Prietene la bine si la greu - 43

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Laura_andreea ma bucur ca ne-ai vizitat si ca totul e in regula la voi

si eu ma gandesc tot mai tare sa-l duc cate putin pe zi la cresa de la 1 an... doar sa vad cand o elimina somnul de dimineata ca inca baga intre 30 de minute si 1 ora jumate si acum nu vad cum l-as duce. Tu cum ai facut cu somnul de dimineata al puiutei?

Cu antitermicele... cred ca se dau ca sa nu urce f mult febra la copiii mici ca e periculoasa. In caz de ceva si eu as incerca sa vad de la ce e si as astepta 2 zile fara nici un antibiotic clar, ca sa-si dea arama pe fata boala ce incubeaza. Insa asta spun acum cand puiul nu a fost niciodata in situatia asta, cand oi fi acolo (da Doamne sa nu) oi vedea eu cum oi face...

Legat de cereale, poate incerci niste cereale integrale fierte si scurse si puse mai apoi in blender. Cred ca le trebuie de toate, cereale pentru fibre de ex, dar nici nu cred ca e vreun capat de tara daca nu primeste. Mai incerci mai incolo, peste cateva saptamani.

Krelia la ce dovlecel te referi? la ala umplut? daca da, dupa ce l-am facut l-am pasat cu furculita in farfurie cu tot cu dovleac si continut si tot. Nu l-am taiat, l-am pasat cat am putut de bine (dar pasatul asta nu e nici pe departe ca blenduitul).

Apropos de asta intrebare - a mai dat cineva mancare pasata la kupil (neblenduita) si a observat mai apoi scaunul ca e mult mai mirositor ca inainte? Adica incerc sa aflu daca de la mancarea cu bucatele se intampla asta sau e doar in mintea mea....

Lylyana ce bine ca-s bunisoare analizele lui Alex

Dienutze sa treaca sanul ranit si sa te intelegi cu puiuta cu privire la alaptat

Crissa ce bine ca s-a reparat putzi de Robert .

Licurici spor la pictat

Mami.Ilinca - costul enorm.... sunt oameni care iau 600 de lei indemnizatie / luna si un scaun cu iso de 1.600 de lei e.... Si in plus el zice ca multe chestii de astea sunt doar marketing (ca si babycookul dar pe care il apreciaza f tare de altfel nu ca ar fi umblat ever la el )

Shtephy n-am stiut ca asa repede a secat 'izvorul' la Stefania . Dar e bine ca la Iustinutz tine lapticul bun.

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Nici noi nu avem dintisori inca si nici nu cred ca apar prea curand.

Shtephy

Doris mamica implinita de Matteo - 7.12.2009 ..
poze

26/04/2010-----80---78---76,5---76---75---74---72
target-----65





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Mai fetelor, eu urmaresc acum la stiri cu inima la gura stiri de la maternitatea Giulesti din bucuresti, cica a fost incendiu, am vazut la stiri cum au scos pe targa 3 bebelusi imbracati in folie de aia ca pt arsi..
Ma doare inima cand ma gandesc ce e in sufletul mamicilor de acolo, cica nu se stie nimic, nimic..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Asa...incerc recuperearea...ca a adormit puiuc mic rupt de somn...(desi nu e deloc o ora la care el doarme, de regula, in mini-programelul de zi cu zi pe care si l-a format cat de cat)

Smara, ingrozitor ce ati patit...bine ca a fost doar o mare sperietura si atat! Toate bune acum, da?

Raluci, bine v-ati intors sanatosi!

Ionela, ma bucur sa citesc ca ai o stare mai buna. Momente frumoase va doresc la mare!

Licurix, asculta aci o mama de baiat ...care isi dorea fata ....nu stiu cum e cu fetita, dar sa stii ca si baieteii au farmecul lor ....pana la urma, tot DD decide.....orice am face noi....sanatatea e pe primul plan . E drept ca si eu cochetez cu ideea de bb2 fetita (dar asta mult mai incolo )...insa, daca ar iesi tot baietel, m-as gandi ca deja sunt experta in cocoshei

Dana, cu margelelele nu e asa grav...ti-o spune o experimentata care a inghitit pe la 1 an un sirag intreg de perle si apoi le-a eliberat dupa 1 zi, cam oxidate ...si cu asistenta langa ea ...mama si buni care numarau margelele . In tot cazul, de preferat sa se evite experienta, fireste . tie si lui David.

Flo, si Rares se joaca cu "oala cu smantana" ...cea mai tare faza cu oala asta, la inceput...cand canta, noi nu intelegeam ce spune si in loc de "biscuitii din borcan", noi intelegeam "biscuitii importanti" ...lesne de inteles ca asa le-a ramas numele la formele alea din oala
S-a facut bine Maria? (la multi ani pt ieri )

Lavi, mie tot nu mi-ai zis daca ati gasit nasi

Crissa, multa sanatate la puiut!

Gabitza, imi pare rau de buf-ul Evei. Si Rares a facut azi un buf, din fundulet, cu capul pe covor, cu taica-su' langa el. Deci, se intampla si la altii...

Dankutza, sanatate mamei! Incearca si tu sa combini apa cu ceva suc de fructe )eu combin cu suc de mandarine si asa reusesc sa ii dau apa, ca nici Rares nu bea apa simpla).

Many, felicitari pentru premiera somnicului cu altcineva!

Ilinca, eu inca folosesc scoica....asa ca nu poci ca sa-ti spun despre scaune

Ancutza, sanatate tie si Sabinutei!

Doris, sa te refaci repede la cot si fundic .... sa treaca!

Simina, sa-ti traiasca nepotelul! Si sa traiesti si tu!

Monis, da, la dovlecelul gatit ma refeream

Piua..am terminat 42-ul...m-a luat cu groaza de la stirea cu maternitatea Giulesti....incredibil....nici nu am putut sa ma uit decat vreo 2 minute...

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai (05.11.2009)

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

au murit 3 bebelusi in incendiu la maternitate. Offf...Doamne! Ce e in sufletul mamelor de acolo??
Ma uit la Amalia si imi spun cat suntem de norocosi!!

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Brrr, stirea cu maternitatea Giulesti m-a dat peste cap... Ooooof...

Vroiam de fapt sa zic mai demult dar am uitat de lentilele de contact, nu lezeaza nici retina si cu atat mai putin corneea decat eventual daca e o persoana cu ochii f mari si cornee peste medie, atunci pot lentilele un pic sa deranjeze ca vin marginile lentilelor pe cornee si nu pe conjunctiva. In rest, cel putin lentilele moi protejeaza corneea, lentilele moi cu dioptrii zero sunt lentile terapeutice (se aplica in unele afectiuni ale corneei si ajuta la vindecare, ca un pansament).
Asa-i cum zice Krelia, dioptriile reale masurate de Bioptron sunt mai mari decat cele prescrise, mai ales la miopi si astigmati se aleg dioptriile cele mai mici cu care omul vede cel mai bine si pe care sa le si suporte. Cei care au astigmatism ce necesita lentile cilindrice mai ales suporta f greu (in sensul de ameteli nasoale rau) dioptriile cilindrice mari, de asta se incearca sa se dea cat mai mici chiar daca poate nu vede chiar pana la ultimul rand cu ele. N-ar trebui sa fie diferente intre ochelari si lentile ca dioptrii, doar ca no daca sunt prescriese in optici diferite sau in zile diferite depind de cat de odihnit e ochiul in acea zi, de alegerea celui care prescrie etc, altfel teoretic ar trebui sa fie egale. Mai exista un compromis ce se face la persoanele cu dioptrii combinate sferice si cilindrice (cei care au si hipermetropie/miopie si astigmatism la acelasi ochi) in care se calculeaza un echivalent sferic, astfel practic se pot folosi lentile doar sferice (mai la indemana , mai usor de procurat, mai ieftine) si nu cilidro-sferice.
Floricik mai exista varianta unor lentile de proba de la optician, chiar dinastea cu echivalent sferic pe care sa le incerci cateva saptamani o luna si vezi daca le suporti, apoi poti face comanda pentru cele definitive care bineinteles sunt si la alt pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaR

Asa-i cum zice Krelia, dioptriile reale masurate de Bioptron sunt mai mari decat cele prescrise, mai ales la miopi si astigmati se aleg dioptriile cele mai mici cu care omul vede cel mai bine si pe care sa le si suporte.

hai mah Di ca ma pricep si eu ...noroc ca mai am tinere de minte, cat de cat, din ce mi-a zis ochiologu' .
Cu diferenta de dioptrie, eu am zis din ce am "patit" eu, acu'..nush sa spun daca e o chestie general valabila. E posibil sa nu..dar la mine asa sunt, ohelarii -5, lentilele -4,75. Si nu vad diferit cu ele. Din aduceri aminte, parca la un moment dat imi trebuiau niste lentile sferice (vb la ochelari)..insa, nu mai stiu de ce nu mi le-a facut (parca din cauza varstei...)

Fete, eu inchid sandramaua...si cred ca si tv-ul.... tuturor!

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai (05.11.2009)

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

au murit 3 bebelusi in incendiu la maternitate. Offf...Doamne! Ce e in sufletul mamelor de acolo??
Ma uit la Amalia si imi spun cat suntem de norocosi!!

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)



socant, dureros

------------------------
Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

fetelor, ia uitati ce ne asteapta http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154376

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

a incercat si tata sa-mi arate stirea in seara asta dar nu am putut sa ma uit .

Dana da un link sa vad si eu Davidelul ca am ratat zilele trecute si pare ca am net acuma

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput