Poznazi smecherasi de mai-iunie 2004! (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Io sunt chioara de somn si plictisita de statul in aglomeratie. Daca, luni, in prima zi de gradi a Biei, am facut pana acolo 50 de minute, a doua zi am schimbat traseul si ajungem 15-20 min, da spre munca fac 50 . Si de data asta nu am traseu mai liber.

Irinusha scolarelul silitor si domnisoara cocheta. Foarte frumos la voi la scoala.

Monet Liei. Ce ma bucur ca ai o fata asa serioasa si dornica de invatat. Si da, ai dreptate, daca face acum lectiile de clasa a doua nu va trece din clasa I in a III-a la vara. si svapaiatei mai mici.

Albinuta Sanatate multa, sa va refaceti complet. Eu am inceput sa ii dau Biei oscilocopcinum, preventiv. Ii dau asa in fiecare toamana ca sa nu se lipeasca virusii prea repede de noi.

Berta Micului geograf. Cu siguranta ma va bate la TOMANAP daca as juca cu el.

Bia a inceput de saptamana trecuta si cursurile de dans. La gradinita a plecat o educatoare, pe cea noua inca nu am cunocut-o.
Vand ca vorbiti si de scoala. La scoala de langa blocul nostru am vazut ieri, cat am asteptat-o pe Bia sa termine la dansuri, ca nu s-a facut decat o singura clasa de a I-a. Anul trecut au fost doua. Desi e o scoala mare are putini elevi. O sa ma interesez si la Liceul Marin Preda sa vedem acolo cam ce ar fi.


Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

www.libertatea.ro/stire/transplantat-de-rinichi-e-campion-la-ping-pong-25686.html" target="_blank">Un mare campion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

buna fetele,

tnicoleta, multumim pentru urari. am inceput sa le dau si eu septilin, ma bucur ca a invatat si cosmin sa inghita pastile si nu ami cumpar separat pentru el sirop. sper sa ii ajute.
asa departe de case e gradinita voastra? noi facem 10-15 min pe jos, ar putea sa ne duca tati cu masina ca si el pleaca la aceeasi ora dar noi nu vrem, e timpul nostru, facem inviorarea pana la gradi oricum cu masina am face cam tot atat, la ce aglomeratie este, daca sunt blocaje si mai mult..

monet, felicitari pt scolarita si petrecere frumoasa mayei.

bertha, la cosmin au inceput cu teste de verificare din a doua zi de gradi. deocamdata ei sunt atrasi de ideea de lectii, eu sper sa nu fie totusi prea mult, am platit cate 60 de lei pt caiete speciale necesare grupei pregatitoare asa ca vor avea mult de lucru.
mie imi pare rau ca nu-i scoate afara, pacat de curtea lor imensa si frumoasa si pacat si de timpul acesta insorit de toamna.
referitor la scoala, asa am inteles si eu ca doamnele mai apreciate iau clasele A-C si ca se cam triaza si copiii. oricum ar fi eu nu am alta varianta, tot la aceasta scoala va merge, acolo e si raluca si este si aproape de casa.


noi continuam cu tenisul, ma bucur ca lui cosmin chiar ii place si se si descurca. din pacate e cam costisitor pt mine mai cu seama ca merge si raluca si se cam sinte la buzunar asa la dublu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Albinutza, dar ce teste de verificare le-au dat? Parca ar fi la scoala la recapitularea din clasa anterioara. Noi am intrebat-o pe educatoare ce ar trebui sa stie la sfarsitul grupei pregatitoare si ne-a spus ca programa cere sa recunoasca literele, sa stie sa spuna cate cuvinte sunt intr-o anumita propozitie si, eventual, sa nu obligatoriu, sa desparta in silabe. Chestii elementare, zic eu, si care nu ar trebui sa ridice pb copiilor.
Bine ca ai zis de pastile, chiar vroiam sa va intreb daca ai vostri stiu sa inghita pastile. Noi i-am dat Bronhovaxom si am constatat cu stupoare ca nu putea delco sa inghita pastila, in conditiile in care e chiar mica. Chiar ne-am distrat pe cinste, a baut un pahar plin de apa si pastila era tot in gura. In a 4-a zi a reusit sa priceapa ce trebuie facut.
Ma bucur ca-i place tenisul lui Cosmin, mai ales ca la inceput nu era entuziasmat. Tot respectul pt ca reusiti cu un singur salariu sa va organizati astfel incat sa aiba ambii activitati extrascolare.

Nicoleta, da, e o pb cu traficul, si baietii mei fac f mult pana la gradi, iar tati mai mereu intarzie la serv.

Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Albinuta Din pacate da, e departe gradi a noastra. Noi stam in Crangasi si gradi e in Drumul Taberei. Teoretic mai mult de 10 min nu as face, dar e foarte aglomerat dimineata.
Si Biei ii place la dansuri si invata repede, dar ieri am avut un recital ca nu a vut sa mearga la dansuri pt nu mai avea timp de joaca. Pana la urma s-a dus, dar dupa ce m-am enervat si am certat-o.

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

www.libertatea.ro/stire/transplantat-de-rinichi-e-campion-la-ping-pong-25686.html" target="_blank">Un mare campion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Nico, da, destul de departe gradinita voastra (ca si a noastra). Tu in ce zona lucrezi?

Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Berta La podul Cotroceni, langa facultatea de sport. Si nu am rute ocolitoare fara coloana. Spre Lujerului e aglomerat mereu, pe Timisoara si Drumul Taberei la fel. Cred ca o sa imi iau un elicopter. Asa voi ajunge la timp .

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

www.libertatea.ro/stire/transplantat-de-rinichi-e-campion-la-ping-pong-25686.html" target="_blank">Un mare campion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Nicoleta, of, nu e deloc in drumul tau gradinita. Hai ca mai e doar un an! Zic si eu sa te incurajez. Tu vrei sa-ti iei elicopter si eu ma gandesc sa faca o telegondola, sa cobor din ea direct la Unirii la metrou.

Am uitat sa va povestesc despre Dl Obrazniceanu. Am fost cu ei in parc si s-a jucat cu o fetita de 5 ani. L-am lasat la coada la leagane si m-am dus cu Ioana la tobogan (eu il las singur intr-un anumit perimetru, e cuminte, nu pleaca aiurea, nu se bate/cearta cu alti copii). Dupa un timp, l-am vazut gesticuland si rastindu-se la o doamna si mi-am dat seama ca-i de rau. M-a dus repede si m-a luat dna aia in primire "asa l-ati educat, doamna, asa-l invatati, sa fie obraznic?!" Cu greu am aflat ce sa intamplase, ca Darius vorbea prea repede sa pricep si dna il tot intrerupea si ma certa. Pana la urma am aflat de la bunicul prieteni. Prietena lui se urcase intr-un leagan de-ala pt copii mici si el s-a gandit ca daca ea poate, la 5 ani, poate si el la 6. Si a stat la rand, cand s-a eliberat a vrut sa se urce in leagan, dar dna resp l-a dat la o parte brutal, l-a expediat la leaganele fara spatar si si-a pus nepotul (care avea vreo 4 ani). Acum a inceput circul. Darius i-a zis f calm "Dna, va rog, luati-va nepotul din leagan, ca e randul meu". Dna a ramas intai perplexa, apoi i-a zis "nu ti-e rusine sa-mi vorbesti asa?!" si el a raspuns impasibil "ba dvs sa va fie rusine, ca nu stati la rand si dati alti copii la o parte" si s-au certat parte-n parte pana am aparut eu.
I-am explicat ca nu a facut bine ca a vrut sa urce intr-un leagan pt copii mici, dar el o tinea pe-a lui: "de ce mi-a vorbit urat si nu mi-a explicat civilizat?".
Si uite asa am luat eu papara in parc. In secret, ca sa nu si-o ia in cap si sa creada ca a procedat 100% corect, toata familia l-a felicitat pt cum si-a aparat punctul de vedere. Lui i-am explicat ca, si daca are dreptate, conteaza si cum isi expune ideile. Sper sa fi si inteles.

Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Berta Buna si ideea cu telegondola.
Si da, Darius avea dreptate. Chiar a vorbit politicos. Ai si tu dreptate cand i-ai spus ca nu trebuie sa se dea in legan pentru copii mici. Una peste alta, felicitari pentru exprimarea punctului de vedere. Nu cred ca a fost obraznic, doar doama cred ca s-a simtit cam jenata ca i-a fost atrasa atentia despre asteptarea randului de catre un copil.

Si de munca ce sa zic, cand merg direct, in 10 min am ajuns. Cu tot cu parcat si urcat la birou.

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

www.libertatea.ro/stire/transplantat-de-rinichi-e-campion-la-ping-pong-25686.html" target="_blank">Un mare campion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

bertha, ioi, ce-mi place de darius!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

nicoleta, ia-ti "ragazu" ce-l ai in trafic si linisteste-ti sufletu', asculta-ti inima, foloseste timpul total pentru tine. eu te pup.

Mergi la inceput