Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (128)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Adina si eu am vazut pozele...spune tot


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
" Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Bbto...la mare...parca e de acolopoza de pe coperta e ffff inspirata...


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
" Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Si de ce mai vorbeati pe aici:pe jos e spalat cu sagrotan care dezinfecteaza, asta pt ca am ciine si merge in gradina cind vrea, mai linge pe jos de-i pica ceva si tot asa, plus ca mai intra uneori cite un copil incaltat..cu jucariile fartiorilor am facut neaparat regula. jucariile lor mici doar in camerele lor, camre de bebe e sigura si controlata des. in living la fel, atrag atentia cind e e adusa vreo jucarie mica.pericolul e f mare si oricum atentia trebuie la maxim!prizele sunt toate cu sist de siguranta si in rest ce sa zic..de acum incepe distractia. Pina pe la 2 ani cam asa o sa fie. se stiu ca locurile preferate ale copiilor sunt baile mai ales wc-urile:)), pe urma de ros preferatele ramin cablurile, pe urma cum toti or sa aiba cam un an de Craciun, puteti sa uitati de globurile normale, eu am numai din fibra plasticata, lucesc, is dragute, nu-s cu sclipici, pt ca is cele mai linse obiecte de sarbatori:)) plus ca bradul e o irezistibila atractie si ori ce ai face tot cade si de cit un copilas printre cioburi subtirele mai bine mai simplut ca-i mai dragut.noapte bunaVikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
pe urma cum toti or sa aiba cam un an de Craciun, puteti sa uitati de globurile normale, eu am numai din fibra plasticata, lucesc, is dragute, nu-s cu sclipici, pt ca is cele mai linse obiecte de sarbatori:)) plus ca bradul e o irezistibila atractie si ori ce ai face tot cade si de cit un copilas printre cioburi subtirele mai bine mai simplut ca-i mai dragut.

noapte buna

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.


Parca o si vad pe pufulina mea....abia astept acel moment....bine ai spus

Noapte buna vikinga


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
" Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Buna seara...

...am zis eu ca poate recuperez pana la ora asta...am recuperat si imi amintesc tot atatea cate stiam si inainte de a recupera ...e jale cu memoria mea...

Acum stau ca tuta in fata laptopului si nush ce sa va scriu...

...asta e un moment in care de obicei zic 'las ca raspund maine'...dar maine iar n-am timp, asa ca mai bine sa va scriu doua-trei cuvinte acum...sa felicit si eu pe ultima suta de metri sarbatorita zilei...

LML Maia...sa fii sanatoasa si sa cresti mare!!!

Am vazut pozici de Plateea...pastaie e dulcel foc , are o mutrita asa de smecheras...yamiii...si pozica aia cu piciorusele pe nisip e faina, faina tare...
Imi plac tare mult pozele astea artistice la voi...noi n-avem talent la asa ceva...

Am vazut si poze cu Sebi de Evy_me...cum sta el singur in picioare...cred ca o sa fie primul dintre pufuleti la primii pasi...bravo!!!

...


Si acum:

Sfatul psihopupului din seara asta...(tineti cont, va rog, ca am baut o bere...cu alcool!)


Personajele enervante din viata voastra...daca nu puteti comunica constructiv cu ele si nici nu le puteti evita, atunci ignorati-le...sa zica si sa faca ce vor, ziceti ca ele si faceti ca voi...asta asa ca si tehnica de supravietuire, ca sunteti tinere si aveti o viata inainte si un pufulete de crescut...nu va mai tocati nervii si sanatatea inutil. Daca nici o alta solutie nu functie, atunci inarmati-va cu nesimtire...Rabdacolul e bun, dar nu impiedica albirea parului inainte de vreme, asa ca suplimentati cu niste Nesimtol... Ideea e sa va stresati voi cat mai putin...iar restul, Dumnezeu cu mila...sa-si traiasca viata pe care o vor...

Mda, foarte empatica viziunea mea din seara asta...si pe cuvant ca nu m-am lovit cu capu' de nimic azi...

Sa va zic si o povestiuta? Sau sunt iar off-topic?

Hai sa zic una repede:

Intr-un satuc amarat , uitat de lume , isi ducea zilele un mare razboinic .Desi impovarat de ani , putea inca sa infranga pe oricine il provoca la duel , iar faima lui , imprastiata in toata tara , ii adusese alaturi numerosi discipoli.

Intr-o zi , un razboinic tanar si dornic de afirmare a sosit in sat , hotarat sa fie cel dintai care avea sa il infranga pe faimosul maestru. Forta lui, izvorata din tinerete , era insotita de o abilitate unica de a descoperi si a exploata orice slabiciune a unui adversar. De obicei, el astepta ca rivalul sau sa faca prima miscare, dezvaluindu-si astfel punctul slab , dupa care ataca cu o putere covarsitoare si o iuteala fulgeratoare. Nimeni nu reusise sa reziste in fata lui mai mult de o miscare .

Fara sa asculte povetele ingrijoratilor lui ucenici , maestrul a acceptat cu bucurie provocarea tanarului razboinic. Dupa ce cei doi adversari s-au instalat unul in fata celuilalt, gata de infruntare , nevarstnicul luptator a inceput sa il improaste cu insulte pe faimosul maestru . Vreme de cateva ore , el a continuat in acest fel , scuipand si scotand pe gura cele mai groaznice cuvinte de ocara cunoscute pe fata pamantului. Batranul razboinic a ramas insa calm si nemiscat , ca si cum nu ar fi auzit nimic. In cele din urma, tanarului i s-au scurs intru totul puterile si , recunoscandu-se invins , a parasit rusinat locul duelului.

Oarecum dezamagiti ca nu ripostase in nici un fel la atacurile nerusinatului luptator , discipolii s-au adunat in jurul batranului maestru si l-au intrebat : " Cum ai putut indura cu atata demnitate toate mizeriile care ti s-au aruncat in fata? Cum ai reusit sa il faci sa se simta infrant ?"

"Daca cineva iti da un dar , iar tu nu il primesti " , a spus maestrul , " cui credeti ca ii apartine acel dar ?"
"Celui care ti l-a oferit", raspunde un discipol...
"La fel si cu orice insulta, invidie sau manie", spuse maestrul. "Cand nu sunt acceptate, continua sa apartina celui care le-a purtat..."


....
...si acum sa trecem la lucruri mai concrete...

Spalat pe jos...spal cam de doua ori pe saptamana, dar aspir zilnic...si ma dispera treaba asta, ca nu se pastreaza curat...acum aspir, acum apar iar scame si alte mizerii. Probabil asa e la casa, nu-mi dau seama...usa e deschisa permanent, se aseaza praful mai usor, nush, dar ma termina. Am si trei covoare in casa...ca am un spatiu mai mare deschis si fara covor mi se pare pustiu...asa ca smotruiesc la greu si parca degeaba, de-mi vine sa-mi iau campii cateodata. In general folosesc Pronto sau un detergent universal si e ok...curata bine si miroase fain...

Lapte, cantitati etc...habar n-am...noi suntem cu tzitzi! Nu pot ajuta cu un raspuns pertinent, asa ca mai bine tac...

Modificat prin casa pentru siguranta bebe...inca n-am schimbat nimic...oricum, prioritar ar fi asa: sa-mi scot florile din peisaj, sa-mi pun portita la scari, sa blochez prizele, sa asigur toate obiectele de pe raftulete (am o tona de carti trantite una peste alta, care-s cam periculoase - daca tragi de una, pica tot teancul), incuiat toate substantele periculoase (acum le tin cam la indemana in baie), identificat si inlaturat obiectele cu potential periculos (mici, ascutite) si...nu ma stiu...mai vad pe parcurs...

...
Nu mai stiu ce s-a discutat...de cand am inceput mesajul, am mai avut si doua reprize de tzitziala cu fii-mea, ca eu stiam ca doarme si cand m-am uitat mai inainte la ea era cu ochii tinta in tv si cand m-a vazut se zambarea la mine...am rezolvat-o rapid cu tzitzi, adoarme instantaneu...

Sa va zic si menu-ul nostru monoton de azi:
ora 10 - para+nectarina+cereale(orez, porumb si tapioca)...a papat vreo 150 gr
ora 14 - piure de dovlecel cu fasole verde (fierte in supa cu de toate)+carnita vitel...tot 150 gr...
Sunt multumita!

A mai luat si in greutate in sfarsit...ca in ultimele 2 luni (6 si 7) imi luase numa 400 gr in total, iar acum mi-a luat in 2 sapt cam 250 gr...deci e mai binisor zic eu.(avem 8,3 kile la "nudu'gol" )

Nici urma de dintisor...numa' maraiala si mofturici, dar dintisori ioc...

In ultima vreme nici de vorbit nu prea mai vrea...face numai vocalize de rasuna casa, mai chiuie...dar de gangurit mai slabut si nu stiu de ce nu mai vrea. Cand ii vorbesc e foarte atenta la mine si se uita la gura mea si misca si ea gurita in diverse feluri, dar nu scoate nici un gangurit...numa' vocalize la maxim...Cand e supi ma striga...ma-ma, dar numai cand e supi, in rest nik...are ea timp!

Inca nu merge de-a busilea...face flotari si cam atat, cand ridica si fundul se rastoarna pe-o parte si se enerveaza si tipa...
...in schimb se sprijina bine pe picioare daca se tine de ceva si face pasi sustinuta si se uita curioasa la picioare de parca nici ei nu-i vine sa creada de ce e in stare...si-i placeee si se hilizeste toata si eu o pap de draga ce imi e...
Eh, aste-a detalii pe care le stiti si voi de fapt...ce sa mai insist cu povestitu'...

Oricum, s-a facut ora 1 aproape...ma duc si eu la somn, ca maine, adica azi, o luam de la capat cu noua saptamana...timpul asta alearga si alearga si alearga...

Va pup!
S-aveti o noapte linistita cu somn muuuuuult...ai auzit jiji?????




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Danyelanafelicitari pt PA PA...
Dece cum e jiji mic?dar ala mare?si-au revenit?ne pare rau de cazatura
Adina si pufulina mea are putine kg pt varsta ei(6,400),ea vrea sa se mentina ....vor sa se faca fotomodele,zici?daca ar fi sa vorbim despre asta serios -nu prea ar coincide cu doleantele mele....dar pot sta eu in calea fericirii ei....fetita mea a inceput sa ia in greutate mai bine dupa diversificare...
Miremiaeu cred ca nu s-a suparat delfita....doar s-a scufundat si ea ca prietenii ei,delfinii....


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
" Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza fetili.....

evident, ca in fiecare diminteatza...va astept cu o coffe fierbinteeeeeee.....

simpli...sarumana...traiesc amandoi...ei, io nu sunt asa panicoasa...chestii normale, nu? prb vor mai veni si alte buf-uri...asta e...

ayanna....deci...io nu am orice jiji...ci pe jiji contra...asa ca stai linistitia si nu-ti mai irosi cuvintele...oricum nu te aude....chiar m-am uitat pe ceas....se trez din ora in ora,..o tzatzaiala de max 5 min si iar somn..si tot asa...

ieri..jiji n-a prea mancat...dimi fructe cu scortisoara a la simpli...apoi...piure cu branzica..( f putin) seara...grish..f putin....asa ca sper sa-i fi aj tt....nu stiu, oricum n-am insistat ca a fost cam marait.

azi nu stiu ce-i fac...sa-i placa....

cu regimul meu .. ieri am comis-o de dimi pana seara...offfff..de azi continui dieta.

afara e racoare...

sa aveti o saptamana superrrrrrrrrrr

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret





N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:


Buna dimineata! Am reusit sa va fac o vizita. De fapt, le-am lasat pe toate balta sa va salut...
Noi suntem bine. Nici n-am terminat bine curatenia, ca tati m-a aprovizionat cu prune si mere (cate un sac!) sa-i pregatesc copilului provizii pentru toamna-iarna. Abia terminasem cu piersicile si caisele... Si urmeaza zarzavatul de ciorba si pachetele de vinete si ardei pentru congelator... Omul meu nu e sanatos! Cara cu sacii (si abia se indura sa le dea cate o sacosa maica-mii sai soacra-mii, ca daca nu ne ajunge?).
Copilul meu e OK, mananca bine, ieri i-am facut mancare de conopida cu broccoli si pui, a lins-o (desi mie nu mi-a placut). Lapte bea cam 3 biberoane pe zi a cate 150 ml. Branzica si iaurt, fructe, s-a facut o grasana... Am cam renuntat la cereale si biscuiti ca mi-e cam teama sa nu ia proportii. Joi mergem la doctor si vedem ce si cum. Oricum trebuie sa repetam analizele pentru infectia urinara.
Eu de miercuri incep serviciul si am un nod in stomac. Pana acum eram foarte linistita si sigura ca tati o sa se descurce, dar incep sa am emotii... Daca va mai intalniti in cursul saptamanii vin si eu... daca nu ma renegati, ca la cat de activa am fost in ultima vreme...
Miremia, multumesc mult de invitatie si mesaj. Esti superdraguta, ca intotdeauna...
Azi si maine sunt acasa, o sa stau mai mult cu voi, dar nu am timp sa recuperez din urma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcineea_cj spune:

Bea,vrem intalnire cu tine
Neata fetele !
Sa aveti o saptamana minunata !
fug la Sumi

Bucura-te de anii copilariei copilului tau - pentru ca trec asa de repede !

mami de 2 ochi albastri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

neata
multam de cofe decenuela .. eu am nevoie ptr k zugravim livingul si dormitorul lui mario deci sunt zombie

LML puilor

La multi ani Alexandra si Alexandru

si va servesc cu bunatati si sampanie si un vin rosu cu o fripturica
cris.d .. exact,nici eu nu ma linistesc pana nu incep baietii sc si gradi ... esti o norocoasa k ana incepe la 1

va multumesc tuturor pentru primirea calduroasa
m-am bucurat sa le citesc pe vikinga si mandruta
eu sper k dupa 15 ... k incep baietii si k termin de zugravit .. si k a venit si frigul,deci voi sta in ksa ... sa fiu la fel de activa k inainte

Mergi la inceput