Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

oprescu e in vacanta.

S-a prins el Ministru' ca macar din onoare isi dadea demisia dar daca onoare nu e, de unde demisie? :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:



[size=1]

Citat:

Nu stiu de ce ,dar eram sigura ca asta este "privatul"in Romania!

Este asa o...amestecatura tipic as spune!Vezi si chestia cu trimisul prematurilor in spital de stat!Pai ce fel d eparticular esti,oferi sau nu oferi serviiile corespunzatoare in domeniu!


niste explicatii citite mai demult

=> Nou-nascutii prematuri se directioneaza de obicei catre maternitatile de stat pt ca o zi de spitalizare a unui prematur costa extrem de mult (ordinul a sutelor/miilor de eur), iar spitalizarea se poate intinde pe saptamani intregi. Costuri care altfel ar fi suportate de parinti.

Eu am inteles ca acea maternitate privata putea prelua un prematur daca parintii doreau aceasta.


..adevarata fericire in tine rasare si-n tine infloreste si leaga rod, cand ti-ai pregatit sufletul pentru ea. (Alexandru Vlahuta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Ministrul sanatatii a cerut primariei Bucuresti sa demita toata administartia maternitatii.


Se continua cu explicatiile: Spitalul nu e in administrare ministerului, ci a primariei. Medical e subordonat ministerului, dar medical nu a fost nici o problema, numai de ordin administrativ (care administrativ spitalul nu tine de minister)


Am ajuns sa ma citez

Reprezentantii primariei spun ca nu pot demite administratia materniatatii, pt ca ei nu au un contract cu primaria, ci cu ministerul.

Minunat ... fara cuvinte ... Cata competenta, cata ordine si rigurozitate!



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Ruxandra, mai nou au inceput si spitalele private sa isi deconteze de la casa de asigurari, daca au contract cu ea. Astfel presupun ca in scurta vreme, costurile ingrijirii medicale a prematurilor (mai putin diferentele care tine de cazarea superioara etc) vor fi decontate de casa, la fel ca si in cazul spitaleor de stat. Deja nasterile, inclusiv cezarientele sunt decontate. Casa de asigurari plateste din cate stiu 2800 Ron pentru o cezariana si la stat si la privat, bani care se scad din tariful pe care il platesti la spitalul privat pentru ea. Nu stiu daca toate spitalele private au contract cu casa, dar vad ca din ce in ce mai multe.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25


Reprezentantii primariei spun ca nu pot demite administratia materniatatii, pt ca ei nu au un contract cu primaria, ci cu ministerul.




Huh?
Deci pana la urma e spitalul nimanui?

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Ministrul sanatatii a cerut primariei Bucuresti sa demita toata administartia maternitatii.


Se continua cu explicatiile: Spitalul nu e in administrare ministerului, ci a primariei. Medical e subordonat ministerului, dar medical nu a fost nici o problema, numai de ordin administrativ (care administrativ spitalul nu tine de minister)


Am ajuns sa ma citez

Reprezentantii primariei spun ca nu pot demite administratia materniatatii, pt ca ei nu au un contract cu primaria, ci cu ministerul.

Minunat ... fara cuvinte ... Cata competenta, cata ordine si rigurozitate!



Asta-i tara lu' papura voda !!! nimeni nu stie nimic, nimeni nu isi asuma nimic. atunci, de ce mai iau salarii grase si beneficii si ma si ?!

bine au facut grecii ca au iesit in strada si s-au revoltat.
nu stiu incotro se indreapta romania, dar parca toti sefii privesc in jurul lor doar prin prisma propriului interes. nimeni nu se mai gandeste la oameni, la nivelul de trai sau chiar la asigurarea unei vieti decente.
au murit in chinuri nou-nascuti si lumea a ramas inmarmurita, paralizata de grozavia intamplarii.
cred ca ar fi bine sa ne reculegem si sa ne organizam in cete de haiduci; hotii, sarlatanii si ticalositii au pus stapanire pe toate institutiile tarii. e o exagerare, dar bunul simt a disparut din tara asta in urma cu douaj de ani.

pana si presedintele tarii ne indeamna sa plecam in alte zari, daca nu ne mai convine aici. o dusca pt el. poate il durea capul din cauza mahmurelii si nu a constientizat ca asemenea afirmatii sunt generatoare de multe efecte negative.


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

A zis purtatoarea de cuvant de la minsiter ca Marinescu a avut contract cu ministerul pana in dec. 2009, de atunci e interimar in custodia primariei.


No comment!



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
In alte tari ai conditii pt. ca di bani pt. conditiile alea. la noi o zi de spitalizare costa in jur de 3 mil, adica 80 de euro sa zicem. In tarile de care vorbiti voi costa 500 de euro.
E ca la hotel: ala cu conditiile mai bune costa mai mult.
Am mai povestit de stupefactia unor gastroenterologi la un congres international , cand au aflat cat costa la noi gastroscopia. Ca i-a spus unul dintre ei profului meu ca ar iesi mai ieftin sa ia toti pacientii, sa le plateasca avionul dus-intors pana in Romania si interventia in Romania decat sa le faca o gastroscopie la el in tara.

Foarte interesant mesaj ... putem vorbi concret, pe puncte. Nu numai in Romania serviciile medicale in general sunt infiorator de scumpe. Nu am nici o explicatie de ce SI in America, o zi de spitalizare costa $3.000. Probabil ca in acest pret intra patul (in rezerva de 2) si personalul medical (asistentele, infirmiera si femeia de curatenie). Similar, un tampun de vata in spital costa $4 pe cand o punga cu 100 tampoane de la farmacie costa $1. De analize nu mai vorbesc ... Concluzia este ca un sistem medical privat, asa cum este in America este extrem de eficient din punct de vedere al serviciilor medicale (de altfel de pare ca este cel mai eficient din lume) dar este extrem de scump.

Citat:
citat din mesajul lui XIO
A doua problema sunt banii prost manageriati, si aici avem exemple:
-aparatura de milioane de euro care zace prin pivnite si sali pt. ca nu exista om calificat pt. a o folosi. Pai e evident ca cei care au cumparat-o au castigat un comision gras de tot. Eu nu-mi cumpar motocicleta daca nu am carnet de conducere pt. ea.

Aici nu am comentarii si te cred ... anomalia vine iar din faptul ca spitalele se administreaza din banii statului, care pana la urma sunt banii tuturor si ai nimanui. Ia sa fie spitalul independent financiar si sa traiasca din plata pacientilor ? Sa vezi cum incearca sa valorifice fiecare resursa si sa ii spele si pe picoare, doar ca sa vina mai multi acolo. Aici in America, sunt absolut satula de atatea reclame la radio si TV despre clinici de tratament - unele imi fac efectiv rau, pentru ca sunt clinici din astea specializate pe boli terminale (cancer, boli mentale, Altzheimer) si auzi cate o reclama in care spune unul cat de bine e acolo, ce atentie, ce aparatura, ce viata roz ... deci e competitie, spitalele se bat pe pacienti ...dar desigur COSTA.
Citat:
citat din mesajul lui XIO
Alta problema este gandirea smechera:
-cei care se pensioneaza mai devreme pe caz de boala si nu au nimic (bine, aici consider ca e bataie de joc sa muncesti un om pana cand moare, ca la noi speranta de viata e cu 2 ani dupa iesirea la pensie)
-cei care vin la urgente ca sa nu plateasca analizele
-cei care sunt internati zile in sir pt. ceva banal
-cei care vin la urgente fara sa treaca pe la medicul de familie.
Ieri noapte, la ora 3 si ceva a venit de urgenta la gineco o doamna crezand ca are hemoragie. De fapt ii venise ciclul pt. ca a intrerupt anticonceptionalele. Nu e vina ei, dar in alte tari daca pt. asa ceva chemi salvarea o si platesti dupa aceea.
Problema nu era un acuta, ca era a treia zi, si putea sa astepte pana dimineata, sau sa vina mai devreme. sau sa citeasca prospectul, sau sa ii fi spus medicul ei la ce sa se astepte dupa pastile.
Inca un caz: o rezidenta exrem de draguta care sta la fiecare pacienta si explica in detaliu orice, idnifrenet daca e rroma care nu intelege sau profesoara universitara , rezidenta aceea a avut o femeie la care i-a facut chiuretaj. I-a dat o reteta cu antibiotice si i-a explicat cum sa le ia, de ce sa le ia, cand sa vina si i-a dat nr de tel. sa o sune daca e ceva.
Intr-o sambata la 5 si ceva dimineata, dupa 2 saptamani a sunat pacienta. Ca pe ea o doare burta, n-a luat medicamentele alea ca se simtea bine si s-a gandit ca n-are rost . Asa ceva nu se face.

Pana la urma Urgentele trebuie sa ramana Urgente - omul bolnav nu are de unde sa stie ca e sange de menstruatie sau e hemoriagie interna. DAR, iar, si urgentele sa platesc ... DUBLU. Aici o vizita la urgenta costa cat nu face, mai ales daca nu esti pe patul de moarte ...ba mai si stai ore intregi si astepti, ca daca nu esti muribund, nu te baga nimeni in seama. Singurul confort este ca daca e sa mori in sala de asteptare, macar mori in spital si nu acasa . Mama mea a avut o ameteala puternica, timp de 4 ore, in care nu s-a mai putut scula din pat - am ajuns la urgenta - i-a dat 1 pastila, i-a facut niste analize si in 5 ore a fost acasa, tot ametita dar spre bine. A venit factura $2.800 - pentru 5 ore de tratament. A spus mama ca data viitoare numai daca mai respira cu un plaman mai ajunge la urgenta.
Ce vreau sa spun este ca am invatat un lucru in tara asta - educatia (de care o fi ea) si bunul simt se educa cu biciul BANULUI. Ii dai omului ferestre sa profite, o sa profite taind in carne vie, si asta peste tot, nu numai in Romania. Cum il atingi la buzunar si nu ii dai posibilitate sa scape de plata - sa vezi ce simtit si educat devine.

Similar cu statul in spital - din aceleasi motive de costuri prea mari, aici te tine in spital cat de putin posibil - spre deloc - sunt multe proceduri medicale unde de duci dimineata si seara pleci acasa. La nastere, daca copilul trebuie sa ramana in spital, el ramane, tu pleci ...spitalul nu este hotel. In Romania oamenii se simt ofensati daca sunt trimisi acasa - cica nu li se da atentie. Se vede si de pe forum, sunt ofenstati daca nu li se da un medicament de durere, daca nu e doctorul la dispozitia lor ... si asta vine din convingerea ca doctorii sunt ignoranti si iau doar spaga. De cealata parte, doctorii nu prea stiu sa managerieze o relatie cu pacientul - XIO, nu stiu, nu vor sunt si putin aroganti ...asta e o hiba. Aici, desi nu dau 2 bani pe tine, stau si iti explica si de ochii lumii te consoleaza si iti da servetele sa isi suflii nasul. E o fatada, initial nu am apreciat-o, ulterior mi-am dat seama ca atentia fata de pacient atarna cam 40% din totalul actului medical. Este incrdibil cat de bine face unui bolnav o vorba buna si o batista venita de la doctor.[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

dubla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am auzit si eu explicatia cu costurile mari la privat pentru prematuri.
Dar nu mi se pare logica...adica din punct de vedere logic nu pot sa cred ca ar investi mii/zeci de mii de euro in echipament pentru prematuri ca apoi sa spuna ca nu il folosesc ca se gandesc la parinti.
Dupa mine aceasta aparatura nu exista..altfel faceau tot posibilul sa o amortizeze si indemnandu-i pe parinti sa ramana la ei ca uite ce frumos e, nu trimitandu-i in alta parte.
1.nu cred ca au aparate
2.nu cred ca sunt dispusi sa isi asume responsabilitatea ingrijirii unor prematuri - care nu implica doar aparatura.

Am abonament la clinica privata si eu si familia mea...deci ideile mele nu sunt pe principiul 'strugurii sunt acri'


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput