Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dr. Dan Enescu de la Gr. Alexandrescu, in dialog cu o reportera:
Rep: "Va multumim ,doctorilor, pentru efortul depus"
dr.Enescu: "Nu e efort, e viata noastra. Asta facem noi zi de zi"





Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Dr. Dan Enescu de la Gr. Alexandrescu, in dialog cu o reportera:
Rep: "Va multumim ,doctorilor, pentru efortul depus"
dr.Enescu: "Nu e efort, e viata noastra. Asta facem noi zi de zi"





Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Dr Dan Enescu este cel mai special (daca pot sa spun asa, dar trebuie) OM din medicina romaneasca pe care l-am vazut/ cunoscut vreodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

imi pare rau dar eu pe asta nu o inteleg, sunt total de acord ca medicii si toata lumea din sistemul sanitar e platita prost , sunt de acord ca e frustrant sa inveti 10 ani si ai un salariu minuscul....dar asta nu e o scuza sa te duci in spital si sa OMORI oameni nevinovati. Pentru ca din pacate atitudinea asta de ce sa-mi fac treaba bine ca nu ma plateste statul in spitale omoara oameni. Si lumea nu sare sa iasa in strada si sa moara de gat cu guvernul pentru ca vrea salarii decente pentru medici pentru ca fiecare a avut o experienta cu oamenii din sistem, multora nu le e frica ca e baia la comun in Giulesti le e frica ca urla femeia de servici ca te plimbi pe culoar si faci mizerie ca ea tocmai a spalat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Vreti sa spuneti ca directorul Marinescu nu stia ca incepand cu portarul si terminand cu asistentele de la copiii toti angajatii sai luau spaga?????????

Ba pardon, in frunte cu el. Ce credeti ca pe toate VIP-urile alea pe care le trateaza el de zeci de ani le trateaza din admiratie?
Un medic de acolo care nu primeste spaga este Ion Ionut, asta stiu eu dar e o raritate, cred ca-i numeri pe degete din toata tara.
Oricum, nu asta produce victime ci situatia in care au adus guvernantii sanatatea romaneasca. Nesimtirea celor care cheltuie bani aiurea ca sa-si ia comisioane grase si pur si simplu isi bat joc de banii nostri in loc sa-i directioneze unde e cu adevarat important.
Si sa stiti ca eu gasesc circumstante cuiva care e platit in halul asta, esti platit prost-muncesti prost. Si tot e mai bine decat sa plece, ce credeti ca vine altul in loc?
Rusine celor care nu si-au dat demisia in situatia de fatza, rusine celor care au secatuit sistemul sanitar si l-au adus in pragul colapsului si inca mai pot sa doarma noaptea....nesimtirea e maaare! Vorba Lianei Stanciu, astia o sa faca ceva doar atunci cand vor fi ei in pantofii acelor oameni afectati, si asta nu o sa se intample ca ei se trateaza peste granite.
Mai sper doar in justitia divina pentru ca aici pe pamant in tara asta astia n-or sa plateasca, asta e clar.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Atitudinea asta se vede si in invatamant, de ce sa-mi fac treaba bine la clasa, ca tot trebuie sa-i chem si la meditatii? Ca dor nu ma plateste statul bine... numai ca acolo nu mor copii, ci le este distrus incet, incet viitorul si o sa ajungem o natie de analfabeti si indobitociti, incapabili sa-si exercite drepturile, votanti pe-un kil de ulei si unul de zahar.

Ca sa nu mai spun de politistii care au dat n carnete pe spaga... si aia au omorat oameni in opinia mea.

Iar dpdv medicina suntem la nivel de Africa Centrala (in Nord sau in Sud e foarte posibil sa fie peste noi dpdv servicii medicale).

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

imi pare rau dar eu pe asta nu o inteleg, sunt total de acord ca medicii si toata lumea din sistemul sanitar e platita prost , sunt de acord ca e frustrant sa inveti 10 ani si ai un salariu minuscul....dar asta nu e o scuza sa te duci in spital si sa OMORI oameni nevinovati. Pentru ca din pacate atitudinea asta de ce sa-mi fac treaba bine ca nu ma plateste statul in spitale omoara oameni. Si lumea nu sare sa iasa in strada si sa moara de gat cu guvernul pentru ca vrea salarii decente pentru medici pentru ca fiecare a avut o experienta cu oamenii din sistem, multora nu le e frica ca e baia la comun in Giulesti le e frica ca urla femeia de servici ca te plimbi pe culoar si faci mizerie ca ea tocmai a spalat


Marina


Sunt perfect de acord cu tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui toanca

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Repet si eu!
faptul ca pe tine nu te intereseaza ca sunt oameni care au grija de sanatatea populatiei si lucreaza aproape pe gratis nu-ti aduce nici o lauda, ba chiar e trist.
Pacat ca nu vezi si tu chestia asta. Si nu ma refer aici doar la medici , ci si la profesori si invatatoare.
Iar mentalitatea asta cu "nu-ti convine , pleaca" e de-a dreptul tampita, ca intr-o zi poate te trezesti cu toate spitalele inchise pt. ca oamenii pleaca si cu toate scolile inchise pt. ca pleaca si cadrele de invatamant.
Atunci sa vedem cine e mai fericit.
Oricum spitalele din Ro sunt aproape de faliment.
da' ma rog, daca asta e gandirea, nu ma mir de locul in care suntem.



Daca vrei sa se schimbe ceva trebuie sa participi si tu , nu sa te alaturi conducerii tarii si sa nu iti pese decat de tine.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com




Imi pare foarte rau, dar nu iti pot da dreptate;
Eu lucrez la privat....si nu ma tine nimeni cu forta; la privat iti convine stai, nu iti convine iti cauti un alt loc de munca. Este un algoritm foarte simplu.

Si asa cum spunea si Danat: "Sa-si asume meseria pt care au invatat, pt ca in Ro situatia asta in domeniul medical nu e de ieri, de azi, ci de ani buni, deci cei care ies acum si spun ca nu sunt conditii, stiu dinainte de a incepe facultatea in ce se cam baga"



Iuliana si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2


Stii ce se intampla? aia care-si asuma meseria pe bune, chiar au plecat sau sunt pe picior de plecare. Pana si XIo vrea sa plece si chiar cred ca o sa plece. Dar tu si cu mine si cu alte mii de parinti ramanem cu fundul borcanului. Nu pleaca niciodata spagarii, incompetentii, delasatorii, "descurcaretii", pilosii, etc etc. Si nici nu ai cum sa ii faci sa plece, in actualul sistem.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen



Am scris si la subiectul cu "ce pot face eu"...taiati raul de la radacina.Iesiti in strada pt. o reforma completa si totala a sistemului sanitar si pt. legi aspre!Iesiti in strada sa terminati coruptia,luarea si darea de spaga.Iesiti in strada ca sa le aratati ca refuzati sa mai fiti tratati precum animalele,ca v-a ajuns cutitul la os!Nu pt. frectii gen "sa nu se fumeze in spital si bebelusi in pat cu mama"
Sistemul are multe BUBE!Vindecati`le total,nu acoperiti rana puroiasa cu pansament!!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!



Off topic>

Eu cred ca acest lucru este valabil in toate domeniile de activitate in Ro. Adevarat, sistemul sanitar ne doare cel mai tare. Eu cred ca trebuie reformata toata societatea romaneasca, incepand cu mentalitatea fiecarui individ in parte. Societatea romaneasca chiar este bolnava incepand de la institutii pana la individ. Eu cred ca tinerii din aceasta cauza pleaca in primul rand, ca nu se pot lupta cu tot sistemul gresit din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Andries, nu pleaca doar aia buni.
Am colegi care habar n-au cum se face o injectie, care intrebau inainte de examenul de la chirurgie ce e hernia , si unii dintre ei deja au post in Germania.Cel ptuin in TM au ramas multi medici fantastici (cu adevarat fantastici) , dar nu stiu cat timp vor mai ramane. Cei care raman o fac din cauza familiei.
Un prieten care e extrem de bun a spus ca vrea sa plece si el (mai are 3 ani de rezi) pt. ca aici nu mai are ce sa invete. De ce? Pt. ca sunt atat de putine materiale incat nu ai sanse sa faci si altceva, sunt prea putini pacientii care au bani sa isi cumpere materialele pt. a face o alta operatie.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Da, poate au post in Germania, dar acolo vor baga la cap cum e cu hernia. Pentru ca in Germania toata societatea functioneaza. Eu cand am ingineri nemti in proiecte sunt cea mai fericita!! Stau perfect linistita ca l-am trimis pe site si ala nu pleaca pana nu rezolva 100% ce are de rezolvat.

Iar cei ce raman pentru familie si chiar vor sa-si faca meseria in mod normal, nu pot. Nu mai exista normalitate. Exista doar vestul salbatic.

Eu sincer cred ca in Romania, la cateva decenii, din ce in ce mai des, ar trebui impuscati cativa guvernanti. Exact ca in China. Sau pe scaun, ca in SUA.

Andries

Mergi la inceput