Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Xio,total de acord.Cu mentalitatea "si ce daca i-am dat,i-am dat ca si-a facut meseria"(aka,spaga) nu o sa iasa Romania in veci la liman!
In veci nu o sa se curete de lichelele care te buzunaresc pe fatza,in veci nu o sa scape de coruptie si romanul nu va afla niciodata cum este sa fii tratat omeneste pt. ca asa este normal si nu trebuie pentru asta sa`i ridici statuie celui care a facut`o.Niciodata romanul nu va invata cum este sa alerge vinzatorul de la aprozar dupa tine ca ti`ai uitat restul de 1 cent(nu ma bagati la bani romanesti ca nu stiu) si niciodata nu va invata cum este ca fiecare sa`si faca meseria pt. care este engajat si platit fara ca tu ,cel care beneficiezi de serviciile respective sa`i indesi in buzunar,ci doar sa`ti platesti factura.
Si ca totul sa puna capac,niciodata nu vom invata ce`i ala respectul daca nu`l oferim si daca nu ne respectam pe noi insine!!
Umilindu-te si milogindu`te pe la usile "micilor Dumnezei" din spitalele romanesti ,pe linga asistente si infirmiere...ca ele sa`si faca treaba(aka sa te trateze omeneste,nu ca pe un sac de cartofi) nu lasa loc respectului de sine.

Doamne,eu as muri intr`o luna .As muri de inima rea si oftica ca altii pot numai noi nu putem!La noi "merge si asa".

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Da hannen, noi ne ofticam si mai rau (asta nu inteleg cei din Ro, ei ne iau ca din aia cu nasul pe sus) pentru ca avem in cap termeni de comparatie, cum e un spital in tari normale si cum e in Ro, adica din ce in ce mai rau....

AM auzit zilele trecute comentarii ale unor nemti asupra chestiilor ce se intampla in Ro: scaderea salariilor, amenintarea cu scaderea pensiilor, sistemul sanitar etc...si se mirau foarte foarte mult cum de lumea sta impasibila si nu se manifesta pe fata in nici un fel?
Perceptia celor dinafara este ca poporului roman ii convine sau nu il afecteaza asa de rau, de nu exista nici o reactie publica...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

mie imi pare rau de dr. marinescu. este un medic si un om exceptional dar este o debandada acolo de nedescris.
asistentele nu sunt la serviciu ci la sueta, infirmierele sau ce d-zeu or fi alea vand diverse produse, ingrijitoarele spala pe jos numai pe la mijloc, portarita te duce cu liftul pe spaga, paznicii iti dau voie oricand vrei (si la miezul noptii) daca dai ceva.
eu cred ca acolo trebuie sa fie un zbir care sa puna mana pe bata sa faca disciplina.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii



nu neaparat un medic exceptional este si un manager bun.
eu stiam ca spitalele au un manager medical si unul...cum s-o mai fi numind.
aici nu e cazul? de ce apare numai dr. Marinescu?

un mars, o greva in toata tara, nu stiu ce ne-ar putea scapa din mizeria in care ne prabusim.
nu credeam ca o sa ajung la asta, dar incep sa ma gandesc daca al meu copil nu merita...o tara mai buna.

e revoltator, e strigator la cer, ce mai cauta nenorocitii aia la tv, la conferinte de presa??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Vreti sa spuneti ca directorul Marinescu nu stia ca incepand cu portarul si terminand cu asistentele de la copiii toti angajatii sai luau spaga?????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Lali,nu cred ca gresesc prea mult.De ce?Bineinteles ca nu multe asistente au job si la stat si la privat(or fi,sa nu excludem total posibilitatea) insa toate asistentele de la particular sunt tot romance,nu?Adica marea majoritate cu mentalitatea spagii,a urletelor,a insultelor...dar uite ca la particular pot fi OAMENI,pe cind la stat,nu.

Xio,probabil ca oamenii nu mai fac reclamatii pt. ca n-au de ce!Sunt descurajati de un sistem in care mori cu dreptatea in mina ,un sistem unde intotdeauna mortu`i vinovat!
Cind vezi ca nu se ia nicio masura la ce naiba sa mai pierzi timp,nervi si bani (pe care oricum nu`i ai) sa te lupti cu coruptia!Cu legea care doarme!

Am scris si la subiectul cu "ce pot face eu"...taiati raul de la radacina.Iesiti in strada pt. o reforma completa si totala a sistemului sanitar si pt. legi aspre!Iesiti in strada sa terminati coruptia,luarea si darea de spaga.Iesiti in strada ca sa le aratati ca refuzati sa mai fiti tratati precum animalele,ca v-a ajuns cutitul la os!Nu pt. frectii gen "sa nu se fumeze in spital si bebelusi in pat cu mama"
Sistemul are multe BUBE!Vindecati`le total,nu acoperiti rana puroiasa cu pansament!!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


NU, nu gresesti prea mult. Dar exista deja medici si asistente care prefera sa lucreze doar in privat pe salarii decente dar mai mici decat spaga si salariul adunate ale vreunui medic cu faima la a carui faima si bani viseaza inca multi din rezidentii actuali din pacate. Sunt modele gresite la care ne inchinam.
Exista si pacienti care platesc corect, in privat, pe chitanta si evita cat pot sistemul de stat.

Problema e ca nimeni nu ia taurul de coarne asa cum spui tu (un nimeni sunt si eu in acest caz) si se prefera solutii individuale la probleme individuale. Si zicem "bogdaproste" romaneste dupa ce am scapat de problema medicala avuta si ne vedem de treaba. Reforma trebuie sa o faca oamenii sanatosi si medicii care conduc sistemul. Nu bolnavii si nu medicii "de rand" desi acestia ar putea ajuta enorm. Din pacate nici unii, nici altii nu vor cu adevarat........

Daca nici aceste cazuri tragice, inimaginabile, dincolo de orice limita nu sunt suficiente ca declansator atunci nu stiu unde e solutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Da hannen, noi ne ofticam si mai rau (asta nu inteleg cei din Ro, ei ne iau ca din aia cu nasul pe sus) pentru ca avem in cap termeni de comparatie, cum e un spital in tari normale si cum e in Ro, adica din ce in ce mai rau....

AM auzit zilele trecute comentarii ale unor nemti asupra chestiilor ce se intampla in Ro: scaderea salariilor, amenintarea cu scaderea pensiilor, sistemul sanitar etc...si se mirau foarte foarte mult cum de lumea sta impasibila si nu se manifesta pe fata in nici un fel?
Perceptia celor dinafara este ca poporului roman ii convine sau nu il afecteaza asa de rau, de nu exista nici o reactie publica...



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.


Hobby
www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel




Pai da, cam asa este, ii convine situatia pt. ca, asa cum ii spuneam si Toancai, este mentalitatea de "mi se rupe cum lucrezi tu". Arborata de conducatorii tarii si cetateni ai tarii.
Si mie mi se rupe, dar in cazul meu e vorba de suflet cand ma uit la batranii care nu au bani de medicamente, mancare si altele.
daca ar fi sa gandim toti cum a spus Toanca, le-am spune pensionarilor sa plece inapoi in case si sa nu se mai planga, cine niaba i-a spus sa munceasca la CAP-uri sau ceva similar, unde stiau ca nu vor primi mult?



Herra, asa ar trebui, sa fie un manager si un cadru medical pt. ca niciodata cadrul medical nu va fi la fel de bun ca un manager , iar managerul nu poate sa aprobe referate pe care nu le intelege, fiind nevoie de un medic. Deci ar trebui o echipa.


Anymony, puteau sa fie in coma pe ambulanta. Inecat cu boabe de porumb e cea grav, nu o bagatela.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

danat, (si mai vroiam sa constat cu amaraciune,in urma experientei tale de la privat...ca unora nu le place munca.Ca altfel nu se explica.Insa nu pot generaliza pt. ca sunt si eu romanca si iote a naibii ca`mi place munca si stiu ca cei care se perinda pe aici sunt toti oameni muncitori,asa ca la asta nu generalizez,ar fi o calomnie).Sa speram ca astia sunt exceptiile de care se va debara sa Romania,de lenesi ,nu de oamenii competenti care aleg sa plece,sa fuga in lumea larga numai ca sa scape de mocirla .
Si apropo danat,am o vecina de 73 de ani cu care nu m-am vazut o vreme.Ma intilnesc sapt. trecuta cu ea si imi povesteste ca a fost intr`un tur al europei(anul trecut in dec.) Dupa ce am povestit una alta,am adus vorba de mama,de problemele ei de sanatate ,de sistem...si ea imi zice "n-am vrut sa`ti zic insa in austria si ungaria am fost avertizati la hotii de buzunare,hoti romani".No ca ni se duce buhul si pe aici.Si ca sa fie draguta mi-a zis "dar ghidul nostru a fost o romanca nemaipomenita!"

Lali,daca acum nu este momentul oportun ca romanul sa ia taurul de coarne ,atunci nu stiu cind e!!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui herra

nu neaparat un medic exceptional este si un manager bun.
eu stiam ca spitalele au un manager medical si unul...cum s-o mai fi numind.
aici nu e cazul? de ce apare numai dr. Marinescu?




Din pacate (din ce stiu eu), dupa metoda patentata de Oprescu, cel mai bun manager de spital cica-i medicul. O prostie, dupa mine, dar asta-i perceptia. Managementul este o meserie la care trebuie sa te pricepi si sa-ti mai si dedici toata ziua. Cand naiba sa mai faci si medicina, care si aia iti umple zilele (si, uneori, noptile)?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Citat:
citat din mesajul lui kynderica

uffff ce nenorocire !o sa imi sara lumeas in cap dar toti sunt vinovati incepand de la infirmiera,assitenta ,doctor,managerul sspitalului .....si terminand cu ministrul si preseditele!!!11
Doamne ce suferint apt acei copilasi si pt mamici si tatici!!!
si eu sunt asistenta am lucrat 3 ani in romania si ce am vazut ma scarbit...nu stiu daca de vina e sistemul sau ...da urat se mai poarta cu saracii pacienti.de cand am terminat sc aam vrut sa plec si cand am avut ocazia am plecat far anici un regret si ajunsa aici (spania)am inteles ce inseamna sa fii asitenta sa fii cea care ajuta ingrijeste un om nu cea care ii vb urat.aici in spital nimeni nu iti vb urat nimeni.
rusine pt romania !!!!!!!!!!!!!!
ca nu au un sistem sanitar pus la punct.nu au rampa pr carucioare nu au senzori de fum....d aasa e romanul carpaci in loc sa arunce si sa puna ceva nou el carpeste.
stiti in ce tara sa intrerupt curentul in timpul unui transplant de rinichi??si nu avea gemnerator??sau scuze are da e stricat de 2 ani:)))in romania mai exact in iasi;))))))))))))))






nu inteleg ce ce amuzant in intamplarea pe care o relatezi;

am sperat ca se termina in cateva pagini postarile care nu aduc nimic in plus, explicatiile docte si contrazicerile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

danat, (si mai vroiam sa constat cu amaraciune,in urma experientei tale de la privat...ca unora nu le place munca.Ca altfel nu se explica.Insa nu pot generaliza pt. ca sunt si eu romanca si iote a naibii ca`mi place munca si stiu ca cei care se perinda pe aici sunt toti oameni muncitori,asa ca la asta nu generalizez,ar fi o calomnie).Sa speram ca astia sunt exceptiile de care se va debara sa Romania,de lenesi ,nu de oamenii competenti care aleg sa plece,sa fuga in lumea larga numai ca sa scape de mocirla .
Si apropo danat,am o vecina de 73 de ani cu care nu m-am vazut o vreme.Ma intilnesc sapt. trecuta cu ea si imi povesteste ca a fost intr`un tur al europei(anul trecut in dec.) Dupa ce am povestit una alta,am adus vorba de mama,de problemele ei de sanatate ,de sistem...si ea imi zice "n-am vrut sa`ti zic insa in austria si ungaria am fost avertizati la hotii de buzunare,hoti romani".No ca ni se duce buhul si pe aici.Si ca sa fie draguta mi-a zis "dar ghidul nostru a fost o romanca nemaipomenita!"
...
************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mda, hannen, din pacate perceptia e impartita si in Austria, ca si alte tari europene. Sunt multi hoti de buzunare si borfasi romani care bantuie prin orase, in zonele aglomerate cu precadere (mi-e groaza cand le recunosc privirile in metrou sau magazine). Dar sunt si alte natii.
Si am constatat pe propria piele ca atunci cand spui ca esti roman, si isi dau seama ca esti mai prospatura pe aici, intai simti o usoara crispare a interlocutorului, dupa care, pe parcursul conversatiei, cand isi dau seama ca esti alt aluat decat auzisera ei despre romani....se destind si-ti vorbesc foarte frumos si civilizat! Insa, prima reactie e foarte descurajanta din pacate...

Acum 2 ani cand eram f f proaspat veniti aici, am avut ghinionul unei probleme grave de sanatate cu baietelul meu si am ajuns in spital internati, fara sa stiu sa vorbesc aproape deloc germana.
Insa asistentele, medicii s-au purtat mai mult decat frumos. Sa mai spun de viteza cu care fugea doctorita personal pe hol cu bidoanele de nush ce solutie (imunoglobulina parca...scuzati ignoranta) din cauza ca baiatul meu a avut nevoie urgenta ca era la limita inferioara cu trombocitele.
In spital am comunicat intr-o germano-engleza, fara sa-si dea cineva ochii peste cap ca nu ne intelege, ne-au dat camera separata pt mine si copil, cu toate ca eram niste straini abia veniti si cu o simpla asigurare la casa normala de asigurari, iar doctorita de salon (care inafara de competenta, era o adevarata doamna) mi-a spus " Stiti, mie imi place foarte mult un pianist roman, Radu Lupu" ...recunosc, a fost printre putinele dati cand m-am simtit bine ca sunt romanca.


Scuze mii pt off topic



Mergi la inceput