Prietene la bine si la greu 42

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Salutare.

Azi facem cinste ca face Zburlici 8 luni. De haleala nu dau , decat de baut ca e prea cald.

Ava, Ramonika, Crissa, ma bucur ca ati gasit un pic de timp liber sa ne mai scrieti de voi si de fulgusorii frumosi.

Ava am vazut poze cu baietii tai Sunt niste scumpi. Nu stiam cine e iladycooper pe webshots.

Ramonika greu cu infectiile astea ...Dar oare de ce reapare? Tare sunt nesuferite. pe Ruxi si Vladut.

crissa felicitari pt progresele puiului.

Krelia, papa tare bine Rares.
De cand ai scris tu de suc de fructe am facut si eu pt Ema si chiar bea. Apa e cah, ceaiul la fel. saru-mana de idee ca mie nu-mi dadea prin cap.

Monica bine ati revenit de pe meleaguri...inalte Abia astept pozele.

Ralu greu cu dintisorii Ema momentan roade un cablu...nu-i bagat in priza deci e safe

Lyly imi pare rau ca si voi ati patit-o in vacanta. Bafta la analize.



Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

www.webshots.com/user/floricik0805" target="_blank">noi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broscuta_80 spune:

Pup fetele!!!!
Sunt ca o balena esuata.... mi-e cald de moooor si avem 33 de grade in dormitorul fetii....
Di ce fete iubarete
Mmmmm lavi eu sunt alta matza curioasa.... vreau poze cu rochiaaaaaaa, se audeeeeee?????
Ramonika pup you si pe Ruxi. Ma bucur ca este bine. Felicitari pentru dintisor. Nu stiu sa iti spun cat dureaza pentru ca fii-mea e o mare STIRBA. Auzi, cum ii prepari pepenele? Cum i-l dai sa-l manance?
lyly eu am avut tot chinul chinurilor cu fii-mea la munte. Oricum, ne-am lamurit cum e cu bebe mic in concediu. Never ever again pana nu se face mai mare ( sa vorbeasca, am zis noi ). Sper sa va iasa bine analizele si ca Alex nu e bolnavior.
Lumi pai asa, copii astia ai nostri mofturosi la mancare ne obliga sa gandim intens, ne pun la lucru imaginatia, nu gluma.
monica 80 sarumana de cafia mmmmmmmm ce bun . Bine ati revenit!
krelia ohoooo suntem baieti mari..... urmeaza sa doarma singurel in camera. Las' ca e curajos ( si mancacios ) baiatul lu' mama, sigur n-o sa fie probleme!
crissa offf mami, cum de v-ati pricopsit cu infectie urniara? Numai ganduri bune de la noi .
Va salut. Tre' sa merg la ochiolog ( in acelasi domeniu cu dintologul ) sa ma chioreasca ala vo' 45 de minute ca sa-mi zica daca mai vede baba sau sunt fara remediu.
Bye


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Citat:
citat din mesajul lui laviniablaga

nu mai da bine...la o "mamica batrana asa ca mine" (vorba soacrei)



Lavi, la tine merge de minune vorba aia" soacra, soacra poama acra"
Auzi tu vorba...

Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

www.webshots.com/user/floricik0805" target="_blank">noi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Broscuto bafta la ochiolog. De curand am schimbat si eu ochelarii...eee visam io la lentile Am renuntat la idee si tot cu bicicleta pe nas sunt.

Shtephy, ce-ti mai fac puii?

Wow Diana am ramas masca cand am vazut cat de bine arati. felicitari.

Fetelor am observat ca Ema sforaie. Sa-mi fac griji in privinta asta? Pediatrul zice ca are vegetatii...asta inseamna ca peste un timp va trebui sa o operez de polipi?


Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

www.webshots.com/user/floricik0805" target="_blank">noi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Salutare a tutti!

Tare jena mi-a fost ca nu am mai activat pe aici, dar m-a chinuit rau burta/stomacul/intestinele - ce-o fi fost. Pana la urma e infirmat diagnosticul de apendicita si eu ma simt mai bine, de ieri am si pofta de mancare, yupiii!

gabitza, multumim ca ne-ai anuntat despre postarea mamicii sunshine de la fulgusori. E interesant mesajul, descrie in detaliu perioada de dezvoltare 28-30 sapt (cap 73/pag 19, pt cine e interesata)

Ancutza, uff raceala asta! E greu cu racelile oricum, dar pe caldurile astea cred ca e infiorator. Multa sanatate!

Imi pare tare rau de mofturile la masa cu care se confrunta Coquelicot, Smaranditza, cristina_boc. Si alte mamici. Ce zicea chiar mamica sunshine in postarea de la fulgusori, am observat ca uneori functioneaza la noi: sa o las pe fetita cu mana in mancare, atunci incepe sa framante intre degete piureul si accepta sa pape in timpul asta, sau din lingurita, sau de pe degetele ei. E adevarat ca nu e 100% atenta la mancare, dar macar atentia ii e atrasa tot de ceva legat de masa, nu de o jucarie/tv etc. Va tin pumnii sa reusiti sa treceti hopul asta, asa cum zicea si Lumi, e tare greu, dar va fi doar o perioada pe care o veti depasi.

Coque, dar la voi si banana a intrat pe lista neagra acum?

Krelia, ce vesti cu operatiile astea, dar tu pari destul de relaxata. Sanatate multa! Albastrel e tare simpatic, imi imaginez, cum face el bravo.

Dankutza, cu kinetoterapeutii. Eu am inteles ca mai intai trebuie mers la un medic care sa stabileasca tipurile de exercitii de care e nevoie si apoi kinetoterapeutul le pune in practica. Un astfel de dr ar fi dna dr Fosa de la Eurosanity (Calea Plevnei), eu am fost trimisa la ea, dar nu m-am dus deocamdata, asa ca nu stiu sa iti spun cum e. Dna dr, din cate mi s-a spus, ar da si niste contacte de kinetoterapeuti care sa vina acasa. Iar nu stiu daca e asa intr-adevar, eu nu am ajuns in etapa asta deocamdata, doar o am in plan. Mitzi de la noi mai stie despre kinetoterapie.
Totusi, eu cred ca nu e cazul sa te ingrijorezi si agiti pt asta, Pinky e ff bine!

Smaranditza, vad ca esti tare obosita de la atatea nopti nedormite. Stiu ca e un subiect ff sensibil si ca e tare enervant sa ii auzi pe toti cum iti dau sfaturi, mai ales cand sunt convinsa ca ai incercat totul, probabil si in cap ai stat ca sa doarma Timi, .... daaar sar si eu cu sfatul necerut. La noi am observat asa: 4-5 zile dupa revenirea acasa a fost greu cu dormitul (am pus pe seama reacomodarii), lasatul AC sa functioneze pana pe la 3-4 dimineata, iar apoi deschisul geamului iar au dat rezultate bune. In plus, seara, la primul semn de nervozitate la adormire, iau fetita din patut si o pun pe pat, langa mine – am vazut ca o calmeaza asta si m-am gandit ca poate ajuta sa o scutesc de agitatie in patut, luat in brate, pus la loc, ca toate manevrele astea mi se par ca se lasa cu prea multa caldura degajata si una doua era transpirata toata. De 3 nopti am mutat patutul in dormitorul nostru (asta de cand cu criza mea), ca sa dorm si eu mai mult si sa pot interveni noaptea mai repede, la cerere. As zice ca e muuult mai bine cu somnul acum, si al meu, si al ei. Va tin pumnii si voua!
Si inca ceva, am tot citit despre somn si probleme de somn in cele 4 saptamani grele de la noi si mai multi autori spun sa te culci atunci cand se culca si bb, iar treburile pe care le-ai face, de ex de la 22 la 24 sa le faci dimineata de la 5-7. Cica daca mama adoarme, resimte si bb un soi de liniste si doarme mai bine. Eu am incercat si asta in 2 seri si a mers cat de cat, nu neaparat am vazut o imbunatatire semnificativa la somnul fetitei, dar clar mi-au fost mie de ajutor orele alea de somn.

Dana, ce vorbaret e David. Si curajos, cum s-a ridicat el in picioare in masinuta! Sper ca e bine, sanatos, cazatura fara urmari. Multumesc de feedback-ul despre tarc.

Pt cele 3 dileme ale broscutzei, din pacate nu stiu sa iti raspund. Doar la dilema 3, de pe aici am retinut ca unii bb-i se baloneaza tare de la cereale. Poate fi si cazul vostru?

Lalu, din pacate cred ca la voi se aplica ceea ce scria Coque, din Brazelton, despre trezirile noaptea, ca se indesesc cand incep sa mearga, fiind pt ei asa un progres si o descoperire ca vor sa o practice mereu. Pupici si multa putere, poate ai cum sa mai furi un somn mic ziua, cumva.

Vad ca monis era suparata pe la pag 15, sper ca pana ajung la zi cu cititul sa isi fi revenit si ea la un status mai zen. Daa, pare mai zen acum, planuieste revolutii vestimentare la birou

Gata cu AMR-ul ionelei, ba au fost si artificii, fff frumos! De-acum incepeti sa va plimbati, cred, ca parca asa ati facut si la cealalta venire a lui tati acasa, calatori in toata regula.

many, ce aiureala la voi la serviciu! Sa iti iasa figura cu bb2, daca asta iti doresti.

Andre, sa traiasca Chiara, tie multumim de cinste si tot tie bataita ca iar ai muncit pana la epuizare.

lili, eu intrebam de tarc si mi se pare buna ideea cu piscina. Se umfla cu pompa, da? Partea de jos banuiesc ca nu se umfla, asa mi-ar placea mie. Imi pare tare rau ca esti down, sper ca e de la ceva ce va trece repede, repede.

ralu_seby, ce de progrese la Matei! Incerc niste raspunsuri la cateva din intrebarile tale: citisem ca de la 8-9 luni incep sa isi dezvolte simtul gustativ, asa ca probabil ai putea din cand in cand sa variezi componenta piureului ca sa aiba si alt gust. De carnita eu stiu ca se da de 2-3 ori pe sapt, in zilele in care nu se da galbenus. Iar despre galbenus am retinut ca e ok de la 8 luni, dar inceput treptat-treptat. Iar despre pantofiori, a pus Coque niste link-uri, o sa caut in history sa vad dc le mai gasesc.

Ava si gabitza, mereu ma gandesc la voi cum reusiti cu 2 piciulini.

La intrebarea suicidala a lui coque eu nu stiu sa raspund. Dar am asa un feeling ca mai bine fara raspuns, ca altfel hoarde de pitici pe capul nostru!

Ramonika, ma bucur de mesajul lung si imi pare rau de infectiile astea urinare. Eu zic ca e bine ca ai luat-o pe Ruxi cu tine in pat, nu se va permanentiza asta, stai linistita, iar acum o sa reusesti sa dormi mai bine. Poate iti mai pui pe picioare sistemul imunitar in felul asta si se mai raresc si infectiile urinare.

Lyly, bine ai revenit. Pacat ca nu a iesit vacanta la mare cum ti-ar fi placut, tinem pumnii la analize, sa nu fie nimic si sa isi revina Alex mic, sa nu te mai ingrijoreze.

crissa, nu stiu de infectie urinara nimic, pupici apasati lui Robert sa se faca bine repede.

Intrebari:
Branzica de cate ori pe saptamana se da? Si cam cata?

Coque, mai tii minte link-ul/denumirea/ceva cuvant cheie de la tarcul colorat - ne dadusesi tu un link mai demult? Ca prospectez piata de tarcuri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Flo, chiar acum citeam in Dr.Spock de faza cu apa...acolo scrie ca unii copii pot refuza apa chiar pana pe la 1 an si ca nu e un motiv foarte mare de ingrijorare, caci ei isi iau oricum hidratarea, cat de cat necesara, din sucul fructelor, din zeama legumelor si din apa laptelui. Insa, ca e bine sa incercam a le-o da in combinatie cu putin suc de fructe, caci vom avea surpriza sa le placa. Deci, ii dam inainte cu combinatii
Sa traiasca Zburlici!
Auzi, da' de ce ai renuntat la ideea cu lentilele de contact? Ti se pare o operatie complicata cu ele, sau din cauza de "benjamins"?
(nu stiu ce sa-ti spun de sforaieli, eu le-am pus pe seama nasucului uneori infundat cu mucisori si i-am mai bagat din cand in cand ser (m-am cam puturosit, nu-i mai bag zilnic, si nu stiu daca o fi bine..e drept ca a cam devenit foarte chinuitor, caci nu ma mai lasa....azi, de ex. i-am pus putin si a iesit un ditamai mucutz )

Broscuta, e ditamai barbatu', ce sa mai ...nu ma gandeam la probleme, ma gandeam ca n-o sa ne lase pe noi inima ...si ca n-o sa-l mai vedem cand ne trezim dimineata ...
Suces la ochiolog! (si hazband a fost azi ca sa-si schimbe ochelarii pe care i-a stricat fiul sau ieri . Si eu trebuie sa ajung sa imi schimb lentilele, ca sunt mega-zgariate.

Dozz, pai ce naiba sa fac...trebuie sa fiu relaxata ca altfel o iau razna....daca ma gandesc ca la alea 7 milioane pe care tb sa le da eu la RMN, e posibil sa se mai adauge inca 7....pt un eventual RMN la hazband ...ca deh, acu' nu mai e concludenta o radiografie simpla...trebe remeneu ...Asa ca, pana nu m-oi confrunta cu datul banilor la tejgheaua clinicii...fac si eu haz de necaz
La intrebarea ta cu branzica, incerc si eu sa ma dau rotunda ....eu, in general am incercat sa nu depasesc cifra 2 la toate alimentele astea mai....altfel (vz. branza de vaci, galbenus, carne). Cred ca e o proportie cat de cat ok. Asa zic eu.

Din categoria noutati: - azi i-am dat MBS...hm...nu pot spune decat ca i s-a parut nici prea prea, nici foarte foarte, iar in final s-a strambat de tot la ea, nici s-o inghita nu mai vroia. Acu' doarme in nas

Io pot sa va adresez o intrebare din alta categorie?
Cine ar mai vrea sa vina la concertu' lu' Guns? (ca pana la BJ mai umplem destule pagini )

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai (05.11.2009)

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Salutari cu briza,

Dozz Nu mai e pe lista alba nici banana. Pe asta o molfaie sau o molfaia cu placere , ieri imi impingea mana si cand veneam cu banana sau daca ii daca ii dadeam bucatele in gura.Are fobia linguritei, desi nu imi amintesc sa se fi fript, poate s-a lovit la gingii sau pur si simplu asociaza cu presiunea.
Daaar, azi a mancat cate 100 de gr de fructe si legume cu carne cu seringa. Nu zic ca am gasit solutia, mi-e si teama sa nu stric vraja. Nu stiu de unde succesul, poate ii place cum tasneste piureul. Cert e ca deschide gura, uitasem ca poate face acest gest!
Si nu am stat in fata lui, ma duceam intr-un colt al bucatariei si ma intorceam, nu cu frecventa foarte mare, m-am gandit ca si eu protzapita in fata lui ii transmit presiune.

Stiu ca nu e o solutie pe termen lung, insa macar pana aflam daca il deranjeaza ceva, nu stiu ce sa mai cred.

Uite linkul www.littlebaby.ro/17-tarc-pentru-joaca.html" target="_blank">tarcului gigant. Reamintesc ca are 13 kg.
Spor, eu nu am gasit solutie la tarcuri.



Smara, a-propos de ce spunea Dozz, la mine a mai functionat un pic , cred, sa il iau cu mine in bucatarie si sa il las sa se indeletniceasca cu una-alta sau sa ma privesca la ce mai pregatesc, etc. Eu il introduceam in bucatarie numai pentru masa, m-am gandit ca poate e o camera nefamiliara si d-aia nu mananca, am incercat sa elimin si motivul asta.

Si ref. somn, tot de la Brazelton citire, se pare ca o solutie verificata pe pacientii lui este sa trezesti copilul la culcarea parintilor. Adica, cand va culcati voi, va duceti sa il pupati de noapte buna, il hraniti daca e necesar. Asta l-ar ajuta sa reintre intr-un ciclu profund de somn.


pup

mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Ce-i aia MBS?

pozici botez 07.02.2010


poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Mamaliga cu Branza si Smantana

Ma poate ajuta cineva cu linkul de la Gabitza?
Eu nu gasesc capitolul 17 acolo.


Citat:
citat din mesajul lui ralu_seby

Ce-i aia MBS?

pozici botez 07.02.2010


poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)


mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot

Ma poate ajuta cineva cu linkul de la Gabitza?
Eu nu gasesc capitolul 17 acolo.


Se vede ca nu fusai atenta Madam: cap 73/19. Stai sa ma sprijin nitzel cu cotu in sapa, sa ma sterg pe frunte, ca la cat am sapat sa ajung aici, merit si io o inghetata

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput