Ajutor pentru Rep. Moldova

Ajutor pentru Rep. Moldova | Autor: madyrizi

Link direct la acest mesaj

mie mi se pare exagerat, daca nu chiar nelalocul lui, ajutorul de materiale de constructii oferit cu atata generozitate rep. moldova. mai ales in conditiile in care romanii afectati de inundatii au fost ajutati cu donatii de la oameni in majoritatea cazurilor si nu cu ajutor de la stat.
probabil din punct de vedere politic o fi un avantaj pe care eu nu-l vad nicicum, dar pe primul loc ar trebui sa fie romanul batut de soarta, romanul somer, fara loc de munca, fara un acoperis deasupra capului decat ajutorarea unui alt stat.

voi ce parere aveti?

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

"Prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul"
sau "tara arde si baba se piaptana"
asa si noi acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christie spune:

sincer, eu sunt in Republica Moldova si tot n-am inteles de ce RO ofera acest ajutor daca si la voi sunt inundatii si probleme. Nu stiu care e scopul guvernului roman. Si aici sunt deschise conturi bancare si lumea face donatii, se string bani, trebuiesc reconstruite vreo 4 sate in totatlitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Pai la cat sunt de batuti in cap Base si Boc ei cred ca romanii o duc ca-n puf. Bine ca la sinistratii din partea de nord a tarii s-au dus pe rand si BAse si Boc si s-au certat cu toate babele carora le-a luat apa casa si gainuta si le-a trimis sa stea pe la copii ! Asa isi arata muschii conducatorii Romaniei.
Daca romanii erau bine-merci era un gest frumos sa ajuti o tara vecina, dar atata timp cat romanii sunt vai de mama lor, nu au unde ierna, podurile luat de ape rupte au ramas, gestul facut m-i se pare o sfidare la adresa romanilor oropsiti , pe scurt un gest prostesc facut doar sa impresioneze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Probabil ca justificarea este politica, incercam o apropiere de Moldova, chestie care ii nemultumeste pe rusi.
Nu inteleg insa oful acelor doamne care considera ca cetatenii R Moldova au mai putin nevoie de ajutor decat romanii sinistrati. Pai in Moldova nu sunt tot romani, mai oropsiti decat noi? Este mult mai usor ca omul de rand sa faca ceva pentru sinistratii nostri, insa pt cei din R Moldova, eu ca persoana, nu stiu ce sa fac, pt ca ne desparte o granita, nu am cum sa trimit bani, ajutoare, asa ca este f bine ca statul sa se implice mai mult.
Zau, ma intreb cum de nu va este rusine sa puneti astfel problema? Chiar daca ar fi vorba de ajutoare date Pakistanului si tot ar fi jenant de comentat astfel, dar noi ajutam romani de ai nostri. Sper ca acest subiect nu va fi citit de fetele de peste Prut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Sunt si ei romani dar platesc contributiile la ei in tara si nu cred ca are cineva ceva impotriva acestui ajutor. Cred ca toata lumea este furioasa din cauza proastei gestionari a fondurilor. Cand esti intr-o mare criza si ii obligi pe ai tai sa moara de foame nu prea iti mai permiti sa fi generos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

in conditiile in care anul trecut s-au dat o gramada de bani nerambursabili rep. moldova, s-au trimis deja 20 de tiruri cu materiale de constructii si mai urmeaza 500 de camioane cu materiale, este normal? poate este si eu nu-mi dau seama, dar romanilor nu le trebuiau aceste lucruri? nu mai exista romani care dorm pe unde apuca?
sunt fete de aici, de pe forum, care au fost grav afectate de inundatii (ele sau familiile lor). asta n-a contat pentru maria sa, statul?
si sa nu facem confuzii, republica moldova are cetateni moldoveni. da, avem o istorie comuna, suntem inruditi in tot ce vreti voi, dar apartinem unor tari diferite. platim taxe in tari diferite, suntem condusi de oameni diferiti etc.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Stiu ca am auzit la televizor si explicatia acestui gest. Cumva e de datoria noastra ca stat membru al CE sa oferim un anumit fond de ajutorare. Ceva de genu asta ... Si daca avem bani de oferit, cum de nu avem si pentru ai nostri?

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghelinako spune:

Doamne, cit sinteti de invidioase si rautacioase....Acolo traiesc tot romani de-ai nostri,care au fost batuti si mai tare de soarta.... Oare nu asa se ajuta fratii.... Sint originara din R. MOLDOVA si sint casatorita in Romania... am o Intreprindere Individuala si platesc impozite la stat.... iar de-alde mine sint mii de bastinasi de acolo care muncesc aici si platesc impozite statului roman.... oare nu meritam gestul acesta??? sau poate nu am dreptate.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

fetelor, si eu sunt din rep. moldova si la fel ca si voi am avut un shoc cand am vazut ca ofera materiale pt moldova cand in romania sunt atatia cu probleme.
dar sa va zic un lucru, basescu asta o face ca sa atraga mai multi moldoveni (cu cetatenie romana) la vot de partea lui!

asa a prostit si studenti in anii trecuti, atunci eram si eu studenta si visam ca imi da cetatenia pt motiv ca sunt studenta in bucuresti. ca asa se jura Basescu cu mana pe inima ca va face daca o sa-l voteze....

nu din mare darnicie a facut-o. e doar o chestiune politica

----------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

eu cred ca basescu a uitat ca republica moldova nu ii apartine, nu o conduce el.
sa nu ma intelegeti gresit, si eu am rude in republica moldova (bunicul meu a trait acolo si a fugit prin '44 de acolo; deci toti fratii lui si nepotii au ramas acolo). nu am ceva impotriva cetatenilor moldoveni sau ii critic in vreun fel. doar ca ma intreb care este diferenta dintre un roman din moldova noastra care nu are nici dupa ce bea apa si un cetatean al republicii moldova care si el este napastuit. nu-i normal ca ma intai sa ajuti poporul pe care il conduci? nu-i normal sa te uiti intai in gradina ta? vin iarasi ploi, iar vor fi inundatii... vor fi ajutati acei oameni de catre guvern?

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput