FIV 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Denisa,imi pare tare rau dar e bine si doi embrioni.Eu consider ca a fost prea devreme stimularea a doua.Iti doresc multa bafta la transfer!Poate ca tot dezavantajul acesta se va transforma in .Mie mi-au mers toate invers cand am reusit!iti tin pumnii stransi.Trebuie sa ai incredere ca va fi bine!
Cored,sigur ca sotul asista si in Romania la transfer.atunci numai este anestezie...numai trebuie sa fie supersteril asa ca sotul tau va asista la transfer.
In legatura cu ce i-am spus Monicai...in general fetele sunt mai rapide in evolutie si mai grabite in toate.Am glumit...de unde sa stiu eu ca am fetita??!!??Se diviza putin mai greu embrionasii ei si din cauza asta i-am spus ca sunt baietei.Doctorii stiu ei mai bine cum trebuie sa se divizeze.
Cored,eu zic ca'i bine 7!O sa se mai faca si altii la urmatoarea eco.7 vor fi sigur foarte mari.


sila toate!!!!!!!!!!!

Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

La eco de 7 saptamani iti spune daca sunt gemenei.La mine a fost unul singur de la inceput.Eu mi-am dorit din tot sufletul gemenei!Acum o sa-l fac si pe bb 2 ca sa numai sufar.O sarcina gemelara este declarata gemelara dupa 12 saptamani pentru ca oricand se poate absorbi unul daca organismul nu este facut sa aiba gemeni.




Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Denisa,eu simt ca va fi bine de data aceasta si embrionii care'i mai ai vor fi pt nr 2.



Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stef spune:

Va multumesc din suflet pentru primirea calduroasa!
Monica, spune-mi te rog in ce zi a ciclului se face injectia de supresie? Pentru ca Ancar mi-a zis ca o sa incep tratamentul in ziua a 2 sau in ziua a 14.Nu stiu in functie de ce? Oare in functie de lotul care se formeaza pentru ET?

Gabi, ce crezi, atunci cand il sun pe Ancar sa-i spun rezultatul la spermograma sa-l intreb daca poate sa-mi dea reteta ca sa o cumpar din Ungaria din timp? Crezi ca se supara? Cum reactioneaza la intrebari suplimentare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

Denisa, stai linistita, important e ca ai 2 sa-ti transfere luni si sa fie bebe. Iti tin pumnii!

Gabi, ce sa zic, am facut si eu ce-am putut! Important e sa iasa ochisori din astia 6 embrioni.

Stef, depinde de doctor si de tratament. Eu fac fivul in Canada si la clinica mea incep cu anticonceptionale in a2a zi de ciclu, timp de 2 saptamani si apoi injectiile de supresie. Cel mai bine e sa vorbesti cu fetele care au facut sau fac FIV la Ancar.

Cored. bafta in continuare la stimulare. Sa vina repede punctia si transferul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

Am cautat pe internet si am gasit ca in ziua 3 e normal ca embrionul sa aiba minim 6 celule, preferabil 8. Acum nu ne ramane decat sa asteptam ziua 5 si sa ne spuna cum s-au dezvoltat si cand fac transferul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Nu imi ramane decat sa sper, Dumnezeu mi-a dat 2 embrioni,care se v-ar face bebei,fiindca nu o sa mai am nevoie de altii, sa stea la congelator.
Monica tu ai platit FIVul?
Corina ai presimtit ca 2 se fac?De fapt si eu parca vroiam 2,caci nu imi convenea chiar si pentru 3 sa platesc congelarea.Dar tare mi-a fost frica ca nu vor fi macar doi.Oricum chinul care este,pentru 2 embrioni,daca nu iese cu rezultat pozitiv,e foarte nasol.
Stef capul sus,nu toata lumea are ghinion. Trebuie sa fii pregatita sufleteste pentru orice se poate intampla intr-un fiv.Cel mai mult trebuie sa ai rabdare si sa nu te stresezi,pentru ca visul de a avea bb, sa ti se implineasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Monica, asa e, in ziua 3 embrionii trebuie sa aiba 6-8 celule (ti-am trimis si mesaj). Deci te incadrezi! Si daca li se parea ca ceva nu e in regula, ar fi facut ET la 3 zile, dar inseamna ca arata bine si avantajul in ziua 5, deci in stadiul de blastocysts, este ca se pot alege cei mai buni! Sa dea Dumnezeu sa se dezvolte si de acum incolo tot asa de bine ca si pana acum.
Cored, mult, mult succes iti doresc.
Denisa, stii ce se zice pe-aici? "It only takes ONE!" Si sa stii ca am auzit de cazuri in care a ramas un singur embrion la transfer si a iesit cu ochisori. Deci te rog nu-ti pierde speranta! Sa fie intr-un ceas bun transferul si sa se prinda cel putin unul!!
Se aprinde atmosfera aici pe forum, sunteti multe in focuri acum, dragele de voi. Stiu atat de bine prin ce treceti... Sa va ajute Dumnezeu la toate!
Va pup si va doresc weekend placut

Cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Stef,fiind timpul asa de scurt eu zic ca poti sa-l suni pe Ancar si sa-i spui ca vrei sa iei tratamentul din Ungaria si daca ar putea sa-ti spuna cantitatile.Am vazut ca nu esti din Bucuresti,deci tot la telefon vorbesti cu el.Mie la primul FIV mi-a spus chiar el daca pot sa merg in Ungaria dar atunci eram "batuta in cap "si l-am luat din Romania.Parca ma papa bau-bau daca mergeam in Ungaria sa-l luam si ne costa si mai putin!
Monica...nu trebuie sa fii stresata cu divizarea embrionasului...deja este a treia zi si daca inca evolueaza pozitiv este bine...(ma refer la embrionasi).Probabil ca asa trebuie sa fie.Mai bine decat ICSI nu cred ca pot iesi embrionii...asa ca ...fii optimista!!!

Stef,in legatura cu tratamentele date de Ancar...Eu nu am facut 2 saptamani de anticonceptionale.Am facut injectia de supresie si am inceput imediat injectiale cu hormoni din a doua zi a ciclului.
Karula care a facut in primavara trecuta tot cu Ancar a facut 2 saptamani de anticonceptionale si apoi a inceput direct tratamentul fara injectie de supresie.
Stef,eu zic ca trebuie sa ai tratmentul cumparat cand ii spui ca a venit ciclul din noiembrie.Incearca sa-l suni si sa vorbesti cu el.Nu-ti fie teama sa-l intrebi...rar un dr ca el iti va povesti singur despre problemele tale.Roaga-l sa se uite pe analize si sa-ti dea tratamentul pt tine.


sila toate!!!!

Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Cloe,tu cate saptamani ai?Cand trebuie sa nasti?Ce fac bb-ii?Te-ai pregatit de gemenei?Le-ai cumparaat ceva?







Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput