M-am hotarat.....adoptie(70)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Salutare fetelor!

Imi cer scuze ca "am disparut" atat de multa vreme, dar...de o saptamana il avem acasa pe micutul nostru Vlad Marian si suntem in priza non-stop. E plin de energie, ne pune n-spe intrebari pe minut si apoi le mai repeta de zeci de ori, e curios, jucaus, fericit si cam alintat. Are muuulte de invatat ( unde a stat e clar ca nu a beneficiat de educatie) insa noi vom face totul ca el sa invete , sa il educam si sa il ingrijim oferindu-i muuuulta dragoste, prietenie si explicatii la fiecare intrebare a lui chiar daca uneori e obositor...De saptamana urmatoare va merge la gradi, el e obisnuit cu multi copii in preajma ceea ce acum ii lipsesc putin, insa tati se joaca mereu cu el, se tavalesc pe jos, se lupta ca barbatii si el are un ras plin-plin de fericire, niste ochisori sclipitori si ce sa mai zic, suntem fericiti cu toti, uneori putin speriati, noi parintii, dar sper ca incet-incet aceasta teama sa dispara...Si eu ma mai joc cu el, mergem prin parc, la cumparaturi, la plimbare cu catelul si dumineca a fost minunat pentru ca ne-am dus toata familia in Oraselul Copiilor, ne-am dat pe toate nebuniile si eu nu am vazut copil mai fericit si mai recunoscator ca si al nostru. Uneori imi dau lacrimile cand imi dau seama ca el saracutul pana ce a ajuns la noi habar nu avea ce e acela un autobus, un tramvai etc...nu stie multe lucruri, dar e receptiv si invata totul avid de curiozitate. Cea mai mare grija a lui e sa nu ne supere, cand mai face cate o boacana repede ma intreaba:"Mami, da' te-ai syparat pe mine?" cu ochii mari si privirea ingrijorata, de iti vine sa il mananci...Cred ca inca ii e frica sa nu cumva sa ne suparam vreodata pe el si sa il dam...noi i-am explicat ca de acum suntem toti o familie, ca de acum ne cheama pe toti la fel numele de familie si ca orice ar face noi nu il vom da niciodata, dar ca el trebuie sa fie ascultator, ca mami si tati ii vor numai binele si ca daca e cuminte mai primeste jucarii, mai mergem in parc etc, ca va trebui sa inmvete la gradi si apoi la scoala ca sa ajunga sef ca tati sa castige bani multi etc.

Acu' sta langa mine ( maaaare lucru ca sta si el intr-un loc 2 minute), va pupam si va imbratisam cu drag. Cand o sa mai pot o sa mai intru sa va mai povestesc...
Va tin pumnii tuturor sa va fie bine, sa fiti fericite alaturi de micutii vostri!

Kora

CARPE DIEM!(Traieste clipa!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ia uite cum fata tace si le face.
Ce v-au mers toate ca pe roate. Inca o dovada vie ca asa a fost si asa trebuia sa fie.
Mai am 100 de intrebari sa-ti spun, dar te las sa te adaptezi si tu. Te voi suna intr-o zi, cand nu voi mai rezista.

Felicitari din tot sufletul meu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Dagele mele eu am o intrebare mai tehnica. As vrea sa stiu ce analize medicale ati facut copiilor pt a depista anumite afectiuni, etc, inainte de a decide sa ii adoptati. Ati avut voie sa faceti asta, daca da, ati avut surprize neplacute, in sensul ca ati descoperit probleme despre care cei de la DGASPC nu v-au spus, etc?

Vreau sa stiu si eu cum facem pt ca am citit despre tot felul de situatii si vreau macar sa fiu pregatita. Plus ca ma bantuie tot felul de griji despre riscul de autism , epilepsie, etc...Mai ales ca acestea apar din cauza unor boli contactate in timpul sarcinii, genetic, etc...

Sunt normale ingrijorarile astea ale mele sau credeti ca am eu o problema?

Va multumesc pt sprijin !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Jasmine30 stai linistita ca nu ai nici o probl. E normal sa te gandesti la toate aceste chestii.
Eu iti spun despre mn. Cand ma gandeam la adoptie, aveam astfel de ganduri, ca daca il iau si depistez dupa ca are nu stiu ce si nu stiu cum... Dar cand mi-am intalnit ingerasul, nu a mai contat nimik. Putea sa aiba orice, stiam ca e al meu si eram in stare sa lupt pt el pana la capatul lumii.
Si mi-a spus o buna prietena de aici de pe forum (stie ea care e ), ca daca l-as fi nascut eu si avea ceva probl, ce faceam, abandonam copilul?
BINENTELES CA NU. Asa e si cand adopti. Doar ca nu iese din tine, dar traiesti fiecare clipa la intensitate max. Eu mai zic cateodata ca si asta tot nastere se numeste.
Incearca sa alungi aceste ganduri, ca o sa fie bn, ai sa vezi.
Cand vei avea puiutul acasa, ai sa zambesti cand iti vei aminti cate ganduri si probl iti faceai.
Drum cat mai scurt catre puiul tau.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

KoraPop F E L I C I T A R I I I MAMICO.
Se vede din ceea ce scrii ca radiati de fericire. Va doresc sa nu va treziti niciodata din ea. Eu cred ca suntem cei mai fericiti parinti, ca avem asa minuni acasa.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Sorilea, ma bucur ca ma incurajei si sa stii ca si eu adesea simt ca daca voi avea puiul acasa voi fi in stare sa mut muntii din loc !

Sper sa fie bine pana la urma si sunt sigura ca Dumnezeu are planul Lui cu noi!

Kora va doresc multa sanatate si bucurii !

Sorilea puiul tau e absolut SUPERB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Kora , m-ai facut sa plang ce frumos ai scris
Felicitari

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Jasmine eu personal nu am facut nici o analize fetelor. In principiu vorbisem la DPC si imi dadeau voie. Trebuia sa ma duc cu fetele insotita de AM la o clinica, unde as fi putut sa le fac ce teste as fi vrut.Asta a fost inainte de a le vedea, dupa ce le-am vazut m-am razgindit...

In cocnluzie daca vrei trebuie sa vorbesti la nivel de DPC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

KoraPop felicitari. Uite ca visul ti s-a implinit si, zic eu, destul de repede. Se vede ca a fost sa fie puiul tau. Sa fiti fericiti impreuna. Va iesi soarele si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui jasmine30

Dagele mele eu am o intrebare mai tehnica. As vrea sa stiu ce analize medicale ati facut copiilor pt a depista anumite afectiuni, etc, inainte de a decide sa ii adoptati. Ati avut voie sa faceti asta, daca da, ati avut surprize neplacute, in sensul ca ati descoperit probleme despre care cei de la DGASPC nu v-au spus, etc?

Draga mea Jasmine, asa cum a spus si Sorilea (mi-ai luat cuvintele din gura Sorilea) toate fetele poate se gindesc sa faca fel de fel de analize copilului.
Cind insa ai copilul acasa, cind ii vezi ochisorii, cind ii vezi zimbetul, nu va mai conta nimic, e al TAU si iti spun ca nu vei mai vrea sa il "chinui" cu analize de singe sau cine ce alte analize daca nu e cazul. Te va durea sufletul sa il intepi sau sa ii faci fel de fel de radiografii.
E al TAU idiferent cum a intrat in viata ta.
Vei muta muntii din loc pentru copilul tau si vei face orice e omeneste posibil ca sa fie fericit.
Succes si nu te ma framunta atat. Totul va fi bine.

Kora, felicitari pt puiul tau cel scump.

Irina si Mihai

Mergi la inceput