Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui corap

empatie se cheama, si e gratis, XIO, nu costa nimic, pe cuvant

Era raspunsul la intrebarea"ce voiai sa iti dea"?


Da, emotionant ce spui. Cand ma doare maseaua merg la farmacie sa-mi dea farmaciste niste empatie pe post de analgezie.
Mai citeste intrebarea ei, ca poate n-ai fost atenta.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com


Da Xio, te doare mai putin maseaua cind farmacista iti ofera analgezicul si cu ceva empatie

in fapt asta face diferenta intre un robot cu fata umana (sa nu zic un cinism "profesional", de care inca nu ai scapat - ma miram eu dar mi-a trecut repede) si un om

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Acum eu ma intreb,in spitalele cu plata sunt senzori de fum?
De ce intreb?La cum fumega personalul medical,de la medic la asistenta,ma indoiesc ca s-a riscat cineva sa instaleze instalatii care sa-i deconspire!

Concluzie:senzorii de fum in spitale sunt f. importanti!
Aceasta decizie asigura snatatea medicilor/asistentelor spaguiti la greu cu tigari,iar pe de alta parte asigura pacientii de noxe si le ofera in plus un exemplu pozitiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Acum eu ma intreb,in spitalele cu plata sunt senzori de fum?
De ce intreb?La cum fumega personalul medical,de la medic la asistenta,ma indoiesc ca s-a riscat cineva sa instaleze instalatii care sa-i deconspire!

Concluzie:senzorii de fum in spitale sunt f. importanti!
Aceasta decizie asigura snatatea medicilor/asistentelor spaguiti la greu cu tigari,iar pe de alta parte asigura pacientii de noxe si le ofera in plus un exemplu pozitiv!
ca sa nu mai vorbim de faptul ca un stingator de incendiu este un minim de siguranta necesar in orice spital... pe vremuri erau niste geamuri pe care scria hidrant si "a se sparge in caz de incendiu" si unde erau niste furtunuri de pompieri gata de a fi folosite in institutiile publice, pina vin pompierii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

b nica la spitalele cu plata nu-si permite personalul sa pipe pe coridoare, ca raman fara clienti. ei depind total financiar de satisfactia pacientilor tratati.

dar un spital privat de calitate are incasari suficiente cat sa plateasca personal suficient, si daca o asistenta trebuie sa iasa sa fie inlocuita de alta. nu sa se incuie usa o ora!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui toanca

Si inca ceva: spre nefericirea mea acum aproape 5 ani am nascut la o alta perla de maternitate: Polizu si asta pentru ca prima maternitate privata nu era inca 100% acreditata (sau asa ceva, oricum nu mai are importanta).
Le-am dat asistentelor si moaselor inainte de a intra efectiv in travaliu.
Ele imi spuneau: e...lasati doamna ca nu trebuie!; replici ieftine.
In travaliu, efectiv le imploram sa-mi faca ceva ca nu mai pot de durere (precizez ca medicul meu curant era in concediu si nu si-a deplasat fundul la spital);
Si stiti ce mi-a raspuns moasa: " e draga.....da nasti nu te duci la discoteca; e normal sa te doara; cand te-ai f....ut nu te-a durut"?????
Xio, spune-mi te rog, ce respect ar trebui sa am pentru asemenea oameni?????

Iuliana si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2



Glumesti, nu? Cum adica "nu si-a deplasat fundul la spital" , da' e cumva sluga ta si omul nu stia? Asta e chiar tare!
Referitor la ce iti spuneau moasele, partea cu sexul a fost deplasata rau, in rest cam aveau dreptate, nasterea e dureroasa, contractiile sunt asemanate cu o colica renala, ce doreai sa iti dea?Adica toate femeile trec prin travaliu si nu cred ca a fost vreuna extrem de incantata de dureri.





***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com



In mod normal daca medicul este in concediu de odihna isi lasa pacienta unui alt medic. IN MOD NORMAL daca pacienta are probleme, a se intelege naste,medicul ar trebui sa vina. Medicul cu care am nascut eu venea si la 2 dimineata daca era vreo urgenta. Nu pentru ca este sluga noastra, dar el ne cunoaste cel mai bine si Doamne fereste daca este si vreo pacienta cu risc(cum am fost eu cu trombocitopenie idiopatica de-am intrat in ceza de urgenta cu 6 tensiune si 35.000 de trombocite)atunci este musai sa vina. Asa fac cel putin medicii care se respecta.
Eu am facut cezariana, dar am multe cunostiinte care au nascut natural, lor li s-a putut da un calmant, ca doar nu suntem in Evul mediu. Nimeni nu a nascut fara dureri, dar macar fa-i omului durearea mai suportabila.
Scuza-ma, am observat ca inca nu esti mama, ti-ar convenii ca in durerile alea horror sa stai si sa musti dintr-un bat, doar pentru ca trebuie sa suporti durearea?


Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu


BAZAR DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

tot sistemul este de KKO in Ro, indiferent ca vorbim de sanatate sau de alte ministere si asta nu de 2 ani ci de 30 de ani. Scoala si educatia din Ro ne invata sa fim indolenti si sa ne facem munca de mantuiala. Cad blocuri noi construite, ard sectii de neo nato...cand eu am nascut inca se dadea cu formol in camera cu nou nascuti! nici la veterinara nu se mai folosea fiindca este mult prea toxic...


acuma cateva minute l-am auzit si pe un preot ce a spus ca nu-i inmormanteaza crestineste fiindca nu au fost botezati!

... si biserica asta...trebuie sa botezi copilul in secunda 1 ca sa te asiguri ca in caz de ceva probleme este inmormantat cum se cuvine?

Ce tragedie, ce amarati ce nu au avut nici macar o sansa sa se apere...groaznic si din pacate nu vor invata nimic din acesta tragedie.



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

ai dreptate deus, macar o slujba facuta ar fi mai adus putina mangaiere parintilor! ar trebui in cazul copiilor morti si nebotezati, citite niste rugaciuni, o slujba mica, doar ei nu au saracii nicio vina ca au murit asa nebotezati!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush spune:

Este absolut ingrozitor ce s-a intamplat! Condoleante familiilor indurerate, nici nu imi pot imagina macar ce este in sufletul lor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

in situatia acesta nimeni nu ar trebui sa bage capul in nisip, ca strutul. Eu mai astept niste demisii de "dezonoare", nu este normal sa tratezi aceasta tragedie ca pe un "accident nefericit", pentru ca nu este, este : NEGLIJENTA crasa din partea unor "OAMENI". Mi-am ascuns lacrimile pana cand am auzit rezultatele necropsiilor: copilasii aceia erau stabili si au murit datorita intoxicarii cu funinge si fum. Eram sigura, pentru ca nu am inteles NICIODATA de ce o sectie de nou-nascuti se INCUIE, pur si simplu, NU INTELEG!!!!! MEDICUL DE GARDA, ASISTENTA... CADRUL MEDICAL DE SERVICIU... se teme sa nu fuga copilul., sa nu se fure prematuri sau copii nascuti de-o zi???? Cum poti interveni RAPID printr-o usa incuiata???? Vorbim de ATI aici...

Eu am nascut la Elias, nasterea a fost floare la ureche pe langa ce a urmat dupa, nu stiam sa pun un pampers decat ghidata de desenul de pe cutie, disperata ca nu am lapte pentru copil la 8 ore dupa ce-l nascusem, am rumegat juma" de cutie de Galactogil si m-am trezit cu sanii ca tancurile, m-am dus la copii si nu am gasit usa incuiata, am gasit o asistenta care mi l-a adus si mi l-a pus la san (am spaguit-o, si ce?, nu cred ca ma refuza pentru ca suta i-am dat-o dupa ce l-am mufat, nu i-am fluturat banii pe la nas sa mi-l aduca). Ma uit inapoi si nu militez pentru aducerea copiilor in acelasi salon cu mama: dupa fiecare alaptat eram rupta de sete, de foame si de somn, clar ca nu-l puteam ingriji asa cum merita... au fost foarte bune cele doua zile fara copil in camera, acasa am vazut ce inseamna sa ai grija de un nou-nascut singura...ne-am adaptat, dar cred ca daca il aveam in camera cu mine de la inceput, nu cred ca puteam sa constientizez si sa-mi trezesc instinctul de mama rapid....As vrea sa ramana la alegerea mamelor faptul de a avea copilul langa ele din prima ora de nastere (am vorbit cu surori si cumnate, o cumnata chiar si-a sunat sotul (aflat pe hol) sa faca ceva sa-i ia copilul, ca lesina de somn pe el, la Polizu, si va asigur ca este o mama minunata) Pledez pentru liberul arbitru al fiecarei mame...
Povestea mea
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128641&SearchTerms=POVESTEA,LUI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Cu siguranta este complet off-topic, chiar deplasat, dar si mie mi-au zis aia cu "cand l-ai facut nu te-a durut?" si m-a apucat rasul, zau, cred ca e o gluma a moaselor ca sa te mai faca sa uiti de durere. Probabil este folclor de moase, e istoric, se transmite de la cele batrane la cele tinere...

Si, daca ar fi o lista cu ce ar trebui facut concret: rooming-in, detectoare de fum si redirectionarea personalului existent catre bebelusi.

Mergi la inceput