ma!´´



Nu tot ceea ce un om traieste ca pe o drama este vazut ca atare de catre toti cei din jur. Fiecare are un sistem propriu de referinta dupa care judeca lucrurile. Exista copii care fac o criza din nimic si exista copii care gandesc in profunzime. Tendintele se mentin si la varsta adulta, e bina deci sa nu incurajam superficialitatea. Exista si o gramada de oameni in toata firea care fac o drama din nimic, nu e o chestie specifica celor mici. Eu tratez copilul cu respect, in consecinta nu pot sa joc teatru si n-as putea sa ma dau emotionata de drama lui de a fi fost dezinformat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

OffTopic
Ralucutzza - in regulamentul acestui forum scrie:
"09. Comentariile la adresa gramaticii nu isi au rostul
Desi apreciem o limba de comunicare curata si corecta, comentariile privind gramatica folosita de ceilalti participanti sunt mai putin importante pentru bunul mers al acestui forum; le puteti face daca doriti - folosind mesageria privata. Nu uitati ca multi dintre membrii comunitatii sunt plecati din Romania iar evolutiile lor lor gramaticale nu fac obiectul acestui site. De asemeni, nu uitati ca de multe ori graba sau lipsa de timp este cauza greselilor de scriere si nu neaparat lipsa de la orele de gramatica. Femeile sunt persoane foarte ocupate si de aceea, unele scapari gramaticale pot trece cu vederea. Esenta conteaza, nu detaliile de decor."

TantiZ -


anca_a: unui parinte ii trebuie o doza URIASA de UMOR sa creasca un copil si sa ramana cu zambetul pe buze
da - recunosc ca acum chiar ca progenitura nu mai are DELOC "eruptii vulcanice"... si pot relationa cu ea asa cum din totdeauna mi-am visat ca o voi face... deci imi pot permite sa am zambetul pe buze si sa-i multumesc bunului Dumnezeu pentru tona de umor cu, care m-a blagoslovit... "micul terorist" e acum o zanuta care chiar si atunci cand doreste ceva musais si neaparat stie sa ceara politicos, cu calm si mult bun-simt si ratiune... si obtine pentru ca stie cat, cum si in ce fel sa ceara... dar pentru asta trebuie munca, rabdare si parinti sa fie aliati in fata "inamicului public nr.1" fara o alianta solida, fara fermitate si consecventa nu razbasti - mai ales cand ai in fata o progenitura cu personalitate puternica (strong-willed, spirited child)

accept92 - mare dreptate ai ... sunt unii care raman imaturi in veci si se comporta ca atare (tantrumurile la varsta adulta sunt absolut penibile...)... daca nu ne crestem copiii invatandu-i sa faca fata frustrarilor (refuzurilor de a li se da tot ce cer - de ex) cu calm si ratiune... vom avea parte de adulti neadaptati unei vieti care-ti refuza ea multe din ceea ce-i ceri... "life is not fair"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu tot caut printre randuri doza aia URIASA de umor, TONA aia de umor cu care a fost blagoslovita ante-postatoarea, dar n-o gasesc...cred ca e ceva tip de umor prea subtil pentru mine.
Deci copilul e un dushman in fatza carora bietii parinti sunt niste potentiale victime si trebuie sa se uneasca pentru a lupta impotriva creaturii care a venit pe lume pentru a le testa lor capacitatile de auto-aparare...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN+4 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si copiii care gandesc in profunzime si care totusi fac crize "din nimic", aia unde se incadreaza? (si care la situatiile serioase din punctul de veder al oricarui adult nu fac crize, ci se comporta mai mult decat exemplar, as spune inspirational)

Nu conteaza cum se vede din afara conform sistemului PROPRIU de referinta, pt a creste un adult sanatos trebuie sa ne gandim si sa ne raportam la sistemul de referinta al COPILULUI.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput