Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (121)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Buna ziua la amiaza si de la noi.Oaa avem pufulete mare si puternic de s-a ridicat si stat in picioare.Felicitariii!!!
Lorex am aptit ca tine azi am pus 2 morcovi mici la fiert si m-am apucat si de calcat si cu mata pe aici si doar am fost cam la 10 min la ei dar de...se arsara,era cat pe ce sa ma las pagubasa dar am mai pus 2 la fiert si....i-a placut mult...nu atat morcovu in sine cat zeama a papat vreo 6 lingurite si tot deschidea gurita ca mai vroia....Intrebare s-a ars craticioara in care i-am fiert si e din email cu ce scot arsura?ca am lasat la inmuiat si degeaba.Deci momentan incercam incontinuare legumele ca vad ca ii plac ,fructele au fost cahh incercam mai tarziu.I-am luat un tub din ala cu inele si le-am scos si i le-am lasat in patut e fascinata,asa ca ma bag iar la calcat ca am un morman ,i-am luat niste hainute de toamna si iarna mai groase ,ieri le-am spalat si azi sa le calc ca s-au sifonat rau.Sunt cu un ochi si pe aici.Alc3a a mea are abia 4 luni si vreo 3 sapt nu are ce face cu paturica aia mai pe la 6 luni poate, na Yannis e baiat mare ditamai flacaul.

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Rox_y sa nu fie nevoie de operatie zic si eu ca am mai auzit fete ,eu una nu am cu cine exersadc nu folositi un lubrifiant?

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_fota

Buna ziua la amiaza si de la noi.Oaa avem pufulete mare si puternic de s-a ridicat si stat in picioare.Felicitariii!!!
Lorex am aptit ca tine azi am pus 2 morcovi mici la fiert si m-am apucat si de calcat si cu mata pe aici si doar am fost cam la 10 min la ei dar de...se arsara,era cat pe ce sa ma las pagubasa dar am mai pus 2 la fiert si....i-a placut mult...nu atat morcovu in sine cat zeama a papat vreo 6 lingurite si tot deschidea gurita ca mai vroia....Intrebare s-a ars craticioara in care i-am fiert si e din email cu ce scot arsura?ca am lasat la inmuiat si degeaba.Deci momentan incercam incontinuare legumele ca vad ca ii plac ,fructele au fost cahh incercam mai tarziu.I-am luat un tub din ala cu inele si le-am scos si i le-am lasat in patut e fascinata,asa ca ma bag iar la calcat ca am un morman ,i-am luat niste hainute de toamna si iarna mai groase ,ieri le-am spalat si azi sa le calc ca s-au sifonat rau.Sunt cu un ochi si pe aici.Alc3a a mea are abia 4 luni si vreo 3 sapt nu are ce face cu paturica aia mai pe la 6 luni poate, na Yannis e baiat mare ditamai flacaul.

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine








Pai nu eu il pun culcat pe spate si isi tranteste picioarele pe paturica aia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Acum 20 de minute am cules-o de pe jos pe Mara. Am lasat-o in pat si m-am dus sa spal vasele in bucatarie. Si aveam asa o presimtire ca daca se trezeste o sa cada...... Am gasit-o pe spate, cu membrele rasfirate, plangea (nu urla) iar dupa ce am luat-o in brate a inceput sa vb in limba ei. Am controlat-o si nu are niciun semn...acum se joaca cu jucariile pe jos si pare fericita.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Acum 20 de minute am cules-o de pe jos pe Mara. Am lasat-o in pat si m-am dus sa spal vasele in bucatarie. Si aveam asa o presimtire ca daca se trezeste o sa cada...... Am gasit-o pe spate, cu membrele rasfirate, plangea (nu urla) iar dupa ce am luat-o in brate a inceput sa vb in limba ei. Am controlat-o si nu are niciun semn...acum se joaca cu jucariile pe jos si pare fericita.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 7 kg

Bine ca nu are nimic si e bine,cred ca ai tras o sperietura...Eu o pun tot timpul in patut nu mai am curaj sa o las nici macar o sec in pat pt ca imediat cum ma intorc in sec urmatoare e la marginea patului.

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Lorex am incercat sa fac cum mi-ai sugerat nici o sansa.A papat la ora 21 120 ml LP+cereale si dim la ora 5 mai mult de 90 ml nu a vrut si pace, apoi pe la 8 cand s-a trezit a papat inca 50 ml pe la 11.00 inca 60 si tot asa daca incerc sa o tin mai mult timp fara papa urla...Gata am gatat si calcatu merg sa ne jucam

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:



xela, multumesc pt sfat, am aruncat un ochi si la topicul onitzei, ma gandesc sa-mi fac si eu o fungigrama ceva...

cris.d, mi-a trecut si mie prin cap chestia asta, ca daca ar fi fost ceva crocobaur s-ar fi luat si la celalalt san, ma intriga ca nu pare sa fie raynaud totusi si atunci ce mai ramane? Ca alte variante n-am mai auzit, mi-e clar ca nu e nici tehnica proasta de supt, ca m-ar fi durut amandoi, nu? Ufff...

miremia, imi pare rau de cazatura, Mara deja e marisoara, nu cred ca mai poate pune probleme o cazatura din pat. Multumesc pt ca mi-ai impartasit din experienta ta, o sa incerc sa raresc si eu datile cand ii dau din sanul dureros, sa-i mai scad lactatia si mie frustrarea.

lillo, felicitari piticotului pentru ridicarea in picioruse! Lasa ca fiecare etapa e frumoasa, stai sa vezi ce frumos o sa fie cand o sa-ti spuna te iubesc, mami!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_fota

Lorex am incercat sa fac cum mi-ai sugerat nici o sansa.A papat la ora 21 120 ml LP+cereale si dim la ora 5 mai mult de 90 ml nu a vrut si pace, apoi pe la 8 cand s-a trezit a papat inca 50 ml pe la 11.00 inca 60 si tot asa daca incerc sa o tin mai mult timp fara papa urla...Gata am gatat si calcatu merg sa ne jucam

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine








Am avut si noi o perioada asa ... Nici numai stiu cum am trecut de ea .. Cred ca am incercat cu lapte mai concentrat (adica cu cereale in el) indesat si apa cand dadea semne de foame ... Incercam sa-l bag la somn cand inca nu ii era foame ca atunci cand i se facea foame sa doarma ... cam asa ... (Poate sa ma critice oricine dar eu l-am cam indesat pe Yannis cand era mai mic si nu prea vroia sa pape, si acum mai am momente cand lui ii este f somn si nu vrea sa pape tot, papam in urlaturi dar tot papam)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

helau, helau

caldura mare, mon cher. ma cam enerveaza clima "temperat continentala" a romanicii: asta iarna stateam in casa de crivatz, zapada cat casa, minus jdemiii de grade, acu' invers, da' tot in casa tre sa stam...

ema face vocalize pe silaba mea preferata: maaaaa-maaaa-maaaa. asta cand e vesela si ok, ceea ce e nou, fata de mmmma-mmmma cand e supi.deci

LILLO f tare puful!

ce de chestii papa unii pufi. mie mi-e si frica de cat de putine i-am facut, ca diversificare...sper sa nu refuze anumite chestii din cauza asta mai tarziu... desi daca e sa judec dupa experienta proprie si cea cu ana, avem cu totii preferinte si perioade: degeaba ii dau eu 200 de tipuri de alimente in 10 luni, daca e sa nu ii placa 190 dintre ele tot aia e pe mai tarziu... adica ana a papat la un moment dat de rupea legume (gen mexicane); supa crema cu de toate, ciupercutze, eetc. chestii de care acum, cand poate zice "nu"...nu se atinge. eu, ca sunt "mare" am avut perioade de imi placeau anumite mancaruri si le papam des (cum e MIMA cu pui cu ciuperci, ), gen varza calita, salata de vinete, etc. acum...nu imi place uneori nici mirosul...
una peste alat o sa imi zic si mie si ei ca Mancam pentru a trai si nu invers", asa ca daca e cat de cat sanatos (macar ce e acasa la mama, ca restul nu pot ontrola), sunt multumita.
nici de cantitati nu-mi fac deloc griji: ema papa cam 80 de grame (adica am vazut in concediu ca nu depaeste juma de borcanas de mancare, alea au 190 grame si ea papa des o treime, asa). baga tzitzi la greu, habar nu am cat. dar des. aici seamana cu mine, ca eu nu pot sta mai mult de 3 ore fara sa pap ceva (nu stiu Bobitza cum poate, dar daca vad mami fotomodela, imi inchipui ca asa e "stilul",familiei). io pap des si (incerc sa fie) putin.
depinde de zile....astea cu 2 copii in casa de dimi pana seara (cu aerul dat drumu si sus si jos, gatit la rapid totul, etc, sunt zile in care sunt prietena cu cioco neagra sau nu, gustarele multe si dese . si dupa cum se vede, de "vorbarie" multa, cand prind momentu' (ema doarme, ana face "lectzii")


Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Citat:
citat din mesajul lui ioana_fota

Lorex am incercat sa fac cum mi-ai sugerat nici o sansa.A papat la ora 21 120 ml LP+cereale si dim la ora 5 mai mult de 90 ml nu a vrut si pace, apoi pe la 8 cand s-a trezit a papat inca 50 ml pe la 11.00 inca 60 si tot asa daca incerc sa o tin mai mult timp fara papa urla...Gata am gatat si calcatu merg sa ne jucam

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine








Am avut si noi o perioada asa ... Nici numai stiu cum am trecut de ea .. Cred ca am incercat cu lapte mai concentrat (adica cu cereale in el) indesat si apa cand dadea semne de foame ... Incercam sa-l bag la somn cand inca nu ii era foame ca atunci cand i se facea foame sa doarma ... cam asa ... (Poate sa ma critice oricine dar eu l-am cam indesat pe Yannis cand era mai mic si nu prea vroia sa pape, si acum mai am momente cand lui ii este f somn si nu vrea sa pape tot, papam in urlaturi dar tot papam)

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis



Am incercat si eu cu apa dar e otrava curata pt ea nici sa nu o vada.De ieri am inceput sa-i dau vit C picaturi nu are ec sa-i faca rau,incerc si asa poate capata pofta de mincare.

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput