exu', reloaded

exu', reloaded | Autor: Gabi_K

Link direct la acest mesaj

A fost weekendul lui. I-a dus pe copii la parintii lui. In apartamentul fostilor socri se aflau copiii mei, exul, prietena lui si parintii lui. Adica 4 adulti si doi copii.
La un moment dat ma suna fiul meu si ma intreaba de micuta daca a venit cumva acasa, ca a iesit pe usa, si nu se stie unde e.
Am tras o sperietura de zile mari, nici nu stiam ce sa fac: sa raman acasa sau sa fug s-o caut
Noroc ca totul n-a durat mult, peste vreo 2 minute ma suna copilul ca au gasit-o pe sora-sa, a vrut sa mearga pana la abc-ul de la colt sa-si ia un suc.
Ceea ce nu inteleg, cum dreaq nu-s in stare 4 adulti, oameni mari sa stea cu ochii pe un copil de 8 ani? Cum a ajuns copilul sa iasa din casa fara sa fie observata?
Noroc cu copilul, ca stie sa vina acasa si singura, chiar daca are de traversat o intersectie de cosmar... Dar pana cand mai trebuie sa tremur, cand copiii merg la el?
Am trecut de faze gen copiii vin flamand acasa, copiii se ard la soare, ca exu nu-i in stare sa-i unga cu lotiune si sa-i tina la umbra in miezul zilei in canicula, fata vine acasa nestearsa la fund si rosie ca o maimuta, urland de durere (asta cat era mai mica) si alte minuni... ok, au trecut si astea. Nu ca exului si familiei lui i-au venit mintile, ci pt ca am tinut eu cursuri de supravietuire si autoaparare copiilor si i-am invatat sa se descurce. Si totusi, viata si exul imi mai rezerva unele surprize neplacute

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris-cris spune:

Buna, Gabita.
Hai ca m-ai amuzat cu cursurile de supravituire si autoaparare...foarte tare. Si au am inceput sa predau d-astea, dar fi-miu e mai mic un pic (5 ani), si super zvapaiat, agitat, energic...Si eu stau cu sufletul la gura cand pleca cu ex-ul, mai ales ca nu prea a petrecut mult timp cu el si cu "prietena" acestuia..deci experienta lor in cresterea copiilor bate spre 0.
Dar asta e...trebuie sa ne obisnuim.Si eu am patit-o cand i-a dat sa manance nu stiu ce salam ( era mult mai mic baiatul) si mi-a vomitat toata nopatea, l-a dus la Water Park in mijlocul zilei,pe caldura aia, si apoi imi zice mie ca l-a mai tinut sub umbrela...parca eu nu-mi cunosc copilul si nu stiu ca nu sta nici 5 min. sub umbrela, doar la joaca in apa...
Si de fiecare data ma suna dupa vreo 2 zile sa ma intrebe daca a patit ceva dupa iesirea cu el. Foarte grijuliu....
Ma rog, probleme..Cred ca autoapararea este cea mai buna solutie pana la urma.Dar cand sunt mai maricei..

Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cris-cris, si unui copil poti tine cursuri:) ca-i intra in cap mai usor ca la taicsu de obicei

Al meu idiotul mi-a prajit de cateva ori copilul (pe cel mare)in felul urmator: copil la soare toata ziua, tati l-a mai udat pe spate sa nu se arda. Asta a fost faza cand i-am urlat cat m-au tinut plamanii, ca mai bine i-ar ucide dintr-o miscare, daca-i vrea morti, decat sa sufere multi ani de cancer la piele din cauza soarelui. Si mi-a zis ca nu intelege cum s-a ars asa copilul (a plans toata noaptea de durere) ca i-a udat umarul si i-a zis sa mai stea si la umbra... Atunci le-am explicat la amandoi kinderi, mai ales la cel mare, ca el e blond cu pistrui si nu are voie la soare dezbracat. Deci ori umbra, ori tricou sau ceva pe spate si pe cap, ori uns bine cu lotiune, dar sa stea la soare doar cat este in bazin, si asta inainte de ora 11.

Grijuliu e si al meu... odata am ajuns cu fata la urgenta cu otita intr-o sambata in zori, era weekendul lui, si cand a venit dupa copii, l-am rugat sa nu o scoata in parc pt ca are otita si o doare urechea- si imi zice omul, ca probabil am tinut-o in curent s-o imbolnavesc si sa le stric lor programul

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ony2k2 spune:

Hm, te inteleg acum de ce esti asa de circumspecta la tatii de week-end.
Sunt curioasa totusi, daca te-ar suna actuala ex-ului si ti-ar cere sfatul ca sa aiba mai bine grija de copii, l-ai oferi?

S-a intamplat si la noi ca fosta sotie sa zica ca am lasat copilul nemancat si avusese la 6 biberonul, la 8 outul si la 10 fructele plus gustarica din parc dar copilasul a fugit doua ore pe la toate leagenele asa ca la 2 la ea acasa a ras castronasul de supa.

Asta insa cu lasatul in soare mi se pare totusi tampenie crasa mai ales la partea cu "l-am udat"........ No comment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Of... ce razboi al nervilor. Eu una i-as spune ex-ului cateva de dulce sa stie mai bine data viitoare sa nu lase copiii nesupravegheati. Cum sa plece singura, sa o piarda pur si simplu...? Daca patea ceva cum ar mai fi dormit noaptea?
In ceea ce priveste tinutul copilei in curent sa le dea lor programul peste cap... doamne ce sf-uri le trec prin minte unora. Le-as fi batut obrazul ca binele copilului e mult mai important pt mine decat programul lor si nu as putea sub nici o forma sa-i fac voit un rau copilului meu oricat de mult as putea dori sa le stric lor programul. Punct. Sa stie pt totdeauna clar care e situatia.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ony2k2

Hm, te inteleg acum de ce esti asa de circumspecta la tatii de week-end.
Sunt curioasa totusi, daca te-ar suna actuala ex-ului si ti-ar cere sfatul ca sa aiba mai bine grija de copii, l-ai oferi?

S-a intamplat si la noi ca fosta sotie sa zica ca am lasat copilul nemancat si avusese la 6 biberonul, la 8 outul si la 10 fructele plus gustarica din parc dar copilasul a fugit doua ore pe la toate leagenele asa ca la 2 la ea acasa a ras castronasul de supa.

Asta insa cu lasatul in soare mi se pare totusi tampenie crasa mai ales la partea cu "l-am udat"........ No comment.


Ony2k2, eu am noroc pt ca ai mei sunt deja destul de mari, deci la nevoie mare se descurca destul de bine. Cat despre "actuala", copiii mi-au marturisit ca o iubesc mai mult decat pe tati, e o fata ok deocamdata (e in faza de "prins barbatul cu orice pret"), dar ea de obicei nu e prezenta in aceste weekenduri, doar ocazional.
Ceea ce se discuta la subiectul tau, sa vina ea (nu are copii, are vreo 35 de ani, e studenta la asist. med.) cu tot felul de sfaturi, presupuneri despre ce am eu de facut, ba mai mult, sa-mi duca copiii la medic sau la psiholog, categoric as spune nu.


Am citit ce ai scris despre infometarea copilului, de ce mananca un copil de 4 ani din 2 in 2 ore?

Emilia, din pacate degeaba discut orice cu exul, el nu stie sa se comporte cu copiii, din moment ce acestia nu au forma, marimea si continutul unei sticle de bere


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ma gandeam eu ca n-ai divortat degeaba, dar acum te inteleg mai bine.

E greu sa nu poti comunica nici in ceea ce-i priveste pe cei mici, sa nu te poti baza pe tatal lor cu mai nimic. Eu am pisici cu ex-ul, nu copii si m-am enervat teribil cand l-am rugat vinerea trecuta sa mearga cu una din ele la veterinar si uite ca-i marti si tot n-a facut-o.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Emilia, mi-a placut asta cu "eu am pisici cu ex-u", mi-a trebuit un pic sa ma dumiresc .
Eu am avut un caine cu primul ex, care dupa ce a stat la mine un timp dupa despartire, a ajuns la el. Sunt sigura ca a avut mare grija de el, e un om tare bun. E unul cu care daca as fi avut copii, mai mult ca sigur, chiar daca asta nu ne-ar fi salvat casnicia, am fi fost de aceeasi parere in ceea ce priveste copiii.

Nu la fel se intampla cu al doilea ex cu care am doi copii, aici treburile stau altfel, si stau bine asa cum stau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Chiar ca e faina expresia "eu am pisici cu exu"

Si eu am un caine cu exu' dar i-a fost incredintat lui spre crestere si educare. Eu -copilul, el- cainele si toata lumea fericita

Gabi, nu-ti mai fa nervi degeaba...n-ai cu cine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

ioiiii ce bine suna pisici/caini comuni cu exu' Si aici exista vizite de weekend si pensii alimentare?



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Aveam 2 pisici cu ex-ul. Un motan si o pisica.
Cum actualul e alergic la pisici pisica sta la mama mea in resedinta permanenta si motanul a stat la ex o vreme. Dar el e plecat mereu asa ca nu l-a mai putut tine si deci am dat motanul unei prietene de-ale mele. Mai nou si ea e plecata mereu asa ca i-am zis lui sa-i gaseasca un nou camin. S-a ocupat dupa indelungi insistente si i-a gasit. Dar motanul are o mica exema la gat aparuta intre timp. Si am fost eu cu el la veterinar de 2 ori si a treia oara n-am mai putut ajunge si l-am rugat pe el. Nu a mai ajuns nici pana acum, desi promisese ca va merge. Insa a platit cele doua consultatii si ii da actualei stapane bani de mancare, nisip, vaccinuri, tuns si alte cele. Cheltuielile cu pisica care e la ai mei le suportam eu si parintii ai mei. Deci intr-un fel se achita de obligatiile financiare.
Mie imi pare ca e genul de parinte care compenseaza prin bani lipsa timpului de calitate petrecut cu familia. Si in relatia cu mine timpul era problematic.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput