Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

www.hotnews.ro/stiri-presa_regionala_arhiva-1724275-bitea-are-din-nou-scaun.htm" target="_blank">Cazul din Oradea cand au murit 20 de bebelusi in 4 luni (ianuarie-aprilie 2002), si au cazut vreo 3-4 capete de sefi, reloaded in 2006, cand unul dintre capetele cazute a fost repusa in functiune.
Cam la asa ceva ne putem astepta si de data asta

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

un exemplu de regulament de organizare si functionare intr-un spital:

http://www.spitalul-calinesti.ro/rof.pdf

http://www.spitalul-calinesti.ro/roi.pdf

In ce priveste salarizarea, da, sistemul medical ar trebui platit regeste, pt. profesiunea-rege cum era denumita candva, dar daca nu se intampla asa, lucrurile tot nu trebuie sa se degradeze pt. ca va ramane mereu o profesiune extrem de importanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Cand eram studenta in Romania un profesor ne-a zis ca exista 3 feluri de oameni, cei mai norocosi sunt cei care reusesc sa invete din experientele altora, majoritatea invata din experiente proprii, dar mai exista o categorie de nefericiti care nu reusesc sa invete deloc, si se duc si se izbesc la nesfarsit cu capul de acelasi zid fara sa invete sa-l ocoleasca. Romanii nu par a fi capabili sa invete din experienta celorlalti dar din pacate nici din experienta proprie. In orice tara civilizata daca asa ceva se intampla, in maxim 6 luni ministerul introducea obligativitatea alarmelor de incendii, a masurilor de precautie, a diferitelor proceduri in TOATE unitatile. In Romania asa ceva nu se va intampla. Romanul e neajutorat, da din umeri si zice ca a fost 'ghinion', apoi spera naiv si stupid ca lui sa nu i se intample. Cand a fost sotul meu ultima data in Romania un baiat de 20 de ani murise intr-un accident de circulatie cu vreo 2 saptamani inainte din cauza unei gropi enorme pe o strada foarte mare in afara orasului, unde se circula cu viteza. Toata lumea a injurat pe cei de la drumuri, s-au dat cu fundul de pamant la tv, dar au trecut 2 SAPTAMANI de la tragedia aia si groapa era tot acolo, nu a astupat-o nimeni . Pana oamenii nu vor merge la puscarie pentru neglijenta criminala nu se va rezolva nimic, asta e parerea mea.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

adineauri la televizor a iesit Basescu sa spuna ca sistemul sanitar a fost si este finantat. Oare la urechile lui chiar nu a ajuns ca in spitale nu sunt platite facturi de medicamente si materiale sanitare de luni de zile, in contractele incheiate in spitale sunt trecute termene de plata de 180 de zile, si care nu pot fi achitate?
cand s-a ajuns sa existe un singur om intr-o reanimare, care pana la urma nu ai de unde stii daca va face fata sau nu, tuturor pacientilor?
este strigator la cer ce se intampla, si consider in continuare ca cei mai vinovati sunt cei din posturile cele mai de sus.
Eu cred ca numai daca vor fi pedepsiti chiar toti implicati ar putea rezolva ceva, dar daca doar demitem 2-3 persoane, o bagam la puscarie doar pe asistenta, nu se va rezolva nimic.
acum umbla precum hienele prin spitale sa caute potcoave de cai morti, de ce nu s-au interesat inainte de problemele reale ale acestor unitati, ptr ca oricum acum este prea tarziu.
chiar daca mai sunt spitale in aceeasi situatie fiti siguri ca si fara controlul lor tot vor incerca sa isi mai rezolve din probleme.
pana acum nu i-au interesat de cum se descurca unitatile cu personalul, care sunt nevoile lor, iar acum dau fuga si trimit adrese peste tot sa li se comunice nr. de personal strict necesar.De ce nu au facut-o de la inceput, de cand au primit schemele cu nr. personal existent in spitale si locurile vacante.
spitalele din tara mai au putin si cad pe pacienti, dar noi oferim 25 milioane de euro Moldovei, plus materiale de constructii.
este ca si cum eu nu as avea ce pune in farfurie dar fac cadou vecinului un apartament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Declaratie in direct a procuraturii la Antena3.



Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Pt Dzeu, CARE EXPLOZIE?? a fost un incendiu! adica pe romaneste dintr-un motiv anume ceva a luat foc in sectia ATI si a ars o vreme.

2-3 minute?? atat a lipsit criminala aia?? voi ati vazut imagini din sectie dupa incendiu?? ati vazut k totul e negru pe acolo?? pai asa arde o incapere in 2-3 minute? wake up!

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Inca ceva: cei care pe aici pe forum sunt cadre medicale: presupun k stiu cum arata & cum functioneaza un incubator. Incubatoarele nu au senzori in cz in care exista variatii de temperatura? cel putin variatii de temperatura, sa nu mai vb de variatia unor alti parametri. Or, daca incubatoarele au asemenea senzori, pp k au si un sistem de avertizare (sonora sau alt gen).

Iar daca au sistem de avertizare, presupunand prin absurdul absurdului k asistenta aia era in incapere cum s-a spus pe aici, chiar nu a auzit nimic?

Pai nu vad decat o varianta a lipsit o gramada de minute, arhisuficient incat sa arda de vii bebelusii.

Ma rog, varianta "asistenta era in incapere" mi se pare cel putin stupida, eu nu am auzit sa se fi intamplat nimic-nimic nici macar unui matur, fie el cadru medical sau simplu vizitator din acel moment. Nici un ranit. Nici un intoxicat cu fum. Singurii care au ars au fost bebelusii.

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

http://www.antena3.ro/live.php

vor da imagini de la izbucnirea incendiului

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Antena3:
In scurt timp imagini din timpul incendiului!

se pare k acum vom vedea clar cum s-au comportat cadrele medicale in timpul incendiului, au sarit sa salveze bebelusii sau i-au lasat balta si au fugit las pe scari?

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Nu pot sa cred, ma uit la tv si vad o lipsa totala de profesionalism, de umanitate...stateau ca la cinema si nimeni nu intervenea, doar se uitau... ca la o cearta in strada...

Doamne fereste!



Mergi la inceput