Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO


Ce medic sa treaca? De ce impresia ca ginecologul intra la sectia de neonat ca sa vada ce se intampla?Sau la nou nascuti?




Neonatologul...?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Am urmarit si eu la Povestiri adevarate cat de frumos a vorbit una dintre mamicile care si-au pierdut copilasii in tragedia de la Giulesti. Impresionant!!!
A vorbit despre medicii de acolo (obstetricieni, neonatologi) managerul clinicii, chiar si despre ASISTENTE. Aceleasi cuvinte de lauda le-a avut pentru toti.
Nu vreau sa ma condamnati pentru acest mesaj dar mi se pare totusi ca zilele acestea tot personalul medical este blamat, mai ales cei de la Giulesti. Dar cati prematuri au salvat, s-a uitat???? Zeci, sute de copii s-au nascut la Giulesti, unii de 900 grame, altii de 1 kg, de 2 kg...Si traiesc si au copilarii normale si sunt o binecuvantare pentru parinti.NU SUNT MINUNI? Sa recunoastem, nu e meritul medicilor si al asistentelor? Nu asistentele au stat langa ei zile, saptamani chiar luni? Dovada sunt chiar povestile atator mamici care au scris pe acest forum. Ca sa traiasca un astfel de sufletel avea nevoie pe langa ajutorul lui Dumnezeu si de profesionalismul acestor OAMENI-medici si asistente. Sunt sute de femei care au dat nastere unui copilas dupa ani intregi de tratamente la acest spital. La Giulesti chiar s-au infaptuit MINUNI.
Nu spun ca asistenta nu a gresit. Ancheta va dovedi cine este vinovatul.Si vor plati cei care au gresit. Nu neg ca sunt si medici sau asistente pe care "spaga" i-a transformat din salvatori in calai. Dar ca sa arunci cu noroi in tot personalul medical mi se pare prea mult....
Poate gresesc eu ca gandesc asa...
Precizez totusi ca nu lucrez si nu am rude in acest sistem. Dar viata a vrut ca ultimul an sa-l petrec intre Spitalul Bagdasar-Arseni, Institutul Clinic Fundeni, Institutul Oncologic Bucuresti, Spitalul Panduri, in calitate de insotitor pentru rude de gradul I. Si da, inca mai pot spune JOS PALARIA in fata acelor cadre medicale care isi fac cu adevarat meseria in cadrul acestui sistem "bolnav".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena

Am urmarit si eu la Povestiri adevarate cat de frumos a vorbit una dintre mamicile care si-au pierdut copilasii in tragedia de la Giulesti. Impresionant!!!
A vorbit despre medicii de acolo (obstetricieni, neonatologi) managerul clinicii, chiar si despre ASISTENTE. Aceleasi cuvinte de lauda le-a avut pentru toti.
Nu vreau sa ma condamnati pentru acest mesaj dar mi se pare totusi ca zilele acestea tot personalul medical este blamat, mai ales cei de la Giulesti. Dar cati prematuri au salvat, s-a uitat???? Zeci, sute de copii s-au nascut la Giulesti, unii de 900 grame, altii de 1 kg, de 2 kg...Si traiesc si au copilarii normale si sunt o binecuvantare pentru parinti.NU SUNT MINUNI? Sa recunoastem, nu e meritul medicilor si al asistentelor? Nu asistentele au stat langa ei zile, saptamani chiar luni? Dovada sunt chiar povestile atator mamici care au scris pe acest forum. Ca sa traiasca un astfel de sufletel avea nevoie pe langa ajutorul lui Dumnezeu si de profesionalismul acestor OAMENI-medici si asistente. Sunt sute de femei care au dat nastere unui copilas dupa ani intregi de tratamente la acest spital. La Giulesti chiar s-au infaptuit MINUNI.
Nu spun ca asistenta nu a gresit. Ancheta va dovedi cine este vinovatul.Si vor plati cei care au gresit. Nu neg ca sunt si medici sau asistente pe care "spaga" i-a transformat din salvatori in calai. Dar ca sa arunci cu noroi in tot personalul medical mi se pare prea mult....
Poate gresesc eu ca gandesc asa...
Precizez totusi ca nu lucrez si nu am rude in acest sistem. Dar viata a vrut ca ultimul an sa-l petrec intre Spitalul Bagdasar-Arseni, Institutul Clinic Fundeni, Institutul Oncologic Bucuresti, Spitalul Panduri, in calitate de insotitor pentru rude de gradul I. Si da, inca mai pot spune JOS PALARIA in fata acelor cadre medicale care isi fac cu adevarat meseria in cadrul acestui sistem "bolnav".

Asa este, sistemul transforma doctorii in niste oameni care asteapta sau cer spaga. Au ajuns mai rau ca ospatarii. O carte de medicina ajunge si 11oo de lei, in conditiile in care salariul unui rezident e de 600 de lei. Cine, in conditiile acestea reuseste sa isi pastreze integritatea? Cand am nascut am ramas uimita de o asistenta care a refuzat categoric banii pe care sotul meu incerca sa-i bage in buzunar. Nici macar nu avea respectivul buzunar. Dr. pediatru la care mergem lucreaza in spital pe un salariu mizer si totusi e mereu cu zambetul pe buze, o sun cand am nevoie si nu i-am dus niciodata decat bomboane de ciocolata. Consultatia nu o platesc. Dar pentru fiecare cadru medical ca cei amintiti sunt sute care cu greu pot fi numiti oameni. Nu stiu din ce categorie face parte asistenta in cauza dar sunt sigura ca vina se imparte.
Din pacate, acei copii si parinti sufera ingrozitor si noi nu putem face nimic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui maraki

da asistenta sefa, dar si ea raspunde in fatza medicului. Si sa nu spuna cineva ca daca trece vreun medic pe acolo si face scandal ca sant lasati bebelusii singuri, atunci nu se schimba situatia. Dar cum nu s-a intamplat asa.....s-au dus niste vietisoare nevinovate...

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5



Ce medic sa treaca? De ce impresia ca ginecologul intra la sectia de neonat ca sa vada ce se intampla?Sau la nou nascuti?


ytzitziri, asa e la noi. Electricianul care cu 3 zile inainte a verificat tot n-are nici o vina.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com





hahaha, haide mai, tu care esti medic nu stii ca exista pediatri pe lumea asta?

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose




In spitalul de Ginecologie nu sunt pediatri, eventual te referi la neonatologi. Care spre deosebire de asistente nu trebuie sa stea in camera, vin doar daca e ceva sau in vizita.

P.S: asa mult imi displac "hahaha-irle" astea ironice fara ca macar sa te interesezi daca ai sau nu dreptate

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

mai, aici la prematuri e tot timpul cineva. daca pleaca, pleaca pt 2 minute si cu babyphonul in buzunar.

cand am avut fata acolo era una care nu ma mai lasa sa plec sa ma culc noaptea, ma tinea la taclale caci se plictisea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra

mai, aici la prematuri e tot timpul cineva. daca pleaca, pleaca pt 2 minute si cu babyphonul in buzunar.

cand am avut fata acolo era una care nu ma mai lasa sa plec sa ma culc noaptea, ma tinea la taclale caci se plictisea.

Vacanta cu Laura in Romania

E normal sa fie cineva in permanenta la prematuri. Al meu era sanatos si tot imi era frica sa-l las singurel in primele luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
In spitalul de Ginecologie nu sunt pediatri, eventual te referi la neonatologi. Care spre deosebire de asistente nu trebuie sa stea in camera, vin doar daca e ceva sau in vizita.

P.S: asa mult imi displac "hahaha-irle" astea ironice fara ca macar sa te interesezi daca ai sau nu dreptate

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com




de ce te deranjeaza tonul? nu am facut decit sa il imit pe al tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ei, hai nu va mai certati, ca doamnele erau intr-adevar ocupate, www.hotnews.ro/stiri-esential-7709623-surse-medicale-asistentele-care-aveau-cartele-acces-sectia-terapie-intensiva-giulesti-sarbatoreau-sfanta-maria.htm" target="_blank">sarbatoreau

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Asistenta e vinovata evident, dar din pacate va fi scoasa principala vinovata si nu este. Imaginati-va ca asta era sistemul acolo, asta se facea tura de tura, asistenta incuia copiii si pleca. Si toata lumea stia asta, vreau sa zic sefii stiau asta. Conducerea spitalului e vinovata ca a permis asta ani de zile. E ridicol sa spunem ca doar femeia aia e vinovata cand ea a facut ceva acceptabil in spital si nu a facut nimic deosebit fata de restul colegelor ei.

Am vazut si imaginile din spital, stiti ce lipsea? cineva care sa stie ce trebuie facut. Lipsea un protocol. Totul e lasat la voia intamplarii, romanul se bazeaza prea mult pe noroc. La spitalul unde lucrez eu asistentul sef din tura respectiva devine sef in caz de incendiu. Anual face un curs, mai detaliat decat restul lumii in care face teorie si practic o interventie in caz de incendiu si o evacuare fortata. Fiecare individ care lucreaza in momentul ala stie EXACT ce trebuie sa faca si mai ales de cine sa asculte. E un sistem militaresc dar functioneaza. Exact la fel se intampla si in cazul unei urgente medicale, cursuri in fiecare an, CPR pe manechini, pana si femeia de servici si baiatul care vinde ziare trebuie sa faca cursul de incendiu si CPR. TOT personalul, indiferent ce face in spital trebuie sa stie care ii este rolul in caz de urgenta.

Zicea cineva ca spitalul e vechi, stiti cat costa o alarma de incendiu? din aia simpla care suna de simti ca iti inteapa cineva creierii si te scoala si din morti? Eu le-am schimbat pe ale mele din casa ca am schimbat culoarea tavanului si nu se mai potriveau, am dat 10 dolari pe fiecare. Sunt sigura ca daca cumperi in cantitate mare pentru un spital le iei la jumatate din pret. Nu exista nici o justificare la faptul ca aceste alarme nu au fost instalate, in nici un caz nu cred ca se poate justifica lipsa lor din cauza banilor.

Toata lumea vorbeste despre TRAGEDIA de la Giulesti, tragedie era daca pica un meteorit pe spital, ce s-a intamplat acolo este NEGLIJENTA criminala din partea celor care conduc spitalul si sistemul de sanatate.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

http://www.youtube.com/watch?v=z3WQtD-FzpA

Fara sonor, k sonorul nu are ce cauta la subiectul asta. Imaginile mi le aduc aminte de la stiri, din iarna asta, parca...

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput