FIV 2

FIV 2 | Autor: gabid

Link direct la acest mesaj

Suntem optimiste si increzatoare ca va fi bine!!!!

Gabi si Simonica de 2 anisori .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Salutic!Ce faceti ?

Bine ai venit Stef!Ti-am lasat un mesaj pe FIV 1!
Vine week-endul!Vremea e urata afara asa ca numai pleaca niciuna de data aceasta nicaieri.Va astept aici!
Denisa ,imi pare tare rau pentru ca nu au fost multi foliculi mari.Trebuie sa te gandesti ca stimularea a fost imediat dupa cealalta.Nu se poate ca din 6 sa nu iasa 4 sau 5 embrionasi.


sila toate!!!!!!!

Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Denisa, si eu zic ca sunt sanse f. bune sa fie destui embrioni. Stiu ca nu e ce ai sperat tu, si inteleg ca esti putin dezamagita, dar important e sa fie de calitate buna! Te rog nu-ti pierde speranta.
Te pup
Cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Denisa, si eu spun ca nu ar trebui sa iti pierzi speranta. Si doi din sase daca s-ar dezvolta normal si ti i-ar transfera, ai avea sanse mari sa ramii insarcinata, si atunci a meritat totul, nu?
Capul sus si fii optimista!!
Te pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stef spune:

Salut Gabi!
Multumesc pentru incurajari.
Am facut urmatoarele analize: dozarile hormonale in ziua 14 si 21, hsg,monitarizari in zilele 7,9 si 11, papanicolau, secretie vaginala pt clamydia. Toate astea incepand cu aprilie 2003.Diagnosticul Dr.Ancar: trompe lungi si usoare dereglari hormonale.
Exista analize speciale pentru FIV?
Eu nu ma asteptam asa repede la FIV dar dr.Ancar a spus ca tratamentul clasic (undestor, cartil.rechin,vit.E) al sotului meu a dat rezultate de la azoospermie la "extremi de rari spermatozoizi" si ca nu trebuie sa mai asteptam. A vrut sa facem inca o spermograma la Medsana si sa-l sun sa-i spun rezultatul joi.
Am apelat la cunostintele voastre pentru a incerca sa inteleg ce ne asteapta.
Dr.Ancar mi-a zis sa-l sun in ziua cand imi vine ciclul in nov. si sa-i spun ca sunt pentru fertilizare.Ce crezi ca se v-a intampla? Trebuie sa am pana atunci injectiile cumparate? Cand crezi ca imi va da reteta?
Am un mic haos in cap!
Incerc sa caut pe forum cat mai multe date.

Cu bine,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stef spune:

Salut Gabi!
Multumesc pentru incurajari.
Am facut urmatoarele analize: dozarile hormonale in ziua 14 si 21, hsg,monitarizari in zilele 7,9 si 11, papanicolau, secretie vaginala pt clamydia. Toate astea incepand cu aprilie 2003.Diagnosticul Dr.Ancar: trompe lungi si usoare dereglari hormonale.
Exista analize speciale pentru FIV?
Eu nu ma asteptam asa repede la FIV dar dr.Ancar a spus ca tratamentul clasic (undestor, cartil.rechin,vit.E) al sotului meu a dat rezultate de la azoospermie la "extremi de rari spermatozoizi" si ca nu trebuie sa mai asteptam. A vrut sa facem inca o spermograma la Medsana si sa-l sun sa-i spun rezultatul joi.
Am apelat la cunostintele voastre pentru a incerca sa inteleg ce ne asteapta.
Dr.Ancar mi-a zis sa-l sun in ziua cand imi vine ciclul in nov. si sa-i spun ca sunt pentru fertilizare.Ce crezi ca se v-a intampla? Trebuie sa am pana atunci injectiile cumparate? Cand crezi ca imi va da reteta?
Am un mic haos in cap!
Incerc sa caut pe forum cat mai multe date.

Cu bine,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

Denisa, imi pare rau sa te vad stresata dar sincer, nu ai de ce. 6 ovule e bine si e important sa fie unul bun la sfarsit. Stiu cum te simti si eu ma gandeam la fel ca sunt doar 9...dar ce rost are sa ne mai si stresam. Trebuie sa fii cat mai linistita sa se prinda acel unul important. In plus mai ai si congelati chiar daca sansele sunt mai mici. O sa vezi, o sa fie bine!

Stef, bun venit si sedere scurta , sa fie cu ochisori repede. Din ce ne spui , deduc ca intr-adevar FIV cu ICSI e solutia. Si noua ne-au spus la fel (sotul are oligospermie). Deci faci FIV in noiembrie, sa fie cu noroc! Daca Ancar ti-a spus ca incepi in noiembrie cred ca nu mai ai alte analize de facut si reteta pt medicamente o sa ti-o dea el. Daca nu ma insel el nu da anticonceptionale deci la urmatoarea ovulatie incepi injectiile de supresie , apoi si cele de stimulare, punctia , transferul si gata! Crede-ma e mai simplu decat pare. Si eu am fost mult mai stresata inainte pana sa ne hotaram si sa incepem tratamentul (imi amintesc cand Raluca mi-a spus asta si mare dreptate a avut!). Intreba-ne ce iti trece prin cao si o sa incercam sa-ti raspundem.

Eu azi am avut apelul de la clinica si mi-au spus ca mi-au ramas 6 embrioni dar nu pot inca alege cei mai buni asa ca trebuie sa astept ziua 5. Ma suna duminica dimineata sa-mi spuna cand fac transferul: duminica, luni sau poate chiar marti.
Denisa, poate facem transferul in aceeasi zi!
Ce ma ingrijoreaza este ca mi-a zis ca embrionii au intre 6 si 8 celule. Nu e prea putin? Fetele care au facut FIV, cate celule erau in ziua 3?

De azi am intrat in vacanta. URA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Monica,doar 6 embrioni?Ce se intampla?Nu stiu ce sa spun cu diviziunea dar la mine lucrau tare!Dupa 24 de ore aveam deja 8 diviziuni.Ai mei erau fetite si ai tai sunt baietei!Baieteii sunt mai lenesi!Daca dr spune ca'i bine nu-ti mai fac probleme pt ca afecteaza sarcina.
Stef,eu nu am facut analize speciale de FIV decat atunci cand incepe efectiv procedura.Sunt cuprinse in pretul FIV.Parca de estradiol este vorba.
Cand vei merge la el iti da injectia de supresie si tratamentul in functie de ce ti-a iesit la dozari hormonale.
Mie nu mi-a mai dat eco...probabil ca acum cand voi merge imi va da eco.Sa-l sun si sa-l intreb daca trebuie sa fac si eco in zilele 7,9 11.Nu!Mai bine il intreb cand ma duc cu rezultatul la analize.
Eu sper sa-mi dea tratamentul mai repede si sa merg in Ungaria sa-l iau.
Stef,nu-ti fie teama!Te grabeste pt ca situatia sotului tau nu pare prea roza.Important este sa obtii cat mai multi embrioni !
Eu ii dau lui Dan tratament naturist acum.Uneori face mai multe minuni decat un tratament hormonal.Oricum cand mergem la Bucuresti vreau sa faca si el o spermograma.
Mie mi-a iesit estradiolul mic deocamdata in ziua 3 dar asta se trateaza...asa eram si data trecuta.
Haide,Stef dacaa ai venit printre noi trebuie sa fii mai optimista.Eu trebuie sa va fac optimiste pt ca am reusit...si eu si Cloe.


sila toate!!!!!!!!!!

Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cored spune:

salut fetelor,

nu prea am mai avut noutati si internetul a mers foarte greu in ultima vreme. ieri am facut primul eco sa vedem ce s-a intamplat cu stimularea... la 5 zile de menogon am 7 foliculi pe un ovar si 4 pe celalalt. cam lenes stangul dar a spus doctorita ca e ok pana acum . luni vom vedea ce s-a mai intamplat. nu mi-a modificat doza de menogon. se pare ca si la mine se va potrivi transfeul cu perioada fertila naturala. prima zi de mensturatie a coincis cu prima zi de menogon. doctorita a zis ca nu se intampla prea des dar e foarte bine asa. parca si la tine Raluca e tot asa, nu? si eu am inteles ca punctia si transferul se va face in perioada 24-29 octombrie asa ca nu mai avem mult ... fetele care sunt la fivul din primavara ma bucur enorm ca ne sustineti ...Gabi si la sotul meu, tratamentul naturist a dat rezultate. de la oligoastenospermie a ajuns la oligospermie. a crescut si numarul de la 4 mil la 25 mil si mobilitatea de la 30% la 60% ceea ce nu a fost suficient pentru a concepe pe cale naturala dar e un pas inainte. foarte mult conteaza si stresul! cu cat e mai relaxat si linistit cu atat rezultatele spermogramei vor fi mai bune. stef bine ai venit printre noi desi e hilara urarea asta!!! multa bafta si sa fie cu ochisori cat mai repede. Anemona ce s-a mai intamplat cu tine? nici o veste? poate ne intalnim la transfer. intrebare pentru fetele care au mai trecut prin asta... i se da voie sotului sa fie langa noi la transfer? pe mine m-ar ajuta enorm sa-l stiu cu mine... va pup si asteptam vesti bune de la fetele care sunt in emotii acum. va tinem pumnii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cored spune:

Gabi, cum adica ai tai au fost fetite si ai Monicai sunt baietei? ce inseamna? se refara la sexul copilului? se poate determina atat de devreme? apropo cat de repede se poate afla daca sunt gemeni ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Fetelor,o stimulare intrega pentru 2 embrioni.Da, atata am 2 embrioni,pe care m-i pune luni.

Mergi la inceput