Poznazi smecherasi de mai-iunie 2004! (14)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Bertha pentru Darius.
Am inceput sa am si eu insomnii din cauza scolii de la anul
Stie cineva daca e musai sa locuiesti in zona in care este scoala la care vrei sa inscrii copilul?

Maria
Alex (6 mai 2004) si Mihai (13 august 2009 - 30 august 2009 Ne lipsesti, pui drag )
http://cealalta-realitate.blogspot.com/
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Maria Depinde de directoarea scolii, de fondurile ei etc. Din pacate si la scoala, ca si la gradinita, se merge dupa principuil comunist. Nu stai aproape de scoala, nu apartii scolii respective. Ori cotizezi a se citi mita, ori mergi la o scoala de care "apartii".

Monet Multumesc. Incerc sa ma resemnez.

Tot despte trafic. Ieri am avut sedinta cu parintii la gradi, la ora 17. Bia avea dansurile la 18. Categoric nu ajungeam la timp la dansuri. Asa ca vorbesc cu tata sa trec sa il iau de acasa, eu raman la sedinta, el sa duca fata la dansuri. Bun, numai ca tata nu era acasa cand m-am dus sa il iau. Asa ca m-am dus la gradi, am luat fata si in 15 min eram inapoi la el. Numai ca diferenta asta de 15 minute a fost de ajuns ca drumul cel mai scurt spre gradi sa de aglomereze. Asa ca am fost nevoita sa ocolesc din nou sa ajung la timp la sedinta.

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

www.libertatea.ro/stire/transplantat-de-rinichi-e-campion-la-ping-pong-25686.html" target="_blank">Un mare campion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:



Nico, la voi cum a fost sedinta? Am fost si noi ieri si m-am ingrozit de cati bani trebuie sa dam. Doua luni clar ne va destabiliza bugetul pana achitam toate fondurile lu' peste si cumparam tona de rechizite.

Fetele cu copii la gradi de stat, la cat ajung cheltuielile obligatorii intr-o luna? Am ajuns la concluzia ca numai educatoarea n-o platim...in rest, invatamant gratuit numai cu numele.

Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

bertaha, noi am dat 60 de ron numai pe caietele speciale.. si am o lista luuunga de rechizite pe care nu am reusit inca sa le adun
mancarea este 10 ron pe zi plus 10 ron pe luna apa plata
mai trebuie sa aducem servetele si hartie igienica

ieri a tinut d-na educatoare sa-mi spuna ca a scos copiii afara, asa ca sa ma atinga ca am indraznit in sedinta sa le intreb daca printre atatea lectii mai gasesc si 30 min pt joaca in aer liber.
au o curte imensa cu iarba si copaci si mie cahiar imi pare rau sa nu se bucure copiii de ea, chiar daca nu au nici un topogan, nici un leagan e bine ca e f curat, pe acolo nu calca nici un caine vagabont
of, in fine, asta e, mai avem un an si apoi incep alte griji.

astazi am chiulit de la gradi, eu m-am simtit f rau azi noapte si nu prea m-am odihnit si pur si simplu n-am putut sa-l duc, tati e plecat in delegatie asa ca am stat acasa.
culmea e ca atunci cand s-a trezit, cosmin a inceput sa ma roage sa nu mergem astazi la gradi fara sa stie ca de fapt eu chiar nu ma simteam in stare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Albinutza, sananate multa! La noi mancarea e 12 lei/zi, dar caietele numai 50 lei. 100lei fondul grupei, 100 lei fondul gradinitei. Plus engleza si muzica (optionale "obligatorii", asa ni s-a spus) si gimnastica (asta chiar e optionala, dar l-am inscris si acolo, sa nu stea sa se uite si el cum se rostogolesc ceilalti copii). A! Si 50 lei/luna pt utilitati - apa, gaze, paza etc. Si aproape saptamanal apar cd-uri, reviste, poze etc. Lunar ducem hartie igienica, servetele de bucatarie, servetele la cutie, servetele umede, sapun lichid, spirt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Salutare fete dragi!

Multumesc ptr. cuvintele frumoase! :)

Si ptr. ca gecuta lui Cris a facut furori, sa-i spun povestea :) Deci, am primit-o de la nasa lui, fusese a baiatului ei, o primisera si ei de la o fetita de oameni cu bani, prieteni de familie ... deci, e la a treia generatie, Amélie o sa fie a patra :). Dar asa imi place! ... arata a rocker obraznic ;) Sunt curioasa cum o sa arate pe Amélie ...

Asa, inca ii place, isi face lectiile nesilit, se scoala dimineata sa mearga la scoala, seara se culca devreme sa fie odihnit. Si-a facut prieteni, sunt mai nazdravani, dar el e fericit. In schimb dupa 3 zile de scoala mi-a facut mucisori. Nimic grav, putina febra intr-o seara, 2 nopti dormite prost (noroc ca a fost la week-end, cand are privilegiul sa doarma la Oma) ... era tare disperat ca n-o sa se faca bine pana luni, cand trebuia sa mearga la scoala ... mama,mama, cu cine o semana?!
Dupa 1 zi a facut si Amélie mucisori ... am crezut ca scapam si la ea usor, dar luni spre marti mi-a facut rau febra, de abia mai respira. Marti eram cu ea la pediatra, a primit picaturi ptr. desfacerea bronhiile si antibiotic ca facusse bronsita. Totul bine si frumos, si-a revenit ... in schimb s-a umplut cu bubite, urticarie urata. Miercuri eram la spitalul de copii ... a trebuit oprita medicamentatia si a primit antihistaminic ... si tot nu-i trece cum trebe. Lunea viitoare mergem la testat de alergii, fara programare, sigur o sa asteptam de numai ... Si uite asa, sa nu ne plictisim...

Joi seara am avut sedinta la scoala, ne-a explicat ce invata, cum, cum trebuie facute lectiile, ce e nou, ce-i important ... na, ce trebuie sa stim. Mi-a placut, mai ales ca se pune baza pe "placere" ... copilului trebuie sa-i placa sa invete, nu trebuie silit, trebuie incurajat si laudat ptr. ca se straduieste, chiar daca nu-i iese cum trebuie. Au un sistem de scris, dupa auz, literele sunt lucruri/animale ... cica daca ar invata sa scrie dupa ce invata toate literele - deci la sfarsitul anului scolar - copilul ar fi frustrat si nu i-ar mai place. Azi au invatat litera M ...
Si ca sa vedeti orarul: luni au pana la 13.00, joi pana la 12.15 si restul pana la 11.20 ... 2 ore de sport pe sapt., 2 de religie/etica, 2 de lucru manual in 2 sapt.. In rest fac mate, scriere, citire, ceva amestecat despre bio, geografie, cunostinte generale ... si dupa cum crede invatatoarea ca trebuie facut. Au in fiecare zi teme, insa putin, ca sa nu dureze mai mult de 45 min. Imi place sistemul, sper sa fie bine pana la sfarsit. Ce imi place si mai mult e invatatoarea, e o cocheta, cu voce blanda, dar ferma. Cris deja o divinizeaza :)
Asa, si ca sa vedeti ca nu-s zdravana, sunt reprezentanta parintilor :D ... cand a fost vorba de votare, nu s-au anuntat voluntari, asa ca m-am "sacrificat" eu, dupa care a mai vrut o mamica, chiar cu experienta, care deja a aranjat votarea ... si culmea, am castigat eu. Boby si acum moare de ras (ma mir ca s-a abtinut la sedinta) ca cealalta candidata plangea in banca de ciuda .... dar na, daca stia ca vrea trebuia sa se anunte din timp si nu mai ma bagam :) ... Boby chiar a votat-o :)
Deci ma asteapta treba in plus, lunea viitoare am sedinta pe scoala ... beh ... trebuie sa organizez o intalnire de parinti la o bere si vorba, sa ne cunoastem ... sper sa-mi iasa si sa vina multi, ca am o groaza de idei ptr. pici. Sunt in mare verva :D

Cursurile sunt OK, doar ca le cam chiulesc cu copiii mei bolnavi :( ... si sincer, nu-mi place deloc fara timp. De obicei termin la 16.00 si nu mai am timp de nimic, nu mi-e ca n-am timp ptr. mine, dar nu mai am timp nici de copii ... mi-e dor de ei, imi lipseste sa le am de grija ... stiu ca se descurca bine Oma (noroc cu ea), dar ma deranjeaza rau ca nu pot eu sa ma ocup de tot. Nu stiu cum faceti voi, dar mie nu-mi place! Mi-am facut copiii sa am grija de ei, nu sa-i dau mai departe ... ma simt nefolositoare rau. Nu stiu cum sa explic.... Oricum, mi-a dovedit mai mult ca nu vreau sa muncesc mai mult de 14.00 ... si e tare greau sa gasesti asa job. Of!

Amélie n-a fost la gradi sapt. asta, nu ca i-ar parea rau. Cam imi plange, nu-i prea place ... s-ar putea sa fie limba, nu stiu. Mai vedem ...
Dar ca tot vorbiti: noi platim pe luna cam 80 euro (preia si statul, dar nu stiu cat ... oricum mult mai mult). Masa (calda) ar costa 4 euro/zi ... in cei 80 euro intra si bani de bautura si branch-ul pe sapt..
Scoala e gratis, cum trebuie sa fie! Am mai platit 26 euro pe niste caiete speciale ... si atat.

Maria, cred ca trebuie sa invatam sa ne cerem drepturile, mai ales cele sa fim toti inconjurati de oameni adevarati. Sa fim exemplu copiilor nostri. Eu am inceput ... e greu sa-ti treci peste umbra, dar se poate! :)

Mona, Boby e un om vesel, glumet ... nu-i place sa apara in poze, poate de aceea pare sobru. Dar chiar nu e!
Daca se poate, vreau si eu sa stiu ce sunt copiii mei :) ... de se poate, sa-mi spui ce informati trebuie sa-ti trimit :) ... poti sa-mi trimiti "explicatile" si in engleza, ma descurc eu! Se poate? Si nu ne-ai spus explicatia despre Maya si Lia, ca eu nu ma pricep ...

Mihaita! Sa cresti mare si sanatos!
Cris, sa-ti traiasca baiatul si sa fie tot asa deosebit ca Amy!

Gata, dispar ... Boby tot imi promite un film, pana se executa adorm in fata tv-ul ca o baba ....
Pupici pe banditi si mamici! sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Ce era sa uit ...

Bertha, Darius a fost de nota 10+! Bravo lui! Uite, chiar el este un exemplu ideal ... de la el ar trebui sa invatam! "Doamna" cu pricina nu face parte din oamenii cu care as vreau eu sa ma inconjor! Poti sa fi mandra de inteleptul tau mic!

Numai bine! Succes la scoala, gradi si tot ce mai vreti voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Bertha, sa-ti povestesc cum e la scoala cu rechizitele, cartile, culegerile si....mai ales meditatiile......

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

nu stiu pe ce am apasat dar a plecat mesajul si nu terminasem. Pe mine ma costa in jur de 9 mil pe luna doar meditatiile lui Andu. Bine, e engleza la o super fitza... si chitara care in mod normal nu face parte dinmeditatiile propriu zise. Mai e matematica si odata la 2-3 saptamani face si 2 ore de fizica. La toate astea se adauga manualele (multe si scumpe). au primit doar vreo 4 si alea sunt varza. Caietele sunt toate studentesti. Fondul clasei.. Culegeri garla. Atlase....NU mai zic de faptul ca deja se imbraca la adulti. La picior are 42. acum 3 luni purta 41. acum 2 ani 37. numere in 2 ani...au fost cam 15 perechi de adidasi. Si de fitze, bineinteles..... Si la toate astea se adauga Cata. Noi nu am facut inca sedinta. Dar de platit (e la stat acum) platesc 12 ron pe zi pt masa, optionalele (nu stiu cate sunt si cat costa anul asta), 10 ron pe luna pentru servetele, hartie igienica, detergent, sapun. Si mai ducem apa, hartie a4, etc, in functi de cum putem fiecare.
Ma distreaza in schimb ca a intrat in perioada de pubertate si are modificari ale vocii. cand vorbeste gros cand ragusit, cand subtire. E tare haios.
Voi ati auzit de recoltarea de celule sterm din dintii de lapte? Eu am luat kit-ul si marti mergem la extractie.


Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Berta La sedinta ne-au cerut bani pentru consumabilele clasei, un caruts de imprimanta nou si sa ramana si pentru 1-2 rencarcat, un spirator nou, pe care il impartim cu inca o grupa etc. Ma rog, s-a sabilit sa dam 50 lei de copil foncul clasei. Apoi caietele speciale 22 lei, plus un caiet de evaluare 5 lei. Apa o are de acasa, dar servetele, harie igienica, prosoape de bucataie le ducem de acasa in fiecare luna. Masa e 11 lei/zi. Nu platim paza, gaze etc.

Irinusha Bafta ca noua reprezentata. Si multa sanatate.
Imi pare rau ca te deranjeaza situatia cu copii, Si eu sunt la fel, vreu sa am eu grija de ea, si de cate ori pot o iau cu mine si nu imi place sa o las cu altcineva. Dar atunci cand nu am incotro, o las. Vei si tu putin partea buna, ai putin timp pentru tine.

Vasena Chiar e dai mult pe meditatii pentru Andu. Dar cum el este un copil ambitios si ii place sa invete eu zic ca merita. La partea cu schimbatu voicii eu chiar m-am distrat cand a trecut nepotul meu prin ea, dar pentru ei e destul de frustant. Oricum, nu dureaza mult timp.

ma duc la treaba

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

www.libertatea.ro/stire/transplantat-de-rinichi-e-campion-la-ping-pong-25686.html" target="_blank">Un mare campion

Mergi la inceput