Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

si o femeie de servici daca lasau in salon pana era plecata asistenta si macar putea sa iasa pe coridor si sa strige foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina_22
In mod normal daca medicul este in concediu de odihna isi lasa pacienta unui alt medic. IN MOD NORMAL daca pacienta are probleme, a se intelege naste,medicul ar trebui sa vina. Medicul cu care am nascut eu venea si la 2 dimineata daca era vreo urgenta. Nu pentru ca este sluga noastra, dar el ne cunoaste cel mai bine si Doamne fereste daca este si vreo pacienta cu risc(cum am fost eu cu trombocitopenie idiopatica de-am intrat in ceza de urgenta cu 6 tensiune si 35.000 de trombocite)atunci este musai sa vina. Asa fac cel putin medicii care se respecta.

Sa stii ca greseti Valentina ... un medic pana la urma este si el OM, are nevoie de concediu, de somn noaptea ... un medic nu te are numai pe tine pacienta si nu isi poate programa nasterile astfel incat sa nasca toate Doamnele in prima jumatate a lunii August ca sa poata sa se duca si el in concediu in a doua jumatate. Un medic are si el familie, este si el TATA, sotia si copiii lui au nevoie de prezenta lui.

Un medic urmareste pacienta, cu sau fara risc, atat cat poate si este disponibil, dar nu are obligatia sa fie disponibil oricand, la orice ora din zi si din noapte. Nu este normal sa pretindeti asa ceva ...
Se intampla noaptea, exista medic de garda ...

Eu am avut tot sarcina cu risc, am facut cezariana, programata, si s-a intamplat ca cezariana mea sa pice fix in concediul doctoritei. 9 luni m-a urmarit si cand sa nasc, am nascut cu altcineva, o doctorita pe care n-o vazusem in viata mea. Recunosc ca am fost revoltata, ca asa stiam eu din Romania, ca scoli medicul la orice ora si ii pretinzi respect, ca doar il platesti - mama lui de medic. Ei bine, iata ca respect inseamna si sa lasi medicul sa fie OM.

P.S. Si DA, replica asta cu 'cand l-ai facut nu te-a durut' este atat de veche si se foloseste atat de mult, incat chiar cred ca nu mai e vorba de rautate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Condoleante

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

OFF TOPIC: replica e poate lipsita de rautate din partea celui care o spune, cand o primesti o primesti (cel putin prima data) ca pe un pumn in freza.
ca da, si eu i-as fi dat o replica moasei de i-ar fi stat freza-n sus o saptamana, asta e una, dar nu e normal sa ranesti asa de-aiurea sensibilitatea nimanui, cu atat mai putin a unei femei in travaliu.

Xio, eu merg la dentist cand ma doare maseaua, nu la farmacist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

.......

P.S. Si DA, replica asta cu 'cand l-ai facut nu te-a durut' este atat de veche si se foloseste atat de mult, incat chiar cred ca nu mai e vorba de rautate.


buflea nu cred ca acolo unde traiesti tu, si nici aici pe unde traiesc eu acum, sa fi auzit folosita vreodata aceasta replica, sub orice forma!
Este mahala, sa-ti dai cu parerea si sa iti permiti aprecieri despre viata omului, fara sa ti se fi cerut Ma refer la asistenta aia tipica de la nasteri care spune asa ceva...nu la tine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Astarastoae a spus acum vreo 3 luni (cand a fost cu scandalul de la CF2) ca din cele 400 si ceva de spitale din Ro, nu crede ca ar putea fi acreditate conform normelor UE mai mult de 20. Nu cred ca l-a luat nimeni in serios, dar omul are dreptate.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Xio da, un pic de empatie cu cel in suferinta este o chestiune pur omeneasca, nu tine de pregatire, cu atit mai mult ar trebui sa se regaseasca la cei cu meserii apropiate de suferinta omului.
Dar ce vorbesc eu de empatie, omenie...sunt termeni deja disparuti in mare parte din societatea noastra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui valentina_22
In mod normal daca medicul este in concediu de odihna isi lasa pacienta unui alt medic. IN MOD NORMAL daca pacienta are probleme, a se intelege naste,medicul ar trebui sa vina. Medicul cu care am nascut eu venea si la 2 dimineata daca era vreo urgenta. Nu pentru ca este sluga noastra, dar el ne cunoaste cel mai bine si Doamne fereste daca este si vreo pacienta cu risc(cum am fost eu cu trombocitopenie idiopatica de-am intrat in ceza de urgenta cu 6 tensiune si 35.000 de trombocite)atunci este musai sa vina. Asa fac cel putin medicii care se respecta.

Sa stii ca greseti Valentina ... un medic pana la urma este si el OM, are nevoie de concediu, de somn noaptea ... un medic nu te are numai pe tine pacienta si nu isi poate programa nasterile astfel incat sa nasca toate Doamnele in prima jumatate a lunii August ca sa poata sa se duca si el in concediu in a doua jumatate. Un medic are si el familie, este si el TATA, sotia si copiii lui au nevoie de prezenta lui.

Un medic urmareste pacienta, cu sau fara risc, atat cat poate si este disponibil, dar nu are obligatia sa fie disponibil oricand, la orice ora din zi si din noapte. Nu este normal sa pretindeti asa ceva ...
Se intampla noaptea, exista medic de garda ...

Eu am avut tot sarcina cu risc, am facut cezariana, programata, si s-a intamplat ca cezariana mea sa pice fix in concediul doctoritei. 9 luni m-a urmarit si cand sa nasc, am nascut cu altcineva, o doctorita pe care n-o vazusem in viata mea. Recunosc ca am fost revoltata, ca asa stiam eu din Romania, ca scoli medicul la orice ora si ii pretinzi respect, ca doar il platesti - mama lui de medic. Ei bine, iata ca respect inseamna si sa lasi medicul sa fie OM.

P.S. Si DA, replica asta cu 'cand l-ai facut nu te-a durut' este atat de veche si se foloseste atat de mult, incat chiar cred ca nu mai e vorba de rautate.


Sigur ca este si el om ca toti ceilalti cu bune si cu rele, dar ramana la ideea mea, daca iti stie istoricul sarcinii si mai ales te stie cu probleme ar trebui sa fie la tine cand iti vine sorocul fie zi , fie noapte. Exceptie fac desigur cazurile cand este plecat in concediu sau la vreun congres iar atunci ar trebui sa lase alt medic care sa se ocupe de pacientele lui..Cel putin asa procedeaza medicul meu. Iar chestia cu venitul noaptea eu am discutat-o chiar de la prima consultatie. Am pus o intrebare, iar raspunsul sau a venit promt si linistitor. Poate daca imi raspundea altceva, nu ma agatam atat de el, dar pentru mine si bebelusa mea prezenta lui s-a dovedit a fi cel mai bun calmant. Sau poate sunt eu prea fixista. Insa in conditiile de astazi, la cate nenorociri vedem pe la stiri, mai bine paranoia ca mine decat pe mana cui se nimereste.


Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu


BAZAR DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Nu am nascut in Austria, dar am auzit ca aici nasti cu cine este la spital in momentul in care te apuca durerile. Desigur, asta presupune ca tot personalul isi face datoria bine si egal fata de toti pacientii.

Am vrut doar sa precizez ca info, ca nici aici nu sta lipit medicul de pacientii lui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

asta presupune ca tot personalul isi face datoria bine si egal fata de toti pacientii.



Vise taica, vise...cand s-o intampla asta si la noi...



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput