Fluturasi de martie-aprilie 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

V-am pupacit, merg la colega mea, apoi la fini. Cred ca mai intru maine dimineata, poate pana atunci apare si roxy.

Pupici la toate burticile!

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 14+ cu 90%

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Fetelor sunt speriata..rau!
Ieri am observat pe tamponul de zi un firicel subtire maro..l-am aratat sotului si a zis ca nu i se pare ca ar fii sange maroniu..sau ceva de genul..
Azi patesc acelasi lucru:tot un firicel subtire maroniu ..subtire ca firul de par...A mai avut cineva asa ceva??
Nu stiu ce sa ma fac...sper sa nu fie sangerare..nu este sange rosu, v-am zis maroniu...si foarte subtire.
Deja sunt in panica..va rog daca cineva a mai patit asa ceva si ma poate ajuta...Diseara vreau sa sun medicul,dar pana atunci...poate ma ajutati cu un sfat,cu o parere

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Lalely stai linistita in pat. Eu una nu am patit asa ceva, dar am inteles ca trebuie sa te ingrijorezi cand e rosu sangele, nu maroniu si ca poate fi de la implantarea embrionului. Mai multe nu stiu!

Andreea B. cu o minune in burtica. Multumim Doamne ca esti bun cu noi si ajuta-ne sa fim sanatosi 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

As vrea sa stau linistita numai ca nu pot...imi doresc atat de mult aceasta sarcina,incat nu ma pot gandi ca ceva nu merge bine.
Implantarea embrionului?Dar asta in ce perioada este?Pt ca sacul era deja implantat in uter la ultima eco...
Fetele care au patit sau au auzit de asa ceva..va rog ajutati-ma!

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:




mamica fericita de 2+ si 13+
"Exista o fiinta minunata fata de care vom ramane intotdeauna datori: mama."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Lalely - eu am avut la prima sarcina.

Mici scurgeri maronii sunt foarte frecvente in prima perioada si nu inseamna neaparat ceva rau, ci trebuie supravegheate. La mine au inceput ca mici pete care apareau o data pe zi (fie si numai cat ma stergeam), dar apoi zi de zi mi s-au intensificat pana am inceput sa sangerez. Bine, eu stiam ca sunt sarcina cu probleme si pot intra oricand in avort spontan.

DAR

eu am intrebat si doctorul si iata cateva cauze posibile pentru pete maronii in prima parte a sarcinii

1. implantare

2. pot aparea pete maronii cam in perioada in care ar trebui sa-ti vina ciclul. un fel de sange "batran" este evacuat

3. pentru ca placenta creste si se dezvolta, nu mai stiu ce pliuri si vase de sange se desfac de pe peretele uterului si ele pot simboliza iar scurgeri din astea.

4. desprinderea placentei - inceperea avortului spontan.


Este foarte important sa faci doua lucruri. Sa urmaresti intensitatea/frecventa petelor maronii - apar dupa ce faci efort, sex etc? atunci nu mai fa pana nu dispar petele.
Totusi eu recomand sa vorbesti cu doctorul tau, mai ales daca continua sau se intensifica.

Totusi nu te speria tare. Atata timp cat sunt foarte mici petele nu intra in panica - este un fapt foarte comun!

6+

http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:


Yasmi, ai baietel...ce emotionant...ce divin...felicitari



Ally , 8+ bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Yasmi - baietel?????? vaaaai! felicitari! cat de sigur e doctorul? ;) ai poza?

6+

http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:




Yasmi, raspunde....m-am agitat degeaba?...Vrem si noi baietel....

Ally , 8+ bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ceaoooo

am fost la o dr super!!!!!! a analizat bebelu pe toate partile posibile si a masurat tot ce era de masurat. imi place la nebunie de ea!!! a spus 100% dar apoi a spus ca nimic nu poate fi sigur 100% dar ea zice 90-95% baietel ca se vedea ffff clar . poze pun acum pe picassa.
bebelinu' are 100 gr si 14 sapt. dormea in genunchi apoi statea turceste, dar dr a avut super rabdare pana a inceput activitatea...apoi de abia il mai prindea la masuratori.
pliul nucal pana la cate sapt e valabila masuratoarea?


mamica fericita de 2+ si 13+
"Exista o fiinta minunata fata de care vom ramane intotdeauna datori: mama."

Mergi la inceput