Nasterea la Medlife (19)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Wudy

Buna fetele,
Stiu ca acum sunt ocupate cu bebelusii vostri dar cand aveti timp, poate imi puteti raspunde si mie. Voi ati facut ecografiile din timpul sarcinii tot la Medlife? Ce stii de Dna Alma Georgescu si Dna Rodica Muntean (pt morfo-fetala)? Mi-au fost recomandate pentru ecografii. Sunt deschise, vorbarete sau trebuie sa le intreb eu ca sa-mi spuna ceva?
Multumesc mult
15+

Eu ecografiile din timpul sarcinii nu mi le-am facut la niciuna din cele doua; mi le-am facut la Dr. Chitescu Rodica- Medlife Favorit si Dr. Radulescu-Botica- Medlife Grivita, ambii recomandati de ginecologul la care merg pentru urmarirea sarcinii. Dna. Chitescu e mai vorbareata si deschisa, Dr. Botica nu e foarte comunicativ pe timpul ecografiei, dar am inteles ca e foarte bun profesionist si asa mi-a lasat si mie impresia; la sfarsit iti spune concluziile si iti raspunde si la intrebari.
Am fost insa la Alma Georgescu inainte de a ramane insarcinata, dupa un consult la Dr. Mirela Popa si la recomandarea acesteia- de fapt mi-a dat trimitere pentru eco si mi-a scris pe ea sa merg la Alma Georgescu; nu mi s-a parut foarte vorbareata, dar a fost OK, m-a primit fara programare, ca sa pot reveni cu rezultatul de la eco la Mirela Popa.

http://lbdf.lilypie.com/ks7bp2.png
Cristina, 30+, baby boy Costin Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Multumesc Cristina
Dna Mirela Popa mi-a recomandat si mie sa fac ecografiile la Dna Georgescu si respectiv Muntean. De mers o sa merg la ele, numai ca voiam sa stiu cam la ce sa ma astept. Pai daca Dna Georgescu nu-i vorbareata o s-o tot intreb eu, ma gandesc ca asa o sa-mi raspunda...

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Cami, am inteles. Noi folosim Klorane, sampon si lapte de corp si vad ca e ok, nu are nici o probl.

Melania, asa e, eu cred ca am uitat sa va povestesc cum a fost nasterea. Acum parca am si uitat multe lucruri de acolo:) In general, a fost bine, la 10 m-am internat, la 12 eram pe masa de operatie deja anesteziata si pregatita si in 7 min l-au scos pe puiutz. Apoi am adormit si m-am trezit exact cand au terminat acolo si m-au dus in salon.
Anestezia nu a durut, doar un pic intepatura am simtit-o.
Nu am avut apoi nevoie de foarte multe calmante, pot sa zic ca durerea a fost suportabila. Dar veneau oricum si imi faceau, doar daca ziceam eu ca nu e nevoie, nu imi faceau. Mobilizarea de a doua zi a fost destul de grea, la prima ridicare am ametit rau de tot dupa cativa pasi si a trebuit sa ma asez din nou in pat. Am incercat apoi din nou dupa cateva ore si am reusit sa merg putin, dar destul de greu. De a treia zi a fost mai bine.

Conditiile au fost bune, de personal insa nu pot sa spun ca am fost 100% multumita. Am nimerit si asistente acre, doamnele asistente de la neonatologie nu aveau mereu f multa rabdare. Adica raspundeau la intrebari, dar de multe ori se vedea pe fata lor ca nu prea au rabdare.
Mi s-a intamplat si sa cer un ceai si sa-mi fie adus dupa vreo ora si asistenta mi-a zis ca a uitat sa mi-l aduca...ceea ce mi s-a parut destul de penibil.
Se pare ca am nimerit o perioada aglomerata la ei, aveau vreo 15 nou-nascuti si nu prea faceau fata. De obicei cica au mai putini.

Cam asta e...
V-am mai pus poze pe mail, nu stiu daca le-ati vazut.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Mai revin cu o intrebare. POt naste la Medlife cu un medic intern chiar daca sarcina mi-a fost urmarita de un medic din afara Medlife?
MUltumesc anticipat.

Laura

19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubante spune:

Citat:
citat din mesajul lui loutzy

Mai revin cu o intrebare. POt naste la Medlife cu un medic intern chiar daca sarcina mi-a fost urmarita de un medic din afara Medlife?

Nu conteaza ca sarcina ti-a urmarit-o pana acum un doctor din afara Medlife DAR ar trebui sa te duci deja sa te urmareasca cel cu care ai vrea sa nasti la ei.
Nu cred ca te va primi nimeni atunci, fara sa te cunoasca (pe tine si sarcina) dinainte.
Dar poti naste la ei cu doctorul tau, din afara. Cel mai bine te interesezi in Grivita.


_
Raluca, cu Biliboi la purtator (31+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Buna seara!
Sunt si eu o viitoare mamica de buburuza si cochetam cu ideea de a naste la Medlife. Am tot citit ce ati scris pe aici, dar nu am inteles ceva: pana la urma recoltarea de celule stem cu Stem Sure ar fi inclus in tarif. Adica ce este inclus mai exact?Pe site-ul Stem Sure este mentionat pretul de 850 EUR (recoltare, transport, calificare si prelucrare), din care 55 EUR reprezinta contravaloarea kitului de recoltare. Mai sunt costurile de stocare, dar asta e alta treaba. Deci: ce nu mai platesti de fapt din aceasta suma daca nasti la Medlife?
Nu prea sunt grea de cap de fel, dar calculele astea chiar nu-mi ies

Alexa, spuneai ca ai facut eco la dr Bohaltea.Ai nascut cu dumneai? Ceza sau natural? Si eu vreau sa nasc cu dumneai la Medlife, dar as vrea natural. Sunt curioasa cum se comporta la nastere. pana acum mi-a facut o impresie super.
Multumesc. Pupicei. Eu o sa tot bantui pe aici. ca pana in decembrie-ianuarie mai am tot timpul...

_
BB e deja pe drum
Roxana 19+ cu
bebe creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristela spune:

Citat:
citat din mesajul lui loutzy

Mai revin cu o intrebare. POt naste la Medlife cu un medic intern chiar daca sarcina mi-a fost urmarita de un medic din afara Medlife?
MUltumesc anticipat.
Laura
19+ cu

Trebuie sa te ia in evidenta cel tarziu pana la 30 de saptamani medicul intern cu care vrei sa nasti la Medlife (am verificat eu, ma interesa pentru o colega de serviciu).
Dar poti naste la ei cu medic extern, medicul tau, cel care ti-a urmarit sarcina, numai ca tarifele difera, cred ca ai observat ca sunt mai mari la medicii externi, fata de medicii interni.

Si legat de intrebarea anterioara referitoare la colaborarea medicului tau cu casa de asigurari de sanatate- Medlife-ul nu are reduceri de acest gen, din cate stiu eu, cum are Euroclinic-ul de exemplu.
Conteaza pentru ei, la tarifele de nastere, doar daca medicul e intern sau extern, pachetul ales- Silver, Gold, Diamond- si ai anumite reduceri daca ai abonament la ei. Depinde si de abonament.
La tipul de abonament pe care il am eu la Medlife de la firma sunt incluse consultatiile, analizele generale - majoritatea din cele care se fac in sarcina, respectiv la celelalte servicii am o reducere de 10%.

http://lbdf.lilypie.com/ks7bp2.png
Cristina, 31+ cu Costin Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristela spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxx26

Buna seara!
Sunt si eu o viitoare mamica de buburuza si cochetam cu ideea de a naste la Medlife. Am tot citit ce ati scris pe aici, dar nu am inteles ceva: pana la urma recoltarea de celule stem cu Stem Sure ar fi inclus in tarif. Adica ce este inclus mai exact?Pe site-ul Stem Sure este mentionat pretul de 850 EUR (recoltare, transport, calificare si prelucrare), din care 55 EUR reprezinta contravaloarea kitului de recoltare. Mai sunt costurile de stocare, dar asta e alta treaba. Deci: ce nu mai platesti de fapt din aceasta suma daca nasti la Medlife?
Nu prea sunt grea de cap de fel, dar calculele astea chiar nu-mi ies
_
BB e deja pe drum
Roxana 19+ cu
bebe creste

Am incheiat recent contractul cu Stem Sure si urmeaza sa nasc la Medlife; suma de 850 de Euro o platesti integral, in una din cele 3 variante de plata pe care le au pentru recoltare, transport, calificare si prelucrare; dupa nastere platesti stocarea, asta e alta poveste.
Daca faci contractul de prelevare celule stem cu Stem Sure, nu mai platesti in plus la pachetul de nastere de la Medlife suma de 1200 RON- manopera recoltare. Daca faci contractul cu alta firma, platesti sumele catre firma respectiva conform contractului cu ei (recoltare, transport, calificare, prelucrare, stocare, etc), dar platesti si in plus Medlife-ului la pachetul de nastere 1200 Ron, considerati manopera recoltare. Asta pentru ca Medlife-ul are un parteneriat incheiat cu Stem Sure:)))
Nu inseamna ca ai o reducere la suma de de 850 de Euro daca nasti la Medlife si ai contract cu Stem Sure, doar ca daca nu faci contractul cu ei ci cu alta firma de prelevare celule stem platesti ceva in plus (1200 RON)la pachetul de nastere:))
Daca nasti la Medlife si nu recoltezi celule stem (nu ai contract cu nicio firma), nu platesti nimic in plus ca manopera recoltare la pachetul de nastere ales, ca nu faci recoltarea...
Sper ca am fost coerenta in explicatii.

http://lbdf.lilypie.com/ks7bp2.png
Cristina, 31+ cu Costin Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Multumesc, cristela! Acum m-am lamurit!

_
BB e deja pe drum
Roxana 19+ cu
bebe creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Buna dimineata fete dragi !

Iata ca ma dau si eu un pic dezlipita de odorul meu care doarme angelic si imi place ca aici discutiile s-au transformat deja in discutii de mamici

Cori, Bubante, mai sunteti burtici sau ...tot mamici ?
Cori ti-a venit tapetul ?

Fetelor voiam sa va spun si eu de Medlife ...ca am fost extraordinar de impresionata de tot.
Chiar nu ma asteptam sa existe asa ceva in Ro.
Eu mi-am facut cateva interventii in afara si sincer la multe chestii Medlife a fost peste.

Faza cu neadusul bebelusului cu tine din prima mi se pare fireasca, eu am avut si anestezie generala si marea majoritate a zilei am fost ...pe alta lume; cand m-au vazut ca mi-am revenit mi-au adus bebelina la TI. De a doua zi dimineata am avut-o cu mine in rezerva.

Pt cine opteaza pt pachetul GOLD va propun sa alegeti rezerva Grey, e maaare, frumoasa, are si un hol si cine intra nu te vede direct, e ..perfecta

In rest, te tratateaza ca la un hotel de 5 stele lux si e suficient sa-ti doresti ceva si ...se intampla (apa, ceai de alaptare, any help) iar personalul este nu doar foarte dragut, ci chiar empatic, saritor, in fine, extraordinar ... mi-au placut toti la nebunie

Da e neplacut ca iti invata bebele cu lapte praf si biberon dar ... asa e peste tot

mancarea e bestiala, atat pt mamici dar mai ales pt insotitor (si foarte utila, mereu era sotul meu cu mine si nu mai trebuia sa plece pe undeva sa manance)

Ce am fost foarte incantata (mai ales ca stiti ca am obsesie cu trombofilia mea) e ca am prins-o de garda pe dr Ganea (anestezista) care e exraordinara, din momentul in care am aflat ca ea e anestezista mea nu mi-a mai fost teama de nimic si adevarul e ca e super-profi

Ce v-ar mai trebui fata de ce va ofera ei ?
Daca va doriti protectii de silicon pt sfarcuri (si cred ca multe din noi avem nevoie de ele initial) - marimea S de la Avent
Galactogil - daca vreti
Crema, deoroll, pieptan si daca vreti o camasa de noapte cu bretele (eu sunt mai calduroasa)

In rest ... All Inclusive

Cand ma gandesc ca acum cateva luni m-am dus la Medlife asa ...intr-o doara, pt ca eram oricum decisa sa nasc la Euroclinic sau Regina Maria (acolo nascusera prietenele mele si imi placuse mult) ... sunt foarte fericita ca am luat aceasta decizie !

Deci fetele care ati decis sa mergeti cu Medlife, cred ca puteti fi 100% impacate ca ati facut cea mai buna alegere !

Eu cel putin voi avea o experienta memorabila legata de nasterea mea acolo si la bebe 2 clar voi face aceeasi alegere !

cori - imi mai spui te rog tu ce ai comandat de la Merino si in cat timp a venit ?
Cocoi pana la cate luni poate fi folosit ?
dar sleeping bag de la cat ?

Stati ca in entuziasmul povestirii am uitat sa zic ca si bebelina mea papa tot NAN 1 (combinat cu san, cat am) si are scaun la fiecare masa.

Este ff linistita, nu plange, scoate aerul imediat, doarme o multime, nu-mi vine sa cred ce simplu e

Mergi la inceput