Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:

www.hotnews.ro/stiri-esential-7704522-ministrul-sanatatii-lucram-proiect-lege-care-interzica-medicilor-lucreze-concomitent-stat-privat.htm" target="_blank">http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7704522-ministrul-sanatatii-lucram-proiect-lege-care-interzica-medicilor-lucreze-concomitent-stat-privat.htm

Uite si solutia.
Mdap, din spirit patriotic, medicii vor ramane sa lucreze la stat, daca se poate pe gratis, sustinuti financiar de rudele binevoitoare.

Bani se gasesc in tara, dar pentru sustinerea intereselor altora. De ce sa investeasca in sanatate daca acei altii isi pot permite sa se trateze oriunde? Sunt bani pentru masini de servici, deplasari, cazari, intalniri oficiale... Multi bani.

Eu dau bani la doctor, desi nu totdeauna. Nu consider ca e spaga (decat daca mi se cere pe fata... ), mai ales ca dau cand plec, nu cand vin. Dau unui cadru medical eficient, politicos, etc fiindca statul nu ii da. Poate suna aiurea, e fix opinia mea: il ajut cum pot sa-si faca meseria. Fiindca avem nevoie de medici. Fiindca ii respect. Fiindca multi fac imposibilul in conditii jalnice. Am dat si eu peste doctori si asistente care s-au comportat mizerabil, dar i-am luat ca pe exceptii, nu ca pe o regula.

Medicii pleaca, profesorii pleaca... Ce viitor are copilul meu aici? Din groapa (prapastia) in care suntem nu mai iesim muuuulti ani.
Imi pare ca romanul se taraste prin viata ca un caine batut, scheunand incet a protest dar acceptandu-si soarta. Si ca tragedii, marsuri, proteste vor fi incet-incet ingropate si totul va ramane la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat
Personal am avut o experienta si cu spital 100% privat din Ro. Acum vreo 2 ani am avut o operatie (considerata usoara) si am ales s-o fac in privat din cauza fricii de infectii dupa, etc.
Pot sa spun ca, personalul medical mediu (asistente etc) sunt cam la fel ca in spitalele de stat, exceptand faza cu spaga! In rest, aceeasi amorteala, doar ca nu iti vorbesc obraznic. Respectuos nu pot spune, pt ca au un soi de indiferenta rece in glas (nu sunt genul care sa simt nevoia sa fiu pamperuita in nici o situatie, insa acum am termeni de comparatie).
Nu mai spun de o chestie care mi s-a parut lipsa de profesionalism crasa, asteptam in rezerva sa vina medicul sa discutam inainte de operatie, asa cum fusesem anuntata anterior de catre o asistenta ca in 10-15 min va sosi dl doctor.. si astept, astept...dupa vreo 40 min ma duc la receptie si intreb....vine in 3 minute dr-ul si-mi spune ca nu a fost anuntat de nimeni ca sunt acolo!!!!
Si era operatie cu programare!

Nu inteleg daca mesajul asta era impotriva spitalelor private ? Are asa un iz de ironie, de genul "lasa ca nici la privat nu e mai bine" ... Ce Dumnezeu, nu dai spaga, e curat, nu ti se vorbeste urat ...ce mai vrei, sa-si schimbe asistentele vocea ..ce e aia, "tot amortite erau" ... ce conteaza cum erau ?
Sigur ca si la privat sunt nereguli, unde nu sunt nereguli in lumea asta - dar parca exageram, sau avem asteptari prea mari. Aici nici nu vine sa vorbeasca cu tine inainte de operatie - singurul care vine este anestezistul. Eu nici acum nu stiu cum arata la fata doctorita care mi-a facut cezariana - n-am vazut-o ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Intrebare: a vazut cineva pe Oprescu zilele astea?



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



eu l-am vaut doar pe Poteras, era afara(pana sa se intunece) si privea la operatiunile de salvare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Si lumea nu sare sa iasa in strada si sa moara de gat cu guvernul pentru ca vrea salarii decente pentru medici pentru ca fiecare a avut o experienta cu oamenii din sistem, multora nu le e frica ca e baia la comun in Giulesti le e frica ca urla femeia de servici ca te plimbi pe culoar si faci mizerie ca ea tocmai a spalat

Te contrazic - este exact ce spunea XIO - oamenii se supun marlaniilor pentru ca optica romanului este "sa-mi fac treaba si la revedere, dupa mine potopul" ... de ce sa fac eu reclamatie, sa ma stie tot spitalul, toata lumea ma aproba dar nimeni nu mi se alatura ?

Eu cand am fost ultima data in Romania m-am certat cu una la suerpmarket ca smantana avea un pret pe raft si la casa alt pret (mai mare) ...si cand i-am spus a sarit la gatul meu, ca nu e vina ei, ca ea ce sa faca, ca atat ponteaza casa de marcat ...iar eu, cu aere de America, am cerut sa platesc cat scrie pe raft, CALM, apoi am cerut sa vorbesc cu managerul de magazin, CALM ... si s-a adunat lumea ca la circ si toata lumea dadea din cap si ma aproba dar nimeni nu mi se alatura ...a venit managerul care m-a trimis sa ii aduc eticheta de pe raft ... CALM, i-am spus ca asta poate sa faca el, ca e magazinul lui si ca daca nu platesc pretul pe care l-am vazut pe raft, vreau sa vorbesc cu proprietarul ... e poveste lunga - cu ochi peste cap, am platit pretul de pe raft dar nu mi s-a dat restul ci 2 plicuri de zahar ...si cum tot eram incalzita, am cerut banii mei, ca nu imi trebuie zahar, si s-a pus de un nou circ in magazinul ala. Si am obtiunut TOT ce am vrut, cu circ, si ochi peste cap, si lumea stransa ciorchine si mama langa mine ORIPILATA si suparata ca ce ma cert pt "nimicuri" ... iar la sfarsit, cand am iesit din magazin, mama cica "aoleu, sa plecm repede acasa sa nu ne bata cineva" ... deci cam asta este mentalitatea romanului, fie ca cumpara servicii medicale sau smantana de la supermarket. Mantalitatea este "sa ma vad eu cu boala rezolvata si smantana in plasa" si sa rezolve altii neregulile.
A zis bine cineva, mentalitatea asta isi merita sitemele administrative pe care le are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui danat
Personal am avut o experienta si cu spital 100% privat din Ro. Acum vreo 2 ani am avut o operatie (considerata usoara) si am ales s-o fac in privat din cauza fricii de infectii dupa, etc.
Pot sa spun ca, personalul medical mediu (asistente etc) sunt cam la fel ca in spitalele de stat, exceptand faza cu spaga! In rest, aceeasi amorteala, doar ca nu iti vorbesc obraznic. Respectuos nu pot spune, pt ca au un soi de indiferenta rece in glas (nu sunt genul care sa simt nevoia sa fiu pamperuita in nici o situatie, insa acum am termeni de comparatie).
Nu mai spun de o chestie care mi s-a parut lipsa de profesionalism crasa, asteptam in rezerva sa vina medicul sa discutam inainte de operatie, asa cum fusesem anuntata anterior de catre o asistenta ca in 10-15 min va sosi dl doctor.. si astept, astept...dupa vreo 40 min ma duc la receptie si intreb....vine in 3 minute dr-ul si-mi spune ca nu a fost anuntat de nimeni ca sunt acolo!!!!
Si era operatie cu programare!

Nu inteleg daca mesajul asta era impotriva spitalelor private ? Are asa un iz de ironie, de genul "lasa ca nici la privat nu e mai bine" ... Ce Dumnezeu, nu dai spaga, e curat, nu ti se vorbeste urat ...ce mai vrei, sa-si schimbe asistentele vocea ..ce e aia, "tot amortite erau" ... ce conteaza cum erau ?
Sigur ca si la privat sunt nereguli, unde nu sunt nereguli in lumea asta - dar parca exageram, sau avem asteptari prea mari. Aici nici nu vine sa vorbeasca cu tine inainte de operatie - singurul care vine este anestezistul. Eu nici acum nu stiu cum arata la fata doctorita care mi-a facut cezariana - n-am vazut-o ...


Daca te uitai mai bine, buflea, in ce context am scris acest mesaj, ai fi observat ca se referea la asistentele medicale si personalul din spitalele private versus cele de stat. Am vrut sa subliniez ceea ce spuneau alte fete anterior, si anume ca naravul nu se pierde odata cu lucrul intr-un spital privat. Nu de tot! Ca e mai civilizat, clar...dar pina nu se schimba mentalitatea...

Cat despre anestezist, medic etc, da, uite ca au venit atit medicul cat si anestezistul pt discutiile clasice dinaintea unei operatii si atit (au durat 5 minute aceste discutii, nu-ti imagina ca ne-am povestit istorii de familie), dar au venit pt ca am intrebat eu, pacientul in pijama si cu frunzele de la morcov pe-afara, ce se intampla de nu ma baga odata in operatie, si nu ca ar fi fost anuntati cum era normal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/copiii-ardeau-iar-infirmiera-se-uita-la-telenovele-119355.html


Cititi si va cutremurati !
Totusi, mai exista o raza de speranta prin existenta Asociatiei Pacientilor din Romania, la care voi adera cu siguranta.
Acestia vor da statul in judecata pt ceea ce s-a intamplat la Maternitatea Giulesti.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat
Daca te uitai mai bine, buflea, in ce context am scris acest mesaj, ai fi observat ca se referea la asistentele medicale si personalul din spitalele private versus cele de stat. Am vrut sa subliniez ceea ce spuneau alte fete anterior, si anume ca naravul nu se pierde odata cu lucrul intr-un spital privat. Nu de tot! Ca e mai civilizat, clar...dar pina nu se schimba mentalitatea...

Cat despre anestezist, medic etc, da, uite ca au venit atit medicul cat si anestezistul pt discutiile clasice dinaintea unei operatii si atit (au durat 5 minute aceste discutii, nu-ti imagina ca ne-am povestit istorii de familie), dar au venit pt ca am intrebat eu, pacientul in pijama si cu frunzele de la morcov pe-afara, ce se intampla de nu ma baga odata in operatie, si nu ca ar fi fost anuntati cum era normal.

Inca o data - tot tratamentul pe care l-ai primit mi se pare super, super decent. Este exact cum ar trebui sa se intample ...ah ! ca nu a fost ala anuntat, sigur, e o greseala, caci nicaieri nu e perfect - dar e clar ca institutiile private si personalul lor se poarta mai civilizat. Cum adica naravul nu se schimba - pana una alta ti-au vorbit frumos, nu au mai cerut spaga - astea sunt naravuri esentiale care s-au schimbat in bine. Ah ! ca ti s-a parut tie ca erau amortite, nu stiu cat de obiectiva este aceasta remarca ... dar, daca chiar erau, ia sa vezi ce viteza capata daca unul din pacienti face putine valuri in clinica privata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Auziti - dar eu n u inteleg, de ce vreti voi sa-si dea demisia tot sitalul, administratia, primaria si ministrul - pentru aceasta intamplare ?

Eu vad strict vina asistentei care a plecat din camera. Apoi este interesant de stiut ce scrie in regulamentul spitalului - daca scrie ca sala aia trebuie sa aiba alarme de fum, atunci e devina si administratorul spitalului ca nu le-a instalat. Daca nu scrie, atunci nu e treaba lui, nu e vina lui ...
In afara de asta, eu nu mai vad pe nimeni vinovat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

buflea, asistenta aia are o asistenta sefa, care e si ea responsabila ca cele din subordinea ei sa isi faca treaba, nu sa umble teleleu.

plus un sef de sectie, care si el trebuie sa stie tot ce se intampla pe sectia lui.

dar la noi toti stiu ca e debandada si nimeni nu face nimic. daca fiecare asistenta care isi paraseste postul fara motiv justificat ar fi penalizata, n-ai tu frica ca nu s-ar ajunge la tragedii

unde am nascut eu, asistenta de la copii, cei sanatosi, nu iesea de la ei decat ca sa ii aduca la alaptat la cezarienerle care nu se puteau deplasa inca. acolo avea si baia, si televizor, si de toate. nu iesea de la ei decat cand iesea din garda. daca vroia cineva sa vorbeasca cu ea mergeau ei la copii, nu iesea ea de acolo. ca in saloane eram femei mature, ne puteam ajuta, daca era ceva problema puteam striga. dar copiii aia de 2-3 zile nu puteau face nimic in caz de probleme.

si conteaza enorm, decisiv, atitudinea sefului. aici la sebes nu se accepta nici un fel de compportament inadecvat, toate se poarta exemplar cu absolut toate pacientele, de la vipuri locale la cele mai sarace femei, disciplina de fier, fiecare isi face treaba, nu se sta la povesti inutile si la suete. daca careva calca stramb e foc si para pe capul ei. si exista empatie, exista bun simt, politete. fara spaga. dar asta pleaca de sus in jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Auzim, dar sunete, nu litere.

Ti se pare o prea mare pedeapsa pt o tragedie de asemenea anvergura ?!

E adevarat, pana acum, pt moartea vreunui copil, era sanctionata asistenta cu scaderea salariului pe cateva luni, apoi mergea in continuare treaba asa cum se stie.

Cum sa fie demisi toti ticalositii care nu au pic de mila de om in general si de copii, in particular.
Sa fie lasati acolo, de unde altii mai buni...

Altii mai competenti nu au loc de incompetenti cu sustineri politice. Iote de aia trebuie dat exemplul asta + ca este nevoie de legi cu sanctiuni severe pt asemenea neglijente criminale.

Jos ticalosia ridicata la rang de cinste !
Nu banul primeaza, ci viata si sanatatea. Fara viata si sanatate, o societate nu poate functiona.
Trebuie sa reinvatam sa ne respectam mai mult ca fiinte omenesti; fiecare contribuie in felul sau la bunul mers al societatii. Cu mici exceptii, desigur...






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput