Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Sint extrem de indurerata de aceasta veste cumplita.
Ceea ce nu inteleg eu este ca in pofida acestor dovezi nenumarate de neprofesionalism in Romania, nu se inmultesc nasterile acasa. Eu daca as fi acolo, nu as naste in spital in veci. As gasi un medic si/sau o moasa destupati la minte si as forta nota sa pot naste acasa.
Si sa nu-mi spuneti ca nu se poate. Am pierdut linkul, dar am citit de curind despre o mama educata si moderna care a nascut ambii copii acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bic

Sint extrem de indurerata de aceasta veste cumplita.
Ceea ce nu inteleg eu este ca in pofida acestor dovezi nenumarate de neprofesionalism in Romania, nu se inmultesc nasterile acasa. Eu daca as fi acolo, nu as naste in spital in veci. As gasi un medic si/sau o moasa destupati la minte si as forta nota sa pot naste acasa.
Si sa nu-mi spuneti ca nu se poate. Am pierdut linkul, dar am citit de curind despre o mama educata si moderna care a nascut ambii copii acasa.

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

Info utile despre cresterea copiilor

www.askdrsears.com/" target="_blank">Dr. Sears

www.positivediscipline.com/" target="_blank">Disciplina afirmativa

Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.



Mama aia si-a riscat viata ei si a copilului nascand acasa singura, nesupravegheata.
Nu poti naste acasa cu medicul si moasa.

Kari, nu , nu mai bine taceam. mai bine citesti tu mesajul de la MadalinaM care imi explica mie cum e viata mea de fapt.


lali, nu stiu de ce nu se intelege: eu am spus in fiecare mesaj aproape ca pt. medicii aia buni trebuie sa aibe lumea bun simt. Ca asistenta care trebuia sa stea la sectia aia e de vina ca i-a lasat nesupravegheati si ca sistemul nostru e de toata jena.
Unde anume le-am luat apararea tuturor?


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

nici nasterea acasa nu e solutia si nici dr la dispozitia noastra la pocnitura din deget nu e solutia...ar tb sa gasim calea de mijloc si respectul pentru orice profesie.

Dr Marinescu o fi un doctor exceptional dar e un manager lamentabil. Am nascut 2 copii in porcaria aia de maternitate si nici acum nu pricep in ruptul capului de ce spitalul ala avea nevoie de liftiera. Putem apasa si noi pe butonul ala nenorocit. Am nascut in 2002 si 2004, spaga constanta 5 RON. dupa atatia ani inca imi amintesc cum taiata de cateva ore liftiera nu a vrut sa ma ia ca nu cotizam , pana la urma tot raul spre bine, am urcat la 5 ore de la nastere cu cezariana scara aia magnifica si tot asa la fiecare alaptat, ceea ce m-a ajutat sa ajung acasa in 2 zile pe semnatura.

sistemul , nesistemul nu ministrul o face pe liftera un monstru

sa mai povestesc despre giulesti...2004, a doua cezariana, noaptea la reanimare aveam patul de langa camarutza asistentelor. Un etaj mai jos sau sus o mamica avorta gemeni prin luna a sasea si tipa. Am cosmaruri dupa 6 ani inca cand imi amintesc cum tipa iar asistentele de pe reanimare comentau uite-o si pe asta cat rage ca o vita. Nu i-au facut un calmant, puteau sa-i faca cezariana nu conta ca oricum copiii ii murisera in burica, a tipat si s-a targuit toata noaptea.
Chestiile astea pana la urama nu tin de bani...puteti sa ma linsati la zidul public, cu toti banii posibili pompati in sistemul medical pana cand mentalitatile din sistemul public medical nu se duc nu o sa ne facem bine. Ministrii vin si se duc, intamplator nu a fost nici unul mai breaz , liftiera din Giulesti si 5 ron tura sunt sfinte :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Marina, nu se face cezariana in cazul in care moare copilul intrauterin, se naste normal. Calmant iarasi nu prea are ce sa ii faca, mai ales ca in astfel de cazuri nasterea nu decurge la fel de usor.
Spitalele sunt alta problema la noi (constructia).

La un congres in mai ne-a aratat un neamt spitalul care va fi gata in 2 ani la ei intr-un orasel minuscul de care si el facea misto (inaintea lui prezentase und r din Munchen si altul din Berlin, el a spus ca orasul in care lucreaza nici macar nu e trecut pe harta).
Nu e normal sa fie saloane cu 13 paturi.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

xio, am citit. dar sfatul babi tot e bun!


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David

M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Fetelor, din povestirile voastre despre cosmarurile din maternitatile romanesti, am in fata ochilor imaginea unui abator si nicidecum a unui colt de rai, asa cum ar trebui sa fie locurile unde incep vieti noi.
Cred ca ar trebui vorba lui Mircea Badea sa se duca de ripa totul...alta sansa nu vad



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Marina, nu se face cezariana in cazul in care moare copilul intrauterin, se naste normal. Calmant iarasi nu prea are ce sa ii faca, mai ales ca in astfel de cazuri nasterea nu decurge la fel de usor.Spitalele sunt alta problema la noi (constructia).

........

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1


Xio, explica-mi si mie de ce? Stiu ca asa se intampla, dar de ce? Am auzit si eu aici, din pacate, ca asa e procedura standard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kynderica spune:

uffff ce nenorocire !o sa imi sara lumeas in cap dar toti sunt vinovati incepand de la infirmiera,assitenta ,doctor,managerul sspitalului .....si terminand cu ministrul si preseditele!!!11
Doamne ce suferint apt acei copilasi si pt mamici si tatici!!!
si eu sunt asistenta am lucrat 3 ani in romania si ce am vazut ma scarbit...nu stiu daca de vina e sistemul sau ...da urat se mai poarta cu saracii pacienti.de cand am terminat sc aam vrut sa plec si cand am avut ocazia am plecat far anici un regret si ajunsa aici (spania)am inteles ce inseamna sa fii asitenta sa fii cea care ajuta ingrijeste un om nu cea care ii vb urat.aici in spital nimeni nu iti vb urat nimeni.
rusine pt romania !!!!!!!!!!!!!!
ca nu au un sistem sanitar pus la punct.nu au rampa pr carucioare nu au senzori de fum....d aasa e romanul carpaci in loc sa arunce si sa puna ceva nou el carpeste.
stiti in ce tara sa intrerupt curentul in timpul unui transplant de rinichi??si nu avea gemnerator??sau scuze are da e stricat de 2 ani:)))in romania mai exact in iasi;))))))))))))))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lara

E atat de dureros ce s-a intamplat! Sincere condoleante familiilor care trec prin atata durere acum..
Sunt atat de plina de furie in clipa asta, incat chiar nu-mi pasa daca o sa va deranjeze ce o sa spun! Terminati oameni buni cu prostiile astea cu medicul care sa stea lipit de fundul vostru cand nasteti, ca doar ati cotizat la el! Voi chiar nu realizati ca VOI creati problemele in primul rand? Pai cum Doamne iarta-ma sa poata fi medicul ala impartit intre voi alea de dati spaga si restul lumii normale si care, poate de cele mai multe ori are intr-adevar probleme/ complicatii si nevoie de asistenta unui medic la nastere? Sa vina de acasa cand nu e in timpul programului?? Super tare, sa vina, ca asa macar nu neglijeaza restul pacientelor, desi.. daca-i vorba de minunata cezariana la cerere.. asta inseamna sala de nasteri ocupata inutil, cand poate bebelusul nenascut al altei mamici e intr-adevar in pericol.
De la voi incepe in primul rand schimbarea, insa asa... niciodata nu se va schimba nimic.
In UK am nascut a doua fetita. NU am fost vazuta de un medic nici macar o data in tot timpul sarcini!! Credeti-ma pe cuvant! Am avut parte de patru scanuri ceea ce inseamna enorm aici, de regula max doua se fac, eu am beneficiat de "luxul" asta din cauza de placenta joasa. Am fost vazuta doar de moasa in timpul sarcinii, am venit la spital a nasc cu.. oricare moasa o fi de serviciu. Am nascut in cele din urma cu cezariana, doar dupa ce bebe a inceput sa se comporte ciudat si ritmul cardiac o lua razna.. Medicul atunci l-am vazut prima data.
Incercati sa va schimbati mentalitatea! In ritmul asta.. Doamne cate or sa se mai intample..
Si ca sa nu va aud ca ce stiu eu de nasterea in tara ca aici e asa si nu altfel, prima fetita in tara am nascut-o si nu am platit nimic, va jur. Am nascut cu moasa, desi am fost la control la doctor, ca asa e moda in tara, sa faca si ei un ban la cabinetele pariticulare. Am fost tratata omeneste si ajutata sa nasc normal, fara sa dau sau sa insinuez ca o sa "rasplatesc" cu ceva pe cineva. As fi simtit ca le jignesc.. Ele si-au facut meseria pentru care au fost platite si s-au facut-o cum stiau ele mai bine.
Imi pare rau de asa off topic la un asemenea subisct atat de dureros.. Putin respect! E vorba de niste vieti nevinovate pierdute atat de nedrept.. si pe voi va intereseaza musai sa nasteti cu un anume doctor, ceea ce mi se pare absolut.. la nelocul lui..



Lara, mami de Ioana si Sara

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------


BRAVO!mi-a placut ce ai spus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

mie mi-au scos copilul prin cezariana (daca se poate numi asa) la Polizu, acum vre-o 15 ani cand sarcina la 6 luni s-a oprit din evolutie. nu ma intrebati ce si cum a facut sotul, ca sa nu fac avort normal. asta era a doua sarcina, pe prima la 6 saptamani am pierdut-o. si am stat pe masa de chiuretaj.....nu vreau sa-mi amintesc.


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David

M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput