Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Am vazut la Sensiblue un aspirator micut , cred ca functioneaza cu baterii care are si 5 melodii ... cica sa linisteasca copilul. Are cineva asa ceva ca sa stiu daca merita sau nu investitia ?

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )



Eu nu am asa ceva.
Folosesc batista sugarului montata la aspirator
Dar sunt multumita de rezultat.
Varianta in care tragi tu aerul la noi nu a mers.

Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010


Cand mai creste s-ar putea sa o folosesc si eu , pentru ca prinde din ce in ce mai multa forta si la un moment dat nu voi mai reusi sa o si tin si sa ii curat si nasucul .

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Neata !

Din fericire nu ii curat nasucul zilnic pentru ca nu am de ce, e curat; dar, o data la cateva zile o aud ca nu mai respira bine si atunci efectuez operatiunea; cateodata ii ies singuri cand stranuta ( nu avem noi mereu norocul asta ).
Eu folosesc batista sugarului, varianta prin care tragi tu aerul, ma gandeam ca varianta aspirarii cu ajutorul aspiratorului ai fi mai ok.
Am vazut la Sensiblue un aspirator micut , cred ca functioneaza cu baterii care are si 5 melodii ... cica sa linisteasca copilul. Are cineva asa ceva ca sa stiu daca merita sau nu investitia ?

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )



Rocsy eu am avut de la inceput aspirator de la Graco cu melodii si e f usor de manevrat.sincer, nu i-am pus niciodata melodiile in timp ce o aspiram,ci i le-am pus cand era vesela si ne distram pe langa ea. Ioana plans cand era mai mica la aspirator,acum doar arata ca nu-i place pufaind si zbatandu=se mai sa sara de pe masa de infasat. noua ne-a aratat pediatra cum sa-l folosim caci pana atunci nu scoteam nimic cu el. se pune ser in nari, se lasa vreo 10 secunde, apoi se intoarce capul pe o parte, se astupa o nara cu degetul(eu nu apas prea tare|) si se aspira din cealalta nara, bagandu-se adanc motzotzocul de plastic. a scos prima data o gramada de mucisori.ulterior nu au mai iesit asa de multi.insa fix la fel au iesit si cand am incercat batista bebelusului.Pe ea am zis ca o sa o folosesc in cazuri extreme, caci ma streseaza aspiratorul pe mine. Plus ca, in deplasare fiind, cum suntem acum la munte, sau cum vrem sa o mai ducem la mare in septembrie, nu as avea cum sa ma car cu aspiratorul dupa mine.Aasa, asta,e f practic si ii curat nasucul zi de zi, dimineata, dupa ce ii dau vigantol si ii sterg ochii.e un fel de toaleta de dimineata.
\sper sa te ajute asta in luarea unei decizii.

Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Ioana mea de vreo saptamana si ceva a inceput sa isi suga degetele si pumnii rau. Pana acum vroia mereu suzeta cand avea chef de supt ceva.Insa acum, mai si scuipa suzeta, ca sa isi bage pumnii in gura pana la cot.Ma tot uit sa vad daca nu or fi gingiile inflamate,insa nu vad nimic.O sa astept controlul de la 3 luni de saptamana viitoare, sa se uite pediatra la ea mai bine, ca eu nu ma pricep si pace.Ma gandeam ca o fi si o etapa de cunoastere, si-o fi descoperit manutele si face uz de ele. Insa la cum o vad ca roade(inclusiv di dupa ce mananca si e satula), zic ca or manca-o gingiile. Voi ati observat asa ceva la bebeii vostri?

Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Sofia molfaie suzeta maxim o ora pe zi. In schimb ii plac si ei manutele. Eu ii dau pace, din cate stiu e doar o etapa. Mai nou prinde de haine si le baga in gura iar ieri i-am pus in munuta o jucarie ( pe care a invatat sa o prinda singura daca o tin i fata ei ) si incerca sa o bage si pe ea in gura, doar ca e prea mare si pana la urma a lins-o de 2 ori, a aruncat-o si a revenit la manuta .

S-A TREZIT DE 5 MINUTE, NU POT SA CRED CA TACE, NU II STA IN FIRE !

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Stiti de ce tace ? INCEARCA SA SE RIDICE IN FUND !!! UNA DINTRE ACTIVITATILE EI PREFERATE . Reuseste sa isi ridice capul de pe saltea, cam 4 cm .
Eu cred ca vrea sa treaca mai repede peste toate etapele si ca ii sta capul sa mearga de la 6 luni

Nu prea este interesara de invartitul de pe o parte pe alta, ea vrea sa se ridice de pe salteluta. Deja s-a enervat ca nu poate, in curand o sa tipe.

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Virginia, si Stelios de vreo 2 zile are un "comportament ciudat", adica, isi suge mainile tot timpul (el care renuntase la asta demult si oricum o facea numai cand ii era foame) si de fapt suge tot ce prinde, bluza mea, suzeta, orice, scoate tot timpul limbuta parca l-ar deranja ceva si are niste bale..., plus ca e si f marait, lucru care nu-i sta in caracter , ma gandeam eu ca sunt nebuna ca ma gandesc ca o fi de la dinti , dar daca zici ca si Ioana ta a inceput asa, si e doar cu 3 sapt mai mare ca Stelios, sa-mi zici si mie te rog ce va zice pediatra peste o sapt.

R_ocsy, of si pe mine ma enerveaza socru-meu si soacra-mea ca il trezesc mereu pe bebe cand vin sa-l vada, lui Stelios nu-i place deloc sa fie atins cand doarme si socru-meu il trage de picioare si soacra-mea il "mangaie" pe spate ca cica asa-i place copilului , imi vine sa-i iau la bataie, pe bune, cand fac asa! Ah, ce frumos povestesti tu de Sofia cum incearca sa se ridice, de-abia astept sa ajungem si noi la etapele astea, de fapt, Stelios cred ca vrea si el sa sara niste etape, ca acum la 2 luni sta mult pe burta cu capul si abdomenul ridicat pana la nivelul buricului si se uita stanga-dreapta zici ca e la tenis, iar cand sta pe spate, ridica capul si picioarele devine ca un arc, zici ca face abdomene.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

la noi, scosul mucilor a fost adevarat sport de familie, noroc ca n-am avut nevoie aproape deloc pana la un an. si dupa un an, cand chiar trebuia sa-i curat nasul, nu reuseam singura, ca punea mana pe mana mea si dadea din cap, si plangeaaaaa....eu scoteam, iar el producea altii din cauza plansului. iar rezultatul era cam nul.
noroc ca destul de devreme pt varsta lui, a invatat sa-si sufle nasul singur (pana intr-un an jumate), altfel era jale.

fi-miu cel mic s-a culcat aseara pe la 10,30 si a dormit pana la 9 fara 10 dimineata. de fapt am dormit amandoi neintorsi. m-am si speriat ca nu s-a trezit peste noapte, dar m-a intampinat de dimineata cu un zambet larg, cu pofta de tziti si apoi un kk urias . era asa multumit si linistit ca in 10 minute a adormit la loc . a fost 4 zile super-agitat, ziua nu dormea deloc, maraia si sugea. probabil acum se resimte si recupereaza orele de nesomn. shhhhh.....



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

salutare,

fetelor sa imi dati si mie parola sa imi pun si eu floricica in album

si victor isi baga mainele in gurita si le molfaie, dar ii trece pofta de ele cand ii bag suzeta, pe mine ma streseaza faza cu manutele ca ii curge din gurita si cum e cald se irita pe barbie si face multe multe bubite de caldura . Aseara si el a plans cand am scos mucisorii, dar era si marait, sa speram ca e doar o faza...

Puiu meu incepe sa descopere lumea, nu mai adoarme afara decat tarziu, se uita asa mirat la oameni, la copaci,, ....e tare simpatic, si in leagan azi am stat de povesti cu maimuta si cu papagalul....ceva de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana1234

salutare,

fetelor sa imi dati si mie parola sa imi pun si eu floricica in album

si victor isi baga mainele in gurita si le molfaie, dar ii trece pofta de ele cand ii bag suzeta, pe mine ma streseaza faza cu manutele ca ii curge din gurita si cum e cald se irita pe barbie si face multe multe bubite de caldura . Aseara si el a plans cand am scos mucisorii, dar era si marait, sa speram ca e doar o faza...

Puiu meu incepe sa descopere lumea, nu mai adoarme afara decat tarziu, se uita asa mirat la oameni, la copaci,, ....e tare simpatic, si in leagan azi am stat de povesti cu maimuta si cu papagalul....ceva de vis.




Ioana, nu ai activat PM, mergi la contul meu/profil personal/mesaje private/options si acolo bifeaza prima optiune "activeaza mesajele private".

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

bine v-am gasit@

vad ca si voi - rocsy - aveti probleme cu somnul! Eu una ma declar VARZA.
NOAPTEA TRECUTA A FOST LA FEL DE AGITATA CA SI PRECEDENTA, si nu mai pot da vina pe vaccin. Am dormit pe furate, in conditiile in care Mateo dadea dinb miini, picioare, de spui k era la maraton. nu stiu cum sa fac sau ca sa fac pentru a-i regla un pic somnul de noapte... e clar: evolutia si obiceiurile lor cunosc modificari - oare ne testeaza noua nervii??? Sa-l vezi ce frumos doarme ziua, si ce profuuund!!!

iar eu: zombie.

nici sa gindesc nu pot

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput