Fluturasi de martie-aprilie 2011 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza si eu mananc prajitura "cartof". este delicioasa...
si mama pune muraturi de vara, ca asa le zicem , castraveti in saramura, sunt deliciosi, dar nu mai am, gata. de acum punem direct pentru iarna. noi luam din piata pepeni pentru murat. gasim din aia mici speciali pentru murat.

S-a intamplat minunea mult asteptata14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

fetelor voi vorbiti de mancare eu de vomitat

atat de tare m-a apucat acum ca efectiv ma tineam de wc :(( ce e interesant e ca si gatesc, dar mirosul nu ma deranjeaza DELOC. bine, nici pofta nu imi e, dar nici sa imi faca mai rau.

apropo, mi-a fost pofta de cola si am baut juma de pahar. banuiesc ca e ok ocazional...?

7+

http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

citeam si parca nu mai ajungeam la capat

eu ,cum va spuneam sapt asta am avut o situatie dificila la salon,drept pt care intr-o zi am slabit 0.5kg...acum m-am mai linishtit dar situatia tot urata este

eu oscilez foarte mult in greutate: joi 50.5,sambata 52.00,duminica 50.5...acum nu shtiu ce sa cred

asha suparata am fost ca nici n-am mancat,ieri 3felii de pizza toata ziua si azi 2 linguri de tocanita de vacuta(si acum am o greata!!)

VOPSITUL in sarcina este permis,cum va spuneam am 2 saloane,deorece nu actioneaza decat la nivelul scalpului,nu intra in piele,cele care se fac blonde pot observa foarte ushor dupa ce se vopsesc pe scalp au mici punctulete de radacina,suvitele nici macar nu ating scalpul...ganditi-va ca eu lucrez cu vopsea zilnic si m-am vopsit(decolorat) si cu Maria,a ieshit ea blonda dar singur nu de la decoloratul meu

KG azi teoretic sunt -0.5kg..eu oricum am piticul meu pe creier si pana la 14s nu vreau sa pun nimic la cele 51kg,iar dc e sa iau pe parcurs acest kg am sa fac tot posibilul sa-l dau jos...nu exagerez,am mai fost gravi si shtiu ce inseamna sa iei multe kg,mai ales ca acum shtiu ca nu le dau ushor jos...cu Maria pana la 14s luasem 6kg si apoi de la 14s la 40s am mai luat 7kg si am avut perioade in care mancam salata verde goala cu cartofi copti si eventual niste alune sau caise deshidratate si am facut copil sanatos de nota 10 cu 3.400kg si 52cm si fara sa iau vreo vitamnina...asha ca am sa mananc din toate grupele de alimente si am sa incerc sa ma axez pe piept la gratar,salate si peshte iar dimineata lactate...idealul meu este +8kg dar imi las marja pana la +10kg

eu sunt un pic in depresie acum din motivul salonului si azi mi-am traiat hainele deorece AM BURTA!!! la revedere abdomen plat si acum am sa ma vad cum cresc,drept urmare echipamentele de sala le-am pus la pastrat,tot ce insemna mulat la fel am suspinat dupa rochitele mulate si blugii stramtzi,am zis sa le pun acum deoparte decat sa plang ca nu mai intru in ele,mi-am pastrat doar ce mi s-ar potrivi

de o sapt parca asha zice ca bb2 mishca,adiq il simt eu si in partea dreapta(se zice ca dc mishca prima data in stanga e fata,dreapta e baiat..Maria a mishcat in stanga) oricum uneori se face o galmuta in partea drepta,de obicei seara pe la ora 20 simt ceva,stand pe spate si cu mana pe burtica ca alta shansa n-ash avea,am sa studiez fenomenul si dc se repeta si sapt asta se pare ca am parte tot de un bb activ,Maria a mishcat la 14s!

va pup pe toate si sper sa-mi revin!



Ana-Maria mami de Maria 19.06.2008 si 11+ bebe mic
Maria,povestea nashterii
Maria in culori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gata nani....acum imi astept musafirii....

mah da' ce activitate pe aici.....si numa' dupa ce plec eu........ce sa inteleg???

anaxena, si eu am patit sa am o galma in dreapta (nah ca s ar putea sa se adevereasca ce spui cu stg-fata, dr-baiat ) tot pe la 12 sapt dar 2 dr la care am fost mi-au zis ca nu are cum sa fie bb ci e o contractie. eu am patit de cateva ori.

merg sa citesc....sper sa apuc..




mamica fericita de 3 ani si 14+
"Exista o fiinta minunata fata de care vom ramane intotdeauna datori: mama."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Buna ziua si de la mine burtici!!


madutza_bra, multumim pt capitol nou...ne-ai salvat


Mai burtici am si eu o mare pofta de 3 sapt....as manca un cartof copt de la ”La Patata” si aici(in Italia ) nu gasesc ....am incercat eu sa-l fac acasa dac...nu este acelasi....imi plua in gura rau....imi place cel cu sunca presata, cascaval topit, smantana si masline....stiu este o bomba calorica dar, il iubesc...abia astept sa vin in tara....direct in mall.

Eu mananc la fel de putin ....astazi am mancat decat 3 felii de paine cu ou si 1 cana de ceai...si astea la ora 12 ....acum este 16 la noi...si nu imi este foame.

Va pe toate...

Ally , 9+ bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99


ms mult de informatie...ma refer la eco...parca te mai intrebasem odata...eu tot intreb...parca sunt o baba din aia care nu pricepe , dar asa m-au ametit eco astea ...zic eu ca pana vad cum stra treaba cu 2d ,3d ,4d....eu am facut doar 2d dar nu ff performanta...se uita dr. acolo putin si gata....bine ca atunci cand mi le-a facut nici nu prea avea ce sa vada

------------------------------------------------
mama de domnisorica fitzoasa (14.12.'99) in asteptarea unei (sper ) alte fitzoase 11+


si dr meu doar 2 D face, imi arata activitatea cardiaca, il masoara si cam atat.
in schimb acum cand am fost la un alt dr, avea un eco 2d sau 3d nu stiu exact superrrrr performant unde mi l a analizat peste tot, pana si urechile, nu a scapat nici o bucatica din corp neanalizata..... si normal ca a vazut si sexul bebelului asa. deci ideea e sa foie un dr rabdator si pasionat de facut ecografia. dr meu e mai bun pe partea ginecologica, nu la eco.


mamica fericita de 3 ani si 14+
"Exista o fiinta minunata fata de care vom ramane intotdeauna datori: mama."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama22

Tot vorbeati de kg. Eu nu prea imi bat capul ca toata viata am fost mai durdulie asa e soiul! ;)) Nu m-am cantarit cand am aflat ca sunt gravida, m-am cantarit prima oara abia la 7 saptamani si aveam 57 (la 1.57 inaltime). La mine exista riscul, daca iau prea mult in greutate, sa ma rostogolesc ca o biluta pe la finalul sarcinii. In rest nu e stres ;))



7+

http://www.amainbucatarie.blogspot.com/




cand vei vedea ce greu iti este cu multeeeee kg iti vei bate capul. nu e vorba doar de estetica ci si de sanatate.


mamica fericita de 3 ani si 14+
"Exista o fiinta minunata fata de care vom ramane intotdeauna datori: mama."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

azi am schimbat semnaturaaaaa!!!15+



Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 15+ cu 90%

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png



la cat mai multe saptamani pana la 40!!!!


mamica fericita de 3 ani si 14+
"Exista o fiinta minunata fata de care vom ramane intotdeauna datori: mama."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

nah ca am recuperat.....

eu am fost la shoping azi si.....mi-am cumparat o camasa de alaptat si un sutien de alaptat...

ce spuneam eu...cand vin eu plecati toate....

mada, las bine ca o ai pe mama ta! il stii bine si in siguranta! de abia astept sa se intaorca mami meu. pana atunci vine soacra in vizita prin octombrie.


mamica fericita de 3 ani si 14+
"Exista o fiinta minunata fata de care vom ramane intotdeauna datori: mama."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

eu sunt aici,pictez cu Maria





Ana-Maria mami de Maria 19.06.2008 si 11+ bebe mic
Maria,povestea nashterii
Maria in culori

Mergi la inceput