Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Atunci ar trebui sa te feresti de 90% din asistente, asistenta asta a avut "ghinionul" sa se intample tragedia pe tura ei, dar pun pariu ca asta era practica tuturor asistentelor de acolo, si din multe alte spitale, maternitati, oricare ar fi ele...

Lasa ca cu ocazia asta sper sa fi intrat spaima si in asistentele astea. Ca or sa se gandesca ca putea fi ea in locul nefeicitei aleia, ca si ele pleaca sa faca pipi cate 1 ora.
Sigur o sa se schimbe ceva in urma acestei tragedii - se vor revizui regulamentele spitalelor si probabil sistemul de backup in saloane. Asta in primul rand ...

Sper sa ai dreptate, am mai spus-o intr-un mesaj, atunci cand a ars un bebelus in incubator am sperat ca asistentele se vor autoresponsabiliza si vor vedea ca nu poti lasa un copil ne supravegheat si asa ceva nu se mai poate repeta...dar uite, ca s-a repetat, daca asistenta de atunci facea puscarie si era rsponsabilizata cu biciu, poate situatia era alta...sper sa se ia masuri, masuri dure...
Barbatu-meu nu mai zic cat e de revoltat, mereu imi spune ca la noi numai dupa ce sunt impuscati cei care nu-si fac treaba si incalca regulile, de abia atunci vom ajunge sa ne civilizam, da impuscati asa fara drept la replica, ai gresit gata....incep sa-i dau dreptate!

mamica de printesa Maria si 30s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

A fost mai devreme pe acasa o mamica a unui baietel decedat la Giulesti care,printre altele, a zis ca multumeste medicilor de acolo.Mai devreme pe antena1 a fost intrebat tatal baietelului mort azi daca o sa dea in judecata maternitatea.A zis ca nu, si chiar vrea sa multumeasca medicilor (aici s-a oprit reportajul ca deja nu mai iesea 'pasenta' cu ce incercau sa demonstreze reporterii).
Paradoxal cum noi aici blamam medicii si tocmai acei oameni cei mai incercati - parintii copiilor morti, le multumesc....


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Oana, esti cumva asistenta medicala? Prea le iei apararea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Mie nu mi se pare ca sunt blamati medicii, din contra, este foarte blamat sistemul si mereu au fost blamate asistentele, ca pana la medic dai de usier, liftier, asistente...cu alte cuvinte " Pana la Dumnezeu te mananca sfintii" .


mamica de printesa Maria si 30s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

A spus pe bune tatal bebelusului ca le multumeste medicilor de la Giulesti. Parea sincer dar pe mine m-a lasat bulversata.Nu da pe nimeni in judecata, poate nu isi da seama ce spune in momentele astea.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Oana au spus ca multumesc medicilor.
NU asistentelor sau altor cadre medicale.


mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Si asistentele nu au medicii ca sefi? Nu trebuiau sanctionate de la prima abatere de catre medicul sef?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_2004 spune:

Buna seara! Inbox sotul tau are dreptate, din pacate noi romanii stim numai de bat, de politie, nu mai avem minim de responsabilitate; ma uitam la imaginile de pe camerele de supraveghere de la giulesti si nu imi venea sa cred ce dezorganizare, ce haos, asistentele acelea zici ca nu au nici macar pregatire de viata, ca sa nu mai vorbim de instruire, protectia muncii si altele. Din punctul meu de vedere in afara de director care este un doctor exceptional si ar fi pacat sa il pierdem, toata garda din ziua aceea trebuie pedepsita legal intai pentru ca nu au facut nimic, si apoi ca sa se creeze un precedent pentru ca asa nu se mai poate. Sunt asistente angajate prin pile, cunoastem cu toti expresia "poate ma bagi si pe mine la tine", toti stim ca daca ai o cunostiinta la un spital ii mai pica si ei cate ceva (un dezinfectant, un medicament, etc.). Pana nu vom termina cu mentalitatea "sa imi iasa si mie ceva", nu vom reusi sa ne civilizam.Sa nu mai vorbeasca de salarii mici, pt. ca stim cu totii ca ele nu se bazeaza pe salariu, daca nu le convine sa plece acasa.Toti suntem afectati de criza dar nu toti avem responsabilitatea vietilor omenesti.Desi nu am un venit foarte mare, dupa aceasta intamplare si nu numai, eu si sotul meu vom economisi si nu voi naste aici. De doi ani de zile ne chinuim sa avem un copil si nu pot sa imi imaginez ce as putea face daca macar o asistenta mi-ar trata bebelusul rau.Imi pare rau daca suna dur ceea ce am spus mai sus, dar indiferenta in sanatate nu se justifica nicicum. Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva pe toti si sa le dea putere acelor oameni care acum sufera sa mearga mai departe si sper sa invatam ceva macar acum, si sa nu mai toleram nimic care sa ne injoseasca si sa ne umileasca, chiar si din partea acelora de care depinde viata noastra si a copiilor nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Si asistentele nu ai medicii ca sefi? Nu trebuiau sanctionate de la prima abatere de catre medicul sef?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5


Eu stiu ca au asistent sef, nu stiu care cum se subordoneaza, poate ne lamureste cineva!

mamica de printesa Maria si 30s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Nu sunt asistenta medicala.Lucrez in IT.
Doar ca nu suport catalogarile la gramada.Si nedreptatea.Ca si eu am nascut la Giulesti si nu am ce sa reprosez...


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput