Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***245***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:


http://doctorc.ro/febra/sindorm-diareic-la-nou-nascuti/
Pasi de urmat in caz de:
FebraDaca temperatura este > decat 37,5-37,6 gr C, este stare subfebrila, se trateaza prin hidratare corespunzatoare: 10-15 ml de ceai la 15 minute; comprese umede pe frunte si sosete cu otet diluat, adecvarea imbracamintii.
SUGESTIE:
Nu incepeti administrarea simultana a 2 anti-termice. Ci numai daca unul singur nu face fata si temperatura se mentine mult timp crescuta.
Daca temperatura > 38 de grade Celsius, se folosesc antitermice. Regula este sa folosesti alternativ doua antitermice - paracetamol si nurofen - iar, la temperatura > 39 grade Celsius, supozitor sau picaturi de algocalmin pentru copii. Exemple: sirop de paracetamol: Panadol, Calpol, sirop de nurofen: Marcofen, algocalmin supozitoare: Novocalmin, algocalmin picaturi: Novalgin.
Metodele clasice de scadere a temperaturii mari, peste 39-39,5 gr C: comprese cu prosoape ude, impachetari in cearceaf ud la temperatura camerii, bai caldute racite progresiv. Plus necesitatea unei bune hidratari (apa, ceai, orice accepta bb). La nevoie se folosesc si sarurie de rehidratare.
Temperatura se masoara cel putin la fiecare 8 ore; iar cand bb are febra mare la 4-6 ore si ori de cate ori il simtim ca frige, este apatic si moale. Nu se ia temperatura dupe ce bb plange sau a mancat; poate fi fals crescuta.
Febra netratata sau tratata incorect poate duce la copilul mic, pana in 4 ani, la convulsii febrile. De aceea, este bine sa aveti in casa diazepam intrarectal, ce va fi folosit doar in caz de asa ceva.
Convulsiile apar de obicei peste 40, dar nu neaparat(pot fi valori mai mari sau mai mici). Ele apar datorita rapiditatii cu care creste febra si nu a valorii in sine.
Daca se intampla totusi, copilul trebuie asezat pe o parte pt a nu se sufoca daca vomita sau cu saliva...; in rest nu prea a-i ce sa-i faci; nu il zgailtai, nu il strigi, astepti sa-si revina.
Cand si-a revenit trebuie in continuare sa-i scazi temperatura, ideal este un supozitor cu Desitin (diazepam pt copii).
Convulsiile febrile sunt periculoase (si pot produce leziuni pe creier) doar daca dureaza mai mult de 10 min
De obicei fac convulsii copiii intre 1-5 ani; cei care fac si nu se incadreaza in acest interval de varsta au un risc crescut de complicatii. Majoritatea care au facut 1 data (aprox.70%) NU fac si a 2a oara. Totusi, pt cei care au facut 1 data exista riscul de a repeta la temperaturi mai mici decat prima data, caz in care trebuie facut tot posibilul sa nu faca febra mai mult de 38.5.
Fenobarbitalul luat pe gurita are efect dupa 12h, deci nu ajuta foarte mult in cazuri de febra f mare. In schimb diazepamul in fundulet are efect in 10 min si ... "protejeaza" creierul (in lipsa unui termen mai bun). Sunt destul de rare cazurile in care convulsiile febrile afecteaza creierul.

Diaree
Cel mai comun antidiareic este SMECTA. Se poate folosi si HIDRASEC.
Pentru copiii sub un an, se administeaza 1 plic/zi, pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 1 si 2 ani - 1-2 plicuri, iar dupa 2 ani, 2-3 plicuri/zi. Nu se folosesc decat cu avizul medicului: metoclopramidul ca antivomitiv sau loperamidul ca antipropulsiv, in cazul acestor medicamente efectele adverse la copii fiind mai mari.
Observatii:
La diaree primul pas este regimul alimentar. Regulile sunt:
- daca si vomita => repaos digestiv; in schimb se insista pe hidratare
- de preferat ca in primele 24 ore bb sa nu primeasca decat morcovi+orez fiert
- apoi reintrodus treptat lapte HN, carne fiarta, banana, paine prajita, mar copt, telemea desarata, etc.
Hidratarea de asemenea este cruciala!
Daca bb are si febra combinata cu diaree nu se folosesc anti-termice supozitoare, ci numai orale.

Observatie generala:
In orice boala conteaza f mult starea generala a copilului si tb urmarit: daca este prezent (nu apatic), este cat de cat vioi, respira bine, are dureri, etc.

dragastoasa de Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

sa scriu repede inainte sa ma apuc de recuperat, cu toate ca probabil au mai scris si altele;
pisikule daca tu ai impresia ca altii fac mai multe decat a ta te inseli amarnic; noi mai scriem pe aici despre ce face bine, ca na', cui sa spunem si noi???!!!! dar daca as scrie eu de cate ori pe zi imi vine sa-mi iau campii... crede=ma ca m-ati da afara; aa, ca-mi pastrez calmul (de cele mai multe ori dar nu intotdeauna)... asat tine de personalitate; eu cand am zis ca stie mutzu litere si cifre n-am vrut sa pun pe nimeni in umbra; dar te-ai gandit ca de fapt mutzu meu nu mergea deloc in perioada aia, si atunci compensam???? stiu ca la un moment dat ma uitam la un filmulet cu ana care facea tumbe prin pat, si dupa aia mergea in picioruse... si noi eram la stadiul in care refuza sa se ridice de jos, nici vorba de ridicat in fund singur.... si nici atat de mers; pai ar fi trebuit sa-mi dau una in cap????? nici vorba, am lasat copilul la activitatile care-i plac lui, la mesterit litere si cifre si ne-am vazut amandoi de treaba; cu vorbitul la fel, abia zicea mama pana cand intr-o zi s-a apucat de repetat tot ce auzea..... cristi a zis ca i-am schimbat copilul cand a venit seara acasa;
e usor sa vezi "ce fac ceilalti" si sa te oftici ca al tau nu face; dar adevarul este departe de discutiile de pe forum sau de cele din parc; mai aveam o idee trasnet in cap... dar am uitat-o; lasa ca vine ea la loc si o scriu cand trebuie

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Adrisimo, nu hartie pentru copt, de-aia am dar e "dintr-o bucata", eu ziceam de forme de-alea mici si "cretze".
Anaan, ce vacantza visezi, tufato? Ai facut cerere la noi? Ti-am aprobat-o? Sa nu scot sabianul la tine! Ia te rog sa ramai p'aci, io una "te savurez" ca pe cafeaua de dimineatza (ceea ce e maaare lucru la mine, sa stii;))
Trebuie neaparat sa va povestesc de o fetitza din parc. V-am mai zis eu de ea. Are 19 luni, e cu exact 3 luni mai mare ca Sophiphi (e din 24 ianuarie). Eu nu am vazut copil mai relaxat si mai cuminte. Cand Phiphi avea 1 an si se plimba in 4 labe, ea avea 1 an si 3 luni si statea gugu in groapa cu nisip si cu dreapta lua nisip cu lopata si-l turna in galeata, fara sa verse macar pe langa. Sophiphi nici acum nu face de-astea, ea in gaeata pune pietre cu mana:))) In fine, aseara Sophiphi s-a dus la "troscoleta" ei iar ea i-a zis:"las-o! las-o!gata! e a mea!" Am facut ochii cat cepele, nu-mi inchipuiam ca vorbeste asa bine...Zic:" a cui e?" la care ea:"Sonia!" Bai, sa tampesc, nu altceva. In plus o auzisem cand ii arata maica-sii o bordura:"aici!" si maica-sa a inteles sa se aseze ea, la care fata a corectat-o:"nu tu! eu!", adica s-o puna pe ea acolo.
No, mie astea mi se par precocitati...sau nu? Oare a scoate Phiphi pe goarna atatea peste 3 luni?! N-as crede, cica fetitza alea simple (mama, tata, caca, papa" le zicea inainte de 10 luni...E tare scumpa. Si-s un pic invidioasa ca maica-sa a reusit, la 1 an si 3 luni, sa-i scoata alaptatul noaptea si acum nu se mai trezeste pentru tzitzi, o alapteaza numai peste zi. Io n-am curajul sa incerc asta cu Phiphi...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever


eu nu cred ca e precoce. Cu Vladimir comuinic foarte bine si sunt convinsa ca la varsta respectiva va face la fel. Si el meu nu e un geniu sau precoc, e chiar putin mototol(ma ia cu el peste tot).

Sa va zic... Aseara il vedem ca incepe sa mearga cu spatele. Si Robert incepe sa faca "antrenamente " cu el sa vada cat si ce intelege.

Si ii psune:"poti sa mergi cu spatele?" si Vladimir dadea inapoi.
"acum cu fata" si venea la noi.

"Dar daca stai jos poti sa mergi cu spatele?" si se aseaza copilul in fund si dadea inapoi- ne-a cam lasat masca
"dar daca stai asa jos poti sa mergi cu fata?" si venea spre noi in 4labe.

Noi deja nu mai putem sa face nimic sau sa zicem ceva ca Vladimir se executa.

Dintre cuvinte stie: data(gata), apa, caca, papa (mancare), hapfff(cand stranuta cineva), dada (asa ma striga pe mine), dede(tac'su), tei shiiii (unu, doi, trei, shiii) si mai are cateva dar trebuie sa ma uit in dictionar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

bianca

stii ce-mi place mie la mersul asta cu spatele? desi nu incoarce capul(de fapt nici nu clinteste capul), stie precis unde-s obstacolele gen masuta, scaun, jucarii, dulap, usa... si le ocoleste la fix

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, patru luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

pisik - imi pare rau de peripetiile cu prevenarul
noi am facut synflorixul si, la fel, am avut niste episoade de febra cum nu mai facuse pana acum la alte vaccinuri.
cand am constatat febra asa mare (39.4)am pus novocalmin si apoi am alternat paracetamolul cu nurofenul 24 de ore si apoi am mers cu paracetamolul pana nu a mai avut deloc febra.
e cam naspa cu plecarea asta a voastra, nici nu stiu ce sa zic, cum as face eu in situatia voastra
astazi trebuia sa plecati sau maine?



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, patru luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

legat de test.... l-am citit, dar nu si facut; si asta pentru ca la multe intrebari imi venea in cap: "da' de ce ar vrea mutzu meu sa faca chestia asta???????" oricum este neconcludent si este facut clar pentruu copii care au nevoie de anumite exercitii de dezvoltare... etc;
cu crizele de personalitate e poveste lunga; clar face si al meu, e adevarat ca destul de putine mai ales pentru ca le "vad de departe" si incerc sa-l potolesc inainte sa devina isteric distragandu-i atentia rapid; sigur ca nu functioneaza mereu, sigur ca vad privirile critice din jur si parca-i si aud cu "ce i-as trage-o eu acuma sa nu mai faca altadata"... si eu de a dracu' ma incapatanez sa stau cu copilul acolo pana-l linistesc, tocmai ca sa le arat ca exista si un alt mod de a calma copilul; am observat ca mutzu face foarte urat cand ma simte pe mine nervoasa.... si asta s-a cam intamplat in ultimele zile din cauza somnului complet distrus de noaptea si a sucelilor; dimineata sunt xetrem de obosita si nervoasa, si clar simte copilul si atunci face si el crize; uneori nu ma simt capabila sa-l impac si pe el, abia reusesc sa ma controlez eu sa nu fac urat.... dar imi trece repede cand vad mutrita lui suparata si mai ales daca-i apar lacrimi in ochi imi vine sa-mi trag palme;
in ultima vreme mutzu testeaza la maxim limitele si m-am convins ca oricat de mult am stat cu el si i-am facut toate poftele nu este un copil razgaiat; in 90% din cazuri un simplu NU este suficient ca sa nu faca prostia; in restul cazurilor... mai insistam, se lasa cu luat in brate de acolo, sau eventual cu plans; la joaca afara cu copii este extrem de pasnic, le da jucariile, nu se supara cand ii sunt smulse din mana pentru ca-i ofer pe loc altceva; daca se supara, pai atunci clar n-o sa planga al meu si ne recuperam jucaria cu vorba buna sau nu; jucariile altora daca ne sunt oferite bine, daca nu ii spun: nu e a ta" si plecam mai departe; rar chiar insista, si eu zic ca aici conteaza mult rapiditatea cu care-i oferi altceva, pentru ca de ex cristi sta cu el in acelasi loc si-i zice "nu e a ta, nu e voie"... si degeaba daca nu-i distragi si atentia cu altceva;
vad multe mame care fac confuzie intre copil "razgaiat" si copil cu personalitate foarte puternica; si aici sunt convinsa ca ANA a pisikutei este clar un copil cu o personalitate extrem de puternica, care o sa domine totul in viata ca o sefa!!!; si da, o vad facand extrem de multe crize de personalitate si facand-o pe mami sa turbeze... din simplul motiv ca si mami are o personalitate foarte puternica si se ciocnesc in "puterea vointei"; dar le si vad peste ani ca o echipa indestructibila si de temut in orice incercare; nu este un copil razgaiat, nici vorba!!!!!!! asa ca pisikule ia fata siscoate-o cat de des poti, indiferent cate crize face, mai ales ca ferind-o mai multa vreme, galagia o sa devina un stimul de neacceptat pentru ea care o sa-i declanseze automat o criza; si da, poti sa fii convinsa ca o sa mai faca crize la foame, la sete, la nervi, la galagie... sau pur si simplu de ciuda (situatii in care de exemplu mutzu meu miorlaie putin sau se cuibareste la mine in brate), dar tu esti mandra de copilul tau cu personalitate care o sa-i domine complet pe toti cei care acum se uita critic la ea !!!!!!!!
PS: si pana la urma sa te pupe undeva aia cu "ochiu' critic"!!!!!!!

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hehehehe, victorieee, adormit Sophitea la 14.30, lasat 15 minute pe canapea si trecut cu succes operatiunea mutat in patutz. Uh, deci ieri a fost exceptie, ma gandeam sa nu inceapa cu asa obicei...
Pisik, chiar ca n-ai fost inspirata cu vaccinul ala. Eu cand facea cate unul (doar cele "obligatorii") stateam cu ochii pe ea ca pe butelie 72 de ore (ca asa scria in prospect, ca in intervalul asta pot aparea reactii adverse).Daaar, ma gandesc eu: reactia asta n-ar trebui sa fie trecatoare, ceva de maximum o zi?...Cat s-ar putea prelungi o reactie adversa, stie cineva?
Bianca, asa e, de inteles si Sophiphi pare ca intelege tare multe, ce eu nici nu i-am explicat, dar pricepe ("da manutza", "ai grija"-cand ii zic asta la borduri/teren accidentat etc se opreste si apoi merge ca pe oua:))), "ti-e sete?"-merge dupa apa etc) dar ea nu vrea sa vorbeasca, nici "apa" nu vrea sa spuna, numa mi-o arata. Ei, ce sa zic, cand a vorbi ne-om tine de urechi:)))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Am venit si noi de la ORL. Cand ma bucuram si eu ca am gasit un dr pe placul meu, hop cu-antibiotic-azitromicina sau ceva de genul asta. M-am documentat putin si pare a fi un antibiotic destul de puternic. Atunci de ce mi-a zis ca e ok, nu are nimic la plamani, nici la urechiuse, doar ft ft putin rosu-n gat. Si de ce antibiotic atunci?? Pana la urma am concluzionat, prea tarziu insa, caci plecasem deja de la ea, ca e un tratament pentru psihicul meu, nu pt raceala Evei. Ca m-a si intrebat de ce sunt asa stresata? Eu am mai multe pe cap acum, dar nu pot sa nu recunosc ca ma streseaza faptul ca e racita de 3 saptamani, cu pauza de o saptamana.Si sunt in ceata...ce fac? Ii dau antibiotic? Am decis sa nu ii dau, cel putin nu 2-3 zile, sa vad cum evolueaza.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

astea cu reactiile adverse cred ca tin si de cat de puternic/slabit e organismul atunci , insa , de regula o zi se "manifesta"

ilinca -ooooof, tare astept ziua aia in care sa ne tinem de urechi (ca si noi suntem in categoria ne-vorbitorilor; de inteles, ne intelegem iar pentru orice vrea, ma ia pur si simplu de mana si ma duce acolos si-mi arata)

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, patru luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

anamariame - pai mai bine te trimitea la mare/munte pentru aerosoli ca sa se linisteasca "psihicul" tau nu sa-ti prescrie antibiotice pt putin rosu'n gat

of, of si doctorii astia

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, patru luni si-un pic

Mergi la inceput