Trombofilia o cauza a infertilitatii - 31-

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Buna dimineata, dragele mele!

Ramonella, Felix, . Multumesc tare mult pentru incurajari!

Felix, am intrat in saptamana 13, asa ca, potrivit indicatiilor doamnei Uscatescu, trebuie sa trec pe Femibion 2. M-am uitat acum in cutie si am tablete si capsule. Iau zilnic 1 tableta+1 capsula? Am mai studiat si concentratiile si am vazut ca nivelul de folati e la jumatate . Nu-l afecteaza pe bebele unei mutante, nu?



R. 12+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ruxi, daca iei si acid folic de 5 mg in continuare, nu cred sa fie mare problema. Eu am tot cantarit variantele si am decis sa raman pe femibion 1 pana la sfarsit pentru ca si 1 si 2 au aceeasi compozitie chimica, mai putin scaderea folatului si adaugarea DHA la femibion 2. Cred ca folowise pe care il iau deja de 2 luni are suficient dha pentru bebe. Si sunt multumita ca nici nu vine inapoi pe gat miros de peste

Felix 13+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Felix, multumesc de raspuns. Eu ma gandisem la o varianta "combinata", sa iau bulina roz de Femibion 1 si capsula gelatinoasa din Femibion 2; pastrez astfel nivelul de folati si introduc si DHA. ma gandesc ca in cazul nostru necesarul e folati difera in raport cu cel dintr-o sarcina a unei femei normale, asa incat parca n-as vrea sa risc nimic, tocmai acum.

R. 12+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Balanta imi pare asa de rau, mi se frange inima. Tu si sotul tau sunteti niste oameni luptatori si curajosi si sigur veti avea si altii copii sanatosi care va vor umple sufletul.
Te imbratisez cu mult drag
Felix
Denisa
Tamy
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

alla sar'mana. Noi nu ne-am gandit la laptop, asa ca mi-am facut niste poze cu telefonul care se pare ca-si ating scopul intr-un mod minunat
balanta Doamne-ajuta sa te refaci complet fizic si psihic intr-un timp cat mai scurt si sa vina urmatorul bebe, sanatos, voinic, frumos si destept!
maria la et voi avea 3 embrioni (nu cred ca-i va baga pe toti A). Tot 3 am avut si la primul fiv, apoi, la crio-et, am avut 2.
ruxi eram convinsa c-ai sa vi cu vesti bune. Vineri am s-o intalnesc si eu pe "suplinitoarea" doctorasului nostru.
Felix de unde ai luat femibion 2, tot de la unguri? Cat costa o cutie? Vad ca te apropii vertiginos de 14 saptamani, asta inseamna ca te duci curand la eco?

Spermocultura sotului meu nu-i gata. Maine sau poimaine primeste rezultatul, insa i-a iest spermograma, si i-a crescut numarul, motilitatea si formele normale...cu 2%, ce-i drept, dar tot este o inbunatatire. Am recoltat si eu secretiile si cultura din col, dar nu ma astept la surprize. Azi am facut prima injectie de diphereline, am inceput sa beau ceaiul de cretisoara, continui cu tratamentul dat de la fundeni. N-am noutati. Ma simt plina de viata si sunt incredibil de linistita de fiecare data cand ma gandesc la acest fiv. Azi mai am de sarbatorit niste Marieni pe la serviciu, asa ca ma mai lungesc cu petrecerile. By the way: La Multi Ani!!! tuturor "Mariilor",


MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ruxi, cred ca e ok sa iei femibion 1 plus pastila gelatinoasa din femibion 2 insa o sa te coste o caruta de bani. Mai practic ar fi sa iei femibion 1 si folowise care are si asta 0,4 mg de folat. Poti sa o intrebi pe Uschi daca e ok asa. Nu stiu cat dha are femibionul 2 dar folowise are 200 mg de dha rezultati din 750 mg ulei de peste.

Adi, sa stii ca te astept si pe tine sa te gravidesti, da? Pana am eu burtica, sa pui mana sa faci si tu una!

Aristica, nu bag femibion 2 pentru ca oricum luam folowise asa ca am continuat cu asta si o sa merg asa de aici inainte. Din cate stiu eu, acum vreo 3 luni, o cutie de femibion 2 costa 60 si ceva de lei. Sper sa-mi aduc bine aminte La echo am fost saptamana trecuta, vom mai merge abia in septembrie cand ma voi vedea din nou cu Haiduc. Nu stiu daca voi avea rabdare pana atunci sa nu-mi mai vad minunatia Acu am inceput sa imi urmaresc miscarile din burta, poate poate voi simti si eu vreo fluturare de pui mic... Bafta la injectat! Imi place ca esti optimista! Asa trebuie, sa fii increzatoare si detasata!

Felix 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Aristica, asa te vrem! Luptatoare optimista! Sa dea Dumnezeu sa functioneze tot tratamentul si sa ne dai vesti bune cat de curand!

Felix, ai dreptate. DHA-ul din Femibion 2 e 200, deci exact cat in Followise. Eu iau si Omega 3, acre are intr-o capsula doar 80 DHA, deci oricum era insuficient pentru perioada asta. O sa-mi caut, prin urmare, Followise si o sa incerc combinatia cu Femibion 1. Am mai scormonit pe diverse site-uri si am citit ca excesul de folati se elimina, deci nu exista pericolul sa-i faca rau lui bebe.

Va pup pe toate!


R. 12+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

balanta, imi pare tar rau pentru ce ti s-a intamplat. Sa fii puternica si sa te gandesti la viitor cu mult curaj. eu acum 2 saptamani am fost la pshiholog caci simteam ca nu mai pot iesi singura din povestea cu sarcinile pierdute. MI-a prins tare bine sa aud si o parere din exterior si sa inteleg ca sunt lucruri care se intampla pentru ca asa vrea Dzeu desi nu intelem motivul...nu avem nici o vina si nici nu putem imfluenta in vreun fel asta. Mergi si tu poate te va ajuta sa treci acum peste aceasta perioada.

In rest fetelor, eu am facut vineri cel de-al doilea HCG si e dublat iar astazi am facut eco si am 5 saptamani si e in uter deci suntem ok.Ma supara de 2 zile, febra 38-39 si trebuie sa merg la un ORL caci ma doare in gat si cred ca e un virus luat de la nepoteii mei.Stiti vreun OrL ist bun in Bucuresti?

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Brotacel felicitari pt vestea buna, sa creasca mare bebe si sa fi cuminte in burtica pana la termen. Ai grija de tine si nu amana sa mergi la ORL


Un vot va rog http://s2.soferderomania.promotor.ro/mamica_de_inger Multumesc.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Am intrat sa citesc mail-urile. Am primit rezultatul la homocisteina- 13,9 si maximul este 14. Am intrat in saptamana a 6'a, cu ajutorul lui Dumnezeu. Sper sa fie totul in regula, desi inca nu am niciun semn de sarcina. Va pup pe toate de aici, din Croatia!


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput