Ajutor pentru Rep. Moldova

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

Citat:
citat din mesajul lui manon

anda, cam asa e...
evident, romanii nu invata istoria dar nici fratii de dincolo de prut...
entuziasmati de perspectiva de a "reface" moldova lui stefan cel mare si de a nu fi parte din romania au votat cu manutele lor la referendumul din 1924 (cred)pentru statutul de republica independenta, moldova, ignorand ca aveau sa fie in acelasi timp si republica sovietica.
ticalosia urss a fost imensa dar fratii nostri au ales sa piara pe limba lor. oricum, relatia lor cu romania vizeaza o vecinatate cam de la focsani incolo pentru ca ei tin mult si istoriceste determinat sa ramana moldova, cu cetateni moldoveni, cu limba moldoveneasca si capitala la chisinau, adica...reintregirea moldovei si nicidecum alipirea la romania actuala.
au fost foarte prietenosi cat au primit energie electrica gratuit (in timp ce la noi pretul crestea si tot creste de nu se mai opreste), profita de bursele acordate elevilor si studentilor moldoveni (ar profita si copiii nostri daca franta, de exemplu, ar avea aceeasi generozitate fata de "ginta latina" est-europeana), le pica bine dubla cetatenie pentru ca o pot taia mai usor in europa de vest si una peste alta...parca ar trai ceva mai bine in romania fata de moldova. deciziile importante, insa, le iau prin consultarea cu moscova, nu cu bucurestii.
evident, exista o patura intelectuala care gandeste in perspectiva dar cred ca si vederea acelora duce tot pana la milcov...
by the way, si bunicul meu era de pe-acolo dar a optat la timp.
Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui anghelinako

Doamne, cit sinteti de invidioase si rautacioase....Acolo traiesc tot romani de-ai nostri,care au fost batuti si mai tare de soarta.... Oare nu asa se ajuta fratii.... Sint originara din R. MOLDOVA si sint casatorita in Romania... am o Intreprindere Individuala si platesc impozite la stat.... iar de-alde mine sint mii de bastinasi de acolo care muncesc aici si platesc impozite statului roman.... oare nu meritam gestul acesta??? sau poate nu am dreptate.......


Pai daca si romanii au nevoie de ce v-ar da voua!Voi v-atzi ales calea,sa va ajute protectorii vostri!Si zau ca n-am vazut nicio rautate si nedreptate la dresa voastra ,ci la adresa romanilor!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit



manon, hai sa nu exageram! sa profite de burse, auzi tu! dar cate burse se ofera stii? eu cand am dat la facultate au oferit 8 locuri pt tot ASE-ul si s-au inscris sute de studenti... eu am fost pe locul 10 , deci la taxa.....dar am ramas aici ...deci nu am profitat de nici un serviciu gratuit. ba dimpotriva , am chetuit o gramada de bani aici. si ca mine sunt multi studenti , avand in vedere ca bursele le numeri pe degete.... Tu stii ca in momentul in care imi dadeau viza trebuia sa le demonstrez ca am in buzunar minim 3000 euro de cheltuiala in tarisoara voastra? si asta se intampla in 2003, cand 3000 de euro era o suma colosala. acum nu vreau sa ma gandesc cat mai cer...
cat despre dubla cetatenie vreau sa lamurim un lucru. una este dobandirea si alta este redobandirea! cazul meu este de redobandire pt ca am avut bunicii romani, asa cum au si marea majoritate dintre cei cu dubla cetatenie. deci nu profit de nimic. vreau sa mi se dea inapoi ceea ce mi s-a luat!
deci mare profit nu am avut, nu judeca gresit pe toata lumea!

----------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

panterutza, glumesti...
pai in haiti au subventionat lovitura de stat, in iraq, afganistan...au trimis trupe, in gaza...tehnica militara, etc.
e si asta un ajutor, fara indoiala.

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Aha, deci numai de cand e Ro in EU primeste ajutor?

In fiecare tara exista suparati ca se dau bani altora mai napastuiti ca ei.
In America de ex au fost si sunt destui care au comentat ca s-au trimis bani in Haiti, Pakistan,Iraq/Afganistan, Gaza, prin toata Africa...asta este dupa parerea mea o regula a umanitatii, dai si celor mai loviti de soarta decat tine desi ai si tu nevoie.

Adriana 39+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Bine Manon, atunci stai tu suparata ca Romania trimite unora mai amarati bani de o zama...

Adriana 39+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Mie mi se pare strigator la cer;
Tara asta e in rahat; avem si noi zone inundate, pensii mici, salarii reduse cu 25%, un sistem sanitar jalnic....insa noi dam ajutoare cand Boc apare pe post si spune ca nu vot mai fi bani de pensii.
Iti vine sa nu alta.
Mi-e sila de ai nostrii politicieni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

partea proasta e, tocmai, ca romania nu trimite acolo unde trebuie, adica la spitale, la caminele de batrani si la cele de copii.
nu numai de o "zama" dar si de o aspirina, o branula, un covrig...
problemele sociale sunt atat de acute in romania ca nu inteleg filantropia, cel putin in acest moment, a statului nostru. nu sunt indiferenta la necazul altora dar pe spinarea romanilor apasa o datorie uriasa (in curand va deveni istorica), iar "generozitatea" fata de altii e asumata tot in contul acelora care nu-si vor putea plati caldura la iarna, nu-si vor putea asigura minimum-ul necesar subzistentei, mor cu zile in sistemul co-plata sanitar, etc. despre asta e vorba (si despre o ticaloasa campanie electorala...)

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Bine Manon, atunci stai tu suparata ca Romania trimite unora mai amarati bani de o zama...

Adriana 39+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunsmilemd spune:

Mda, nustiu ce sa zic! Eu sunt din rep. moldova, traiesc la kitiva kilometri de satele inundate, am rude care au ramas fara casa, mi-a fost un pic de mirare ca basescu a decis sa doneze acele camioane cu matereale de constructie dar a facut-o pentru ca s-a dus priministru nostru si i-a cerut ajutorul, acum cu ajutorul statului romin acolo se reconstruiesc case, pin la 1 decembrie ar trebui sa fie o parte gata. Eu sunt recunoscatoare celor care vor sa ajute... Maine s-ar putea sa se intoarca roata si sa aveti voi nevoie de ajutorul nostru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunsmilemd
Maine s-ar putea sa se intoarca roata si sa aveti voi nevoie de ajutorul nostru...


Hai ca asta-i poanta zilei!

Si voi il ve-tzi da,nu?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina_1609

manon, hai sa nu exageram! sa profite de burse, auzi tu! dar cate burse se ofera stii? eu cand am dat la facultate au oferit 8 locuri pt tot ASE-ul si s-au inscris sute de studenti... eu am fost pe locul 10 , deci la taxa.....dar am ramas aici ...deci nu am profitat de nici un serviciu gratuit. ba dimpotriva , am chetuit o gramada de bani aici. si ca mine sunt multi studenti , avand in vedere ca bursele le numeri pe degete.... Tu stii ca in momentul in care imi dadeau viza trebuia sa le demonstrez ca am in buzunar minim 3000 euro de cheltuiala in tarisoara voastra? si asta se intampla in 2003, cand 3000 de euro era o suma colosala. acum nu vreau sa ma gandesc cat mai cer...

----------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi



Brrr, Marina...
Pai daca in "tarisoara voastra" este atat de scump, de ce nu ai ales o alta? Sau de ce nu ti-ai facut scoala acolo, acasa, mai ieftin?

Nu-i corect sa minimalizezi efortul statului roman (cu panatlonii rupti si el, de altfel), si nici sa induci ideea ca nu exista nicio facilitate pentru cetatenii din R. Moldova.
In fiecare an sunt in jur de 1700 de burse pentru acesti tineri, si cateva mii de locuri rezervate lor pentru toate nivelurile de studii (de la liceu la master, postuniversitar, doctorat).
Informatiile pot fi verificate - sunt publice. Ca exemplu marunt - in acest an sunt in jur de 700 elevi doar de clasa a IX-a moldoveni in Romania, care nu au intrat in ruleta ruseasca a repartizarii computerizate, ci au venit direct pe locuri rezervate. La fel la facultati si post-.

Cat priveste cheltuiala pentru a face o scoala mai buna - uite, fiul meu a castigat o bursa de 6 luni la Viena. A candidat cot la cot cu nemti, francezi, britanici, chinezi si rusi, concursul a fost la fel pentru toata lumea, nu i-a pus nimeni un loc deoparte pentru ca, nu-i asa, vine din saraca Romanie. Bursa ii acopera costurile de cursuri (asa a fost aplicatia)- in rest, cheltuiala ne apartine. Nu ma plang de "tarisoara lor" - am ales sa mearga la o scoala exceptionala pentru ca acolo am vrut si ne-am permis. Lucrurile cred ca trebuie sa stea la fel pentru toata lumea.

Vreau sa intelegi corect mesajul meu - vorbesc de un principiu, si nu am nimic personal cu tine sau cu altcineva in situatia ta. Dar mi-este din ce in ce mai greu sa vad discriminarile pozitive - indiferent cine ar fi beneficiarul, si apoi sa constatam si ingratitudinea acestora fara de "tarisoara voastra".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunsmilemd

Mda, nustiu ce sa zic! Eu sunt din rep. moldova, traiesc la kitiva kilometri de satele inundate, am rude care au ramas fara casa, mi-a fost un pic de mirare ca basescu a decis sa doneze acele camioane cu matereale de constructie dar a facut-o pentru ca s-a dus priministru nostru si i-a cerut ajutorul, acum cu ajutorul statului romin acolo se reconstruiesc case, pin la 1 decembrie ar trebui sa fie o parte gata. Eu sunt recunoscatoare celor care vor sa ajute... Maine s-ar putea sa se intoarca roata si sa aveti voi nevoie de ajutorul nostru...


bine ca au ajuns ajutoarele unde trebuiau, mi se pare un gest normal ,omenesc.

nu cred ca acele camioane cu materiale de constructii ar fi incalzit romanii la iarna sau ar fi dotat cu ceva spitalele.
de departe cel mai urit subiect ce l-am vazut pe DC in ultima vreme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Cand ma gandesc la Moldova, ma gandesc la fel ca oricare zona a tarii. Nu o fi Moldova parte din Romania dar oamenii din ea sunt de-ai nostri. E adevarat ca nu avem nici noi si la fel de adevarat e ca asa cum nu avem cheltuim pentru integrarea rromilor sau sterilizarea maidanezilor. Acolo cel putin stiu ca servesc unui scop pe care-l gasesc mult mai real si util.

Mergi la inceput