Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO


Mama aia si-a riscat viata ei si a copilului nascand acasa singura, nesupravegheata.
Nu poti naste acasa cu medicul si moasa.





Extraordinar. Da o fuga si lumineaza si pe prostii aia din Olanda, ca ei cred exact invers.Si cand termini, vezi ca mai sunt cateva tari muulte din alea zis-civilizate si cu statistici de mortalitete la nastere si inafantila muuuuult sub romania, care de asemenea se zbat in negura nestiintei.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pt. ca nu se taie uterul pt. a scoate un fat mort, riscul e prea mare asa ca se merge pe varianta nasterii naturale.
Nici eu nu am inteles-o la inceput ...
Kari, da, da, dar pot sa ma abtin si eu pana la un punct.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Xio acum ca ne cunoastem mai bine stii ca imi esti draga dar esti un copil idealist
...cand imi sunt copiii bolnavi, chit ca e o raceala , am cosmaruri si visez noaptea cum urla mamica aia, sunt 6 ani si inca imi amintesc cu exactitate noaptea aia ca si cum ar fi fost ieri. Ce o fi fost in sufletul femeii aleia, o fi intreaga fizic si psihic ma tot intreb.
Unei prietene foarte bune i-a murit copilul in burta in luna a 9 -a . O alta tragedie, e medic si a stiut clar ca nu e in ordine dar nu a reusit sa convinga doctorul sa-i faca o cezariana peste weekend. O cezariana vinerea aia ii salva copilul..au incercat sa o lase sa avorteze natural dar i-au facut cezarina in momentul in care sotul ei i-a pus efectiv mana in gat doctorului sa o opereze . Drept care au operat-o , au scos copilul mort si tot asa. S-a refacut bine si fara probleme ...fizice. Psihicul ei numai ea stie cum e si acum. Se poate deci, sincer nu pricep de ce trebuie prelungita agonia asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kynderica spune:

si aici in spani ase pune mare accent pe nastera naturala si daca vrei poti naste cu moasa acasa subliniez daca ai o saarcina normala .desi eu sunt adepta spitalului si dau si ex:o romanca a nascut acum 10 zile prin cezariana...dar era programata sa nasca normal bebele era in pozitie avea dilatatie 9 si hopa bebele s-a intors...si a intrat la cezariana deci...
cat despre a naste cu un anumit medic cred ca e o prostie atata fandoseala si fala numai la noi vezi.
si atatea analize care trebuiesc facute pt sarcina si ce mult costa ...asat e tara noastra
si vinovati suntem noi cei care dam ....noi cei mici am impins lucrurile ...noi am bagat mana in buzunar si am dat si ei s.au invatat acum iti spun exact pertul:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Xio e riscant pt ca e fatul mort, sau e la fel de riscant ca la orice operatie de cezariana?



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Marina, nu se face cezariana in cazul in care moare copilul intrauterin, se naste normal. Calmant iarasi nu prea are ce sa ii faca, mai ales ca in astfel de cazuri nasterea nu decurge la fel de usor.

Se face cezariana daca mama este in asa distres. Nu se recomanda cezariana si daca femeia este ok sa nasca normal se prefera nasterea normala. O prietena de-a mea a nascut normal un copilas mort putin inainte de termen, i s-a explicat si a ales varianta asta. Dar sub nici o forma intr-o tara civilizata nu vor lasa o femeie in asa distres sa nasca normal. Poate ca nasterea naturala in acest caz este o alegere mai buna din punct de vedere medical, dar trauma psihologica poate distruge femeia aia pentru totdeauna. Din pacate in Romania daca nu poti sa atingi, nu exista, si se trateaza doar chestiile palpabile fara sa fie nimeni interesat de sanatatea mentala si trauma psihologica a pacientului.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu m-am saturat sa citesc cum aruncati cu noroi in medicii romani, mai ales cele care nu stati in Romania. Cum apare cate un caz de malpraxis sau un accident, gata sariti pe medicii romani la modul general. Nu pot sa cred ca fiecare dintre voi nu ati intalniti si medici buni, devotati si capabili. Eu una nu am intalniti medici incapabili si interesati de grosimea plicului dar sunt convinsa ca exista. Sunt multi medici care merita statui, care isi fac veacul in spitale, acolo este viata lor, cum credeti ca le-ar cadea sa citeasca cum le este dispretuit efortul.
Chiar daca iau spaga, eu pe cei care iau spaga doar cand li se ofera nu-i acuz de nimic. Eu am dat spaga din toata inima, am considerat ca omul ala merita ceva pentru efortul depus si sa stiti ca cu greu mi-a primit, si asta la maternitatea Giulesti. Ba din cate citeam aveam impresia ca am nimerit in singurul spital unde nu se cere spaga.
Spitalul era intradevar jalnic, vechi, la vremea aia nici prea bine dotat cum aud acum, dar asta nu e vina lor, vina e mult mai sus, la aia care isi cumpara vile de milioane de euro pe la Paris sau isi trimit copiii la studii la Sorbona. Aia ar trebui sa aiba pe constiinta vietile astea mici care s-au pierdut si altele care s-au pierdut in alte cazuri si se vor mai pierde. Fiti mai atente la cati bani se arunca pe cai verzi pe pereti in tara asta. Aia sunt bani furati de la sanatate, invatamant, cultura... Medicii care inca n-au plecat sunt niste eroi dedicati meseriei, nu zic ca nu sunt si uscaturi dar nu mai generalizati.
Daca vreti un vinovat concret, o aveti pe asistenta care si-a parasit postul dar in conjunctura salariilor mici si lipsei de personal chiar si ea are circumstante. Oricum, e dureros cum o mica greseala a atras dupe sine o asemenea tragedie.




Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nimeni nu are circumstante atenuante sa stea la cafeluta si tigari in timpul serviciului.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:



Citat:
citat din mesajul lui XIO


Mama aia si-a riscat viata ei si a copilului nascand acasa singura, nesupravegheata.
Nu poti naste acasa cu medicul si moasa.




[/quote]

Oh, ba da Xio! Sunt moase care numai asa lucreaza, adica jobul lor este sa urmareasca sarcina unei viitoare mamici sa o ajute sa treaca peste toate starile uneui sarcini si daca sarcina merge bine si vrea sa nasca acasa sa o asiste. Gravida o suna cand incep contractiile si ea vine acasa indiferent de ora, ca este zi sau noapte. Daca situatia se inrautateste la primele semne, moasa cheama ambulanta care vine im maxim 2-3 minute si este dusa gravida la spital sa nasca sau sa i se faca cezariana.
Diferenta este ca o moasa(midwife) de aici are cam aceeasi pregatire aproape cat un medic. Are facultate si specializari peste specializari. In Romania nu cred ca o moasa are atata pregatire profesionala. Chiar si eu cand am fost insarcinata medicul era foarte aglimerat si primele dati am vorbit cu o moasa care mi-a inspirat destul de multa incredere in ea, pentru ca stia ce vorbeste.Dar eu am vrut neaparat medic sa ma urmareasca si mi-am schimbat cabinetul medical.

Oricum tragedia de la Giulesti, este inca un semnal ca in Romania nu mai merge cu carpeala, ca trebuie sa exista mai multa siguranta .Citeam aici ca nici detectoare de fum nu existau pe acolo. Nu mai zic de alti senzori care puteau alerta cu mult inainte ca tragedia asta sa se intample.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cum adica o mica gresela? sa lasi terapia intensiva la copii pt 20- 30 min nesupravegheata e crima. Cat mama naibii iti lua sa mergi la toaleta. Vad ca Realitatea TV bate campii pe lipsa personalului medical....nu a fost o problema datorata lipsei de personal medical, nu era nevoie de 5 asistente sa stea sa impleteasca IN camera de terapie intensiva si nu aiurea prin spital .

Si nu l-a acuzat nimeni pe DR Marinescu ci pe directorul de spital Marinescu care imi mentin parerea e lamentabil

Mergi la inceput