FIV in Ungaria 113

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paunas spune:

mami vreau-merional +gonal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Buna fetele
azi m-am logat pt prima oara pe forum avand in vedere ca ne pregatim pentru o fertilizare in vitro la szeged la dr janos zadori
am prima programare peste o saptamana
sunt multe informatii pe site pt care va multumesc
totusi cele care ati facut deja un fiv un ungaria spuneti-mi va rog la cat se ridica toate costurile (cu consultatii, medicamente, procedura tot)
eu am deja analizele facute in romania, iar cazare nu avem nevoie ca stam aproape de szeged
mersi mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

si eu am la fel:
- in z1 2 closty + 225 merional + 150 gonal
- in z2 2 closty
- in z3 2 closty + 225 merional + 150 gonal
- in z4 2 closty + 150 merional + 150 gonal
- in z5 2 closty + 150 merional + 150 gonal

pe urma vedem ca am eco in ziua 6... tu cand faci eco de ziua 6? o faci la ei sau in tara? ca eu o fac in tara... l-am convins pe pk...


Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ramo1981, LA BUDAPESTA fiv cu icsi e 1900, la care adaugi stimularea cu medicatia pe care ti-o da tie dr, care depinde de la om la om. vezi info p prima pagina, bafta!

mami,

Adi +23 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Buna fetelor, mai scot si eu putin nasul prin lume cand vreau sa aflu cate ceva .
Ieri mi- am facut PRG si mi- a iesit 39.91 nmol/L, este in grafic, dar eu stiam ca valoarea care se ia in considerare e masurata in ng/L...cum sa calculez sa vad cat iese in unitatea asta de masura. Oricum e mica valoarea pe care o am, ceva de genul asta am avu si dupa ET...asa ca, daca data viitoare PK nu-mi da sa fac dupa ET progesteron injectabil, nici ca mai merg la el.

Pup toate fetele si bebeii din burtici , bafta pentru cele care se pregatesc de FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui sonya_mea

Buna fetelor, mai scot si eu putin nasul prin lume cand vreau sa aflu cate ceva .
Ieri mi- am facut PRG si mi- a iesit 39.91 nmol/L, este in grafic, dar eu stiam ca valoarea care se ia in considerare e masurata in ng/L...cum sa calculez sa vad cat iese in unitatea asta de masura. Oricum e mica valoarea pe care o am, ceva de genul asta am avu si dupa ET...asa ca, daca data viitoare PK nu-mi da sa fac dupa ET progesteron injectabil, nici ca mai merg la el.


sonya
mi-era dor de tine!

nmol/l x 0,314 = ng/ml

deci:
39.91 nmol/l x 0,314 = 12,53 ng/ml

pk zice ca un nivel peste 10 poate asigura sustinarea sarcinii deci esti in grafic, zic eu!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

buna sonya, mie pk la valoarea de 35 nmol/l pe care am avut-o la fiv-ul trecut in ziua 5 dupa transfer cu blasto, mi-a zis sa fac progesteron injectabil la urmatoarea incercare

ce e ciudat e ca si inainte de fiv si dupa am avut progesteronul la limita superioara sau chiar mai mare; acum fac fet la sfarsitul lui august, mai am un embrion, sper sa reziste la dezghetare; vreau sa-mi dozez progesteronul in ziua transferului si in functie de valoare vad daca fac si injectabil

dupa fiv am descoperit ca mai am si 3 mutatii heterozigote; hematologul si dr albu mi-au zis ca ei cred ca si ele au contribuit la faptul ca mi-a venit ciclul in ziua 8 de la transfer, nu numai lipsa de progesteron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

roxi ai idee cum se face progesteronul injectabil? Eu am gasit Gestone, de 50 ml. Dr. Albu a zis ca fac unul la 3 zile, dar suplimentez si cu utrogestan intravaginal. La unguri cum e? Progesteronul injectabil are alt dozaj? Se mai da si progesteron intravaginal? Aveti idee daca PREA MULT PROGESTERON in organism poate dauna embrionului?

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta70 spune:

Buna fetelor!

Intr-adevar Zadori recomanda sa se faca injectiile dupa-amiaza, pana in orele 14-15.

Ramo1981 eu am facut un fiv la Szeged, la Dr. Zadori, in noiembrie 2009. Pe mine m-a costat 3100 euro, si anume: procedura(monitorizare, punctie, ICSI, AH, ET), tratament (la mine a fost mai puternic, deci mai scump, difera de la om la om), analize (in Romania), drumuri, cazare si mancare (10-11 zile). Sper sa te ajute.

Tannoo25 momentan nu stiu daca mai incerc inca un fiv (peste cateva zile implinesc venerabila varsta de 40), sunt si stresata ( cu serviciul si cu tata pe care l-am operat de inima), dar daca mai incerc odata (anul asta nu cred, ca oricum nu mai conteaza foarte mult), oscilez intre Zadori sau Kovacs.

speranta2008

Pupici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marig spune:

Buna ,

si eu sunt aspiranta la bb(5 ani),.am facut Fiv la chisinau,nereusit.
sotul pb grave cu
care e treaba cu mutatiile astea?
vreau sa fac si eu analizele acestea,poate am si eu ceva ,si nu stiu.
unde se fac?

merci mult

Mergi la inceput