Ajutor pentru Rep. Moldova

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui anghelinako

Doamne, cit sinteti de invidioase si rautacioase....Acolo traiesc tot romani de-ai nostri,care au fost batuti si mai tare de soarta.... Oare nu asa se ajuta fratii.... Sint originara din R. MOLDOVA si sint casatorita in Romania... am o Intreprindere Individuala si platesc impozite la stat.... iar de-alde mine sint mii de bastinasi de acolo care muncesc aici si platesc impozite statului roman.... oare nu meritam gestul acesta??? sau poate nu am dreptate.......


Pai daca si romanii au nevoie de ce v-ar da voua!Voi v-atzi ales calea,sa va ajute protectorii vostri!Si zau ca n-am vazut nicio rautate si nedreptate la dresa voastra ,ci la adresa romanilor!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

daca mergem pe principul ca se merita un ajutor din acesta pt. ca si moldovenii platesc taxe in romania, atunci sa ne dea si noua spania vreo cateva milioane de euro, ca doar acolo sunt atatia romani.
haideti sa fim sinceri si sa recunoastem ca fiecare pleaca unde ii e mai bine si faptul ca sunt foarte multi cetateni moldoveni in romania nu inseamna ca au venit de dragul de a plati impozite si taxe aici.
rautate si invidie... pentru ce? nicidecum. poate doar nedumerire. statele europene tin cu dintii de fiecare banut, fiecare eurocent il cheltuie cat mai responsabil, iar noi ne-am trezit generosi pentru ca avem de unde? jalnic.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

anda, cam asa e...
evident, romanii nu invata istoria dar nici fratii de dincolo de prut...
entuziasmati de perspectiva de a "reface" moldova lui stefan cel mare si de a nu fi parte din romania au votat cu manutele lor la referendumul din 1924 (cred)pentru statutul de republica independenta, moldova, ignorand ca aveau sa fie in acelasi timp si republica sovietica.
ticalosia urss a fost imensa dar fratii nostri au ales sa piara pe limba lor. oricum, relatia lor cu romania vizeaza o vecinatate cam de la focsani incolo pentru ca ei tin mult si istoriceste determinat sa ramana moldova, cu cetateni moldoveni, cu limba moldoveneasca si capitala la chisinau, adica...reintregirea moldovei si nicidecum alipirea la romania actuala.
au fost foarte prietenosi cat au primit energie electrica gratuit (in timp ce la noi pretul crestea si tot creste de nu se mai opreste), profita de bursele acordate elevilor si studentilor moldoveni (ar profita si copiii nostri daca franta, de exemplu, ar avea aceeasi generozitate fata de "ginta latina" est-europeana), le pica bine dubla cetatenie pentru ca o pot taia mai usor in europa de vest si una peste alta...parca ar trai ceva mai bine in romania fata de moldova. deciziile importante, insa, le iau prin consultarea cu moscova, nu cu bucurestii.
evident, exista o patura intelectuala care gandeste in perspectiva dar cred ca si vederea acelora duce tot pana la milcov...
by the way, si bunicul meu era de pe-acolo dar a optat la timp.

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui anghelinako

Doamne, cit sinteti de invidioase si rautacioase....Acolo traiesc tot romani de-ai nostri,care au fost batuti si mai tare de soarta.... Oare nu asa se ajuta fratii.... Sint originara din R. MOLDOVA si sint casatorita in Romania... am o Intreprindere Individuala si platesc impozite la stat.... iar de-alde mine sint mii de bastinasi de acolo care muncesc aici si platesc impozite statului roman.... oare nu meritam gestul acesta??? sau poate nu am dreptate.......


Pai daca si romanii au nevoie de ce v-ar da voua!Voi v-atzi ales calea,sa va ajute protectorii vostri!Si zau ca n-am vazut nicio rautate si nedreptate la dresa voastra ,ci la adresa romanilor!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

daca mergem pe principul ca se merita un ajutor din acesta pt. ca si moldovenii platesc taxe in romania, atunci sa ne dea si noua spania vreo cateva milioane de euro, ca doar acolo sunt atatia romani.
haideti sa fim sinceri si sa recunoastem ca fiecare pleaca unde ii e mai bine si faptul ca sunt foarte multi cetateni moldoveni in romania nu inseamna ca au venit de dragul de a plati impozite si taxe aici.
rautate si invidie... pentru ce? nicidecum. poate doar nedumerire. statele europene tin cu dintii de fiecare banut, fiecare eurocent il cheltuie cat mai responsabil, iar noi ne-am trezit generosi pentru ca avem de unde? jalnic.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii


De fapt EU da Romaniei miliarde de euro...si nici francezii, spaniolii, italienii nu sunt de acord, asa cum nu sunteti voi de acord sa dea Romania R.Moldova.
Subiectul asta e dedicat zicalei "sa moara si capra vecinului"...

Adriana 39+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

pantera, esti in eroare.
u.e. ar da acei bani daca romania ar sti cum sa-i ia. aici e o problema, aia cu absorbtia fondurilor europene.
dar si romania varsa la u.e. sume considerabile, ca asa e protocolul cu aderarea, deh...
si pana una-alta, romania mai mult da decat primeste, evident, din vina unor baieti "destepti" care fie nu se pricep...fie nu vor...dar stau pe salarii frumusele ca sa nu faca nimic.

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

daca mergem pe principul ca se merita un ajutor din acesta pt. ca si moldovenii platesc taxe in romania, atunci sa ne dea si noua spania vreo cateva milioane de euro, ca doar acolo sunt atatia romani.
haideti sa fim sinceri si sa recunoastem ca fiecare pleaca unde ii e mai bine si faptul ca sunt foarte multi cetateni moldoveni in romania nu inseamna ca au venit de dragul de a plati impozite si taxe aici.
rautate si invidie... pentru ce? nicidecum. poate doar nedumerire. statele europene tin cu dintii de fiecare banut, fiecare eurocent il cheltuie cat mai responsabil, iar noi ne-am trezit generosi pentru ca avem de unde? jalnic.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii


De fapt EU da Romaniei miliarde de euro...si nici francezii, spaniolii, italienii nu sunt de acord, asa cum nu sunteti voi de acord sa dea Romania R.Moldova.
Subiectul asta e dedicat zicalei "sa moara si capra vecinului"...

Adriana 39+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pantero,exemplul tau este necocnludent,Romania-spre deosebire de Moldova,este stat EU!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Aha, deci numai de cand e Ro in EU primeste ajutor?

In fiecare tara exista suparati ca se dau bani altora mai napastuiti ca ei.
In America de ex au fost si sunt destui care au comentat ca s-au trimis bani in Haiti, Pakistan,Iraq/Afganistan, Gaza, prin toata Africa...asta este dupa parerea mea o regula a umanitatii, dai si celor mai loviti de soarta decat tine desi ai si tu nevoie.

Adriana 39+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai Pantero,de acord cu tine sa dai...daca itzi permitzi!America isi permite sa dea celor enumeratzi d etine,dar...Romania isi permite?

Pai daca si la noi sunt afectatzi d einundatzii,care n-au un acoperis deasuopra capului si uite-vezi ca toamna/iarna bate la usa,cum dai tu la moldoveni?Pai sa-i ajute tatuca rusu' ca doar is sub aripa lor,acolo le-a placut,au crezut ca va fi tot un lapte si miere!

Eu nu spun acum ca moldovenii trebuies pedepsitzi pentru alegerea facuta,e efectiv treaba los,insa cind vezi ca apar mesaje cum ca romanii sunt rai si invidiosi....!!!!!!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

America nu da ca isi permite, ar putea foarte bine sa puna banii aia la datoria nationala care e cat? 13 trilioane?, ci pt ca asa e uman, nu ii lasi pe altii sa moara de foame si arati cu degetul spunand ca asa cum au asternut, asa dorm pt ca alegerile alea nu se fac in deplina cunostinta de cauza. Toti suntem manati intr-o parte sau alta si de cele mai multe ori nu iesim noi in castig si atunci ce sa facem? sa nu primim ajutor?

Adriana 39+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

eu n-am auzit sa ne trimita ungaria 1 milion de euro si ceva camioane cu de toate... ca doar am avut si noi inundatii. au trimis?

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput